Venezuela'dan ilginç görüntüler: Protestolara çırılçıplak katıldı

Venezuela'da muhaliflerin "tüm yürüyüşlerin anası" olarak andığı hükümet karşıtı protestolar dün gece de devam etti. Muhalefetin çağrısıyla binlerce insan başkent Caracas sokaklarında toplandı. İngiliz Reuters haber ajansının servis ettiği bir fotoğraf, dünkü eylemlere damga vurdu. Reuters’ın haberine göre; Caracas ve başkaca kentlerdeki eylemlere dünkü katılım, Çarşamba günkü gösterilere göre biraz daha cılızdı. Venezuela bayrakları taşıyan göstericiler “Artık diktatörlük yok” diye slogan attı.

Protestocular cezaevindeki muhalefet liderlerinin salıverilmesi ve erken seçime gidilmesini talep ediyor. Muhalefet milletvekili Freddy Guevera, “Bugün Venezuela halkı bu amaca bağlı olduğunu gösterdi” diyerek, insanlara sokakta kalma çağrısı yaptı.

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, askeri sokağa yönlendirdi ve sivil milislere silah vererek, ABD destekli darbe olarak nitelendirdiği gösterilere karşı destekçilerini sokağa çağırdı.

MADURO PROTESTOCULARI SUÇLUYOR

Cumhurbaşkanı Maduro polise ve dükkânlara saldırdıkları gerekçesiyle muhalefeti suçluyor. Maduro şu ana kadar 30’dan fazla insanın gözaltına alındığını belirtti. Son yaşananlarla hayatını kaybedenlerin sayısı en az 7’ye çıktı.

Venezuela dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip. Buna rağmen, yıllardır yüksek enflasyon, önlenemeyen suç artışı ve temel mal kıtlığıyla mücadele ediyor. IMF, ülkedeki enflasyonun bu yıl yüzde 700 artarak zirveye çıkacağını belirtiyor.

SON 3 YILIN EN BÜYÜK PROTESTOSU

Ülkenin dört bir yanında gerçekleşen protestoların son üç yılda görülen en büyük protestolar olduğu düşünülüyor.

Protestoların alevlenmesinin nedeni, geçen ay Yüksek Mahkeme’nin muhalefetin kontrolündeki Parlamento’dan gücü devralma kararını açıklamasıydı. Mahkeme üç gün sonra kararını değiştirdiyse de, protestoların yayılmasının önüne geçilemedi.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
BUDA VENEZUELANIN CHP LİSİ....
HAYIRCILAR DA BÖYLE PROTESTO YAPSA:))))
@kozmonot_2014 Bedava dürüm var hadi gelll!!!
@kozmonot_2014 ne kadar bos konusuyorsun
Hayırcı kızlar niye böyle yapmıyor
mekkeyede böyle gitsin bence çok yakışır keh keh
Nerde bir karışıklık varsa ABD ve İngiltere orda. Haberin kaynağı ingiltere haberi yazmadan evvel bi daha düşünün derim. Çünkü başka bazı kaynaklarda Venezuela hükümetinin olaylardan ABD destekli muhalefeti sorumlu tuttuğu ve General Motor fabrika ve mal varlıklarına el koyduğu da yazıyor.
Diğer Haberler