Times gazetesinden Erdoğan'ı çok kızdıracak yazı

İngiliz Times gazetesi, bugünkü başyazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü etkinliklerini "düşmanlarının canına okumak ve gücünü artırmak için kullandığını" öne sürdü. Times, İstanbul'daki 15 Temmuz etkinliğini "Sovyet komünist partisi prodüksüyonuna" benzetti. Yazıda, "Batı'yı ve Türkiye'deki birçok insanı rahatsız eden, duygusal Cumhurbaşkanı'nın etkinlikleri düşmanlarıyla ve siyasi muhaliflerle hesaplaşmak için nasıl kullandığıydı" dendi.

"Ankara'nın Sultanı" başlıklı yazıda, darbe girişiminin İstanbul'da yapılan yıldönümü etkinliklerinde Erdoğan'ın "destekçilerini toplama", ayrıca gözaltı ve tutuklamaları "meşrulaştırma" fırsatı bulduğu iddia edildi.

İstanbul'daki etkinlikler için "Gösterişli dili ve tehditkar tonuyla bir Sovyet komünist partisi prodüksüyonuna" benzediği görüşünü paylaşan gazete, yazıda şu ifadelere yer verdi:

"Kimse darbeye direnmek için sokaklara çıkan insanların cesaretinden şüphe etmiyor. Hiçbir Batılı hükümet darbeyi hoşgörmezdi ve hoşgörmedi de. Erdoğan ve partisi ise, şimdi CIA'i gizlice darbecileri desteklemekle suçluyor. Ancak Batı'yı ve Türkiye'deki birçok insanı rahatsız eden, duygusal Cumhurbaşkanı'nın etkinlikleri düşmanlarıyla ve siyasi muhaliflerle hesaplaşmak için nasıl kullandığıydı."

ERDOĞAN NATO MÜTTEFİKLERİNİ ALARMA GEÇİRDİ

Darbe girişimi sonrası geçtiğimiz bir yılda yaklaşık 150 bin kişinin tutuklandığı, gözaltına alındığı, kovulduğu ya da görevden alındığı kaydedilen yazıda, Erdoğan'ın dış politikada attığı adımlara da dikkat çekildi: "Erdoğan IŞİD'e karşı savaşan Kürt gruplara saldırarak ABD'yi kızdırdı. Bir Rus jetini düşürerek, Vladimir Putin'le yakın bir ittifak kurarak ve son dönemde Katar'a olan ambargosu sonrası Suudi Arabistan'a meydan okuyarak, Nato'lu müttefiklerini alarma geçirdi."

Yazıda Erdoğan'ın yaptığı 'Nazi' benzetmesi ile "Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) olası üyeliğini belirleyecek olan Almanya ve Hollandalı liderlere de hakaret ettiği" belirtildi.

TÜRK'ÜN HAYSİYETİNİ AYAKTA TUTACAĞINI SÖYLEYEREK BAŞARIYA ULAŞTI

"Ama bunların hiçbiri Erdoğan'ı kaygılandırmıyor" diye devam eden yazıda, "Cumhurbaşkanı Türkiye'yi düşman dış güçlerin mağduru gibi resmederek, destekçilerine onları ve Türk'ün haysiyetini ayakta tutacağını söyleyerek başarıya ulaştı" denildi.

Öte yandan, Times'ın başyazısına göre Erdoğan "kendilerini güçten ve nüfuzdan dışlayan dindarlar ile laikler arasındaki ayrımı kasten ateşlemekle" suçlanıyor.

Yazıda, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun öncülük ettiği Adalet Yürüyüşü'nün de bunun bir tezahürü olduğu yorumuna yer verildi.

Times gazetesi, etkinliklerden izlenimler ve kısa analizlerle, darbe girişiminin yıldönümü etkinliklerine geniş yer verdi.

Gazetenin muhabiri Hannah Lucinda Smith'in Kılıçdaroğlu ile yaptığı röportaj, Adalet Yürüyüşü'nü merkezine aldı. Kılıçdaroğlu röportajında Türkiye'yi "demokrasiye geri döndürme" sözü verdi.

Bundan sonra daha fazla sokak protestosu düzenleyeceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz 15 Temmuz darbe girişiminin karşısındayız. Yaşananları, insanların demokrasi mücadelesi olarak görüyoruz. Ama diğer yanda da, Saray'ın 15 Temmuz'u var. Saray darbe girişiminden yararlandı ve beş gün sonra olağanüstü hâl ilan etti. Buna 'Saray'ın darbesi' diyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu ve partisi için "Artık terör örgütleriyle birlikte hareket etme noktasına geldi" açıklamasını yapmıştı.

"Terörist tanımını kabul etmiyorum, hatta buna gülüyorum" diyen Kılıçdaroğlu, şu görüşleri dile getirdi:

"Özgür bir ruhum olduğu gerçeğiyle baş edemiyorlar. Eğer biri demokratik olmayan bir kültürden geldiyse, benim yürüyüşüme de terörist yürüyüş diyecektir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
Doğru bir yorum. Din gibi 15 temmuz da sınırsız kullanılıyor!
Sadece Sn. Cumhurbaşkanını kızdırmıyor... Ha bu arada sizi neden kızdırmıyor???
Avrupa NATO CIA rahatsız sa çok iyi....bizde sizlerden rahatsız lık duyuyoruz...
@gpursoken Salaksın vesselam, Avrupa ihracatı kessin bokunu yersin andaval, kimse bize karşı değil, kendi kendimize düşman tayin etmeyelim, ihracatın turizmin %70 Avrupa oluşturuyor, aksi halde karnını doyurmak için dağda çekirge ararsın
times ,referandum öncesi,britanya hükümetinin 80 milyar sterlinlik iskocyaya verdiği rüşveti neden yazmaz? bir kere lider gücünü oturdugu koltuktan değil ,milletten alır,dış güçlerden medet ummayandır.Kılıcdaroglu batı ile kafadarogluluk yaptıkca kaybeder,teknik olarak batının son 80 yıllık stratejisi ; medya ve darbelerle hükümetleri kontrol altına alma,terör örgütleri ile şantaj yapma , imf sayesinde parayı izleyip bankalar sayesinde kontrol altına almaktan başka bir şey değildir.
@sinyorjack_2017 Aç gözünü kulağını iyi bak, son 80 yıldan çaok daha fazla dış dünyanın kontrolündeyiz, Bir ülke gücünün liderden alıyorsa lider ölünce ülke ölür,
ülkeye 15 temmuz gibi bir kabusu yaşatmaya meydan verdiniz , bu kadar cemaat yerleşmesin taraflı yapıyorsunuz, sınavsız memur alıynıyor ,sorular çalınıyor denildi, ne yani müslüman diye almıyacakmıyız dediniz, biz tehlikeyi gördük siz beslediniz.kim daha çok suclu.
çok doğru bir tespit şehitleri anma diye çıkdı halkın yarısına hakaretler etti...bütün planı 2019 daki başkanlık seçiminde başkanlık.bunun için milleti bölmeyide hak görüyor...
adamlar nerden buradaki olayı görerek tespitte bulunuyor,bizim yalakalarsa böyle bir yazıyı yazamamanın sancısıyla dokuz doğuruyorlar..
Diğer Haberler