Türkiye'den Rusya ve İran'a kritik uyarı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, İdlib’de rejim tarafından gerçekleştirilen kimyasal saldırı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Müftüoğlu, Suriye İdlib’de Esad rejimi tarafından gerçekleştirilen kimyasal saldırıya ilişkin, “Saldırıyı gerçekleştiren tarafın uyarılması, iki garantör ülkeye sorumlulukları hatırlatılmıştır” dedi.

Türkiye'den Rusya ve İran'a kritik uyarı

Türkiye’nin Suriye’de 30 Aralık 2016 tarihinde ateşkesin yürürlüğe girmesi ile ülke genelinde çatışmaların durdurulması ve ateşkes ihlallerinin tespit edilerek tekerrür etmesinin önlenmesi hedefiyle yoğun çaba harcadığını vurgulayan Müftüoğlu, şöyle konuştu:

"“Ateşkes ihlallerini tespit etmek ve ihlallerin sorumlularının bunları tekrar etmelerini önlemek amacıyla Rusya ile ikili düzeyde bir ateşkes izleme mekanizması kurulmuş, bu mekanizmanın derlediği bilgiler BM ve Uluslararası Suriye Destek Grubu ülkeleriyle de paylaşılmıştır.

"İKİ GARANTÖR ÜLKEYE SORUMLULUKLARI HATIRLATILMIŞTIR"

Astana toplantılarında ateşkesin güçlendirilmesi yolunda atılan adımlar bağlamında son olarak 14-15 Mart 2017 tarihli toplantıda İran da resmen anlaşmanın garantörü olduğunu duyurmuştur. Ateşkes mekanizması ve bunun güçlendirilmesi sürecinde ülkemiz, ateşkese taraf olan sahadaki muhalif grupların anlaşmaya riayet etmeleri yolunda çaba gösterme sorumluluğunu, Rusya ve İran da Suriye rejimi ile onun destekçilerinin ateşkes düzenlemesinden kaynaklanan mükellefiyetlerine riayet etmesini sağlama sorumluluğunu üstlenmiştir.

Suriye rejimi hava unsurlarının dün İdlib’in Han Şeyhun kasabasında gerçekleştirdiği kimyasal saldırının ardından Rusya ve İran’ın Ankara Büyükelçilikleri nezdinde derhal girişimlerde bulunularak, bu menfur saldırının ateşkes düzenlemesinin son derece ağır bir ihlalini teşkil ettiği muhataplarımızın dikkatine getirilmiş, ateşkes düzenlemesinin selameti ve devamı bakımından son derece riskli bir durum oluşturan bu saldırıyı gerçekleştiren tarafın uyarılması ve benzer ihlallerin tekerrürünün önlenmesi konusunda diğer iki garantör ülkeye sorumlulukları hatırlatılmıştır."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
Masum çocukların öldürüldüğü savaşların haklı tarafı olamaz..
NASIL BU KARARA VARDINIZ DAHA ÖNCEDE IŞİD KATİLLERİNİN YAPTIĞINI SURİYE HÜKUMETİ TARAFINDAN YAPILDI DENDİ,HATAYDA Kİ 56 VATANDAŞIMIZIN KATLEDİLMESİNİ SURİYE YAPTI DEDİNİZ YİNE İŞİD ÇIKTI.
Bu savaşın yegane sorumlusu haçlı terör örgütleridir. Onlar isterlerse savaş bir haftada biter.
Bu vahim olayın tekrar yaşanmaması için garantörü pozisyonunda olan Türkiye'nin muhaliflerin elinde bulunan kimyasalları toplaması lazım.. Ruslar ve İran'ında Esad rejiminin elinde kimyasalları toplaması lazım
Lanet olsun çocuklara bunları yaşatan şerefsizlere. Böyle bir şeyin kendi evladınızın başına geldigini Allah korusun düsünürmüsünüz? Suriyedeki 65 adet itogluit devletin bu kitapsizliga dur demesi gerekmiyormu? Rusyayla iran ile ayni masaya oturmayin imtiyaz vermeyin. Dogu sinirlarimizdaki mayinlar neden davul zurna ile temizleniyor? Giren daha iyi mi girsin diye? Suriyedeki mayinlar temizlendi sonrası malum. Bu neyin hazırlığı?
biz BOP A KANARAK IC SAVASIN FITILINI ATESLEMISTIK.GUNAH BIZDE
Eyyyy Putin yok mu. Rusya aleyhine yazsaniza aktroller.
O öldürdüğünüz çocukların elleri yakanızı bırakmaz inşeAllah ..
savaşa sebep (maşa) olan Türkiye. Kimyasalı kimin kullandığı ne belli, birsürü terörist grup var. işid i el nusra sı el kaide si. kim suçluysa allah bin belasını versin.
Tüm suriyelileri çeşitli yollarla AB. Ülkelerine gönderelim. Anlasınlar aptal olmadığımızı
ortadoğudaki insan kıyımı ne iranın nede rusyanın umurunda değil.varsa yoksa onların idolojik ve menfi çıkarlarıdır. ortadoğu halkları bu ülkelerin elinde oyuncak olmuş.
ALLAHIM kıyamet kopsada bu zülüm bitse.hep masumlara oluyor. sen en iyisini ve en dogrusunu bilensin.
YA BU İRAN RUSYA OLMASA ZATİ ESAD DİYE BİRŞEY OLMAZ KATİLE BUNLARIN HEPSİ İSLAM BİRLİĞİ ACİLEN İSLAM NATOSUNU KURMALI VE MUDAHİL OLMALI ELİN GAVURUNDAN MEDED UMARSANIZ SONUMUZ BU UYANIN EY UMETİ MUHAMET GAFLET UYKUSUNDAN ...
LAF LAF LAF LAF İCRAAT NERDE YOK EEEE BOŞ KONUŞMAYA NE GEREK VAR BU AB NATO BİLMEM NE AMERİKA NE İŞE YARIYOR KOCA Bİ HİÇ DÜNYADA HİÇ BİŞEYİN GARANTİSİ YOK MENFAAT ÇIKAR RANT VAR GERİSİ ÖNEMLİ DEĞİL YENİ DÜNYA DÜZENİ BU TÜRKİYE NE YAPSIN BİZ KENDİMİZİ SAVUNMA BAĞIMSIZLAŞTIRMA GÜÇLENDİRME YOLLARINI BULAMLIYIZ SIRA TÜRKİEYEYEDE GETİRİLEMYE ÇALŞILIYOR . LİBYDA IRAKDA MISIRDA UYGULADIKLARI HER YOLU BİZEDE UYGULAMAYA ÇALIŞIYORLAR AMA RAHMETLİ ATATÜRK VEDE ŞEHİTLERİMİZİN RUHU ŞAD OLSUN BU SİSTEM ŞİMDİLİK BUNLARI ÖNLEMEYE YETTİ. İNŞALLAH BUNDAN SONRASI DAHADA İYİ OLUR
öldüren gaz kiminse,suç onundur.
Yani teroristleri destekleyen turkiye, bi de uyariyormus.
kesin abd iblisi kimyasal silah kullanmıştır ...iftira atmayı çok sever iblisin askerleri
ırak da da kimyasal silah kullanıldığını söylediler ve ırak ı parçaladılar. şimdi suriye de de aynı oyun oynanıyor. yakında leş kargaları suriye yide parçalayacaklar. inşallah türkiye ye de aynı oyunu oynamazlar.
Diğer Haberler