Suriye'de ateşkes için son dakika gelişmesi: Türkiye ve Rusya anlaştı

Suriye'de ateşkes sürecine ilişkin son dakika bir gelişme yaşandı; Türkiye ve Rusya'nın plan üzerinde anlaştığı belirtildi.

Suriye'de ateşkes için son dakika gelişmesi: Türkiye ve Rusya anlaştı

Ankara ve Moskova'nın Suriye'de taraflara sunacakları genel ateşkes planı önerisinde anlaştığı belirtildi.

Anadolu Ajansı, Türkiye ile Rusya'nın, Suriye'de taraflara sunacakları genel ateşkes planı önerisinde anlaştığını duyurdu. Ajansın, güvenilir kaynaklara dayandırdığı habere göre, Türkiye ile Rusya, Halep'in doğusunda ilan edilen ateşkes ve tahliyeden sonra ateşkesin ülke genelinde yaygınlaştırılması için taraflara önerecekleri bir plan üzerinde mutabık kaldı.

PLAN REJİM VE REJİM YANLISI GRUPLARIN MUHALİFLERLE ÇATIŞTIĞI TÜM BÖLGELERDE UYGULANACAK

Planın, Suriye hükümet güçleri ve rejimi ve rejim yanlısı grupların muhaliflerle çatıştığı tüm bölgelerde uygulanması hedefleniyor.

GECE YARISI YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ HEDEFLENİYOR

Ateşkesin gece yarısı yürürlüğe girmesinin hedeflendiği kaydedildi.

'TÜRKİYE VE RUSYA GARANTÖR OLACAK'

Ankara ve Moskova'nın uzlaşma çerçevesinde ateşkesin yürürlüğe girmesi için çaba göstereceği ancak "terör örgütlerinin" ateşkes kapsamı dışında tutulacağı vurgulandı.

Ateşkesin başarılı olması durumunda rejim ve muhaliflerin, Kazakistan'da siyasi müzakerele başlayacağı bildirildi.

Türkiye ve Rusya'nın ayrıca sürecin garantörlüğünü yaparak, müzakerelerde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararında öngörülen siyasi geçiş süreci çerçevesinde katkı sunmayı amaçladığı da ifade edildi.

DÜN ANKARA'DA KRİTİK BİR TOPLANTI GERÇEKLEŞMİŞTİ

Dün Ankara'da kritik bir toplantı gerçekleşmiş Türkiye, Rusya ve Suriyeli muhalifler aynı masaya oturmuştu.

ASTANA'DA GERÇEKLEŞECEK MÜZAKERE GÖRÜŞMELERİ İÇİN MUTABAKAT SAĞLANMIŞTI

Türkiye, Rusya ve İran, Suriye çapında ateşkesin ele alınacağı ve Suriye yönetimi ile muhalefetinin görüşeceği müzakerelerin Ocak ayında Astana'da gerçekleştirilmesi konusunda mutabakat sağlamıştı.

GÖRÜŞMELER 23 ARALIK'TA BAŞLADI

Al Jazeera'nin edindiği bilgilere göre Suriye’nin genelinde bir ateşkes anlaşmasına varmak amacıyla silahlı muhalif gruplarla Rus ve Türk yetkililer arasındaki görüşmeler Ankara'da 23 Aralık'ta başladı.

GÖRÜŞMELER RUSYA İÇİN BİR İLK

Bu görüşmeler, Rusya’nın daha önce ‘terörist’ kategorisinde tanımladığı bazı silahlı gruplarla aynı masada oturması açısından bir ilk olma özelliği taşıdı.

HİCAB: ATEŞKES GÖRÜŞMELERİNİ DESTEKLİYORUZ

Varılan anlaşma öncesinde bir açıklama yapan Suriyeli muhaliflerin Yüksek Müzakere Heyeti Genel Koordinatörü Riyad Hicab, muhaliflerin ateşkese ve BM denetiminde Cenevre merkezli siyasi geçiş müzakerelerine hazır olduğunu söylemişti.

Hicab yazılı açıklamasında, küresel aktörlerin tutumundaki değişimi ve Cenevre 1 mutabakatına dayalı bir anlaşmayla sonuçlanacak ‘samimi’ çabaları olumlu karşıladıklarını ifade etti.

Hicab, Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılması planlanan Suriye görüşmelerine davet edilmediklerini de vurguladı.

Yüksek Müzakere Heyeti, Esed rejimi ile yapılacak her hangi bir siyasi geçiş müzakereleri yürütmek amacıyla muhalifler tarafından kurulan bir şemsiye kuruluşu.

