Suriye'de kimyasal birlik ilk hedef

Binden fazla insanın yaşamını yitirdiği kimyasal saldırıyı, Suriye Ordusu'nun 4.Zırhlı Tümeni'nin gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Suriye'de kimyasal birlik ilk hedef

Devlet Başkanı Esad'ın kardeşi Mahir'in komuta ettiği birlik, Şebbiha isimli çeteyi de barındırıyor. Birlik olası operasyonda ilk hedef olarak görülüyor.

Üzerinde çalışılan Suriye operasyonunda olası hedefler belirlenmeye başlandı. Cezalandırma amaçlı operasyonda Suriye ordusunun bazı birliklerinin özellikle hedef alınması bekleniyor.

Hedefteki birliklerin başında Suriye'nin 4.Zırhlı Tümeni var. Şam yakınlarındaki Guta bölgesindeki birliğe Devlet Başkanı Esad'ın kardeşi Mahir Esad komuta ediyor. Binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği kimyasal saldırıyı 4. Zırhlı Tümene bağlı 155.Tugayın yaptığına ilişkin istihbarat raporları var. Bu birlik Şabbiha ismi verilen sivil çeteleri de barındırıyor.

Olası hedefler arasında Suriye ordusunun özel birlikleri ve istihbarat merkezi de sayılıyor. Şam'ın Kuzeyindeki Kasiyon bölgesinde yer alan Cumhuriyet muhafızlarının üssü de önemli hedefler arasında. (NTV)

İNGİLTERE TASARI SUNACAK

İngiltere Başbakanı David Cameron, Suriye'deki sivillerin kimyasal silahlardan korunması yönünde karar için BM Güvenlik Konseyi'ne başvuracaklarını açıkladı.

Twitter hesabından açıklama yapan Cameron, Esed rejiminin saldırılarının kınanması ve sivillerin korunmasına yönelik tasarıyı hazırladıklarını ifade etti. Cameron, Güvenlik Konseyi'nin Suriye'deki sorumluluklarını yerine getirmesi için bunun bir fırsat olduğunu dile getirdi. Tasarının bugün konseyin gündemine getirilmesi bekleniyor.

BM Güvenlik Konseyi'nin veto hakkına sahip daimi üyelerinden Rusya, Suriye rejimi aleyhine getirilen tasarıları engelleyeceğini daha önce açıklamıştı. BM'den sonuç alınamaması halinde İngiltere ve ABD öncülüğündeki ülkelerin kendi başlarına hareket etmeleri gündemde.

"BÖLGEDE MÜDAHALEYE BİR TEK TÜRKİYE DESTEK VERİYOR"

Arap Ligi’nin Salı günü kimyasal saldırıdan Esad rejimini sorumlu tutmakla birlikte Suriye’ye bir askeri müdahaleye desteklemeyi reddetmesinin Beyaz Saray’ın girişiminin hukuki ve diplomatik yönlerini karmaşıklaştırdığı yorumları yapılırken “Bölgede bir tek Türkiye, müdahaleyi desteklemeyi taahhüt etti” deniliyor.

New York Times Gazetesi, Arap Ligi’nin Suriye’ye bir askeri müdahaleyi reddetmesinin Obama Yönetimi’ni “geniş bölgesel destekten yoksun” bıraktığı değerlendirmesini yaptığı geniş haber analizinde yönetim yetkililerinin ise, toplantı öncesi Arap Ligi’nden beklentinin askeri müdahale için onay değil, kimyasal silahlar kullanımı için kınama olduğunu, bu nedenle örgütün tutumundan tatmin olduklarını söylediklerini de aktardı.

