'Tokya’da insan eti satan restoran açıldı' iddiası sosyal medyayı salladı

Japonya’nın başkenti Tokyo’da insan eti satan bir restoran açıldığı iddiası sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde yayılınca yer yerinden oynadı. Haberlerde, insanların bedenlerini bu restorana bırakmak karşılığında 30 bin euro alacakları bir anlaşmaya imza attıkları ve yemek fiyatlarının bin euroya kadar çıktığı da belirtildi. Teyit.org'da yer alan habere göre, bu iddia tamamen asılsız ve hatta 1 Nisan şakası.

'Tokya’da insan eti satan restoran açıldı' iddiası sosyal medyayı salladı

Sosyal medyada ve Türkiye'de yayın yapan bazı internet sitelerinde, Japonya’nın başkenti Tokyo’da insan eti satan bir restoran açıldığı iddia edildi. Haberlerde, restorana yemek olarak kabul edilmek için tek şartın genç olmak olduğu, ölümcül hastalığı olan genç hastaların bu anlaşmayı yaptığı yine metinde ifade edildi.

Teyit.org'da yer alan habere göre, ancak Tokyo’daki bir restoranda insan eti satıldığına yönelik bu haberler doğru değil. Haberde, iddianın 12 Temmuz 2016’da satirik kurmaca haberler yapan La Voz Popular tarafından yayınlandığını, La Voz Pupular’ın websitesindeki “hakkında” bölümü incelendiğinde sitede eğlence amaçlı satirik haberler yayınlandığı, haberlerde ismi geçen kişi kurum ya da markaların hayal ürünü olduğu ve benzer bir metnin 2016’da 1 Nisan şakası olarak da kullanıldığı ifade edildi.

SOYULMUŞ İNSAN BEDENİ FOTOĞRAFLARI DA RESIDENT EVIL ADLI MEŞHUR OYUNDAN...

Haber sitelerinde kullanılan ve derileri soyulmuş insan bedenlerine ait fotoğrafların ise Resident Evil 6 oyunu için Capcom firmasının Londra’da açtığı reklam amaçlı bir sergiden olduğu anlaşılabiliyor. Sergideki çalışmaların hayvan etlerinden imal edildiği de ayrıca belirtiliyor.

Doğrulama sitesi Snopes’un iddiayı yalanladığı ve haberin parodi olduğunu belirttiği analize ulaşmak mümkün. Kasım ayında Meksika’da da dolaşıma giren iddianın Verne isimli haber sitesi tarafından yalanlandığını da görülebilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
gerçeğini bırak haberi bile iğrenç yaahu..
doğru ya da şaka haber fark etmez görünce midem bulandı, hayvansal ürünleri az tüketiyordum, artık vegan olacağım
Japon'mu? Japon'sa doğrudur yapar...!!!
ÇİNLİLERDEN BEKLERİM DE JAPONLARDAN BEKLEMEM BE YA...
@face_face AYNEN ÇİNLİLER BURADA COK VAR ETRAFTA KÖPEK BIRAKMADILAR HERİFLER HERŞEYİ YİYOR
JAPONLAR CANLI YILAN DEDİĞİNE GÖRE BUNU YAPARLAR ADAMLAR SAĞLIKLI HAYVAN ETİ BULAMADIĞINDAN İNSAN VE YILAN ETİ İLE AVUNUYORLAR
bu haberi okuduğunda içinden "acaba doğru mu?" diye geçiren varsa ! bu daha vahimdir.
Yakındır insan etinin servis edilmesi çünki insanlar gitgide yamyamlaşıyor.
haberi uyduranda yalanlayanda kendileri
Diğer Haberler