Türk kökenli Alman vekil Giousouf: Erdoğan Merkel'den özür dilemeli

CDU'nun Türk kökenli milletvekili Cemile Giousouf, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Nazi suçlamaları nedeniyle Almanya Başbakanı Angela Merkel'den özür dilemesi gerektiğini kaydetti.

Türk kökenli Alman vekil Giousouf: Erdoğan Merkel'den özür dilemeli

Giousouf bu suçlamaların Almanyalı Türkler arasında da hoş karşılanmadığını söyledi.Avrupalı ve Alman politikacıların Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Merkel’e yönelik Nazi ithamlarına tepkisi sürüyor. Hristiyan Birlik Partileri (CDU / CSU) Meclis Grubu Uyum Politikaları Sorumlusu Cemile Giousouf, Pazartesi günü Berlin’de yaptığı açıklamada bu ithamların Almanya’da yaşayan Türk kökenliler arasında hoş karşılanmadığını ifade etti.

"DAYANAKTAN YOKSUN SUÇLAMALAR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "dayanaktan yoksun suçlamalarının" Türk kökenlileri memnun etmediğini belirten Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) milletvekili Giousouf "Aksine birçok Türk kökenli çirkin düşmanca tavırları sadece utanç verici buluyor. Bu suçlamalar Almanyalı Türklerin imajına ve Almanya’daki Türk ve Almanlar arasındaki ilişkilere zarar veriyor" diye konuştu.

Giousouf, "Eğer Erdoğan’da adab-ı muaşeretten hala geriye bir şey varsa Başbakan Merkel’den özür diler" diye konuştu.

AP BAŞKANI: KABUL EDİLEMEZ BİR SALDIRI

Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’ya yönelik Nazi suçlamalarını sert bir biçimde eleştirdi. Tajani pazartesi günü Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı‘nın ithamını "tüm temel hak ve özgürlükleri güvence altına alan demokratik bir ükeye yönelik kabul edilemez bir saldırı" olarak nitelendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hafta sonu yaptığı bir konuşmada daha önce Almanya Başbakanı Merkel'in tepkisine neden olan "Nazi" nitelemesini yinelemiş "Utanmasalar, yeniden gaz odalarını, toplama kamplarını gündeme getirecekler ama şimdilik ona cesaret edemiyorlar" diye konuşmuştu.

Almanya ve Türkiye arasındaki ilişkiler Türk politikacıların Almanya'daki referandum kampanya etkinliklerinin iptal edilmesi ve sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bunu "Nazi uygulamalarına" benzetmesi nedeniyle gergin. Merkel Erdoğan'ın Nazi benzetmesine tepki göstermiş, bu ifadelerin kabul edilemez olduğunu açıklamıştı.

