Uluslararası gözlemcilerden referandum sonrası ilk açıklama

Anayasa değişikliği referandumunu takip eden uluslararası gözlemciler basın toplantısı düzenliyor. Türkiye'nin yönetim sisteminin değiştirildiği anayasa referandumunu takip eden Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu (AGİT/ DKİHB) ile Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) görevlendirdiği uluslararası gözlemciler, bugün gazetecilerin karşısına geçti.

Türkiye'de bulunan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) uluslararası gözlem heyeti, anayasa değişkliği referandumunun "eşit olmayan şartlarda" gerçekleştiği sonucuna vardı. Heyet, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) dışarıdan getirildiği kanıtlanmadıkça mühürsüz oyların da geçerli sayılacağını açıklamasının kanunla çeliştiğini vurguladı.

Gözlemlerine ilişkin soruları yanıtlayan heyetten Cezar Florin Preda, "Son dakika yapılan değişiklikler, sayım prosedürü ile ilgili önemli bir güvenlik mekanizmasını devre dışı bırakmıştır" dedi.

Preda, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, medyanın referandum yayınlarının da "tek taraflı" olduğunu ifade etti.

AKPM NİHAİ RAPORUNU NİSAN SONUNDA YAYINLAYACAK

Türkiye'nin üyesi bulunduğu Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin (AKPM) Türkiye'deki anayasa değişikliği referandumu sürecine ilişkin nihai raporunun bu ay sonunda sunulması bekleniyor. Bu arada, Türkiye'nin yeniden denetim mekanizmasına dahil edilmesi konusunun da bu ayda karara bağlanacağına dikkat çekiliyor.

Türkiye'deki referandum sürecini 23 kişilik gözlemci heyetiyle izleyen Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin (AKPM) referanduma ilişkin nihai raporunun Nisan ayının son haftasında yapılacak oturum sırasında sunulması bekleniyor.

AKPM'nin gözlemci heyetinin üyelerinden Alman parlamenter Andrej Hunko, Diyarbakır ve Mardin'deki seçim gözlem çalışmalarının "engellendiğini" Türk hükümetinin daveti ve üzerlerindeki resmi kimliğe rağmen sandıktan "uzaklaştırıldıklarını" söyledi. Hunko, Avrupa Konseyi'nin müdahalesi üzerine görevlerine dönebildiklerini belirtti.

DWelle'ye konuşan Hunko, Türkiye'ye Türk Hükümetinin daveti üzerine geldiklerini de vurgularken "Hatta AGİT'e göre bizimki daha kapsamlı yetkiye sahip. Avrupa Konseyi yönetmeliklerine göre bizim aslında davete de ihtiyacımız yok. Türkiye Avrupa Konseyi üyesi ve Konsey kurallarına göre üye ülke davet olmasa bile seçimleri istediğimiz yerde gözlemleyebilmemizi garantilemek zorunda. Kaldı ki bizim de AGİT gibi Türk hükümetinden davetimiz vardı" dedi.

Hunko, referanduma ilişkin nihai raporunun Nisan ayında sunulmasını beklediğini söylediği açıklamaları sırasında şunları söyledi:

"Ama her halükarda Nisan ayında Türkiye'nin yeniden denetim mekanizmasına dahil edilmesi konusu da karara bağlanmış olacak. Biliyorsunuz Türkiye 2004 yılında denetim mekanizmasından çıkarılmıştı. Bunun nedeni Parlamenter Meclisi'nin Türkiye'deki durumun düzeldiğine yönelik görüşüydü. Denetim Komisyonu (Mart ayında) Türkiye'nin yeniden mekanizmaya dahil edilmesini kararlaştırdı. Yani artık hukuk devleti, demokrasi, insan hakları dahil olmak üzere çok daha yoğun bir gözetim söz konusu. Avrupa Konseyi tarihinde ilk kez denetim mekanizmasından çıkarılmış bir ülke yeniden denetime alınmış oluyor. Bu konuyla ilgili karar Nisan sonunda verilecek ve tabii ki seçim gözlemleriyle ilgili rapor da bu kararda etkili olacak."

