Trump İsveç’in açıklama talebini Twitter’dan yanıtladı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Cuma akşamı İsveç’te bir şeylerin olduğunu ima etmesinin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama isteyen İsveç’e yanıtı da yine Trump verdi.

Trump İsveç’in açıklama talebini Twitter’dan yanıtladı

Trump’ın Cumartesi günü Florida’nın Melbourne kentinde, açık hava toplantısındaki konuşmasında Cuma akşamı İsveç’te bir şeylerin olduğunu ima ederek, "Dün gece İsveç’te ne olduğunu gördünüz. İsveç! Kim buna inanırdı... İsveç" sözlerine, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama isteyen İsveç’e yanıtı da Trump verdi.

TRUMP NEDEN İSVEÇ'İ İŞARET ETTİ?

Trump Twitter’dan yaptığı açıklamada, "Benim İsveç’te neler olup bittiğine ilişkin sözlerim, Fox News’ta yayımlanan göçmenler ve İsveç’e ilişkin programa gönderme yapıyordu" dedi.

"TRUMP'IN NEYİ KASTETTİĞİNİ BİLMİYORUZ" DEMİŞLERDİ

İsveç, ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumartesi günü Florida’nın Melbourne kentinde, açık hava toplantısındaki konuşması ile ilgili ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama istemiş, Dışişleri Sözcüsü Catarina Axelsson da, "Sorunun ne olduğuna açıklık getirilmesini istedik. Trump’ın neyi kastettiğini bilmiyoruz" diye konuşmuştu.

İsveç Hükümeti’nden Trump’ın konuşmasına ilk resmi yorum da dün akşam İsveç televizyon kanalı SVT’nin "Agenda" programına katılan Çalışma Bakanı Ylva Johansson’dan gelmiş, İsveçli Bakan, "Ne kastettiğini bilmek istiyoruz. ABD Başkanı konuşunca bütün dünya dinliyor. Diğer ülkelerdeki terör olaylara bağlı olarak İsveç hakkında ne kastettiğini ya da neyi işaret ettiğini anlamadığımız biçimde konuşuyor. Bu sorunun cevabını alabilmek uygun olur" diye konuşmuştu.

Trump’ın Twitter üzerinden yanıtı ise İsveçli bakanın bu konuşmasından iki saat sonra geldi.

"İSVEÇ'TE DÜN AKŞAM NE OLDU?"

İsveç'in Washington Büyükelçiliği, ABD Dışişleri Bakanlığına başvurarak, Başkan Donald Trump'ın cumartesi günü yaptığı konuşmada kullandığı ''İsveç'te dün akşam ne oldu'' ifadeleri için açıklama istedi.

İsveç Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Catarina Axelsson yaptığı açıklamada, ''Trump'ın neyi anlatmak istediğini bilmek istiyoruz. Washington Büyükelçiliğimiz aracı ile İsveç'te ne olmuş ifadeleri için açıklama istedik." dedi.

"TRUMP NE İÇMİŞ OLABİLİR?"

Öte yandan eski Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Twitter hesabından ''İsveç? Terör saldırısı? Ne içmiş olabilir? Sorular çok'' paylaşımında bulundu.

ABD Başkanı Trump'ın cumartesi günü gerçekleştirdiği mitingde, "Dün gece İsveç'te ne olduğunu gördünüz, kim buna inanırdı? İsveç çok sayıda sığınmacı kabul etti. Hiç hayal etmedikleri kadar sorunla karşı karşıyalar" demesi İsveç'te büyük şaşkınlıkla karşılanmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Ha şöyle yola gel! helal olsun isveçe küçücuk devlet ama devletine, miletine yabacısına, göçmenine toz koyduramadı. Devlet böyle olur, gülen ineklerle yönetilmiyor!
Diğer Haberler