Trump ile görüşen Macron'dan açıklama: Esad'ın gitmesi önceliğimiz değil

ABD Başkanı Donald Trump ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuelle Macron görüşme gerçekleştirdi. Macron, Suriye konusundaki öncelikli tutumlarının değiştiğini belirterek; "Başkan Esad'ın çekilmesi Fransa için temel önceliği terörizmle mücadele kadar önemli değildir" dedi. Trump ise, ABD ve Rusya'nın Suriye'deki ikinci ateşkes süreci için çalıştığını doğruladı.

Paris'te biraraya gelen ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuelle Macron, görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Sputnik'te yer alan haberde, Macron, Trump ile terörle mücadele, Suriye, Libya, Afrika'nın Sahel bölgesi ile ilgili gelişmelerde aynı görüşte olduklarını ancak küresel ısınma konusundaki görüş ayrılığının sürdüğünü bildirdi.

'KÜRESEL ISINMA GİBİ KONULARDA GÖRÜŞ AYRILIKLARI İÇİNDEYİZ'

Macron, "Görüşmemizde, ticari ilişkiler, terörle mücadele ve Suriye konusunda görüş birliği içinde olduğumuzu teyit ettik. Libya ve Afrika'nın Sahel bölgesiyle ilgili de ortak bir vizyona sahibiz. Birçok konuda aynı kararlılığa sahibiz. Küresel ısınma konusu da içinde olmak üzere çok az konuda görüş ayrılıkları içindeyiz. Ben Paris İklim Sözleşmesi'ne bağlılığımı sürdürüyorum" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ülkesinin terörle mücadele konusunda da görüşlerinin ABD ile kusursuz şekilde aynı yönde olduğunu ifade etti.

Macron, Suriye konusundaki öncelikli tutumlarının değiştiğini belirterek; "Başkan Esad'ın çekilmesi Fransa için temel önceliği terörizmle mücadele kadar önemli değildir" dedi.

Trump ise Macron'a övgüler yağdırarak "Sayın Macron siz süper bir cumhurbaşkanısınız, büyük bir lidersiniz" ifadelerini kullandı.

Trump, ABD ve Rusya'nın Suriye'deki ikinci ateşkes süreci için çalıştığını doğruladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile, G20 sürecinde konu hakkında temas halinde olduklarını söyledi.

Macron'un liberal ekonomiye bakışını da öven Trump, özellikle ticaret ve ekonominin gelişmesi için Fransız liderin bürokratik engelleri kaldırma girişimlerine büyük saygı duyduğunu aktararak bu konuda kendisinin ve ülkesinin aynı politikaları uygulamaya çalıştığını dile getirdi.

Fransa ve ABD arasındaki ilişkilere değinen Trump, "Fransa ve ABD, geçmişi çok uzağa giden iki müttefik. Bu iki ülke de ezelden beri özgürlük değerleriyle birbirine bağlı. İki ülke arasında bağlar yıkılamayacak kadar güçlü. Bizim ilişkilerimiz mükemmel" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
doğru değerleri aynı 2 ülkede terörizmi besleyen ülkeler
Diğer Haberler