Türkiye'den giden yeni birlik Katar'daki üsse ulaştı

Katar, Türkiye'nin Doha'daki bir üste bulunan askerlerine ek olarak gönderdiği yeni birliğin de üsse ulaştığını açıkladı. Türk askerleri 2014 yılında iki ülke arasında imzalanan anlaşma uyarınca bulundukları üste 19 Haziran tarihinden beri eğitim veriyor. Katar, terörizm ve İran'ı desteklediği iddiasıyla bir aydan uzun bir süredir Suudi Arabistan başta olmak üzere dört Arap ülkesi tarafından boykot ediliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri Katar’a kurduğu üsse yeni asker sevkiyatını dün yaptı. 1. Ordu’ya bağlı yaklaşık 45 kişilik komando (mavi bereli) birliği Katar’a gitti.

Türkiye boykotun başlamasının ardından 2014 yılındaki askeri işbirliği anlaşmasını hızla meclisten geçirerek, geçen ay uygulamaya almıştı.

ASKERİ ARAÇ GÖNDERİLMEDİ

Son sevkiyatta askeri araç veya mühimmat gönderilmedi.

Katar silahlı kuvvetlerinden yapılan yazılı açıklamada, "Doha ile Ankara arasında savunma alanındaki bu işbirliği terörle mücadele ve bölgede istikrar ile güvenliği koruma çabaları kapsamındaki ortak vizyonun parçasıdır" denildi.

Açıklamada üste kaç Türk askeri bulunduğu ve son konuşlanmayla kaç askerin daha üsse sevk edildiği belirtilmedi.

BİR SONRAKİ SEVKIYATIN TARİHİ

Bundan sonraki sevkiyatın da 16-19 Temmuz arasında olması bekleniyor. 25 asker olarak planlanan birlik topçulardan oluşacak. Topçu askerlerle birlikte 40 kilometre menzile sahip Fırtına obüslerinin de Katar'a götürülmesi planlanıyor. Topçuların sevkiyatından sonra iki ülke silahlı kuvvetlerinin ortak askeri tatbikat yapması öngörülüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
Ne işimiz var Katar'da? Katar'dan bize ne? Di mi eeeyyy cehepeliler? Oysaki Ke_Malın peşine takılarak Reis ve adamlarının yaptırdığı duble yollardan yürüyerek hapisteki vatan hainleri için güya adalet aramak vardı şimdi. Güya ağaç için ülkenin altını üstüne gertirmek vardı. Güya ekmek almaya giderken öldürülen çocuğun üzerinden ajitasyon yaparak ölü seviciliği yapmak vardı şimdi. Eeeeyyy cehepeliler! Sizler hiçbir zaman adam olmayacaksınız onu biliyoruz da, bu devlet daha size ne diye bakıyor ne diye ekmek veriyor onu anlamıyorum. Yedikçe azıyorsunuz, azdıkça yediğiniz kaba sıçıyorsunuz.
KATARIN PARALI KORUMALIĞINI YAPAN ZAVALILARR...
@ozgurtura Yo niye zavallılık olsun ki? Ülke çıkarı neyi gerektiriyorsa onu yapıyorlar.Amerikanın bile üssü var oralarda. Düşün, adamalrın hiç bir bağı, ilgisi yok taa kaç bin km uzaktalar. Alahtan sizn gibiler ülkeyi yönetmiyorlar. Yoksa bu vizyonsuzlukla mahvederdiniz ülkeyi.
@ozgurtura kendini zeki sanan akıl fukarası
KATAR BİTERSE TÜRKİYE KÖKTEN BİTER .
@bizedogrugerekli_2017 aynen öyle. 0ekonomik ve siyasal anlamda çok güçlü bağlar var.
İŞÇİ ALMIYO MU İŞÇİ. 2 SENE ÇALIŞSAK YETER.
Katarmi? ne katarı. katar ne arar la arabistanda. ingilteredir ora :). ingiliz kucu kuculari degillermi :)
GÖNDER GİTSİN ÇARŞI ALAYINA KARŞI
ayranı yok içmeye..geçmişte birileri söylemişti Türkiye ' nin en büyük ihraç kalemi Türk Askeri diye..Biz asker gönderelim, fakir Qatar ' a gıda yardımı yapalım onlar da ABD ile anlaşmaları imzalasınlar..fena alış-veriş değil doğrusu..akıllı ve ileriye dönük çalışmalar..esasen kırk yıl düşünülse hiç akla gelmezdi..
@ttorun44 @ttorun44 hiç ekonomidir, borsadır, Katar'ın Türkiye'de kaç milyar dolar parası var falan haberin yok, Katar'da yönetim değişirse başımıza ne belalar gelir bilmiyorsun, boşuna oksijen tüketiyorsun. Çok bildiğini sanıp, hiç bir halt bilmeyenlerden işte...
Diğer Haberler