© Deutsche Welle Türkçe

dpa/AFP/BD/HS

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 50 yorum
sadece Almanya'daki Türkler değil biz Türkiye'deki Türkler de utanıyor. asaletten yoksun,mahalle kabadayısı gibi söylemlerden.
@mamy_200909 elin pkk lı vekili bağ hele almanya pkk le ve fetocu ları neden himaye ediyor onu açıklasın önce özürmüş nazi kalıntıları sizi
@mamy_200909 ne olacaktı eski türkiye gibi her şeye evet diyen bir başbakan veya cumhurbaşkanımı istiyorsunuz onlar anca sizin zihniyetinizde olur o işler bitti artık çok zoruna gitti ise almanyaya gidebilirsin
@mamy_200909 sen uyduruyorsun biz senin gibi yalaka hainlerden utanıyoruz yoksa erdoğan sölemi doğru oına diktatör derken sesin çıktımı onu de
AKEPENİN YAPTIĞI TRİBÜN SHOWU .
Almanya önce teröristlere verdiği desteği açıklasın.
@honbasi hahahaha çok komiksin yaa bence önce dön kendi memleketindeki ve dışarıdaki beslenen terörlerine bak bir devletin gücü teröre yetmiyorsa altında başka şeyler aranmalıdır ya çok güçsüz yada temelidir.
o vekil türk değildir. kesin kanında bozukluk vardır.
DOĞRU SÖYLEMİŞ...
aklın yolu birdir. almanyanın 100 yıl önce yaptığını tartışıyorsunuz da , osmanlı nın 600 yıl boyunca gittiği yerlere çöreklendiğini unuttunuzmu. şimdiki abd nin yaptığını yaptı osmanlı. demokrasi barış diye hertarafa çöreklenmedi mi.
@tolga_alisan_1983 senin aklın varsa aklına tüh.
MEMURUN. %80HAYİR TASARONUN. %90 HAYİR İMAM HATİPLİNİN %60 HAYİR ASKERİ UCRETLİNİN.%80. HAYİR UNİVERSİTELİ NİN. %85. hAYIR EMEKLİ İSCİ FAKİR. %65. HAYİR
geçen hafta türk birinin evi kundaklandı bunun için ne yaptın ? almanyada öldürülen 8 türk ü nereye koyacan?
Nazi bozması şıllığa bakın hele..Almanya terörist memleketi oldu yerörist fevlet oldu teröristi beslemek suç..Terörist başı Merkel insanlardan özür dilemeli.
Bizde Turkiyede ayni fikirdeyiz.. Ama sesimiz cikamiyor... Hani sozde cok demokrat bir ulkeyiz...
dogrulari demek bazi koyun kafali makarna beyinlilere iyi gelmemsi adam gibi siyaset yapsaniz olmuyormu karsinizda tükürdügünü yalayan bir bahceli yok.HAYIRLI günleriniz olsun.
Türk görünümlü gavurlar
almanya 4500 teröristti versin besle türkiyeye karşı kullan merkel
Olan turkiye turizmine oluyor gene. Gecen sene kotu sezon yasiyanlar bu seneye umit baglamisti. Bu adam cok gereksiz laflar konusuyor.
REİSLER ÖZÜR DİLEMEZZZ
ne türk kökenlisi? ismine baksana isminde bile meymenet yok. türkiyedeki ermeni bozmaları gibi.
Türklüğün şüpheli bence alman tohumu
issiz kalırım korkusuyla böyle konuşuyorlar
yahu bunun soy ağacını her gün yazıyorum aslını inkar ediyor senin aslın nazi yani neden soyunu inkar ediyorsun aynı şeyden çıktın hala kabullenmiyorsun yahu sen kimsin alman değilsen nesin? aslın ,neslim kim senin merkel yoksa deden başka ülkeden mi,yoksa soykırıma uğrayan ezilen bir toplumun halkındanmısın merkel.
Türk bakanlara--Cumhurbaşkanına yasakladığın özgürlük ve demokratik hakkı, pkk nın köpeklerine serbest bırakırsan, her türlü hakareti yemeyi de kabul edeceksin... niye ağlıyorsun ki....
Şu koca dünya 6 tane kalp bilmem ne kadar organ nakli yaptıran 200 yaşına kadar yansıyacağını iddia eden rokferlere bile kalmadı kalmaz.Insanin yaşam gayesi doğruyu hakkı savunmak olması gerektiği yerde zannedersem empati yoksunu kökeninin ne olduğunun da pek de önemli olmayan bu alman millet vekilini hakka doğruya insafa davet ederken.Basta almanya olmak üzere bir çok batılı ülkelerden kaynaklanan terör ve fitne benim güzelim ülkemi vurmustur.Eger özür dilemesi gereken biri varsa oda angela merkeldir.
