Trump'dan bir tehdit de Venezuela'ya: Askeri müdahale seçenekler arasında

Venezuela'daki ulusal kurucu meclis seçimlerinin ardından süren şiddet olaylarına yönelik seçeneklerinin neler olduğu sorulan Trump, "Venezuela için birçok seçeneğimiz var. Bu arada askeri seçeneği de dışlamayacağım." dedi. Trump, dünyanın başka bölgelerinde asker bulundurdukları gibi Orta Amerika ülkesi Venezuela için de bu seçeneği değerlendirebileceğini dile getirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela'daki iç karışıklıkla ilgili olarak bu ülkeye yönelik askeri seçeneğin de masada olduğunu bildirdi.

New Jersey'de bir golf kulübünde tatiline devam eden Trump, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley ile görüşmesinin ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Venezuela'daki ulusal kurucu meclis seçimlerinin ardından süren şiddet olaylarına yönelik seçeneklerinin neler olduğu sorulan Trump, "Venezuela için birçok seçeneğimiz var. Bu arada askeri seçeneği de dışlamayacağım." dedi.

Trump, dünyanın başka bölgelerinde asker bulundurdukları gibi Orta Amerika ülkesi Venezuela için de bu seçeneği değerlendirebileceğini dile getirdi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkeyi ekonomik ve siyasi krizden çıkaracak tek yolun anayasanın yeniden yazılması olduğunu belirterek, muhalefetin boykotuna rağmen 30 Temmuz'da kurucu meclis temsilcilerinin belirlenmesi için seçime gidileceğini açıklamıştı. Venezuela Ulusal Seçim Konseyinden yapılan açıklamada, söz konusu seçimlerde 8 milyon kişinin oy kullandığı bildirilmiş ancak muhalefet katılımın 2-3 milyon düzeyinde kaldığını savunmuştu.

Maduro hükümetine karşı mart ayı sonundan bu yana devam eden protestolarda en az 125 kişi yaşamını yitirmiş, bin 500 kişi yaralanmış, 500'den fazla protestocu ve hükümet karşıtı tutuklanmıştı.

Nicolas Maduro yönetimi, muhalefetin aşırı sağcı radikaller ve suç çeteleriyle iş birliği içinde şiddeti körüklediğini savunuyor. Muhalefet ise ölümlerden orantısız güç kullanan güvenlik kuvvetlerini ve hükümet yanlısı milisleri sorumlu tutuyor.

TRUMP ÇİN LİDERİ Şİ İLE KUZEY KORE'Yİ GÖRÜŞECEK

Ayrıca, Tillerson ve Haley'le Kuzey Kore ile yaşanan gerginliği konuştuklarını aktaran Trump, bu gece Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile telefon görüşmesi yapacağını bildirdi.

Trump, Kuzey Kore konusunda Çin ve diğer ülkelerle yakın bir şekilde çalıştıklarını sözlerine ekledi. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 28 yorum
trump iyice kaşınıyosun olum.çok zıplama zıplatırlar.
nicolas maduro yonetimi bizim istediklerimizi yapmiyor desen trump daha inandirici olacak o ulkeyide karistiran sizlersiniz emperyalizme karsi duran venezuelanin yanindayiz
acilen nükleer silah edinmek lazım bu küstah abd başka dilden anlamaz yanacaksanda beraber avrupa amerika beraber yakacaksın bu alçaklar yakında Türkiyeyede müdahale etmeye kalkacaklar eninde sonunda bu olacak
Venezuelyada olayları çıkartan körükleyen kışkırtan yaratan şeytan ABDdir. Kore ABDye nükler silahlarla saldırsa da fena olmaz
Petrol olan ülkelere asker yığın. Kosovada o kadar müslüman katledildi birşey yok
ABD kudurmuş köpek gibi her yere saldırıyor. Trump gibi bir deliyi başkan seçmesinden de Abd halkının ne kadar rahatsız bir toplum olduğu artık tescillendi
senin de sonun gelecek abd köpeği
Amerika yı batıracaksın umarım :)
bu adam her keze bela olacak anlaşılan bize bulaşmada
yav he he..
KORE'ye maçası yemedi, gündemi venezuela üzerine kaydırmaya çalışıyor.. Trump koreden tırstı,, Helal sana Kim JONG
Somuru ulkesi ariyorsun ABD de Venezula sana postasini coktan koydu.... Seni,topa oturtup coktan firkattikar haberin yok.Beceriksiz yonetiminle kime saldirasin sasiriyorsun.. Eee ulke yonetimi kabiliyet ve yetenek ister..
Bitiyorsun ABD.! Eeeeee herşeyin bir sonu var.! Bu dünya ne imparatorluklar gördü.!
@alp_han_2017 Abd birgün bitecek ama bugün değil ister Rusya Çin kim isterse karşısına çıksın ABD'yi şuan deviremez ...
SENİ KUKLA SENİİİ PETROL ŞİRKETLERİNİN KUKLASII KUZEY KORE VE VENEZUELLANIN YANINDAYIZ
kuduz köpek gibi sağa sola saldiriyorsun abd belani bulacaksin
turkiye zaten amerikanin elinde istedigi yere surer istedigi yerden ceker adamin derdi tum dunyayi turkiye gibi itaatkar yapmak :) 3. dunya savasi kapida hazir olmak lazim
@necip_8 Kafaya bak.! Türkiye ABD nin elindeymiş.! Uyanda balığa çıkalım necip.!
inşallah savaşa müttefiği türkiyeyi sokmaz kendi pisliğinde boğulur
Herşey petrol için.
silin şu abdyi yer yüzü görmesin hain abd
bu dünya yı mutlu son a sen götürebilirsin tuuump
bu herif abd nin sonu olucak..
sanki dünyanın başkenti ABD istediği gibi At koşturuyor..
Yaw bu dünyanın nedir çektiği bu kovboylardan.her seytanliginn altından bunlar çıkıyor.dunyanin çok zeki çakma onursuZ insanları bunlara çalışıyor ve onları diğer ülkelerden farklı kılıyor.ve ABD zannediyor ki işin içinde sadece kuzey Kore var .bence Çin de girecek .o zaman çarşı karışacak dostum abd
şantaj tehditle ekonomisini düzeltmeye mal satmaya çalışıyor küresel aktör benim diyor demokrasi getirecem diyip geri kalmış ülkelere kan kusturdular bizdeki teröristlerin arkasında bilin kim var abd ve ab biz nasıl müttefikiz bu amerikayla anlamadım teröristlere silah yardımı abd yapıyor göz göre göre ...
Amerika battıkca beraberinde de yeryüzündeki ulusları da felakete sürükleyecek, Allah abd ye bu fuırsatı vermesin. amim.
MUTLAK GÜÇ HZ ALLAH!'TIR GERİSİ ABD GİBİ ÇAKMADIR ANCAK
Diğer Haberler