Suriye’de Ateşkes Başladı

Suriye'de ateşkesi içeren karar tasarısı BMGK'da oybirliği ile kabul edildi, ateşkes yürürlüğe girdi.

Suriye’de Ateşkes Başladı

Suriye'de bu gece yarısı itibarıyla çatışmaların durması anlaşmasını içeren karar tasarısı BMGK'da oybirliği ile kabul edildi.

ABD ve Rusya'nın öncülüğünde oluşturulan, Birleşmiş Milletler'in desteklediği, Suriye'de geçici ateşkes anlaşması uygulanmaya başlandı.

Bu, iç savaşın başlamasından bu yana ki ilk büyük ateşkes.

Geçici çatışmasızlık anlaşması Suriye yönetimini ve birçok muhalif grubu kapsıyor.

Obama'dan ateşkes mesajı

Amerika Başkanı Barack Obama, ateşkesin Suriye'de siyasi bir uzlaşıya varmasını ve iç savaşı bitirmesini umduğunu söyledi. Obama, bununla birlikte ateşkesin kısa sürede yıllardır devam eden düşmanlıkları bitirmesini beklemediğini kaydetti.

Obama, umutlu olmak için önemli nedenler var dedi.

Ateşkesin, tarafların, yeni bir anayasa ve serbest seçimler gibi daha geniş çaplı siyasi geçiş sürecine bağlılıklarını sınavdan geçireceğini belirten Obama, Suriye'nin geleceğinde Esad'ın olamayacağını vurguladı.

"Çatışma devam edecek buna eminiz,” diyen Obama, IŞİD, El Nusra ve diğer militan grupların müzakerelerin ve ateşkesin parçası olmadığını kaydetti.

Ateşkesin ayrıntıları

Suriye hükümeti ve 97 muhalif grubun oluşturduğu ittifak ateşkes konusunda çekinceleri olsa da planı 2 haftalığına kabul ettiğini duyurdu. HNC ittifakı kendilerine "terörist” denilerek saldırılmasını istemiyor.

Amerika-Rusya'nın öncülüğünde oluşturulan ateşkes bu gece yarısından itibaren yürürlüğe girecek.

Ateşkes çerçevesinde rejim güçleri ve muhalifler yardımların sivillere ulaşması ve barış görüşmelerinin başlaması için ateş etmeyi durduracaklar.

Ateşkes, IŞİD ve El Nusra gibi cihatçı grupları kapsamıyor, Şam ve Rusya iki grubu hedef almaya devam edeceğini belirtiyor. Batı'nın desteklediği diğer gruplar ise Suriye ve Rusya'nın kendilerini de hedef almasından endişeli.

Birleşmiş Milletler ateşkesin Cenevre'de ateşkes görüşmelerinin yeniden başlaması için bir fırsat yaratmasını umuyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Cenevre görüşmelerinin 7 Mart'ta başlayabileceğini belirtiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözcüsü İbrahim Kalın alandaki çatışmalar nedeniyle Türkiye'nin ateşkesle ilgili ciddi endişeleri olduğunu belirtti.

Türkiye'nin ateşkesteki durumu YPG'ye olan desteği nedeniyle Washington'la yaşadığı güvensizliğin sonucunda karmaşık bir durum almış durumda.

Ankara YPG'yi terör örgütü olarak görüyor, son haftalarda örgütün mevzilerini "misilleme” amacıyla da bombalamıştı. Washington ise IŞİD ile savaşında YPG'yi destekliyor.

Müzakereler 7 Mart'ta devam edecek

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye'de çatışmaların durdurulması ve tüm noktalara yardım ulaştırılması kararına uyulması durumunda, Suriye müzakerelerine 7 Mart'ta devam edileceğini açıkladı.

De Mistura, BM Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen Suriye konulu toplantıya video-konferans yöntemiyle katılarak çatışmaların durdurulması anlaşmasının yürütülmesi ve siyasi müzakerelerin devamı konusunda açıklamalarda bulundu.

Suriye'de çatışmaların durması anlaşmasının bu gece itibariyle uygulanacağını anımsatan de Mistura, "Suriye'de çatışmaların durdurulması kararına genel olarak bağlı kalınır ve insani yardım konvoylarına kesintisiz geçiş imkanı sağlanırsa, siyasi müzakereleri 7 Mart'ta tekrar başlatmayı planlıyorum" dedi.

Müzakerelere daha önce katılan aynı gruplarla devam edileceğini belirten de Mistura, müzakere başlıklarının da önceki toplantıyla aynı olduğunu, Cenevre Bildirisi doğrultusunda sorunu siyasi geçiş süreciyle çözmeyi planladıklarını bildirdi.

