Suriyeli muhalif gruplardan Astana hazırlıklarını boykot kararı

Suriyeli muhalifler ortak bir yazılı açıklama yaparak, Astana'da yapılması beklenen Suriye barış görüşmelerinin hazırlık çalışmalarını boykot edeceklerini duyurdu.

3 Ocak 2017 08:26
PAYLAŞ
TWITTER
Suriyeli muhalif gruplardan Astana hazırlıklarını boykot kararı

Suriye'deki anlaşmasına imza atan muhalif gruplar, Kazakistan'ın başkenti 'da yapılması beklenen Suriye barış görüşmelerinin hazırlık çalışmalarına katılımlarını durdurma kararı aldı.

Pazartesi günü in yaptığı ortak açıklamada kararına gerekçe olarak, "Rejim güçleri ve mütteffikleri, saldırıları sürdürerek birçok kez büyük ihlallerde bulundu" ifadeleri yer aldı.

Türkiye ve Rusya'nın garantörlüğünde Suriye'de sağlanan ateşkes 29 Aralık gecesi yürürlüğe girmişti.

'ATEŞKES ANLAŞMASI DA ORTADAN KALKAR'

Muhaliflerin yaptığı yazılı açıklamada, Suriye ordusu ve İran destekli müttefiklerinin askeri operasyonlarına devam etmeleri halinde ateşkes anlaşmasının da ortadan kalkacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Türkiye ve Rusya'nın garantörlüğünde hazırlanan ateşkes anlaşmasıyla ilgili Rusya'nın sunduğu tasarıyı 31 Aralık'ta oy birliği ile kabul etmişti.

1 AY İÇİNDE BAŞLAMASI BEKLENİYOR

Ateşkese destek veren tasarıda Suriye'ye acil insani yardım ulaştırılması, bunun yanında Suriye'de hükümet ile muhalifler arasındaki siyasi çözüm sürecine destek verilmesi çağrısında bulunuluyordu.

Barış görüşmelerinin ateşkesi takiben bir ay içinde Kazakistan'ın başkenti Astana'da başlaması hedefleniyor.

Ülkenin çok büyük bir kesiminde çatışmaların durduğu bildirilse de ateşkes ihlali haberleri gelmeye devam ediyor.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir