'Trump, Esad'ın yerine onu geçirecek' iddiası

Suriyeli kaynaklar, İdlib'e düzenlenen kimyasal saldırının ardından, ABD Başkanı Donald Trump'ın hızlı bir refleks gösterip anında Şayrat Hava Üssü'nü vurmasını, verilmiş önemli bir kararın işareti olarak gördüklerini ifade ederek, Trump'ın planının farklı olduğunu ortaya attı. Kaynaklar, Trump'ın gelişiyle birlikte ABD'nin, Esad'ı devirip yeni bir yönetimin temelini atmak istediğini, Esad'ın yerine ise, Fransa'ya sığınan eski Tuğgeneral Menaf Tlas'ın geçirilmesinin öngörüldüğünü iddia etti.

Sabaht'ta yer alan habere göre, Trump yönetimi bunu sağlamak için Suriye'de Rusya'yı kızdıracak hamleler yapmaya devam edebilir. Sahadan gelen bilgilere dayandırılan habere göre ABD kısa süre içinde Suriye'de 1-2 kritik noktayı daha vuracak. Rus askerlerinin bu nedenle bazı kritik noktaları boşaltmaya başladığı iddia ediliyor. Esad'ın devrilmesi durumunda yerine geçecek olan kişinin de neredeyse belli olduğu ifade ediliyor. O ismin Suriye olaylarının başlamasıyla birlikte Fransa'ya sığınan eski Tuğgeneral Menaf Tlas olduğu kaydediliyor.

Batı dünyasının Esad'ın yerine bu ismi hazırladığını ifade eden kaynaklar, Suriye'nin, 100 yıl önce Fransa'nın sömürgesi olduğunu, Fransa'nın istediği bir ismin Batı dünyası tarafından da destekleneceğini vurguluyor.

'ESAS BELİRLEYİCİ TÜRKİYE OLACAK' İDDİASI

Şu an bu konu somut olarak dünya kamuoyunda dillendirilmezken, Esad'ın devrilmesi ve Tlas'ın isminin öne çıkması durumunda ise esas belirleyicinin Türkiye olacağına dikkat çekiliyor.

Ankara'nın tavrının geçiş döneminde Suriye'yi kimin yöneteceğinin belirlenmesinde önemli kriter olacağı ifade ediliyor.

TRUMP'A SURİYE'DEN 'HAYVAN' YANITI

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’dan ‘hayvan’ diye bahseden ABD Başkanı Donald Trump’a yanıt geldi.

Sputnik’e konuşan Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Eyman Sosan, “Siz, kendiniz bir hayvansınız diye herkesin sizin gibi olduğunu düşünmenize gerek yok. Beşar Esad, egemen bir ülkenin devlet başkanı ve halk tarafından seçildi. Onu tarif edecek olan Suriye halkıdır, Trump değil” dedi.