Halen ABD kamuoyunun sadece küçük bir bölümünün Suriye’ye askeri müdahaleye destek verdiğine, Arapların çok büyük bir çoğunlukla ise karşı olduklarına işaret edilirken özel konuşmalarda Batı’nın devreye girmesini ısrarla isteyen Körfez ülkeleri dahil, hiçbir Arap ülke veya liderinin kamuoyu önünde "destek" ifade etmediği belirtilerek “Bölgede bir tek Türkiye müdahaleye destek taahhüt etti” denildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 66 yorum
TÜRKİYEYE SALDIRI OLMAZ.ÇÜNKÜ ABD MÜTTEFİĞİ TÜRKİYE.ABD MÜTTEFİKLERİNE SALDIRMAZ.GEZİ EYLEMLERİNİDE ABD ÇIKARMIŞ OLABİLİR FAKAT TAYYİP YİNE ABDYE YILIŞMIŞ SAKİNLEŞTİRMİŞTİR ABDYİ……..TÜRKİYENİN İŞİ SAKAT BENCE HALKIMIZ 676 MİLYON DUYARLI OLSANIZ İYİ OLUR.BİLİNİZKİ ALLAH KORUSUN BUGÜN BİR SALDIRI OLSA BAŞIMIZDA ATATÜRKTE H.Z ÖMERDE YOK.LİDERSİZİZ DARMADUMAN OLURUZ…………………………
yani kendi ülkene ve TSK ya hiç güvenin yok. öylemi. mesela kim saldırır Türkiye ye? suriye mi? hadi saldırsın da bir görelim bakalım. el mi yaman bey mi yaman.
hz ali varken hz ömere mi kaldı komuta.Nerde görülmüş bu.La Fatah Illa Ali (AS) La Saif Illa Zulfiqar
sen kendi adına konuş...
Kara cahil boş konuşma diye buna denir :)
Haçlılar Yurt içinde Ve Yurt Dışında 3 tarafımızı da sarmış . Irak'a Özgürlük , Suriye'ye özgürlük ,Yarın Mısıra Özgürlük ondan Sonra İran'a Özgürlük Etrafta Müslüman bırakmadılar Sıranın Bize geleceğini Hiç Mi düşünmüyorsunuz? **Gelecek Bir Gün Gelecektir.** Yahudi ve Hristiyan yalakaları ile bizim işimiz Zor , TÜRK devletine TÜRK Lideri Lazım.
BİZ FIRSATCI KOMŞUYUZ.
niye yırtık dondan bir biz çıkıyoruz arkadaş. iyice sudi krallar gibi olduk. elde tuzluk, nerede olay olsa oraya koşuyoruz...
nasıl bir zihniyettir bu yaa?! şimdi senin ülkende böyle katliamlar olsa,çoluğunu çocuğunu telef etseler kimyasalla yok etseler diğer ülkeler de ''bize ne canım iç meseleleri'' mi desin?! komşun karısını çocuğunu kesse ''aile meselesi bize ne?'' mi diyeceksin?! Allah'tan korkar insan yahu! can cana emanettir arkadaşım,insanlar birbirine emanettir yapmayın böyle..
sen tuzluğunu sakın elinden bırakma nerede buldun orada tuzlamaya devam et
İSRAİLİ KORUYARAK TAYYİPÇİLERİ YETERİNCE SİNİR ETMİŞİMDİR ACABA BENMİ GERÇEKTEN SİYONİSTİM TAYYİPMİ?BENCE SİZ İYİ DÜŞÜNÜN BAŞTAKİ SİYONİST BEN SADECE YAHUDİ HALKINI KORUYORUM.FAKAT KALKIPTA MOSSADI LOBİYİ ORDUYU DEVLETİ KORUMUYORUM.TAYYİP NE OYUNLAR ÇEVİRİYOR MERAK EDİYORUM.
bir kereliğine olsun beyninle düşünmeyi öğren kara cahil akıl fukarsı ,başkasının burnundakşi kılın dönemsi il hareket eden insan müsveddesi ,orada binlerce insan ölüyor hiç mi vicdan ALLAH korkusu yok sende ,kimbilir türk bile değilsin ,
arkadaşım oyun entrika hile üçkağıt sizlerin işi tayyip sadece ülkesini ve müslümanları düşünür.merak etme sen