İŞTE BASIN TOPLANTISINDA ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Avrupa Konseyi ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'ndan (AGİT) uzmanların oluşturduğu anayasa referandumu gözlem heyeti tarafından düzenlenen basın toplantısında şunlar ifade edildi:

Avrupa Konseyi gözlem heyeti:

*Anayasa referandumu eşit olmayan bir ortamda gerçekleşti

*Oy sayım prosedüründe son değişiklikler önemli bir güvenceyi ortadan kaldırmıştır

*Ziyaret ettiğimiz sınırlı sayıdaki sandık referandum gününde düzenli ve verimliydi

*Referandum genel olarak standartları tutturamadı, hukuki altyapı gerçekten demokratik bir süreç için yetersizdi

AGİT gözlem heyeti:

*Anayasa referandumunda idari kaynaklar "evet" kampanyası lehine uygunsuz olarak kullanıldı

*Medyada tarafların eşit şekilde yer almasına izin verilmedi; YSK'nın tarafsız içeriği engelleme yetisi ortadan kaldırıldı

*Anayasa referandumu uluslararası standartlara uyumun gerisinde kaldı

*YSK'nın mühürsüz pusulalar hakkındaki kararının önemli bir güvenceyi ortadan kaldırdığını ve kanunla çelişkili olduğunu söyleyebiliriz.

