Türkiye'den İsrail'e çok sert tepki

Dışişleri Bakanlığı Tel Aviv yönetiminin Filistin topraklarındaki yerleşimlere yasal statü kazandıran parlamento kararını şiddetle kınadı.

Türkiye'den İsrail'e çok sert tepki

Türkiye, İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşimlere onay vermesine çok sert tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yer alan açıklama şöyle:

"İsrail Parlamentosu’nun Filistinlilerin özel mülkleri üzerine inşa edilmiş toplam 4.000 konuttan müteşekkil çeşitli yerleşimlere onay veren yasayı kabul etmesini şiddetle kınıyoruz.

İşgal altındaki Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşim faaliyetlerinin iki devletli çözüm zeminini tahrip ettiğini kayıt altına alan 23 Aralık 2016 tarihli ve 2334 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararına rağmen İsrail'in ısrarla sürdürdüğü bu siyaset asla kabul edilemez."

Donald Trump'ın ABD Başkanı olmasıyla harekete geçen İsrail, 11 bin yeni konut yapacağını duyurmuştu. Barack Obama döneminde adım atamayan Tel Aviv yönetimi, peş peşe yerleşim kararlarını ilan etmişti.

İSRAİL PARLAMENTOSU DÜN GECE ONAYLADI

Son olarak İsrail parlamentosu dün gece binlerce Kaçak yerleşime yasal statü veren düzenlemeyi onayladı.

Koalisyon ortağı aşırı sağcı Yahudi Evi Partisi milletvekili Bezalel Smotrich, tasarının yasalaşmasından sonra Amerikan halkına Donald Trump'ı seçtikleri için teşekkür etti. Smotrich, muhtemelen o olmasaydı yasa tasarısının geçmeyeceğini söyledi.

2010 yılında Mavi Marmara gemisine İsrail askerleri tarafından yapılan saldırı sonucu kopan Türkiye-İsrail ilişkilerinde, altı yıl sonra yeni sayfa açıldı. Yeni dönemde bakan düzeyindeki ilk ziyaret, bugün gerçekleşiyor. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, başkent Tel Aviv'de İsrailli mevkidaşıyla görüştü.

İSRAİL'DEN GAZZE'YE HAVA SALDIRILARI

İsrail savaş uçaklarının, Gazze'nin Han Yunus kentine düzenlediği saldırılarda vücuduna şarapnel parçaları isabet eden 2 kişi yaralandı.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra yazılı açıklamasında, İsrail'in, Gazze'nin Han Yunus kentine düzenlediği saldırılarda vücuduna şarapnel parçaları isabet eden 2 kişinin yaralandığını ifade etti.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre İsrail savaş uçakları, Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Lahiya beldesinde direniş güçlerine ait iki mevziyi ve tarım arazilerini hedef aldı. Saldırılar, arazilerin çevresindeki binalara hasar verdi. Han Yunus'ta da tarım arazilerine hava saldırıları düzenlendi. Bombardımanda bölgedeki Filistinlilere ait binalarda büyük hasar meydana geldi.

Savaş uçaklarının ayrıca Gazze beldesinde Filistinli gruplara ait bir eğitim kampına, topçu birliklerinin ise Şucaiyye Mahallesi'nde bir tavuk çiftliğine 16 füzeyle saldırı düzenlediği, çiftlikte büyük hasar meydana geldiği aktarıldı.

Gazze'nin doğu kesiminde tarım arazileriyle kuzey kesiminde bazı boş araziler de bombalandı. Sınırda konuşlanan İsrail topçu birlikleri El Beric beldesinin doğu kesiminde Filistinli gruplara ait 2 askeri gözetleme kulesine saldırdı. Saldırılarda ölen, yaralanan olmadı.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Silahlı kuvvetlerimiz, Gazze'den İsrail tarafına atılan rokete karşılık Gazze'nin kuzeyindeki Hamas'a ait 3 hedefe hava saldırısı düzenledi" ifadelerini kullandı. Adraee, Gazze'den roket atılmasından bölgede kontrolü elinde bulunduran Hamas'ın sorumlu olduğunu ileri sürdü.

