Suriyeli muhalif gruplardan Astana hazırlıklarını boykot kararı

Suriyeli muhalifler ortak bir yazılı açıklama yaparak, Astana'da yapılması beklenen Suriye barış görüşmelerinin hazırlık çalışmalarını boykot edeceklerini duyurdu.

Suriyeli muhalif gruplardan Astana hazırlıklarını boykot kararı

Suriye'deki ateşkes anlaşmasına imza atan muhalif gruplar, Kazakistan'ın başkenti Astana'da yapılması beklenen Suriye barış görüşmelerinin hazırlık çalışmalarına katılımlarını durdurma kararı aldı.

Pazartesi günü Suriyeli muhaliflerin yaptığı ortak açıklamada boykot kararına gerekçe olarak, "Rejim güçleri ve mütteffikleri, saldırıları sürdürerek birçok kez büyük ihlallerde bulundu" ifadeleri yer aldı.

Türkiye ve Rusya'nın garantörlüğünde Suriye'de sağlanan ateşkes 29 Aralık gecesi yürürlüğe girmişti.

'ATEŞKES ANLAŞMASI DA ORTADAN KALKAR'

Muhaliflerin yaptığı yazılı açıklamada, Suriye ordusu ve İran destekli müttefiklerinin askeri operasyonlarına devam etmeleri halinde ateşkes anlaşmasının da ortadan kalkacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Türkiye ve Rusya'nın garantörlüğünde hazırlanan ateşkes anlaşmasıyla ilgili Rusya'nın sunduğu tasarıyı 31 Aralık'ta oy birliği ile kabul etmişti.

1 AY İÇİNDE BAŞLAMASI BEKLENİYOR

Ateşkese destek veren tasarıda Suriye'ye acil insani yardım ulaştırılması, bunun yanında Suriye'de hükümet ile muhalifler arasındaki siyasi çözüm sürecine destek verilmesi çağrısında bulunuluyordu.

Barış görüşmelerinin ateşkesi takiben bir ay içinde Kazakistan'ın başkenti Astana'da başlaması hedefleniyor.

Ülkenin çok büyük bir kesiminde çatışmaların durduğu bildirilse de ateşkes ihlali haberleri gelmeye devam ediyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
yarın bunlar abd ile anlaşır bizle savaşırlar aha şimdiden söyleyeyim. yine kandırılacağız gibi bir his var içimde.
ANLAŞMA YOK İSE YASAL SURİYE HÜKÜMETİ İLE ANLAŞIM TERORİST UNSURLARIN TAMAMI TEMİZLENENE KADAR SAVAŞILMALI.
tek taraflı ateşkes adil olmaz Türkiye burumu tesbit edip Rusyayla birlikte garantörlüğünün gereğini yerine getirmelidir yoksa bu ateşkes biterse ne muhalifler nede Esad kazanacaktır bitti görülen Işid birden bire atağa geçecektir
ateşkes in sona ermesi sadece ışıd'i sevindirir..
ARTIK SİZE İHTİYAÇ KALMADI HERKES EVİNE ÖLMEDEN GİDİN BARİ
Elbab,da sıkışan ABD+AB+israil Terörle durdurmakmı istiyor ?
madem muhalifler çatışmak istiyorlar tabiki neden olmasın türkiyede bulunan eli silah tutan suriyelileri sınır dışı edin çünkü onlar barış istemiyorsa türkiye neden garantörlük yapıyor
haberi eksik okuyunca yorumlarda beğeni patlaması yapanlara hayranım suriye ordusu ve İran destekli saldırılar oluyor diyor İŞİNE GELDİĞİ ANLAYAN BELİ OLUYOR ALLAH CC havale ediyoruz SURİYE İRAN Barış baltlamak için elinden geleni yapıyor barış sağlanıyor Suriye ordusu Türmen dağını vuruyor neden bu haberlere yer yok İRANLI SURİYELİ HAYRAN çakal çok olduğu için olmasın
Diğer Haberler