Siyonistler Tayyib'in aklından geçenleri anlasaydı bir kaşık suda boğardı.
Birde büyük harflerle yazmazlarmı ermeni tohumları vatan hainleri sizi.Sen ve yorumlarının kimsenin umrunda değil çöplük seni
ABD İNGİLTERE FRANSA HAVADAN VURACAKLAR ÇEKİP GİDECEKLER.........KARADA TEK SAVAŞ DESTEKÇİSİ Sayın BAŞBAKANIMIZ Recep Tayyip ERDOĞAN....AKP HÜKÜMETİ ve AKP ye OY VERMİŞ VATANDAŞLARIMIZIN BU SAVAŞA ASKER GÖNDERMEK GİBİ BİR DÜŞÜNCELERİNİN OLDUĞUNU SANMIYORUM.....ŞEHİT CENAZESİ KALDIRMAK İSTEMİYORUZ......
"Şehit : Allah yolunda, vatan ve namus uğrunda ölendir." orada ölenlere şehit denmez. kutsal peygamber ocağının asil neferlerine leş dedirtmeyelim lütfen. Allah Türk'ü korusun...
Çünki sadece Türkiye'de amerikanın B.O.D.Projesinin eş başkanı aslında gerçek Türk olmayan biri. Müslümanlık kılıfı içerisinde Türk Halkının cahil kesimini kandırarak desteğini alan bu aktörün ilk işi Pkk için taahhüt ettiği Türk Ordusunun beyni olan komuta kademesini çökertmek olmuştur. Uyan ey Türk Halkı kendi içinizden olmayan birinin Türk Halkı ve yurduna bir faydası olmaz, sadece felaketin kapısını açan işte böyle büyük çaplı ihaneti olur.
Batının operasyonunda suriyenin silah sayısının hiçbir önemi yok... 80 li yılların sovyet teknolojisi SAM uçaksavar füzeleri ile, gene eski teknoloji MİG uçaklarının hiç şansı yok.. Karadan atılan SCUD- SRBM lerin ise Abd destroyerlerindeki EİGİS - SM-3 savunmasını aşması çok zor ..!
sokakta polis devriye gezerken hiçbir akıllı hırsız tam polisin geçtiği güzelgahta ve geçmesi anında eve girmeye kalkışmaz.Esadında birleşmiş milletler denetçileri denetleme yaparken kimyasal silah kullanacak kadar gerizekalı olduğunu hiç sanmıyorum. buna kargalar bile güler. O zavallı yavruları kim vurduysa dünya ona cehennem olsun can veremesinler inşallah. İkinci olarak hiç müslüman bir kişinin hıristiyanlar tarafından vurulmasına yardım etmek dinimize uyarmı yahu böyle İSLAMİYET nerede var dinsiz kafirler. Suriyenin bölünmesi siyonist israil ve bölücü pkk dan başka kimseye yaramaz.
Amerika savaşla ekonomisini düzeltecek.Bizim hükümetimizde yanımızda düşman ülke yaratacak.Umarım secimden sonra ortam değişir.
Dün Esmanın Şehit Oluşuna Ağlıyorduk. Bugün ise ;Esmanın Katilleriyle Cihad a !! Gidiyoruz ! Ne ayağız biz düşünen varmı ??
Hep böyle zaten 1918... Kendi çıkarlarımız için savaşa giricez sonra bize göz dikicekler suriyeyi bitirirlerse sırada kalan son Müslüman ülkeleri vurucaklar çok pis bir oyun oynanıyor herkes ABD'yi melek olarak görüyor ama ezelden beri şeytan...
ZATEN ÖYLE PARA DEĞİL ABDNİN DERDİ DAHADA ÖTESİNDE...
Amerikadaki resesyon nedeniyle savaş conilerin işine gelir. Biraz silah harcarlar, sonra o silahların parasını İsrail den alırlar. Adamlar savaş ekonomisi ile ayakta duruyorlar. 2 yılda bir savaş yapıyorlar. Iraktan sonra, Libya şimdi de Suriye. Bizim hükemette sağolsun her türlü yalaklığa hazır. Yanlış yapıyorsunuz beyler, müslüman kanı dökülecek alet olmayalım.