2016 Cenevre görüşmelerinden hemen önce Riyad’da kurulan bu heyet, sürgündeki siyasi muhalifler, Suriye’nin içindeki bazı muhalif isim ve silahlı gruplar da temsil edilmişti.

MOSKOVA BİLDİRGESİ

Suriye iç savaşına askeri anlamda bizzat müdahil olan Rusya, Türkiye ve İran ilk kez bir araya gelerek Moskova’da Suriye konusunda bir mutabakata varmıştı.

Toplantıda yayınlanan Suriye Bildirgesi’nde Suriye toprak bütünlüğüne vurgu yapılmıştı. Olası bir siyasi çözümde bu üç ülke garantörlük sözü verdi.

Üç ülke, muhalif grupların terör listesinde olan IŞİD ve Nusra Cephesi’nden ayrıştırılacağını söylemişti.

LAVROV: HERKESLE İŞBİRLİĞİ YAPMAYA HAZIRIZ

Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in geniş kapsamlı terör karşıtı cephenin kurulması içinhem Suriye’nin hem de kendi ülkelerinin kaderine ilgisiz olmayan herkesle işbirliği yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov İnterfaks haber ajansına yaptığı açıklamada, Rusya’nın Türkiye ve İran ile Suriye konusunda yaptığı işbirliğine değindi.

Lavrov şunları söyledi:

“Halep’in kurtulması hiç şüphesiz ki Suriye’yi teröristlerden temizleme yolunda önemli bir aşama. Bu olay sadece askeri değil siyasi önem de taşıyor. Ülkenin en büyük şehri ve ekonomik başkentinden bahsediyoruz.

Türkiye ve İran ile işbirliği içerisinde silahlı muhaliflerin Doğu Halep’ten organize şekilde çıkmalarını sağladık ve bu birçok sivilin hayatını kurtardık. Maalesef, ABD ile önceki anlaşmalarımız Amerikalı partnerlerimiz yüzünden bozulmuştu. Washington en önemli şeyi, muhalifleri IŞİD ve El Nusra’dan ayırmayı başaramadı ve istemedi.

Ankara, Tahran ve bölgenin diğer ülkeleriyle işbirliğini güçlendirmeye devam edeceğiz. Dünyada Suriye krizini Cenevre anlaşması ve BM Güvenlik Konseyi’nin kararlarına dayanarak siyasi ve diplomatik yollarla çözmenin başka bir alternatifi olmadığı algısı güçlendi.

Suriye’de terör kaynağının ortadan kaldırılmasının tüm dünyanın ortak görevi olması gerektiğinden yola çıkıyoruz. Devlet Başkanı Vladimir Putin birçok kez geniş kapsamlı terör karşıtı cephenin kurulması gerektiğini dile getirdi. Bu alanda hem Suriye’nin hem de kendi ülkelerinin kaderine ilgisiz olmayan herkesle işbirliği yapmaya hazırız. Başta Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Andrey Karlov’un ölümü, Avrupa’daki kanlı trajediler ve uçağımızın Sina’da vurulması olmak üzere son zamanlarda yaşanan olaylar terör tehdidinin küresel hal aldığını gösteriyor. “