İsrail Ordu Sözcülüğü'nden sabah yapılan açıklamada da, "Orduya ait tanklar, Gazze Şeridi'nin kuzeyinde Hamas'a ait bazı hedefleri vurdu" denilmişti. Açıklamada, tank saldırısının Gazze'den İsrail'in Aşkelon kenti yakınlarına sabah saatlerinde düzenlenen roket saldırısına karşılık olduğu savunulmuştu.

İsrail'in saldırılarına gerekçe olarak gösterdiği roket saldırısını Gazze Şeridi'ndeki Filistinli gruplardan üstlenen olmadı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 42 yorum
60 yıldır Türkiye ret oyu verdiği için birliğe gireyemen İsrail'i OECD üyesi yapan AKP iktidarı mı tepki vermiş? Bunlar millete şirin görünmek için oynanan oyundan ibaret
Eğer gerçekten ekonomık anlamda ülkenı düşünüyorsan 1995 de imzalanan GÜMRÜK BİRLİĞİNİ bir al incele ve eleştir.... 22 yıldır türkiyenın bu anlaşmadan bır karı kazancı yok aksına mılyar dolarlar zararı var oda sızın sol zıhnıyetın eseri idi... Ama eleştiremezsinz !!! Türkiye israelın oecc de ye girmesı için 3 şart koştu ve bunlar ısraelın filistindeki ambargoyu kaldırması ve gazzede zulmu bitirmesi idi. filistin için bunu yaptı ama yahudıye ne yazık kı güven olmuyor... Bir daha iftira atmadan önce 100 kez düşünün
@isorkum seçim yaklaşıyor ya kardeşim ondan. BM israilin filistin topraklarndan derhal çıkması için karar alalı neredeyse 2 ay olacak . Bir Allahın kulu da çıkp ey israil bak BM de karar aldı çık o topraklardan demedi. Şimdi derler evet için derler
Bu ne kardeşim, dünyada ayar vermediğimiz ülke kalmadı.Dünyada tek islam ülkesi biziz ve Sanırsınız filistini kurtaracağız.suudiler, iran lılar, ıraklılar, endonezyalılar, dubaililer umursamıyor, giren çıkan sanki bize.
@jaguar7060 senin saydığın o ülkeler amerika. israil ve ingiliz köpekleri emrinde. neyden bahsediyorsun.
Durun daha aramız düzeliyordu yeni başlıyorduk. :D
@kurt_eren_1985 Aramız yoğurtla kaymak gibi. Her şey israilin istediği gibi ilerliyor. Yakında biz de suriyeye dönersek şaşırmayın.
Merak etme yahudi kardeşler biz siyaseten yaparız eleştiriyi ama milletin bu günlere getirdiği canım şirketleride sizlere satmaktan mutluluk duyarız tabiiki karşılıklı anlayışla anladınız değilmi?
al takke ver külah
bunların hepsi oyun inanmayın akp ve yandaşları israile hizmet ediyor
Hemen ONE MUNİTE deyin.
KEŞKE SAMİMİ OLSANIZ...
Eğer bu hükümet İsrail'e tepki gösterdiyse kesin ya yeni bie silah, yada büyük bir ticaret hamlesi geliyor demektir.
Filistinperestler bile bu hükümete türbanla gülüyorlar artık. D
İNANMAYIN. BAŞKANLIK OYLAMASI YATIRIMIDIR. CAHİLLER İÇİN
Referanduma yatırım mı acaba?
gene kayıkçı kavgası başladı.. yersen..............bize özel sipariş...............
bizimki çıkar şimdi eyy israil diye
ÇOK ŞİDDETLİ KINAMIŞIZ.BRAVO BİZE.FAZLA ŞİDDETLİ OLMUŞ.
KÜLTÜR BAKANIN İSRAİLDE. DERHAL GERİ ÇAĞIR, SAMİMİ İSEN
Seninde sonun gelecek eyyy israiloglu mutlak zafer islamin olacak ben demiyorum yuce yaradan diyor İsra suresi
