Times: IŞİD Suriye ve Irak'ta yeniden örgütleniyor

İngiliz Times gazetesi, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD), Suriye ve Irak'taki kaos ortamını kullanarak buralarda yeniden örgütlendiğini yazdı.

Times: IŞİD Suriye ve Irak'ta yeniden örgütleniyor

Gazetenin Hannah Lucinda Smith ve Richard Spencer imzalı haberinde, IŞİD'in Ekim ayından beri yeniden saldırılar düzenlemeye başladığı ve iki yıl önce çıkarıldığı Suriye'nin kuzeybatısında Beşar Esad güçleriyle yeniden savaşa giriştiği belirtiliyor.

Örgütün, Suriye'nin Hama eyaletinde geçen yılın sonlarına doğru ortaya çıktığı ve kısa bir sürede Halep, Hama ve İdlib eyaletleri sınırındaki bir alanı ele geçirdiği belirtiliyor.

Irak'ta ise ülkedeki gelişmeleri takip eden grupların verilerine göre, IŞİD militanları ya da örgütün etkili olduğu yerlerde kimliği belirlenemeyen saldırganlar tarafından yaklaşık son 3,5 ayda en az 440 bombalı saldırı, çatışma, suikast ve kaçırma olaylarının meydana geldiği kaydediliyor.

Örgütün özellikle Diyala eyaleti, Musul eyaleti ve lideri Ebu Bekr el-Bağdadi'nin saklandığı düşünülen Anbar eyaletinde güçlü olduğu sanılıyor.

Militanların, daha önce ABD öncülüğündeki koalisyon tarafından ele geçirildiği belirlenen yerlerde göründüğü kaydediliyor.

Haberde, Irak ordusunun Kasım 2016'da yeniden ele geçirdiği Hammam el Alil kentinde IŞİD militanlarının 29 Ocak'ta Irak bayrağını indirdikleri ve kent sakinlerini bayrağı yeniden asmamaları için tehdit ettikleri yazıyor.

Bölge sakinlerine göre militanlar 6 Ocak'ta, bir zamanlar örgütün Irak'taki kalesi olan Musul'un batısında gövde gösterisi yapmak için bir geçit töreni düzenlediler.
Haberde, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) referandum kararının ardından Bağdat hükümetiyle ilişkilerinin bozulması ve neticede Kerkük'te silahlarını birbirlerine doğrultmalarından beri IŞİD'in Irak ve Suriye'de gücünü artırdığı kaydediliyor.

Habere göre, Ekim ayının sonlarından beri 390 Iraklı sivil ve 142 güvenlik görevlisi örgüt militanları tarafından öldürüldü.

Irak'ta tahminlere göre 7 bin Amerikan askerinin bulunduğu ancak IŞİD'in kontrolünü azalttıkça bu güçlerin ülkeden çekilmeye başlandıkları biliniyor.

Rejimin geçen hafta 19 köyü yeniden ele geçirdiği kaydediliyor. Habere göre silahlı muhalif gruplar rejimi,bu gruplara saldırılar düzenlemesi için kontrolü altındaki bölgelerde IŞİD'e izin vermekle suçluyor.

Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı Ceyş'ün Nasr'ın üyesi Muhammed Reşid, "IŞİD Rus savaş uçaklarının yardımıyla daha fazla bölge ele geçiriyor" diyor.

"Suriye'nin doğusundan rejimin elindeki bölgelerden geçmeden İdlib'e nasıl gelebilirler? IŞİD ve Esad arasındaki bütün çatışmalar uydurma" diyor.

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon da IŞİD militanlarının rejimin elindeki bölgeler yoluyla ülkenin farklı kesimlerine geçtiklerine dair bazı kanıtlar olduğunu söylüyor.

Haberde, kimi IŞİD militanlarının Türkiye'ye geçtiklerine ve Suriye Demokratik Güçleri'nin Rakka'da sağ kalan yüzlerce militanlara geçiş izni vermekle suçlandıklarına dair haberler hatırlatılıyor.

'Afrin operasyonunun etkisi var'

Haberde Albay Ryan Dillon'ın Türkiye'nin Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı'nın IŞİD ile mücadeleye zarar vermesinden endişe duyulduğuna ilişkin sözleri de yer alıyor.

