Suriye'de ateşkes yürürlüğe girdi

Suriye’de çatışan taraflar arasındaki ateşkes mutabakatı yürürlüğe girdi.

Suriye'de ateşkes yürürlüğe girdi

Suriye’de çatışan taraflar arasındaki ateşkes mutabakatı yürürlüğe girdi.

Türkiye ve Rusya Federasyonu'nun garantör sıfatıyla destek verdiği, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından terör örgütü olarak kabul edilen grupların kapsam dışı bırakıldığı ateşkesin uygulama süreci yerel saatle 00.00'da (TSİ 01.00) başladı.

Ateşkes mutabakatı çerçevesinde taraflar, hava saldırıları dahil silahlı saldırıları durdurmayı, kontrolleri altındaki bölgeleri birbirleri aleyhine genişletmemeyi taahhüt etmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün öğle saatlerinde, Suriye'de Türkiye ile Rusya'nın garantörlüğünde ateşkes mutabakatına varıldığını açıklamıştı.

Ankara da konuya ilişkin yazılı açıklama yapmış; Dışişleri Bakanlığı, çatışan tarafların ateşkes için mutabakata vardığını kaydetmişti.

Ateşkese taraf olan silahlı gruplar adına Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyen Usame Ebu Zeyd, muhaliflerin mutabakata uyacaklarını, rejim güçlerinin de aynı hassasiyeti göstermesini beklediklerini dile getirmişti.

Ankara ve Moskova, 13 Aralık'ta Halep kent merkezinin doğusunda ateşkes ve yerel nüfusun tahliye edilmesi için anlaşmıştı. 22 Aralık'ta sona eren tahliye sürecinin ardından, iki ülke ateşkesin ülke genelinde yaygınlaştırılması için taraflara önerecekleri plan üzerinde mutabakat sağlamıştı.

Ateşkesin uygulanmasının başarılı olması durumunda rejim ve muhalifler, Türkiye ile Rusya öncülüğünde, Astana'da siyasi müzakerelere başlayacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
ÖYLEYSE BÜTÜN SURİYELİLER ÜLKELERİNE DÖNSÜN GİTSİNLER ÜLKEMİZDEN
Hayırlısı inşallah insanlari yerinden yurdundan ettiler canları, namusları, malları gitti. inşallah siyasi çözümde bulurlar. Bildiğim kadarıyla orda insanlar sınıf sınıf bazılarına kimlik dahi verilmiyo bunuda inşallah eşit olurlar.
Bu bölgede mutlak güç olmak zorunda. Gönül isterki Türkiye o güç olsun ama daha zamanımız var. Ben şahsen kominist güçleri, emperyalist güçlere tercih ederim. Bunlarda çalacak mutlaka Ama en azından ABD kadar fitne sokmazlar bu bölgeye
Suriyeliler ülkesine dönecek mi ? Lütfen ateşkes garantörlüğü gibi önemli bir göreve soyunan yöneticiler tarihi bir görev daha üstlensin ve peyderpey Suriyelileri ülkelerine göndersin. 3 Milyon kişi ülkemiz için çok büyük ekonomik bir külfet.
Suriyeliler gidecekse gürcü boşnak yunan arnavut bulgar rus azeri farisi ırak ve daha ne kadar muhacir varsa hepsi gitsin
tabi ateşkes sağlandı şimdi o kadar çoluk çocuk demeden hepsini yıkık dökük tuzaklanmış bombaların içine gönderelim.ondan sonra kahvemiz çayımızı alır televizyonun karşısına geçer izleriz.sonra bir vah vah çekeriz. zaten garantör devletlerinin elindede sihirli deynek var şimdi bir hokus pokus yaparlar herşey düzelir. bırakın şu hayal dünyasında yaşamayı gerçekci olun biraz
Diğer Haberler