Suriye'de ateşkes: 150 bin Suriyeliye yardım ulaştırılacak

Suriye'de ateşkes süresince Birleşmiş Milletler de kuşatma altındaki bölgelerde bulunan Suriyelilere yardım ulaştırmayı amaçlıyor. Beş günde 150 bin kişiye yardım edilmesi planlanırken Mart sonuna kadar 1.7 milyon kişiye ulaşılması hedefleniyor.

Suriye'de ateşkes: 150 bin Suriyeliye yardım ulaştırılacak

Suriye'de geçici ateşkes sürerken Birleşmiş Milletler (BM) gelecek beş gün içinde kuşatma altındaki bölgelerde bulunan yaklaşık 150 bin Suriyeliye yardım göndermeyi planlıyor.

BM, Mart ayı sonuna kadar ulaşması zor bölgelerde yaşayan 1.7 milyon kişiye yardım etmeye hazır olduğunu duyurdu.

BM'nin insani yardımdan sorumlu koordinatörü Yacoub el Hillo, Suriye'deki ateşkese dair "Suriye halkının barış ve istikrar için elde ettiği en iyi fırsat" diye konuştu.

Birleşmiş Milletler ateşkes süresince, açlıktan ölenlerin olduğu bildirilen Madaya dâhil birçok şehre gıda, su ve ilaç ulaştırmayı hedefliyor. Yardımların genişletilmesi için Suriye'de tarafların onayına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

IŞİD kontrolündeki Deyr ez Zor'a geçen hafta havadan yapılması planlanan yardım, kargo platformlarının zarar görmesi, kaybolması veya kimsenin bulunmadığı bölgelere inmesi nedeniyle ulaştırılamamıştı.

BM verilerine göre 500 bine yakın kişi Suriye'de kuşatma altında yaşıyor.

'Ateşkes ihlal edildi' iddiası

Diğer yandan Suriye'de, ABD ve Rusya öncülüğünde uygulamaya giren ateşkeste taraflar birbirlerini ihlalle suçluyor. Muhalif gruplar, Rus uçaklarının bazı kentleri bombaladığını duyurdu

Rusya hava saldırılarını doğrulamadı. Moskova, ateşkesin son 24 saat içinde dokuz kez ihlal edildiğini duyurdu. Muhalifler ise, Rusya'nın desteğiyle Suriye hükümetinin 15 defa ateşkesi ihlal ettiği şikayetinde bulundu.

Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan'ın desteklediği Yüksek Müzakere Komitesi, ihlallerle ilgili Birleşmiş Milletlere ve diğer dünya liderlerine şikayet mektubu göndereceğini duyurdu.

Fakat Komite, 'zaman zaman ihlaller olsa da, insanların rahatladığını görmenin, güvende olmalarının ve korkudan uzak olmalarının olumlu bir gelişme olduğunu' söyledi.

Bazı Suriyeli muhalifler, hava saldırılarının hedefinin kuzeyde, El Kaide bağlantılı El Nusra'nın etkili olduğu Halep yakınlarında gerçekleştiğini ifade ediyor. Bu, beş yıl önce başlayan savaştaki ilk büyük çaplı ateşkes.

Suriye yönetimi ve birçok muhalif grubu kapsayan anlaşmaya Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve El Kaide'yle bağlantılı Nusra Cephesi dahil değil.

Savaşta şimdiye kadar 250 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Milyonlarca Suriyeli evlerini terk etmek zorunda kaldı. ABD ve Rusya'nın öncülüğünde sağlanan ateşkes Cuma gece yarısı yürürlüğe girmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
ABD - Rusya yine şeytanlık peşinde..ya Ilımlı muhaliflerin yerlerini tespit edecekler,yada muhaliflerin kuşattığı yerde sıkışan hıristiyan veya yahudi var onu kurtaracaklar.Bu hainler çıkarları olmasa anlaşmazlar.
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TALAN EDİLEN YERLERİN İNSANLARINI,BU HALE DÜŞMEDEN ÖNCE TETBİR ALMALIDIR.EKONOMİSİ SÖMÜRÜSİSTEMİNE VE SİLAH SATIŞINA DAYALI ÜLKELERİN BM ÇATISI ALTINDAKİ SIFATININ KALDIRILMASI VE ÇAYDIRICI ASKERİ GÜÇLE SİLAHSIZLANDIRMA YAPA BİLMELİDİR.
Packers And Movers Delhi prompt moving, relocation and shifting services for people and corporation moving to Delhi and round the India. For Movers Packers Delhi city full target report on supply of revenue and effective Movers And Packers Delhi, contact today 08290173333. @ http://packers-and-movers-delhi.in/
bu vatanını satan kansızlar turkıyede dukkan acıp para kazansınar gezsıner hırsızlık yapsınlar kı yıllar sonra turkıyenın basına olmadık pıslıklerı getırecekler bız bunlar ıcın savasalım yardım edelım para odeyeım bu nasıl bı anlayıstır
Diğer Haberler