Türk diplomatlara El Ezher şeyhi resti

Başbakan Erdoğan’ın El Ezher Şeyhi’ni eleştiren sert sözlerine Mısır yönetimi tepki gösterdi.

Türk diplomatlara El Ezher şeyhi resti

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın El Ezher Üniversitesi Şeyhi Ahmed et-Tayyip’e yönelik eleştirilerinin ardından, Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği’ne rest çekti. Büyükelçilikte yeni göreve gelen 3 diplomata, diplomatik pasaport izni verilmediği ve diplomatların Türkiye’ye geri döneceği öğrenildi.

‘Tarih bunları lanetler’
Başbakan’ın, “El Ezher şeyhinin darbe ve darbecilerin yanında olduğunu görünce büyük hüsrana uğradım. Tarih bunları lanetler” sözleri, Mısır’daki darbe yönetiminin tepkisini çekti. Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi’nin, Başbakan Erdoğan’ı eleştiren, “Türkiye’nin mevcut koşulları kabul edebileceğimizin ötesinde. Bazı ülkeler, Mısır hükümetine karşı ideolojik bir tutum içerisine girdi. Özellikle de Türkiye” açıklamasının ardından, Mısır Dışişleri Bakanlığı harekete geçti.

İçişlerine müdahale
Büyükelçisini Mısır’dan çeken Türkiye’nin işlemleri yürütebilmek için Kahire Büyükelçiliği’nde çalışan kişi sayısını artırma talebi, Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından reddedildi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Türk yetkililerinin, son süreçte Mısır’ın iç işlerine müdahale etmesine, dini sembol ve kurumlarına yönelik olumsuz yönde açıklama yapmasına tepki olarak, Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği’nde çalışan kişi sayısının artırılması yönünde bize ulaşan talepler reddedilmiştir” denildi.
Alınan bilgiye göre, 4 diplomatın görev yaptığı Kahire Büyükelçiliği’nde bu sene görevlendirilen 3 yeni diplomata, diplomatik pasaport izni çıkmadı. Mısır Dışişleri Bakanlığı’nın vetosu nedeniyle, büyükelçilikte yeni görevlendirilen 1 ikinci katip ile 2 yeni müsteşarın, Türkiye’ye geri döneceği öğrenildi.

Kopma noktası
Mısır’daki bazı çevreler tarafından “gurur kırıcı” olarak tanımlanan Erdoğan’ın Ezher Şeyhi’ni eleştiren sözlerine benzer söylemlerin devam etmesi halinde, Mısır Dışişleri Bakanlığı’nın iki ülke ilişkilerinin “kopma noktasına” geleceği konusunda uyarıda bulunduğu öğrenildi. Kahire Büyükelçiliği’nce yürütülen işlerin de Mısır’ın içişlerine karıştığı gerekçesiyle Türkiye’yi “cezalandırma” maksadıyla kasıtlı olarak yavaşlatıldığı iddia edildi.

