Trump yönetiminden üniversitelere dava hazırlığı iddiası

ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin, azınlık gruplarına pozitif ayrımcılık yapan üniversitelere ırk temelli ayrımcılık yaptıkları gerekçesiyle dava açma hazırlığında olduğu öne sürüldü. New York Times gazetesinin haberinde, Adalet Bakanlığının, azınlık gruplarına mensup öğrenci kontenjanı bulunan üniversitelere kabullerde "kasti ırk temelli ayrımcılık” yaptığı gerekçesiyle dava açma hazırlığında olduğu ileri sürüldü.

Trump yönetiminin, azınlık gruplarına mensup öğrencilere pozitif ayrımcılık yapan üniversitelere dava açmaya hazırlandığı iddia edildi.

HENÜZ NETLEŞMEDİ

New York Times'taki haberde, konunun Adalet Bakanlığı Sivil Haklar Biriminde bir proje duyurusu ile ortaya çıktığı ancak projenin içeriğinin henüz netleşmediği belirtildi.

Söz konusu projenin Hispanikler ve siyahiler gibi dezavantajlı gruplara uygulanan pozitif ayrımcılığı hedef alacağı için ülkede büyük tartışma yaratacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan Reuters'ın bir Beyaz Saray yetkilisine dayandırdığı haberine göre Trump, ABD Kongresi'nden geçen tasarıyı onayladı.

Geçtiğimiz hafta ABD Kongresi, seçimlere müdahale ettiği iddiasıyla Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulanmasını öngören yasa tasarısını Beyaz Saray'a göndermiş, bunun üzerine Moskova yönetimi Rusya'da bulunan 755 ABD'li diplomatın Eylül ayına kadar ülkeyi terk etmesini istemişti.

AA'nın haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump, Kongre’nin Rusya, İran ve Kuzey Kore’ye yönelik yeni yaptırım tasarısını “ciddi ölçüde kusurlu” olmasına karşın “ulusal birlik” için imzaladığını açıkladı. Yasalaşan tasarı, Trump’ın ülkesinin Rusya'ya uyguladığı yaptırımları kaldırmaya ya da değiştirmeye yönelik olası adımlarının, Kongrenin onayına tabi tutulmasını gerektirecek.

ABD Başkanı Trump yaptığı yazılı açıklamada, Kongre'nin "Amerika'nın Düşmanlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası"na yönelik yasa tasarısını imzaladığını bildirdi.

Açıklamada, Trump, "Tahran ve Pyongyang rejimlerinin kötü faaliyetlerini cezalandırmak ve engellemek için sert tedbirler alınmasını onaylıyorum. Ayrıca, Amerika'nın demokratik sürecine müdahalenin tolere edilmeyeceğini ve Rusya’nın tahrip edici, istikrar bozucu eylemlerine karşı müttefiklerimiz ve dostlarımızın yanında yer alacağımızı netleştirmeye destek veriyorum" ifadelerini kullandı.

"TASARI, RUSYA’YI, ÇİN’İ VE KUZEY KORE’Yİ DAHA YAKINLAŞTIRACAK"

Buna karşın, Kongre’den ezici çoğunlukla geçen yaptırım tasarısına yönelik endişeleri olduğunu anımsatan Trump,"Kongre'ye tasarının başkanlık yetkisini birçok şekilde gasbettiği, Amerikalı şirketleri dezavantajlı konuma getirdiği ve Avrupalı müttefiklerimizin çıkarlarına zarar verdiğine yönelik endişelerimi ilettim. Yönetimim yasa tasarısını iyileştirmek amacıyla Kongreyle çalışmak adına girişimlerde bulundu. İlerleme kaydettik. Tasarının dilini Hazine Bakanlığına Amerikalı firmalara ve bireylere lisanslar verilmesi konusunda daha geniş esneklik tanınmasını sağlayacak şekilde geliştirdik. İyileştirilmiş tasarı ayrıca Avrupalı müttefiklerimizin enerji alanındaki yaptırımlar hakkındaki geri bildirimlerini yansıttı." dedi.

Trump, bununla birlikte, tasarının hala özellikle başkanlık yetkisini aşması nedeniyle “ciddi ölçüde kusurlu” olduğunu belirterek, “Kongre, 7 yıllık konuşmanın ardından bir sağlık sigortası tasarısı dahi çıkaramadı. Bu tasarı, Yürütmenin yetkisini sınırlandırarak, ABD’nin daha iyi anlaşmalara erişmesini zorlaştıracak, Rusya’yı, Çin’i ve Kuzey Kore’yi daha yakınlaştıracak." uyarısında bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
Bu cahil nasıl ABD başkanı oldu ya.!
bir trumpta bize lazım.. pozitif ayrımcılık uygulanan gruplar başımıza bela oldu...trump herşeyin farkında ve doğrusunu yapıyor, işinize gelmesede gerçek bu....
seçilerek....:):):):)
seçilerek ...:)
Diğer Haberler