Gazeteye konuşan Halk Savunma Birlikleri (YPG) sözcüsü Mustafa Bali, "Afrin operasyonunun, örgütün canlanmasında ve yeni saldırılar düzenlemek için fırsat bulmasında kesinlikle etkisi var" diyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 59 yorum
PKK YA SİLAH VERMEK İÇİN BAHANE.
bir avuç kızgın genç onlar:))
pyd=pkk=işit arkasındaki güçlerde belli.
@ueroglu_1979 PKK_PYD=YPG=DAEŞ/İŞİD = ABD + Haçlı Siyonist Batı ittifakıdır. Amaç bellidir İslam Alemini parçalamak Türkiyeyi bölmek ve büyük israili kurmaktır.
Yine abd oyunu başladı
amerika haber yapıyor biz de servis ediyoruz.sanılıyor vs.vs diye.utanmasalar türkiye işide yol açmak için afrin harekatını yaptı diyecekler.bu kadar utanmaz bunlar
@naim_vural_1968 mynet te aracı.
Bu mynet kanalı yerli ve milli değil ,yaptıkları haberler ve başlıkların hepsinde ihanet kokusu var.
HEH YERLİ MİLLİ TROLLER BURDA DA PAPAĞANLIĞINI YAPIYOR.
işid denilen abd terör örgütü BİR TANE AMERİKAN ASKERİ ÖLDÜRDÜYSE ben lafımı yerım .. yıne amerikan tezgahı... pkkyı korumak için eyy türkiye işidi kovala pkkma dokunma diyor bela..sentemizle işidide göreyim seni.yani yüzü maskeli amerikan askeri adı İŞİD..
@kanuni.99 aynen kardeşim. bir mermi de israile düşürse ya şu daeş- kendi adları ile islamı kötülemeye çalışan işit- iran ve tüm haçlı işin içinde var. rakka dan petrolü çalıp nevada da depolayan abd baş teröristi değil mi. yine daeşi yol verip mısır sina çölünde ki üslerinde saklayanlar da o abd terör devletidir.
My net; böylelikle abd nin oraları tekrar pkk-pyd vs ile işgaline zemin hazırlıyorsunuz!!!
Sahte düşmanlar yaratarak YPG'yi meşru göstermeye çaışıyorlar...
ışıtın silah fabrikasımı var. ayrı bir devletmi? pkk ypg nin silah fabrikalarımı var..teröre destek veren her kesi Allaha havale ediyorum.
abd ne kadar komik duruma sokuyorsun kendini. Türkiye pkk yı bıraksın diye ne yalanlar uyduruyorsun. kendi adamları bile itiraf etti IŞID denen terör örgütünü abd nin çıkardığını ve destek verdiğini. bu abd bir gün silahlar kendine döndüğünde bakalım ne yapacak.
Onların sonunu Türkiye getirecek.
amerikanın ypg ve pkk.yı korumak için yeni oyunu. bence başaramayacak. ne kadar ypg lileri işidli gösterse de onlarda temizlenecek
herkez artık biliyor abd-işid abd-pkk abd-ypg abd-diğer törörler reçete belli abd gidecek törer bitecek... bunu herkez biliyor ey abd kendine bir hayal dünyası kurdun gücün var diye bizde inanıyoruz zannediyorsun ama her şeyin sonu var seninde var BİTECEKSİN gavur tohumu şeytanın büyüğü
Türkiye ye çamur harekatı sanal savaş başlamıştır
kim korktu neye göre korktu acaba ? kartondan tanktan mı korkacaz :D
KORKULAN OLMADI. BEKLENEN OLDU ÇÜNKÜ İŞİD AMERİKANIN ORGANİZE VE FİNANSE ETTİĞİ BİR TERÖR ÖRGÜTÜ. TIPKI PKK/PYD/YPG GİBİ. BU ÖRGÜTÜ KULLANARAK ORTADOĞUDAN ÇEKİLMİYON , SÖZDE BU ÖRGÜTLE SAVAŞIYOR GİBİ GÖRÜNÜYOR, BİNLERCE KİLOMETRE UZAKTAN GELİP BURAYA KÖK SALMAYA ÇALIŞIYOR. BİR TEK MERMİ ATMADAN SURİYENİN BAZI BÖLGELERİNDEKİ İŞİD Lİ TERÖRİSTLERİ KAMYONLARA DOLDURARAK O YERDEN ÇIKARMADIMI. ŞİMDİ BU İŞİDLİ TERÖRİSTLER YPG İLE BİRLİKTE TÜRK ORDUSUNA SAYDIRIYOR. ŞİMDİ TEKRAR İŞİDLİ TERÖRİSTLERİ SAHNEYE KOYDU, ADİ AMERİKA KOOLİSYON GÜÇLERİYLE YPG/PYD İLE BİRLİKTE İŞİDLE SAVAŞIYORUZ DİYECEK.