YSK'nın kararı tartışma yaratmış, referandumun iptalini isteyen CHP bunun için gerekirse önce Anayasa Mahkemesi'ne (AYM), sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuracağını açıklamıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 72 yorum
ELİN YEDİ KAT YABANCISI BİLE HİLE ŞAİBE BASKI İLE EŞİTSİZLİK İLE YAPILAN SEÇİMİ ÇÖZDÜ SİZ HALA SEVİNİN......
@uundeger zaten sorun burda. Yedi kat yabacı Türkiyeyi ister mi. Biat eden bir ülke istiyorlar. Kusura bakmasınlar.
@elincmustafa2010 10 senede dünya bize biz dünyya düşman oluverdik.
@elincmustafa2010 AKP Türkiyesi biat etmiyor mu? ABD'nin uşağı değil mi sizin hükümet? Resiniz çıkıp TV'de iki artistlik yapınca güçlü ülke mi oluyorsunuz, sonra özür diliyor onu da unutma :) Kafanızı kullanın azıcık, gafillerden olmayın
@uundeger işte dost ve müttefikleriniz çöpler,kediler ve son numaranız .bence hayır çıkana kadar seçim tekrarlanmalı :)
@elincmustafa2010 Sorun onlarda değil,sizin kafanızda.Çünkü siz her türlü hırsızlığı,düzenbazlığı normal karşılıyorsunuz.Kendinize şu soruyu sorun istersiniz "biz hakça,adil bir seçim yaptıkmı? "
ZATEN REFERANDUM DA BASKILAR SUÇLAMALAR HAD SAFADAYDI DA İNTERNETTE DOLAŞAN MUHTARIN OY KABİNİNE GİRİP OYU DENETLEMESİ...MÜHRÜ ALIP ONLARCA EVET OYU BASILMASI ...MÜHÜRSÜZ OYLARIN KABUL EDİLMESİ NE OLACAK...OLMADI...YAKIŞMADI...
@medusaugur_2016 Şayet hayır çıksaydı. Bu seçimi yere göğe sığdaramazdınız.
@elincmustafa2010 şayet hayır çıksaydı itiraz ederdiniz değil mi?
@medusaugur_2016 Ulan Gezi Zekalı Sen EVET e basacak olsan Telefona çekip servis edermiydin. İşte kafanız bu kadar kıt. EVET e basarken çekipte servis eden şerefsizler kesin Hayır cephesinin şaibe yaratmak isteyen kişileridir. Bunu anlamayacak kadar gezi zekalı olduğun belli.
Tabi Avrupada her şey çok güzel. MESELA TÜRKİYE LEHİNE çalışan dernek ve kurumlar ve partilere engel çıkartmak PKK ya FETÖ ye sürekli destek vermek katil FEHRİYEYİ serbest bırakmak DEMOKRATİK alt yapı olarak mükemmel... Hey gidi koca katil avrupa son günlerin yaklaştı.
BU İTE NEYMİŞ ANLAMADIN GİDİN SİZ KENDİ İŞİNİZE BAKIN HADİ YALLAHHH
BİZE GELİNCE DEMOKRASİ VAR YAPMAYIN DİYEN AVRUPA -KENDİLERİNDE OLUNCA ÜLKE ÇIKARLARI VS VS VS PKK KAÇ ŞEHİT VERDİK HALA SİLAH VERİYORLAR AVRUPA İŞİNE BAK ..............
@yusufsoganci Avrupanın canı cehenneme.Dediğiniz gibi iki yüzlüler ve bizi arkadan vurmaya çalışıyorlar. Fakat biz nasılız ona da bir bakalım isterseniz. Evet çıksın da ne olursa olsun felsefesi...Ya adil olsanız,devletin parasını evet için harcamasanız,YSK nın TV lerle ilgili adaletli davranmasını engellemeseniz, oy çalmasanız,hırsızlığı ve düzenbazlığı normal saymasanız bir başka deyişle "İNSAN" olsanız ne olur ?
doğru demiş!!! şartlar eşit değildi, bütün avrupa birlik oldu hayır kampanyası yürüttü...
HAYIR DİYEN AVRUPADAN NE BEKLİYORDUNUZKİ. ANADOLUDA BİR LAF VARDIR BİRAZ AĞIR AMA .........DEN AŞAĞI KASIMPAŞA. AVRUPALI ANCAK BUNDAN ANLAR
Ne kadar komik olduğunuzun farkına ne zaman varacaksınız acaba ey avrupalılar..?
ULAN ALLAHIN GEZİ ZEKALILARI DÖNÜNDE BİR ARKANIZA BAKIN SEÇİM SÜRECİNCE AVRUPADA NELER YAPTINIZ ALLAH BELANIZI VERSİN
sadece seçimmi eşit değil..adalet kelimesi parti amleminden başka işe yarıyormu bakalım..
Son 6 ayda avrupada 3 seçim oldu hiç birinde duydunuz mu hırsızlık yolsuzluk? Medeniyet işte. Aradaki fark. Bizim insanımız gibi "benim tarafımdaki yaparsa mübahtır" mantığı yok adamlarda. Güya biz müslümanız onlar gavur... Allah sonumuzu hayır etsin
pkk ya açık bir şekilde silah verip terörü net bir şekilde destekleyen bu alçaklar ülkemiz hakkında yorum yapma hakkına sahip değiller,bu soysuzların karşı çıktığı herşey ülkem için iyidir.