(AA / VOA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
Hayırlı olsun ,ölümler dursun, ypg ve ışid kahrolsun , suriyeliler evlerine dönsün.
@cigi452 turkun turkten baska dostu yoksa ne halt yemege kürtlerden canakkale savasi icin destek istediniz
@karagumruklu56 TÜRKİYE CUMHURİYETİ vatandaşlarını turk kurt laz diye ayrimcilik yapana pkk lı denir...türk kürt kardeş pkk kalleşdir..
@karagumruklu56 canakkale de savasanlar senin gibi bolucu degil ondan olabilir !? Ulke vatan topraklari soz konusu oldugunda canini yola koyanlardan bahsediyoruz ! Senin gibi bolucu degillerdi ! Bugun sirf bir kisinin. Dusmanligindan ulkeyi milleti terorstlere degisiyorsunuz yazik !
Vardır bir planınız boş yere yapmazsınız şerefsizler
Geriye ne kaldi behey deyyuslar kan emiciler Esad gibi ulkesine faydali bir insani yerle bir ettiniz ulkesi paristi adeta bitirdiniz kasaplar assagilik yaratiklar silahinizi sattiniz masumlari katlettiniz ellerinizde kan var dilerim sizin cocuklarinizinda sonu Suriyelilerin cocuklari gibi kisa olur.Suriyeden somurdukleriniz kanser etsin ailece hepinizi yemek tatmak nasip olmasin.Allah belanizi versin igreniyorum diplomali insan haklari diye gecinen canavarlardan
Türkiye milletler cemiyetine yunanistan İspanya sayesinde Birleşmiş Milletlere mihver devletlere savaş ilan edeni alırız diye savaşın sonunda formaliteden ilan ederek Natoya Koreye asker gönderdiğimiz 50 51 de reddedildi 1952 de girdik hepsi Hristyan birliği Türkiyenin gram faydasını istemeyen itilaf devletleri Uyan TÜRKİYEM uyam Türkün Türkten başka dostu yoktur
isid ve diger terorist gruplari ABD nin ortaya cikardigini 3 yasinda cocuklar bile biliyor artik,Obama kendi agziyla televizyonda isid i egittiklerini soyledi,simdi bunlara karsi savasiyor gorunumu cok sacma.Bu abd nin yeni savas politikasi,iceridekileri mevcut rejime karsi kiskirtip silahlandiriyor ve bu sekilde hem Suriye ye mudahele icin bahanesi oluyor hem de kendi yetistirdigi teroristlerle Suriye yi bolmeyi hedefliyor.Durum boyle oluncada hickimse aa bakin ABD Suriye yi isgal etti olmuyor,aksine bolgede baris isteyen kahraman gorunumlu ABD oluyor.Insanlari bu kadar salak yerine koymayin.
@karagumruklu56 yeni gördüm yazdıklarını arkadaşlar gereken cevabı vermişler zaten :) Dünya savaşında Kürtler Araplar diye ayrım yoktu şu andada yok sizin gibiler nasıl ki Nasturi istanı Şeyh sait iayanı kürt teali cemiyeti kurup ingilizlerin parmağı oldunuz avrupalı devletler sizinle oynamaya başladı o zmn kardeşliği bozdunuz yapmayın etnik kökenin kimseye bir getirisi yok kanmayın bu oyunlara
@cigi452 Doğru söylüyorsun ama Türk'ler etnik ayırımcılık yapmıyormu sen ce Kürtlere karşı son yüzyıldır.
BU İŞTE AVRUPA ABD VB PARMAĞI VARSA TAMAM İŞ KÖTÜ DAHADA ÇIKMAZA GİRER BUNLAR HİÇ BİR ZAMAN ÇÖZÜM ÜRETMEMİŞLER AKSINE ORTALIĞI KARIŞTIRMIŞLARDIR
sonuç olarak var olan bir gezegen ve modern kölelikten kurtulmaya çalışan güçsüz ve mazlum insanlar
Ateşkes 'MASUM' insanlar ölmesin diye yapıldıysa sonuca gidilir. Bu ateşkes Türkiye'nin Amerika ve Rusya'nın Ortadoğu ve Türkiye üzerinde, kendi menfaatleri için, oynadıkları kirli oyunu bozmak isteyen Türkiye'nin kararlı duruşuna yapıldı.
Ateşkes uygulanırsa iyi olurda,rusya destekli esat kesin insan öldürmeye,ışid le devam eder.bunlar kan emiciliği yaşam şekli haline getirmişlerdir.
Ulan şimdi hiç bir terör örgütü mermi atmayacakmı? ABD Rusya dedi diye. Vay anasını demekki terör örgütlerinin hepsi bunların militanı. Ve bunlara sırt bağlayan ülkeler yazıklar olsun sizede
RTE ve ak yalaka seçmen ve troculerin eseridir bu kan, göz, yaşı ve yıkım. hiç bir zaman unutmasınlar bu eserlerini. milyonlarca insanın hele hele Müslümanların iki eli yakanızdadır. siz sahte kadar dindar geçinen güce tapan mahlukatlar. Siz Gidi Siz...
işide teröre destek olmasaydınız 500 bin insan olurmuydu millet yurdundan olurmuydu.bunun hesabı çok ağır olacak
büyük başlar havanda su döğüyor, bu nasıl ateşkes?.
Diğer Haberler