Türkiye'den giden yeni birlik Katar'daki üsse ulaştı

Katar, Türkiye'nin Doha'daki bir üste bulunan askerlerine ek olarak gönderdiği yeni birliğin de üsse ulaştığını açıkladı. Türk askerleri 2014 yılında iki ülke arasında imzalanan anlaşma uyarınca bulundukları üste 19 Haziran tarihinden beri eğitim veriyor. Katar, terörizm ve İran'ı desteklediği iddiasıyla bir aydan uzun bir süredir Suudi Arabistan başta olmak üzere dört Arap ülkesi tarafından boykot ediliyor.

12 Temmuz 2017 11:32
PAYLAŞ
TWITTER

Türk Silahlı Kuvvetleri Katar’a kurduğu üsse yeni asker sevkiyatını dün yaptı. 1. Ordu’ya bağlı yaklaşık 45 kişilik komando (mavi bereli) birliği Katar’a gitti.

Türkiye boykotun başlamasının ardından 2014 yılındaki askeri işbirliği anlaşmasını hızla meclisten geçirerek, geçen ay uygulamaya almıştı.

ASKERİ ARAÇ GÖNDERİLMEDİ

Son sevkiyatta askeri araç veya mühimmat gönderilmedi.

Katar silahlı kuvvetlerinden yapılan yazılı açıklamada, "Doha ile Ankara arasında savunma alanındaki bu işbirliği terörle mücadele ve bölgede istikrar ile güvenliği koruma çabaları kapsamındaki ortak vizyonun parçasıdır" denildi.

Açıklamada üste kaç Türk askeri bulunduğu ve son konuşlanmayla kaç askerin daha üsse sevk edildiği belirtilmedi.

BİR SONRAKİ SEVKIYATIN TARİHİ

Bundan sonraki sevkiyatın da 16-19 Temmuz arasında olması bekleniyor. 25 asker olarak planlanan birlik topçulardan oluşacak. Topçu askerlerle birlikte 40 kilometre menzile sahip Fırtına obüslerinin de Katar'a götürülmesi planlanıyor. Topçuların sevkiyatından sonra iki ülke silahlı kuvvetlerinin ortak askeri tatbikat yapması öngörülüyor.