dünyadan haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
yaşa başbakanım sayın başbakanım IRAKTAKİLER YUNANAMI ? yada çindeki ler yada burda VATANI İÇİN ölenler için neden bu tutum sergilenmiyor ? Pkk Verdiniz Herşeyi
Tükiyeye gelince erkekleşen hayin ve satılmış sisi ve yandaşları,içişlerimiz diyiyorsunuz siz değilmisiniz ülkenizi satanlar,ABD ve israil uşakları,sizin karışacak iç işinizmi kaldı,siz her şeyinizi sattınız.Başta milletinizin iradesine saygısızlık yaptınız,yani milletinizi sattınız.Evet sizin gibiler her ülkede var,sizler birilerinin maşası olarak kullanırılır zamanı gelincede çöpe atılırsınız.Satılmış sisi ve ortakları sizi şedid bir akibet beklemekte,gün gelecek bu yaptıklarınızın hesabını mutlaka vereceksiniz.Yaşasın zalimler için cehennem!,,
komşularımızla %100 sorunlu batı ajanı vazifesini yapıyor..hamdolsun çevremizde komşumuz kalmadı sayesinde..adamlar boşbakana ajan dediğine göre diplomatlarada haliyle pasaport vermemeleri çok doğaldır
Dünya bir tiyatro sahnesi yönetmenler amerika israil ve batı dünyası oynayanlar herzamanki gibi cahil müslümanım diye geçinen yaratıklar
bu fitneci ezher şeyhini anlamak için ingiliz casusunun itirafları adlı çok kısa yazılmış bir kitap var okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum çok sürükleyici ve gerçekten yaşanmış olaylar anlatılmakta...
TOKAT GİBİ CEVAP... Irak, Suriye, Mısır gibi ülkelerin iç işlerine karışan kişi sonunda tokadı yedi ve cevabını aldı. İnşallah bundan sonra daha dikkatli olur ve devlet adamı gibi davranır. Kimileri zirveye sürünerek gelir, kimileri de uçarak. İşte aradaki fark burada. Sürünerek gelen kişi herşeyi yaşar ve mücadele ettiği için yaşamın ne olduğunu bilir. Ama havadan uçarak gelen kişi bu durumları yaşamadığı için hiçbir şeyi bilemez. Bu yüzden insanların biraz pişmesi, olgunlaşması gerekir.
burnunu her yere sokarsan böyle koparırlar
İçişlerinize ABD, İngiltereyi karıştırmaya pek heveslisiniz ama adiler.
Bir adamın başına ne gelirse dilinden ve kafasızlıgından gelirmiş...
YARIN SUUDİ ARABİSTAN'IN İÇ İŞLERİNE DE MÜDAHALE ETMEYE KALKARSAK SUUDİ YETKİLİLER ÜLKEMİZ VATANDAŞLARINA HACCI VE UMREYİ YASAKLAMAYA KALKABİLİRLER
adam tüm dünyayı türkiyeye düşman etmeden gitmeyecek..afyon daki zafer kutlamaları bir ülkenin geldiği durumu açıklıyor zaten sadece kendi ordusunu yenen ve bu bin yıllık mazisi olan orduyu yok eden şahıs zafer kutlamalarından.gelin görünki satılmış gençler tarafından ana muhalefet lideri yuhalanıyor heryer mısır heryer tahrir diye bağırıloyor.ingilizlerle bir olup 30 bin vatan evladını arkadan vuran bunlar değilmiydi.cesetlerini bile gömeden çöle atılar.anlayacağınız her yer ihanet her yer satılmışlık..
iyiki bu ergenekon filan yakalandıda cezaları verildi. yoksa sonumuz mısır suriye gibi olacaktı. sonra abd filan müdahale edecekti. bunu yapmaya çalıştılar ama başaramadılar. halen bazı aklıevveller bunu akıl edemiyor. ergenekonu destekleyen sözler soyluyorlar. ne kadar cahil insan var.
Yavuz gitti aldı, yıllar sonra bıraktk . Bize ne msırdan, ey gürcü RTE sen ülkendeki soruna bak, darbe diyip kıçındaki sıkıntıya destek arama. bıktık senin darbeyi konu edip sızlanmandan. Yarın kürtler ayaklandımı üzürlerine gitmeyip alın şuralar senin olsun diye bırakacağın topraklara bahane aramak için mısırı, suriyeyi kendine alet etme. Senin asıl derdin messebcilik. El ezher şiidir. mısırdaki darbe şii-sunni ayrımıdır. Milleti uyutma, Olaylar da arap baharı değil arap ossuruğudur. Arap kim ilkbahar, sonbahar veya yaz kim Yaşasın ATATÜRK.
Sen nesin kimsin neye hizmet ediyorsun? Burnunu soktuğun her şey allak bulak oluyor. Ne zamanki yüzün kızarmadan Amerika'nın B.O.D.Projesinin eş başkanlığını açıkladın İslam alemi dünyanın en ağır vahşetlerine sahne oldu hala da olmakta oluk oluk kan akıyor. Sana ne Libya'dan, sana ne İrak'tan, sana ne Mısır'dan, sana ne Suriye'den ey iblis hangi faktör seni bu kadar İslamiyet düşmanı yaptı, bu kadar vahşet içinde müslümanların feryatları arşa yükselirken senin dinini kitabının allahının para ve menfaat olması nasıl bir duygudur nasıl bir vijdansız yahu.
Diğer Haberler