Türkiye'den Almanya'ya Abdullah Öcalan fotoğrafı tepkisi

Almanya'nın Frankfurt kentinde Nevruz kutlamasında Abdullah Öcalan'ın fotoğrafları açılmasına Türkiye'den büyük tepki

Frankfurt'taki görüntülere Türkiye'den tepki yağdı. Alman polisi ise Frankfurt'ta yasaklı simgeleri taşıyanlar hakkında soruşturma başlatılabileceğini açıkladı. Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre terör örgütü flamaları açanların kameraya alındığı iddia edildi.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın da bugün CNNTürk'te Hakan Çelik'in programında yaptığı açıklamada Almanya'nın dün başka bir skandala daha imza attığını söyledi.

KALIN: NEVRUZ'UN ADINI DA KİRLETMEYE ÇALIŞIYOR BU ADAMLAR...

Kalın, "Geçen hafta bizim yaptığımız baskılar üzerine, Alman İçişleri Bakanlığı, bu tür sembollerin gösterilemeyeceğini, taşınamayacağını güya söylemişti. Bakın bu dün Frankfurt'ta oluyor. Frankfurt'un ortasında ve nevruz bahanesiyle, nevruzun adını da kirletmeye çalışıyor bu adamlar. Nevruz bahanesiyle, nevruz bizim de bayramımız. Yani onların kirleteceği bir bayram değil Nevruz. Nevruz bahanesiyle ki dün 18 Mart yani nevruza daha 3 gün var. Nevruz bahanesiyle geliyorlar, orada bütün bölücü terör örgütünün bayrakları vesaire... Konu ne? 'Diktatöre karşı özgürlük mitingi'. Konu direkt Türkiye, konu direkt referandum. Çünkü PKK da referandumda 'hayır' diyor" diye konuştu.

'HUKUKİ ADIMLAR ATILABİLİR'

Alman haber ajansı dpa'ya konuşan polis sözcüsü Frankfurt'taki Nevruz kutlamalarında PKK lideri Abdullah Öcalan'ın resminin veya yasaklı diğer simgelerin olduğu bayrak taşıyanlar hakkında hukuki adımlar atılabileceğini söyledi. Bu kişiler hakkında "muhakkak soruşturma açılacağını” söyleyen polis sözcüsü, kaç kişiye soruşturma açılacağını bilmediğini söyledi.

Almanya’nın Frankfurt kentindeki Nevruz kutlamalarına polisin verdiği bilgilere göre 30 binden fazla kişi katıldı. Miting alanına yürüyüş sırasında PKK

sembollerinin yanı sıra Öcalan posterleri açıldı. Frankfurt Polisi yürüyüş boyunca göstericilere sözlü anons yaparak yasaklı simgelerin bulunduğu bayrak ve flamaların toplanmasını istedi. Göstericilere müdahale edilmezken flama ve bayrak açanların görüntüleri kamerayla kayda alındı.

Frankfurt Polisi neden görüntü kaydı aldığını ve topluluğa neden müdahale etmediği ile ilgili Twitter hesabı üzerinden dün bir açıklama yapmıştı. "Savcılığın talimatları doğrultusunda hareket ediyoruz” diyen Frankfurt Polisi açıklamasında "Belgelemeyle ifade ve toplanma özgürlüğü ile ilgili temel hakların kullanılmasını tehlikeye sokmadan, ceza kovuşturmasını güvence altına alıyoruz” ifadelerine yer vermişti. Polis "toplanma hakkının barışçıl bir biçimde kullanılması tehlikeye atmamak için” böyle bir yolun tercih edildiğini duyurmuştu. Alman haber ajansı dpa'ya konuşan polis sözcüsü de polisin gösteriye gerilimi tırmandırmamak için müdahale etmediğini belirtti. Sözcü bu tür durumlarda polisin "tehlikeyi bertaraf etme cezai soruşturmadan önce gelir" prensibiyle hareket ettiğini ifade etti.

