Türkiye'den Kıbrıs görüşmelerinde yeni teklif

İsviçre'de süren Kıbrıs görüşmelerinde Türkiye‘nin Ada'dan askerinin bir kısmını çekmeye hazır olduğu belirtildi. İsviçre'nin Crans-Montana kasabasında Çarşamba günü başlayan Kıbrıs görüşmelerinde muhtemelen ilerleme kaydedildi. Alman haber ajansı dpa'nın haberine göre Türkiye, Kıbrıs'ta bulunan 35 bin askerinden bir kısmını çekecebileceğini dile getirdi.

Müzakerelere katılan kaynaklara dayandırılan haberde, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun bu yönde Perşembe günü öneride bulunduğu ifade edildi.

Kıbrıslı Rumlar ve garantör ülke olarak müzakerelere katılan Yunanistan, birleşik bir Kıbrıs'ın AB üyesi olarak dışardan askere ihtiyacı olmadığını düşünüyor.

"RUMLARIN BEKLENTİLERİ HAYAL"

Kıbrıs müzakereleri ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise Ada'da Türk askeri kalmaması taleplerini "hayal" olarak nitelendirdi.

Çavuşoğlu, "Güvenlik ve garantiler konusunda tutumumuzu net bir şekilde söyledik. Sıfır asker, garanti bizim için toplantıya başlama noktası bile değil, kabul edemeyiz" şeklinde konuştu. "Gerçekçi görüşlerini paylaşsınlar!" diyen Çavuşoğlu garantilerin tamamen kalkması, Ada'da Türk askerinin kalmaması görüşlerinin hayal olduğunu, rüyadan uyanmalarını söyledi.

Çavuşoğlu, "Bu konferans bize göre nihai bir konferans. Bir mutabakat, çözüm olacaksa da olmayacaksa da artık bu işi uzatmanın bir anlamı yok" diyerek görüşmelerden yakın zamanda sonuç alınması beklentisini aktardı.

Kıbrıs görüşmelerinin 7 Temmuz'a kadar sürmesi bekleniyor. BM'in arabuluculuk yaptığı görüşmeler Kıbrıslı Türk ve Rum liderler Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis ve garantör ülkeler Türkiye ile Yunanistan’ın dışişleri bakanlarının katılımıyla gerçekleşiyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
tam bir Türk düşmanı hükümet tarafından yönetiliyoruz Allah bunlara oy verenleri ıslah etsin akıl fikir versin
bizimkiler ileride rumlara ne istediniz de vermedik diyecekler görün...
adalardan sonra sıra kıbrısa geldi bi yanımızı güyya batmış yunanistan sarıyor diğer yanımızı kurdistan kurucam diyen barzani ah akpliler ah bu saatden sonra pişman olsanız ne fayda gerçi sanmıyorum büyüyen türkiye için bunlar şart dersiniz
BATININ T.C. DE GÖREVLENDİRDİKLERİ TASFİYE MEMURLARI İŞ BAŞINDA EGEDE 20 YE YAKIN ADA GİTTİ YUNANLAR TARAFINDAN İŞGAL EDİLDİ SES YOK SIRA GELDİ KIBRIS A ASKERLERİN TAMAMINI ÇEKECEKLERDİR BUNA HEM FİKİRİZ SONRASINDA EGE DE KALAN DİĞER ADALAR GDOĞU TRABZON RİZE ARTVİN ARDAHAN KARS SI DA VERİRLER BİR SABAH KALKTIĞIMIZDA EZAN SESİ YOK ŞANLI BAYRAĞIMIZIN YERİNE BATI BAYRAKLARI SALLANIYOR BUNLARI GÖREMEYECEK KADAR KÖR SÜNÜZ
Kıbrıs'tan bir kısım askerimizin çekilmesi asla kabul edilemez tek bir türk askeri dahi çekilemez bunu asla ama asla kabul etmiyoruz
Diğer Haberler