@siyah_25 İYİDE SENİN MÜSTAKBEL KOCAN BAY BAŞKANIN BERABER HEP YÜRÜTTÜLER YÜRÜDÜLER KOLKOLAYDILAR VE ARTIK HEP OLUCAKLAR O NOLCUAK
@siyah_25 Evet valilere de Askerlere operasyon izni vermeyin diyenlerde işte bunlardı..Bunların sayesinde oralarda hendekler kazıldı. Bunlar dedi diye Askerlere operasyon yapma izni verilmemişti.
@reccak TAM 40 YILDIR HAİNLRLE BU DEVLET UĞRAŞIYOR,19 AYDA GEBERTİLEN HAİN SAYISI 10BİNİN ÜSTÜNDE. BUKADAR ALÇALMAYIN GÖRÜN.
@yankessd2 ANAN OLACAK KILIÇDAROĞLU 3 AYLIK TORUNUN SİGORTA YAPTIRIR AMA SSK NIN NEDEN BATTIĞI SORULDUGUNDA BENDE ANLAMADIM DİYECEK KADAR GERİZEKALI,VE SİZ ONUN PEŞİNDEN KOŞACAK BÜYÜKLÜKTE BİR BEYİNE SAHİP OLDUĞUNUZ İÇİN BURDA SANA NE ANLATSAM BOŞ
TÜRK MİLLETİ BASKIYLA OY VERMEZ BUNU BÖYLE BİLİNİZ EY AVRUPA...
Avrupa kendisine biat eden bir ülke istiyor. Demokrasinin beşiği olarak lanse edilen Belçikada Fehriye gibi binlerce suçluyu besliyor. Orda evet diyen türklere hakaret ediyorlar bu demokrasimi.
@elincmustafa2010 Bunların arkasına sığınmayın. Sen kendi ülkene bak. Her koyun kendi bacağından asılır. Başkalarının tavrını ileri sürerek adaletsizliğe mazeret bulamazsınız. PKK'yı Suriye'ye törenle uğurlayan, valilere dokunmayın diyerek PKK'nın güçlenmesine izin verenler şimdi kahramanmı oldu. Geçin bunları yemezler.
@abdurrahman48 İşinize gelmeyince geçin. Şayet Hayır Çıksaydı, şimdi sokaklara bayram eder, adına demokrasi şöleni derdiniz. AVrupada öğerdi. Bunu istiyordunuz.
gözünüz adın evetçiler işsizlik % 13 olmuş.
@02remzi gözünüz aydın hayircilar CHP başkanı yine kendini kaybetmemiş sayıyor.
AVRUPANIN SATILMIŞ HAYIR CEPHESİ HAYIR ÇIKICAĞINA O KADAR EMİNDİLERKİ SON ANA KADAR CİYAKLAMADILAR....
Avrupa kendi pisliklerini temizlesin, sana ne benim ülkemin referandumu, Amerikaya niye müdahale edemiyorsunuz.
referandum mühürsüz oyların kabul edileceği söylendiği zaman kaybedildi yenilen chp saadet p. değil Millettir ,hile daha nasıl yapılsın mühürsüz oylar ortalıkta dolaşan görüntüler ne eveti millet bunu kabul etmemiştir. ,
Milletin hakkı çalınmıştır.millet elbette yenilmez hesap sorar.
HADİ ORDAN ZÜRRİYETSİZ GAVURLAR GİDİNDE BAŞKA KAPIDA OYNAYIN TÜRKİYE TÜRLERİNDİR
boyle bir seçimi herkes konuşur, her tarafı pürüzlü şaibe dolu. nerde tutrsan elde kalır vebalı ağır.
bu kadar hile hurda yapılacaksa neden referendum yaptık biz gene pazar günü mangal yaksaydık siz gene ülkeyi satsaydınız
Aman ha...sakın haaa... batının kuyrukçuluğundan kopmayalım bi daa seçim yapalım onların istediği sonuç çıkana kadar tekrarlıyalım.
ya siz haçlılar iyi hayırlı olsun diyecek hali yok dün yayı sömurup birde oraya kurtarıcı diye giden adiler dünyanın kanını emdiniz siz olmasanız dünya daha güzel olur
almanya nın hollanda nın ve hatta diğerlerinin hayırcıları kayırmasına bir laf söylememiş emperyalist köpekler...
Adam Gavur diyor onların memleketinde yaşamak için ruhunu satıyor.. Her türlü tavizi daha girmeden veriyor. Sonra Gavur, sen niye o gavur kadar medeni olamadın..
Bunlarda kesin CHP'li aynı ağızla konuşuyorlar.
@audurukan eee YAVRU KÖPEKLERİNİ KOLLAMALARI LAZIM YA BUNLARIN ONDAN BU KIÇ SANCILARI
ben agit magit bilmem ama bir mevzu geçmişti akp lehine mühürsüz oylar geçersiz sayılıp şimdi geçerli sayılıyorsa vay o demokrasiye. bu durumu şakşaklayanların da ne tür bir demokrasi hayali içindeki olduklarını tahmin edebiliyorum.
@garipmi nerden anladın mühürsün oyların ak partiye ait olduğunu. belli sandıklarda sandık kurulu zarfları mühürlememiş.ç buda içinde ki oyların %50 %50 olarak düşünmek gerkir. izmirde ise %70 %30 düşünürsen hatanın kimin oyunu uçurduğunu görmek mümkün.