arab boku yemeyi bırak kendi topragına sahip çık
Trump'un Amerika'ya sokmadığı İsrail vatandaşları mıydı ? 7 müslüman ülkenin vatandaşını Amerika'ya sokmadığı için dünya kıyameti koparırken, bizimkiler sus pus ama iş İsrail oldumu artislik hareketler..
Van Minud derler ,adamlarda korkularından altına ederler.Sizi gidi fırıldak şeytanlar sizi.Yalandan tarih yazan,sahte kabadayılar.
Bence en karli sey kina ticaret yapmak,baksana kinayanlar o kadar cokki kose olursun!
Şiddetle kınamayı bırakalım arap dünyasınıda bu soruna ortak edelim
Bu sert tepki dolmalarnı bir yerleri kına yakmanızı pardon kınamış gibi yapmanızı yemiyor bu aziz millet mirim bunlar hep SHOW gerçek ile bir ilgisi yok başka bir suni gündem yaratıp başka şeylerle kandırmaya oyalamaya bakın milleti biraz yaratıcı olun 16 senedir kınaya kınaya bitiremediniz israili.. :))
İSRAİL çok korkmuştur şiddetli kinamadan dolayı
Filistinperestler bile bu hükümete türbanla gülüyor.
yalnadan kınama. ap parti gerçekten kısan 9 vatandaşını 20 milyon dolar karşılığı öldürmelerine katlanırmıydı. hala ticare ve anlaşma yaparmıydı. Resmen vatandaşlarımızın ölümlerine fiyat biçtiler. halada devam ediyorlar görüşmelere anlaşmalar. Bunların kendinden başka hiç birşeye değer verdikleri yok. hiç birşeye.
@voodoo2000 bugün vatandaş lafın ölümüne fiyat biçenler yarın vatan toprağında da fiyat biçerler
Yemezler.
TAVŞANA KAÇ TAZIYI TUT SİYASETİ,BUGÜN İSRAİL GAZZEYİ BOMBALARKEN HANGİ BAKAN ORDA ZİYARETTE ,BU KADAR YÜZSSÜZLÜK OLMAZ PES
ne şiddet ne şiddet.. acaip kınamışız israel liler kınadık diye uyuyamaz artık..
şimdi israel ne yapcek kuzum
İsrail'in en büyük dostu reistir
Göstermelik de olsa herkesin sorununa burnunu sokan bir iktidar aynı hissiyatı kendi insanına göstermez mi?
fravunlar.
@baretta24 onlarla anlaşana, işbirliği yapana tiacret yapanada firavun diyebiliyorsan insansın. Yoksa seninde firavundan farkın kalmaz.
geliştirmekte oldugumuz güzel ilişkilerimiz sekteye ugramasın sonra!?..
Hayret bir durum bu milleti kandırmayın açık açık söyleyin,bu gün evet bugün uzun yıllar açıktan görüşmeler yapılmazken bakan şu anda orda ve görüşme yapıyor.Biz hiç mi görmeyiz,bizi ne yerine koyuyorsunuz anlamadım.
bu yeni bir sey degilki son 1 senedir hem bm raporlarinda sabit hemde yurt disi basininda bu tepki var. sevmedigimiz obama dahi gitmeden bircok kez israili uyarmisti, kinamisti. hatta baskanligi sona ermeden onceki her yil sacma sekilde odenen israil yardimini onaylamadi bu nedenle. simdi gerci trump bu hamleyi degistirdi. demem odurki israile hic bir tepki vermeyem musluman cogunluktaki ulkeler yerine 1 senedir israil dostu dedigimiz kuruluslar daha buyuk tepki verdi. biraz dis basina bakin. ha simdi parlemontadan gecti diye goz boyamalik bir kinama bence tutarsizlik gostergesidir.
Diğer Haberler