Trump, Fox Business’tan Maria Bartiromo’nun programında “Eğer Rusya işe girmese ve bu hayvanı (Esad) desteklemeseydi şu anda ortada bir sorun olmazdı” demişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
Iste baskanlik siteminin sonu.. Halk seçiyormus..hani halk.. adam silah zoruyla başka bir ulkenin baskanini değiştirip istedigini koyacak.. al sana baskanlik sistemi
@mida_2017 aynılarını TÜRKİYE de parlamenter sisteme yapmaya çalışmadılarmı, hatta bazı dönemlerde yapmadılarmı. okuman yazman varsa, şöyle yakın tarihimizi incele.
@mida_2017 Aptal herif sistemle ne alakası var bunu adam krallıklarada başkanlıklarada ve hatta parlementer sistemlere hepsine uyguluyor . dünya gücüyüm benim istediğim iktidar olur diyor !! Bunu önümüzdeki seçimle kıyaslayacaksan eğer sana bir ipucu daha güçlü duran kolay yıkılmayacak bir hükümet ve devlet başkanı için evet dersin yada tamamen basının ve iş adamlarının kontrolünde hatta yargı ittifakıyla hemen susturulan çabuk yıkılan hükümet istiyorsanda hayır dersin sana kalmış gerisi . Gerçi sende beyin biraz noksan anlamnı beklemek ahmaklık olur
bu ne demek şimdi ? özgür bir ülke kendi iradesiyle yöneticisini seçer sanane abd ? başka ülkelerin iç işlerine karışan pis emperyalistler dünyanın tapusunun kendilerinde olduğunu sanıyorlar bütün müslüman ülkeleri talan edip RTE gibi abd askerleri için dua ediyorum diyen elinde kur'anla gezen müslüman liderler olduğu sürece bu düzen değişmeyecektir.
ABD = BAŞKANLIK Halk seçiyor!!!! SURİYE= PARTİLİ BAŞKANLIK (BAAS PARTİSİ) Halk seçiyor!!!! HAYIR a basın mührünüzü iradenizle oynatmayın.
@erdemkaya77 siz cidden özürlü katagorisine girmelisiniz. Şuan tam başkanlık sitemi seçelim dese iktidar ortalığı yıkacaksınız , diyorki cumhiriyet temel ilkemiz bundan vaz geçmeden başkanlık gibi güçlü bir hükümet sistemide beraberinde olsun diyorlar buna bile karşı çıkıyorsunuz, şuan akp deseki aynı sistemde kalıcaz değişim yok dese onabile karşı çıkıcaksınız :))
HAÇLIYA SIĞINMIÇ BİR ADAM BAŞA GELİRSE ONLARA HİZMET EDECEK İSTEDİKLERİ BU BUNUN İÇİN MÜSLÜMANIM DİYEN ÜLKELER NERDE NİYE BİR ÇABA GÖZTERMEZLER BELLİ TÜM SERVETLERİ HAÇLILAR ELİNDE O YÜZDEN
@haydar.sanaga13 ne olacak ya, demokrasi mi getirecek sanıyordun :)
Acaba tramp tayibi düşünür müydü?
Sen kendi totonu kolla trump bırak esad ı senin koltuk gidecek
Tekrar söylüyorum ülkemizde o kadar çok esad sevdalısı varki babası hafıs esadta zamanında pkkyı apoyu ağırlamadımı bekaa vadisinde bunlar esad sülalesi olarak fıtırıklar alın güle güle tepe tepe hayrını görün...
@vehbi1974 bekaa vadisi lübnan'da.
bir ülkenin kimin tarafından yönetileceğine o ülkenin halkı karar verir
Bu böyle gitmemeli artık. Güçlü bir devlet işleri yoluna koymalı. Bu bozuk düzeni düzeltmeli. Yoksa daha çok 6 yıllar geçer, bitmez bu karışıklıklar. Trumph'ı destekliyorum.
Adamlar Önce bizde yeni esad ı yaratıyorlar . Sonra Suriyedekinin fişini çekiyorlar. Tam iblis bunlar . Ama sonrsan Abd, avrupa başkanlığı istemiyor der bizim millet.
ABD hayal görüyor sen bu adaya çok güveniyorsan getir Suriye'ye Beşar Esad'a rakip olarak çıksın halk kimi seçiyorsa o olsun öyle dışarıdan dayatma ile kimse Beşar Esad'ı yıkamaz
ABD kendine daha yakin biri icin atakta Türkiye gözünü ac yine müslümanlarin kiyiyilmasi söz konusu olacak gibi esedi aramasin suriye haki irakin saddami aradigi gibi
Asil belirleyici turkiye olacakmis bu gazida veriyorlar iyice batakliga surulsun turkiye.bu bir gercek turkiyenin hic bir fonksiyonu yok ortadoguda.olabilirdi ama kurtlere olan dusmanligi kibiri gururu buna engel oldu simdide elin oglu gelir yanibasinda sinir cizer sinir siler sende bakadurursun.
ABDyi yönlediren israil ve bölgede sessiz kalan iran arap ülkeleri sonunu hazırlıyor suriye bitti zaten peki şimdi sıra kimde ?
@whoa 19evet bekaa lübnanda ama ne fark eder lübnan zaten ezelden beri karışık sonuçta esad ailesi göz yumdu pkkya orada 80li yıllarda...
Trump sende bu gidişle koreyle antremana gireceksin kore ikinci bir Vietnam olacak gibi.abd bu dünyanın diablosu.esad vb gibiler piyon.
Bu bölgede başka bir ılımlı veya ılımsız islam devleti istemiyoruz arkadaş,sen karışma 10bin km öteden.Yok ama sen de biliyorsun Ortadoğu'daki en büyük muttefiklerinin karaktersiz islamcilar olduğunu,sen de haklısın. .
Diğer Haberler