türkiye de bunun bir parçası oldu
ne o teröristler arası silah tatbiki amaçlı yeni bir asparagas dahamı yoksa ypg pyd pkk anasının örekeleri silahsız kaldı da onlara silahmı verilmesi amaç ..SANA SORUYORUZ TİME AMERİCA..what happened???
işidi başkası kurdu sanki,abd nin örgütü,bokoharam gibi pkk gibi hepsi amerikanın..tüm dünya biliyor ama müslümanlar birlik olmadığı icin böyle at oynatıyorlar işte..
irak şam islam devleti nedir ya kim kuruyo bu devletleri,hemen birgunde cete ikinci gun ellerinde milyar dolarlik silah ucuncu devlet.Kendimiz yapiyoruz bunlari hep bir gurup serseri cakal diye bahsetmeniz bunlardan boyle olur koskaca TC Devleti bir avuc cakalla savasiyo,onlara kim ne silah verirse versin abi cok beklemiycen sinir guvenligim tehtit altinda deyip dagitacan cogalmadan birileri daha fazla sahip cikmadan sonra boyle ugras dur
abd ,,bakti ki pyd pkk ypg çakallarından bir bk olmayacak,,işid denen çakalları canlandırma çabasına girdi,,onlarda gelsin,,,,
bunların alayı gelsin..hepsininnnnnn.............
ya merak ediyorum sayın yönetici bu site abd nin mi işinize geleni yayımlıyorsunuz yoksa sadece abd nin lehine oluncamı yayın oluyor
Ve IŞİD in yaratılış amacı belli oldu. kontrolsüz bir terör yerine kontrollü terör örgütünü yeğleyen amerika türkiyeyi haksız çıkarmak için IŞİD i harekete geçirdi.iki ucu b.klu değnek tut neresinden tutarsan. tek amaç terörle mücadele, IŞİD PYD/PKK farketmez.
sebep olarak da bizi gösterirler yakında. Afrin harekatını. O nedenle afrinden sonra menbiçe girip her türlü teröristten temizlemek ve orada kalıp temiz kalmasını sağlamak gerek.
yalan haber abd elinin altında bulunan rakkadan kaçırdığı 8 den fazla helikopterle deaşlyı bunlar kendi ajanları yeniden piyasaya sürüyor amaç afrin operasyonunu baltalamak vede algı oluşturmak. suriye ve ıraktan kaçırdıkları geri geliyor. olay bu.
PKK=PYD=YPG=DAEŞ/İŞİD = ABD + Haçlı Siyonist Batı ittifakıdır. Amaç bellidir; İslam Alemini parçalamak Türkiye'yi bölmek ve Nil'den Fırat'a büyük israil'i kurmaktır.
işid abd nin taşeron terör örgütü. sakal gibi kestikçe yeniden çıkar. taki abd başka bir örgüt uydurana kadar.
ABD suriyede kalabilmek için kendi kurduğu DEAŞI her zaman kullanacak bitti demişti Türkiye AFRİN harekatına girince ben burada YPG yi barındırmam deyince ABD yahu hala DEAŞ var bak benm burada bulunma gerekçem diyecek ama yemezler bunu ancak CHP yer onada afiyet olsun Çünki tüm siyasetini AK parti düşmanılı üzerine kurmuş bir CHP türkiye bölünmüş parçalanmış umrunda bile değil olsa zaten HDP nin PKK nın sözcülüğüne soyunmaz Hükümete kardeşim sınırımızda terör devleti kurdurmayalım demesi gerekirken ÖSO nu terör diyor byle hainlik ne görüldü ne duyuldu gandi zaten baas rejimi istyor
Bahane ypgpydpkk ya Türk ordusunun operasyonlarını durdurmak için bir yalan.