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 29 yorum
Anlaştık mı? Rusyanın planını onayladık mı?
@saydammedikal la senin haniminin başına bir hal gelse erdoğandan bileçeksin belli oluyor
Vatanımıza ve milletimize hayırlı olur inşallah..
KISACASI ESED OLDU ESAD.YAKINDA AKSARAYADA GELİR.BİZİM BAŞKAN MESAJ VERİR,ASLINDA BEN ESAD KARDEŞİMİ ÇOK SEVERİM ANCAK BENİ KANDIRMIŞLAR.
Umarım bu savaş. Turkiye'ye gelmeden önce daha istikrarlı daha anlayşlı ve daha güzel olur. Savaşın bitmesini ve imzaların tam teşkilatlı ve hukuğun ve adaletin gereğince atılmasını Yüce rabbimden hayırlı olmasını dilerim.
@buzadam11 hep hayırlı olmasını diliyosun siyah dese de beyaz dese de ama hep bela hep müsibet ..aklını kullanmayı ne zaman denicen ..allah verdi ya akıl bak tam yukarında.
İNŞALLAH
kardeşim esad olduk şimdi bu akp seçmeninin kafası çok karışıyo bir gün önce rus büyükelçiliğini basmaya gidiyolar büyükelçi öldürülüyo taziyeye gidiyolar
işe bakın Türk Hükümeti emperyalist devlet gibi hareket ediyor.Türkler değil ama hükümet emperyalist.Başka ülke halkları adına karar vermeye onların iç işlerine karışmayı marifet bliyorlar.Türk hükümeti bu anlaşmada kimi temsil ediyor özgür suriye ordusunu onlar kim bizdeki pkk hpg ypg neyse suriye devleti içinde onlar terörist.senin teröristin iyi benim teröristim kötü dersen yarın pkk yı suriyeden çıkart deme hakkın olmaz.devletler devletlerle konuşur anlaşır teröristlerin tarafında durmaz.bugun türk askeri suriyede ruslar ve esad için ölüyor çünkü tüm suriye yaırn yine esadın ülkesi olacak
elin rusyası bizi dize getirdiya ,hani esatı devirecektik. bu kadar da basiretsiz bir politika olurmu ya .
AMAN NE BÜYÜK GELİŞME...
Bugün kötü haberler duyabiliriz. Hain bombalı saldırılar ya da sır dolu kazalar yaşanabilir.
Yarın bir açıklama yapıpr suriye konusunda kandırıldık,bu işi fetö yaptı, biz kandırıldık fakat CHP kandırılmadı bunun için CHP yargılanmalı derlerse hiç şaşmam çünkü akp nin rakkase siyasetinin gereği budur vede büyük alkış ve destek alırlar sazanlardan.
YAKINDA RECEP ŞÖYLE DİYECEK; biz mit tırları ile türkmenlere gıda yardımı yapıyorduk.şu cehape var ya cahape ,bizim esad a karşı savaşan teröristlere silah gönderdiğimizi söyleyerek kardeşim esad la aramızı bozdu.ben aslında esad ı çok severim diyecek.
sen neymişsin esatçık yaaaa...nice çamlar devrildi sen hala ayakta.birilerine ders olur mu acaba?bu kafayla sanmam.ya daha kendi kapımızı süpürmekten aciziz teeee nirelere bulaşıyoruz ya ona üzülüyorum.kabak yine vatandaşa patlayacak ama birilerine çok iyi oluyor
KATİL ESED OLDU KARDEŞİM ESAD.HAYDİ HAYIRLISI OLSUN.
Bizim olmayan savasta derdi tasası bıze dusuyor kardesya ne ana varmıs bızde herkes kardes tek musluman ulke bızmıyız nasıl bı mantık bu bu ulkeyı batırdıgı yetmıyormu adamları rahat bırak
PUTININ ISTEDIGI SEKILDE HERSEYE OKDEMISTIR BIZIM ES BASKAN !! YAKINDA ESATLADA BARISIR !!!
E şimdi rusya abd yi sevmez. Abd nereye bir askeri üs kurmuşsa rusya da orayı işgal eder. Yönetim şimdi abd dostumuz dediği zaman, burda ki askeri üslerini rusya bilmiyormu. Rusyayla anlaştık denildiğin de ruslara damı üs verilecek. Memleketi tatbikat alanı yaptılar hayırlı olsun.
dünya lideri demiştiniz değil mi ? işte böyle dize getirirler adamı ...
YAKINDA RECEP ŞÖYLE DİYECEK; biz mit tırları ile türkmenlere gıda yardımı yapıyorduk.şu cehape var ya cahape ,bizim esada karşı savaşan teröristlere silah gönderdiğimizi söyleyerek kardeşim esad la aramızı bozdu.
savaş bitsin beyler.nasil biterse bitsin.artik çocuklar ağlamasın.kan ve gözyaşı dursun
Dogru strateji Dogru hedef 2 güçlü adam 2 güçlü devlet BUNDAN sonra Amerika ve Avrupa icin Ortadoğu projesi kapanmıştır ,hayırlı olsun.
Vay arkadas ya. Devlette kusme gonul koyma olmaz eyvallah ama surda 2 sene once putin ve rusyaya demek kufurleri birakmayanlar bi anda nasil cark etmisler :)
Öncelikle savaşın bitmesi ve Suriye'de ki mağdur insanların bir an önce sağlıklı koşullarda yaşamlarını devam ettirmeleri dileğimdir.Umarım bu ateşkes her kes için hayırlı olur.
DAEŞ NE OLACAK ŞEHİTLERİMİZ NE OLACAK DAEŞ YOK EDİLMELİDİR
Güzel haber
işidi vurmaya devam.
Bu bolge için iyi olur ancak amerika ve avrupanin tutumunu göz ardi etmemek lazim çunku bunlar bu plani bozma gayretinde olacaktir
Diğer Haberler