bu hanımefendiye sorup anlatabilecek bir türk yokmu almanyada dünya nazilerin yahudi soykırımını almanya dahil tanımak zorunda kaldı çünkü tarihi ve resmi dayanakları fazlası ile var nazileri inkar etme şansları yok bu ayıplarına sahip çıkmıycaklar türkiyeye ayar vermek için ermeni soy kırımını tanıyan yasayı çıkartırken hangi lobilerden aldıkları paralarla çıkartıllar yoksa tarihten birşey bulduklarınımı belgeledilerde türkiye tanımadı bm tanıdı diyelim soralım kendi evinin önünü temizlemeyi kabul etmeden türkiyeye yasa çıkararak çamur atan merkel özür diledimi?
@edasmakina2005 almanya hic bir zaman yapilmadi demedi nazi olaylarinda bu kadar makarna kafalisinki bunu bile anlamiyorsun.
önce almanya özür dilesin...vekil hanım yalakalık yapma merkele ...
@usfa Kime yapsın?
olur başka derdiniz varmı hitler artıklarına da bak geçin o işleri eski TÜRKİYE yok artık ülkemizdeki alman kafalılara ne demeli yazılar olsun sizlere
güçlü olan güçsüz olanı himayesine alır sömürür bu herzaman böyle olmuştur tek far himayende ki halka nasıl davrandığındır osmanlı baskı yapmış ama soykırım yapmamıştır almanya soykırım yapmış ve bunu kabuletmiş biraz tarih bilginiz olsaydı bu şekilde bir yazı yazmazdınız biraz okuyun ama bu ülkeye okumuş adam yaramıyor cahil kalmak daha iyi prim yapıyor
nazi ...şağından düşme ve nazi ..şağı yemiş ya, isteği normal karşılamak lazım.
Sizce CHP li veya PKK kökenli birinin söylemleri Türkiyenin yararına olduğuna inanıyor musunuz? Ben inanmıyorum. Ellerinden gelse bir çay kaşığı suda boğarlar.
onlar ermeni yasarısını kabul eferken sesin çıkmadı... zil.....
Türk ün en büyük hasmı yine bir Türk tür.Ama genleri bozulmuş, Türk artığı hale gelmiş, milliyetini satmakla onur yaşadığına inanan aşağılıklardır bunlar.
Hermeniden milletvekili olunca türkiyeden gitmiş olunca türk mü olunuyor biz burda her gün 0nlarcasını yok ediyoruz onlar şimdi kurd yada zaza türkmü değiller 1915 de yapılan hata tekrarlanmayacak alayını bu sekilde giderlerse yok edeceğiz..
asimile olmuş kabuklu seven adınıda değiştirsin olsun bitsin ,kaale almaya değmez faşa
Her sene sözde ermeni soykırımını gündeme getirip bu ülkeyi sıkıştırmaya çalışan siz suratınıza yaptığınız şeyi söyleyince bozuluyorsunuz bunların parlementoları yakında naziler türktü Yahudileri yakma emrini Tayyip Erdoğan verdi diye karar çıkartırsa şaşırmam
cumhurbaşkanı tam da doğru yolda. aşağılık naziler trk devletinin bakanlarına izin vermezken, pkklı dostlarına her türlü korumayı sağlıyor. pkk nın türkiyedeki uzantıları da bazı yorumlardan da anlaşılacağı gibi alman devletinin yanında yer almış. devlet bu hainleri tespit edip neden temizlemez anlamıyorum. resmen kendi bacağımıza sıkıyoruz.
• İnsan, gözdür, görüştür, gerisi ettir. İnsanın gözü neyi görüyorsa, değeri o kadardır. - Mevlana
erkek olsa adı kesin satılmış olurdu alman vekilin.
Ne türk kökenlisi yaa.... Avrupanın kendilerinden olmayana demokrasiden de özgürlüklerden de bir hak tanımadıklarını ve vermediklerini görmedikmi... Bunlar kendilerine hizmet etmeyen, kendilerinden olmayanlara o makamları vermezler.... Onlar artık bizim değiller...
Ozur dilemeli bence de,refarandumu kazanmak icin Merkelin uzerine tez yazicak yakinda ozel hayatindan siyasi soylemlerine kadar izliyor. Bu kadar izlenen bir lidersrn Merkel demek ki seni izleyenler cok geride..
Helal olsun bu vekile niye çünkü ülkesindeki NAZİ ve HİTLER kalıntılarını gördüğü için
içimizdeki avrupalılar, ne çokmuş..
Diplomasi bilmek önemlidir, aksi halde ummadığın biri kalkar haddini bildirir
Diğer Haberler