Almanya'daki Nevruz kutlamasında Öcalan posterlerinin ve PKK bayraklarının açılması Ankara tarafından tepkiyle karşılandı. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "Almanya'nın terörist ilan ettiği bir örgütün faaliyetine gözyumması ve yasakladığını duyurduğu sembollerle bayraklara ses çıkarmaması, terörle mücadele açısından son derece düşündürücüdür. Öte yandan, terör örgütünün ülkemizde yapılacak referandumla ilgili sloganların da atıldığı gösterisine izin verilirken, Türkiye'nin milletvekillerinin Türk toplumuyla buluşmalarına her türlü zorluğun çıkartılması, çifte standartın en vahim örneğini oluşturmaktadır.Bu samimiyetsiz yaklaşımı kınıyoruz. Tepkimiz Almanya'nın Ankara Büyükelçisine de iletilmiştir" denildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
1960 almanyanın nufusu 74 milyon bugün 80 milyon avrupanın en büyük ülkesi bir gram ilerlemiyor 60 senede artan 6 milyon nufusta türk vatandaşları 1960 türkiyenin nufusu 27 milyon bugün 80 milyon 60 senede 50 milyon büyümüş bir türkiye var avrupa bunu hazmedemiyor 2050 de 200 milyonluk bir türkiyeyle kimse ugraşamaz kanuni sultan süleyman döneminde yunan türk arap bütün osmanlının nufusu 40 milyon bugün sadece türkiye 80 milyon....
almanyaya niye tepki gösteriyorlar daha düne kadar davulla zurnayla apo bayraklarıyla pkk bayraklarıyla bu itleri kahraman gibi karşılamadımı bu iktidar bunları tıllardır apoyla müzakereler yapmıyormu bu iktidar almanyannın yaptığı bunlarınkinin yanında sıfır
Düne kadar beraber salliyordunuz ayni bayraklari. Hemde memleketin orta yerinde. Hep gerin milleti hep düşman edin birbirimize. Sizden ayrilan kalleş kahpe. Yaninizda duran iyi. Bıktık yalan siyasetinizden..
Vatan hainleri nerede yorum yapsanıza ne oldu tayyip düşmanlığı uğruna bakanlara toplantı izni verilmemesi konusun da amanyayı haklı gören şerefsizler nerede önemli olan her zaman Türkiye'MİZ Ülkemiz, Bunu herkez böyle bilsin KİMLER GELDİ GEŞDİ.
TABİ CANIM LİDER ÜLKEYİZ YA SİYASİLER YERINE TERÖRİSTLER PROPAGANDA YAPIYOR
HAYIR cılar nerdesiniz?
Şu bir gerçekki, tüm teröristler hayır diyor.bu durum her Hayır diyenin terörist olduğunu göstermez.Ancak.bu durum hayır cılar için bir handikap oluşturuyor..kararsız seçmen durum değerlendirmesi yaptığında terörist safında olmak istemediği için istemiyerekte olsa EVET e yöneltiyor..bu gerçeği hayır cephesinde yer alanların inkar edeceğine veyok sayacağına veya gizlemeye çalışacağına,birlikte hareket etmenin kendilerinide rahatsız ettiğini kendilerinin onlardan farklı olarak hayır dediklerini halka izah etmeleri gerekir.değilse karasız bir mhp liyi hayır yönünde ikna edemezsiniz.
oradaki güya vatanperver gurbetçiler utansin hatta bu ülkeye gelmeyi bile düşünmesinler yada bunlaara ve kahpe bizans torunu kahpe merkel e almanya yi dar etsinler korkak karılar gibi etek altina saklanmasinlar
BU VİDEOYU ÜLKÜCÜ CAMİAYI KARIŞTIRMAYA ÇALIŞAN HAYIRCILAR İYİCE İZLESİN HA CİDDEN ACABA BİR ÜLKÜCÜ İLE BİR PKK LI AYNI NOKTADA BULUŞABİLİYORLARMI AYNI DÜŞÜNCENİN EŞİT PAYDAŞLARI OLABİLİYORLARMI?BU VİDEOYU TÜRK MEDYASI ÇEKMİŞ OLSAYDI KİMSE İNANMAYACAKTI BU YÜRÜYÜŞ TÜRKİYENİN BİR İLİNDE GERÇEKLEŞMİŞ OLSAYDI MALUM ÇEVRELER YİNE İNANMAYACAKTI HALA BU VATAN HAİNLERİYLE BİRLİK OLUP AYNI AĞACIN DALLARINI BUDAMAYA ÇALIŞANLARA KAPAK OLSUN BU GÖRÜNTÜLER
AVRUPA AHLAK KARKDER ŞEREF ONUR YOKSUNU DA BİZİM İÇİMİZDEKİ HAİN UŞAK SÜRÜLERİ HALA AVRUPA İTLİĞİ YAPMIAYA DEVAM EDİYORLAR BUNU ANLIYAMIYORUM
incirlikten almanları atması lazım türkiye nin
Diğer Haberler