@mkiymaz nerden mi anladım, bir bölgede bin civarı sandıktan tek bir hayır çıkmamasından anladım, yapılan her türlü itirazın reddedilmesinden, ısrarla itirazların incelenmemesinden anladım, daha önce akp aleyhine olunca mühürsüz pusulaların geçersiz sayılmasından şimdi akq lehine olunca geçerli sayılmasından anladım... yeter mi? sen gibiler asla yetmez biliyorum ama yine de bir şansımı deneyeyim dedim :)
ULAN AB Bİ Sİİİ GİTTT ERKEKSEN ÜYELİĞİMİZİ İPTAL ET SİZDE RAHATLAYIN BİZDE .
inadına evetçiler düşer şimdi,
Avrupalılara gerek yok, gidin köylere yapılan baskı ve tehditleri anlatsınlar.
Yahu KILIÇDAROĞLU TRT'ye çıkamadı mı engelleyen mi vardı
O DEGİL DE CAKMA SOLCULARİN HEPSİ KAYBOLMUS YORUMLARDAN FARKİNDA MİSİNİZ . DUNE KADAR YUZDE 58 HAYİR DİYE BAGİRİYORLARDİ BURALARDA
@goodfellas_2017 hayır diyen herkesin solcu olduğunu nasıl anladın?
@goodfellas_2017 BU MEMLEKETDE SOLCU OLMAK FETOCU OLMAKTAN İYİDİR BAĞIRANDA SİZLER GİBİLER ÇALANDA HİLE YAPANDA SİZLER ALIŞMIŞINIZ KULA KULLUK ETMEYE MAKARNAYA KÖMÜRE HÜR İRADENİZİ SATARSIZIN
@garipmi KUŞ BEYİNLİLER HERŞEYE BİR CEVAPLARI VARDIR KENDİSİ ÇAKMA MENFATCİ KÖFTE EKMEK YEMEK İÇİN AKP NİN MİTİNKLERİNİ KOVALAYANLAR TÜRK BAYRAĞINI YERLERE ATANLAR ÇAKMALIKTAN BAHSEDİYOR
SİZ KİMSİNİZ ULAN
Ağlamayın vatan hainleri Bizans'ın taşeronları beğenmiyorsanız defolun gidin bu cennet vatandan...
Gorun iste Avrupa'nin ne kadar cok hayir cikmasini istedigini. Uyanin artik. Adaletten bahseden avrupa'ya sormak lazim neden evet kampanyasi yapilmasina avrupada izin verilmedi de pkk'lilarin hayir kampanyasi yapmasina izin verildi. Neden avrupa gazetelerinde Turkce basliklarla hayir kampanyasi yapildi
Bunların derdi Tutuklanan Ajan Gazetecileri.
CHP avrupa ziyaretinde Türk Düşmanı ve Ermeni Soykırımı Yasası mimarı Avrupalı Parlementer namıdeğer Vatan haini Cem ÖZDEMİR ve Her fırsatta Türkiye deki Enerji Yatırımlarını engelleyen faaliyetleri organize eden ve Avrupada Türk Düşmanlığı komitelerini finanse eden Yeşiller Partisi üyeleri ile neden görüşüyor sanıyorsunuz. Bunlar sözde demokrasi cığırtkanlıuğında Türkiye ye karşı duran çevrelerdir. CHP nin Avrupalı bu Türk Düşmanları ile el ele kol kola gezip taraf olmasının izahı varmıdır? Önce bunu bir düşünün. AGİT te bunlardan bir grup.
@keomaa EVET AKP NİNDE CEMAATLERİN PEŞİNDE GİTTİGİ ÖNCE FETO SONRA MENZİL SÜLEYMANCILAR SİZLER KENDİ ÜLKESİNİ KİMLERİN YÖNETTİĞİNDEN BİLE HABERİ OLMAYANLARSINIZ ŞOK KONUŞANIN BOŞ KALFALIĞINI YAPARSINIZ ANCA
@06_ankara_312 dedelerinden de bahsetseydinya. nasıl etek öğprüklerini orda da görürdün.
Her fırsatta ülkemizi kötüleyen engelleyen karalayan kadim düşmanlarımızın raporları ülkemiz leyhine mi yoksa değil mi?Chp'nin kendi sistemi var.Teker teker bütün sandık kurulu raporları işlendi hesaplandı.Sonuç ne oldu?Aynı.
ne çok sevenimiz varmış Türk Irkı ile gurur duydum valla ... nerde şekli bozuk insan varsa çıkıyo bişeyler anlatıyo ...
AGİT gözlem heyeti: HATA OLMASADA SİZLER HATA CIKARIRSINIZ TÜRKİYE CUMHÜRİYETİNİ SUÇLARSINIZ BU ZATEN İÇİNİZDEKİ GIZLİ BİR DÜŞMANLIKDAN DOLAYI OLSADA OLMASADA BUNU YAPAÇAKSINIZ AMA SİZLERİ KİMSE TAKMAZ BİLİNE HELEDE MÜSLÜMAN TÜRK ULUSU HİÇ TAKMAZ BİLİNE İSTEDİĞİN GİBİ ZATEN AYARLAMIŞSINIZ İSTEDİĞİNİZİ YAPAÇAKSINIZ ANLAŞILIYORAVRUPAYLA ZATEN İŞİMİZ YOK BU SAATTEN SONRA HİÇ İŞİMİZ OLMAYAÇAK BİZLERİN KENDİ SECENEKLERİMİZ ZATEN VAR SİZLERE BY BİZLERDE YOLUMUZA DEVAM EDERİZ SİZLER DÜŞÜNÜN BAKALIM AB.BİR BİRİNİZİ NEZAMAN YEMEYE BAŞLAYAÇAKSINIZ GÖRECEM HADİ HAYIRLISI 2050.BAŞLAYAÇAK HABERİNİZ OLSUN B
Diğer Haberler