burada mülteci kampı var suriyeli kadınlar hastane bahanesiyle çıkıyorlar... sayelerinde bekarlar elizabet'ten kurtuldular... siz suriye'yi vurun kadınları da bizi vursun...
muslumanlar hristiyan ve yahudilerle birlik olmus, muslumanları oldurmeye calısıyor.... akp si suud kralı mursusi katar emiri.... nerde ecnebilerle bir olup musluman olduren varsa allah tez zamanda belalarını versin insallah
mursiyi ve akp yi karıştırma bunlar seçilmiş cumhurbaşkanı ve parti.
Esmanın Şahadetine Ağlıyorduk Batıyı suçluyorduk Şimdi ise Batıyla birlikte başka bir müslüman ülkeyi vurmaya çalışıyoruz !
İyi o halde bırakalım Esed puştu Sarin gazıyla İnsanları öldürmeye devam etsin.
her yere demir atmislar.öyle bir tezgah kuracaksinki,ortadoguda yapilian oyunlar yaninda hic kalsin!tek hamlelik bir tuzak olmali bunlar icin!bir gün biri cikip gelir FATIH gibi
tek turkıye tahut etmıs her kes mudahaleyı ret etmıs yorumsuz
Şuraya bak her taraf amerika üssü yazıklar olsun
hiroşimada,vietnamda,ırakta,afganistanda milyonları katletmiş katil abd,den insanlık operasyonu..oysaki 1300 kişiyi,suriyeye saldırmak için kurdugu komplo ile kendi öldürttü,,dünkü ırak işgal yalanı ortada iken,yandaş medya tarafından uyuşturulmuş yalaka tayfa,hala esad gitsin diye salyasını saçıyor.şam vurulduğu gün,çıkın rabia işareti yapın,şükür namazları kılın..
şu akp hükümeti tarafından sığırı da timsahı da gördük ve öğrendik çok şükür ..%50 sığırla ağlayan timsahların belgeseli ,ve tüm haberler abd nin savaş politikasını eleştirmek yerine destekleyen medya ve sosyal medya taraftarlarının sığır belgeseli devam ediyor .. timsahlar zaten dünden hazır mış ....koyunlarda var bu belgeselde izleyin izleyin insan olmadınız bari hayvanlığınızı görün ....
Demek ki bölgenin en sadık emperyalist-siyonist uşağı şu anda Türkiye.. Kıytırık Suudi Arabistan ve kukla körfez ülkeleri bile Türkiye'den daha onurlu tavır alıyorlar..
turk oldugum ve dogdugum icin utaniyorum
suriyeyi topraklarımıza katmaya az kaldı evelallah tüm ortadoğu topraklarımıza katacağız allahın izniyle YAŞASIN TÜRKİYE
HAYDİ RUSYA -İRAN -ÇİN ! SURİYEYİ BATIYA VE KAN EMİCİ ,MÜSLÜMAN KATİLİ ABDYE VE İSRAİLE YEDİRME ! TÜRK MİLLETİ SURİYE'NİN VE KAHRAMAN ESAD'IN YANINDA. ALLAH SURİYE ORDUSUNA GÜÇ KUVVET VERSİN
GÜLME KOMŞUNA GELİR BAŞINA DERLER AL İŞTE BUNLARIN YÜZÜNDEN ŞİMDİDEN ÜLKE EKONOMİSİ ÇÖKMÜŞTÜ BAŞKALARI İÇİN SAVAŞMAK BİZE NE .
yazıklar olsun !!! abd.nin yalakası olcaz diye yemediginiz halt kalmadı ! bir tek türk vatandası ölürse sorumlusu siz olursunuz hainler ! ''Bilinçli'' Türk halkı yanında ESAD !