Sünni Türkiye bölgeye girmişken Sünni bir Daeşin Suriye ve Irak halıknda karşılığı olamaz... İçinde Kürtlerin yer aldığı Tsk bölgeye girmişken Kürtçü Pkk/pyd ye kimse dönüp bakmaz.. bölgede akan kanı durdurabilecek kültür,kuvvet,yönetim ve fikir Türk devlet aklında mevcuttur,ancak Türkiye devletinin de ,Halkına ve bölge halklarına bu tür durumlarda cevap verebilmesi için, iç bünyesinde yasal olarak değişiklik ve düzeltmeye gitmek durumundadır.aksi durumda Suriye halkı beklenti ve sorunlarına çözüm üretemeyen Türkiyeyi bir yerden sonra terk ederek haçlı-siyon kucağına gidecektir...
işidi siz kurdunuz tekrar siz palazlandırırsınız,ortadoğuya girdiniz bütün fitneleri çıkardınız
Bu ülkede beyinler ölmüş iflas etmiş resmen akil kalmamis kimsede isidi abd kurdu diyen zihniyet yiyorsa bir abd askerini vursana Suriye'de yiyorsa bir abd sivilini öldürsene her hangi bir abd eyaletinde kan alirlar kan !!isid kendi başına çıktı tum avrupayi sarsti ulan koskoca 2bin kişiyi öldüren ladin i bile abdli yaptınız az akilli olun akilli abd oyunu diyeceginize yiyorsa gidin bir israilliye birakin ates etmeyi bir tas atin bakalimda görelim isid abdde700 den fazla insan oldurdu hele fransada 2binden fazla kisi oldurdu madem cok bati dusmanisiniz gidin siz oldurun yiyosa gorelim
EY AMERİKA BU NE İŞİD'İR..SENİN İŞDİN..KAHPESİN AMERİKA..SENİ BİLMEYEN KALMADI..BÜTÜN PİSLİĞİN BAŞI SEN VE YAHUDİ SİYONİST İSRAİLDİR BU KADAR NET..AMA BU BÖYLE GİTMEYECEK..SALTANATIN SONA ERİYOR HABERİN OLSUN..ÇOK TA UZAK DEĞİL.
yalanınızı .. abd medyası abd askerini suriye topraklarından çek biz ordaki teröristlerin tamamını yok ederizen silah verme verdiklerini alamıyorsan çekil karşımıza çıkma yeter zaiyat vermemen için uyarı ne daeş ne pkk hepsini yok ederiz daeşi kur elkaideyi kur sonra pkk yı kur silahlandır sahaya sür ülkeleri böl yönet bu işler Türkiyeye sökmez hepimiz ölürüz bir saksı vermeyiz
işid işid vs. terör örgütlerini orta doğuda oyun içinde oyun kuran bu oyunuda sizlerin eseridir bu soytarıları bortad- doğuda işinize göre oynatanda sizlersiniz örgütü kuran zaten içinde başta abd-ab-siyonist ermeni israil yahudisidir. şimdi kalkmış zeytin dalı harakatı bunları canlandırdı hani bitmişti işid.nasıl canlandı adamları sizlerin dur dediğinizde durdu yok olmadılar aksine işidi sizler işinize geldiğinde var ediyorsunuz işinize gelmediği zamanda yok ediyorsunuz hemde bunu dünyanın gözüne baka baka oynadığınız oyunu bu seferde aşikare ayan beyan ediyorsunuz şimdi işid ananızı belsn
SURİYE SAVAŞI ERDOĞAN İLE ESAD ANLAŞMADIKÇA BİTMEZ... BU ANLAŞMA OLDUĞU ANADA ORADA KİMSE TUTUNAMAZ... RUSYA VE İRAN BU KONUDA HER İKİ TARAFA BASKI YAPMALI ... ESAD ZATEN PYD YE GİDEN ABD SİLAH KONVOYLARINI VURUYOR ... BİZİM ÇIKARLARIMIZ ORTAK ... ERDOĞAN ARTIK İNADI BIRAKMALI
ee terör devleti amerika baktıki ırakta ve suriyede teröristlere verdiği silahlar başını yakacak hemen kendi kurdukları işidi tekrar devreye sokmaya karar verdiler.ALLAHIN gazabı senin üzerine olsun ey kafir ve cani terör devleti amerika...
bir büyüğümüzün dediği gibi öfkeli insanlar bunlar sayın Davutoğlu saptama yapmış bu konuda''Eğer Irah?&]H????H\?\\?1,qg?[?X[q,qg???^Y1,H???[H?\?0홚?H?\?Z?Y\?H?X^?1,K?q'?\??qg?\?\?Y8?&XK8?&p??H L??&[Z??\?]?Z?X\1,H0??^ZHp훙]Y\?[??H0??H\[?^?[??&HYq'?[Z^?H[?[??^YH?[?\?Xqg?[?X^?1,K?qg?,0홚?^[H??p?Y[??\?Z][XHqg?[?0ힰ???[?]X[XZ?^?,[K??'
Diğer Haberler