Trump, Rusya'yla bilgi paylaştığını itiraf etti

ABD gazeteleri ABD Başkanı'nın geçen haftaki Lavrov randevusunda IŞİD'in gizli bir planını masaya getirdiğini yazdı, haber depreme yol açtı. Haberlere göre söz konusu hassas bilgiyi ABD'ye veren müttefik ülke bilginin Rusya ile paylaşılmasına izin vermemişti. New York Times gizli bilginin diğer müttefiklerle bile paylaşılmadığını aktarıyor. Haberler üzerine Twitter üzerinden açıklama yapan Trump, "Uçuş güvenliği ve terörizme dair gerçekleri Beyaz Saray'daki açık buluşmada paylaşmak istedim" dedi

Trump, Rusya'yla bilgi paylaştığını itiraf etti

ABD ve dünya, Başkan Donald Trump'ın Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la terör örgütü IŞİD'in planlarının yer aldığı çok gizli bilgileri paylaştığı haberiyle çalkalanıyor. ABD Başkanı Donald Trump, Rusya ile bilgi paylaşma kararını savunarak, Rus yetkililerle bilgi paylaşımının Beyaz Saray'da geçen hafta kamuoyunun bilgisi dahilinde gerçekleşen bir toplantıda yapıldığını söyledi.

Haberler üzerine Twitter üzerinden açıklama yapan Trump, "Uçuş güvenliği ve terörizme dair gerçekleri Beyaz Saray'daki açık buluşmada paylaşmak istedim. İnsani nedenler ve artı Rusya'nın IŞİD ve terörizme karşı hava saldırılarını geliştirmesini istiyorum" diye yazdı.

Twitter üzerinden açıklama yapan Trump, "Başkan olarak Rusya ile (açık bir şekilde programlanmış bir Beyaz Saray toplantısında) kesinlikle hakkım olan bir şekilde terörizm ve uçuş güvenliği konusunda bilgiler paylaştım. Nedenleri insani; üstelik Rusya'nın İslam Devleti ve terörizmle mücadelede çabalarını büyük ölçüde artırmasını istiyorum" dedi.

ABD'li iki yetkili dün Başkan Donald Trump'ın IŞİD örgütüne yönelik bir operasyon konusunda yüksek gizlilik derecesinde BİR istihbarat bilgisini Rusya dışişleri bakanına açıkladığını söylemişlerdi.

RUSYA YALANLAMIŞTI

Rusya'dan da gün içinde yapılan açıklamada ise, haberlerde sözü edilen gizli bilgiler yalanlandı.

Washington Post, New York Times ve diğer gazetelerin söz konusu haberi anında dünyada ilk haber oldu, halen tüm büyük medya organları tarafından manşetten veriliyor.

Amerikan medyasının haberlerine göre, Trump-Lavrov görüşmesinde ABD lideri IŞİD hakkında son derece gizli bilgileri masaya getirdi. Söz konusu hassas bilgiler ABD'ye bir müttefik ülkeden gelmişti, terör örgütü IŞİD'in bir planını açığa çıkarıyordu.

Washington Post, Trump'ın paylaştığı bilgiyle gösteriş yaptığını belirterek istihbaratı veren müttefik ülkenin bilginin Rusya ile paylaşılmasına izin vermediğini yazdı. New York Times ise, gizli bilginin Amerikan hükümet çevreleri ve diğer müttefik ülkelerle bile paylaşılmadığının altını çiziyor.

'İSTİHBARAT BKAYNAĞI İFŞA OLDU'

Amerikan medyasına göre, paylaşılan çok gizli bilgiler istihbarat kaynağının ifşasına yol açtı.

Washington Post gazetesi, haberini emekli yetkililerin yanında şu anda görevde olan resmi yetkililere dayandırıyor.

Oval Ofis'te geçen hafta gerçekleşen görüşmede, Lavrov'la birlikte son dönemde ismi gündemden düşmeyen Rusya Büyükelçisi Sergey Kislyak da vardı. Kislyak'ın Oval Ofis'te gülerken bir Rus fotoğrafçı tarafından çekilmiş fotoğrafları, geçen haftaya damga vurmuştu.

BEYAZ SARAY'DAN JET AÇIKLAMA

Haberin duyulmasıyla Trump yönetiminden üst üste açıklamalar geldi.

Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster, haberi hemen yalanladı. Sinirli tonda konuşan Mcmaster, "Bu gece yayınlanan haber gerçek dışı. Başkan ve Dışişleri Bakanı sivil havacılığı tehdit eden şeyler de dahil olmak üzere iki ülkeyi ilgilendiren tehditleri konuştu. Hiçbir şekilde istihbarat kaynakları ve işleyiş yapıları hakkında konuşulmadı. Ayrıca Başkan Trump kamuoyunun bilmediği hiçbir askeri operasyondan da bahsetmedi. Ben odadaydım. Böyle bir şey yaşanmadı. Herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Toplantıda bulunan Ulusal Güvenlik Danışman Vekili Dina Powell ise, "Bu hikaye yalan. Devlet Başkanı sadece iki ülkenin karşı karşıya olduğu ortak tehlikeleri değerlendirdi" ifadesini kullandı.

DEMOKRAT VE CUMHURİYETÇİLER RAHATSIZ

Haber Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti temsilcileri arasında da rahatsızlığa yol açtı. Demokrat Senatör Dick Durbin Trump'ın yaptığının tehlikeli ve umursamaz gibi göründüğünü belirtti. Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin Cumhuriyetçi başkanı Bob Corker eğer doğru ise olayın rahatsız edici olduğunu belirtti.

TRUMP'IN BAŞINI AĞRITAN SORUN: RUSYA

ABD Başkanı'nın gizli bilgileri açıklamasını engelleyen bir yasak bulunmuyor ancak söz konusu bilgileri Amerika’ya sağlayan müttefik ülkeyle ilişkilerin zarar göreceği endişesi var. Amerikan medyasının ulaşmaya çalıştığı CIA ve diğer istihbarat örgütleri haberlerle ilgili bir yorum yapmadı.

Donald Trump'ın başkanlık kampanyasından başlayarak Rusya ile kurduğu ilişkiler, halen soruşturuluyor. Rusya'nın ABD seçimlerine müdahalesiyle Trump'ın Beyaz Saray'a çıktığı yönündeki haberlerin ardı arkası kesilmedi. Trump'ın kampanya ekibinin Rusya ile ilişkileri halen resmi olarak soruşturuluyor. Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, Rusya Büyükelçisi Kislyak'la görüşmesini gizleyince birkaç hafta içinde istifa etmek zorunda kalmıştı.

Başkan Trump, kampanya günlerinde Rusya’yla yakın ilişkiler kurmak istediğini birçok kez ilan etmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
RUSYA PUTIN ANLAŞIP PYD YE DEVLET KURDURCAK BIZDEKI BOPCULAR SANALDAN ŞAMDA CUMA KILIP KÜRESEL GÜÇLERE TASERONLUGA DEVAM EDECEK
başkan trumpa saygımız sonsuz.kendisini türkiye olarak seviyoruz.dostlarımızın başında amerika,rusya,avrupa birliği ve ermenistan gelir.düşmanlarımız ise afganistan,pakistan,azerbaycan ve kuzey kıbrıstır.
İnkar etmeyin kardeşim sevişiyorsunuz işte. Bunu bilmeyen yok.
TRAMPET TAYİP PUTİN EMPERYALİZME VE SİYONİZME KARŞI MÜCADELE EDEN KAHRAMANLAR
Sen olsaydın ABD ve Rusya ya savaş açar, bu topraklardan onları mutlaka kovardın.
Diğer Haberler