Hani MIsırda Darbeye zemin hazırlıyordu batı şimdi batıyla birkte suriyeyemi saldıracağız uyan Türk halkı !
ÖZAL DA DESTEK VERMİŞTİ, BİR KOYUP ÜÇ ALACAKTIK ÜÇÜN BİRİNİ BİLE ALAMADIK.
bizim neyimize savaş hele komşumuzla. yazıklar olsun dişişlerine
eğer suriyeye karşı savaş olacaksa, hükemette bulunanlar savaşa kendi çocuklarını göndersin. Eğer pkk ya karşı savaş olacaksa Türk milleti zaten hazır. hepimiz gider pkk nında pyd nin de iyhanet içinde olan herkesin de..................
türkiyenin başında fatih sultan Mehmet veya Atatürk yok bir tayyip Erdoğanla savaşa girersek boşverin ülkeyi donumuza kadar alırlar Suriyeliler ...
suriye ırak buralar türkiyenin toprağıdır
KİM BİLİR BELKİDE KİMYASAL SİLAHI AMERİKA KENDİ ATTI ESAT ATMIŞ GİBİ GÖSTEDİ VE ASKERİ MÜDAHALEYİ MEŞRU HALİNE GEİTRDİ OLAMAZ MI
Yakın pkk yardakçısı çocuk katilini....
türkiyeye yakışmıyor ülkemizi rezil ediyorlar dünyaya
Sıriye boş durmaz , ilk füzelerini TÜRKİYE ye gönderecektir.Önceceden türkiyeye gelen patriot füzeleri bu noktada o füzeleri engelleyecektir.İnsanlarımızın çoğu patriot füzeleri niye getiriliyor derdi.İşte bunun için.Bu plan ve organizasyon taa geçen sene planlanmış.Bazen türkiye de böyle pislik oyunların içine girdiğinden şüpheleniyorum...
AKPLİLER NEYİ RED EDİYORSUNUZ ULUSLAR ARASI BİRLİKLERDE HER ŞEY ORTADA ABD NİN MÜTTEFİKLERİ BELLİ TÜRKİYE SİLAH YARDIMINDA İSRAİLLE AYNI KONUMDA.NEYİNİ KORUYORSUNUZ TAYYİBİN KORUYUN ANSINI SATAYIM KORUYUN DURMAYIN OLURMU.BAĞNAZ GELMİŞİNİZ BAĞNAZ GİDECEKSENİZ.YA BU KADAR İNATÇILIK OLMAZ.SİYASETİ BİLMEDEN GELMİŞİNİZ BURDA ABUK SUBUK KONUŞUYORSUNUZ.NE NATOYU BİLİYORSUNUZ NE RUSYA ÇİNİ NE ABDYİ DESTEKLEYENLERİ NEDE HİZBULLAHI ABUK SUBUK KONUŞUN ANCA AKPLİLER.
İşte büyük devlet küçük devlet ayrımı burada ortaya çıkıyor. Adamların her yerde askeri üstleri, uçak gemileri ve son teknoloji güdümlü füzeleri var. Türkiye'nin ise bir türlü yaşamayan sabrı, gözleri yaşlı siyasetçileri var.
AKLISELİM YORUM Güneşin balçıkla sıvanmadığı gibi gerçeklerin de saklanması imkansızdır. Müdahaleye sadece Türkiye'nin destek olması, Arap dünyasını tamamen karşına almak demektir. Çünkü onlar müdaheleye destek vermiyor. Osmanlı Padişahlarının şemsiyesi altında bulunan Müslüman Araplar artık Tayyip Hükümeti sayesinde kendilerini güvende hissetmiyorlar. Bu yüzden Ortadoğunun Liderlik hikayesi de başlamadan bitmiş oldu. Yahudilerle kavgalı gözüken bu hükümet aslında Amerikanın peşine takılıp tamamen onların yanındaymış gibi hareket ediyor ve MASUM MÜSLÜMANLARIN da katledilmesine maşalık yapıyor.
BİRAZINI İSYANCILAR ÖLDÜRDÜ BİRAZINI HÜKÜMETE BAGLI ASKERLER ÖLDÜRDÜ GERİ KALANINIDA FRANSA AMERİKA İNGİLİZLER VS ÖLDÜRSÜN BİTİRSİNLER ŞU SURİYE MESELESİNİ.RUSYA İRAN DİGERLERİ SİZDE SEYİR EDE DURUN SONRADA SIRA SİZLERE GELECEK BEKLEYİN KUZU KUZU.
Diğer Haberler