Yehova'nın Şahitleri Rusya'da yasaklandı

Rusya Yüksek Mahkemesi, Yehova'nın Şahitleri'nin "aşırılıkçı organizasyon" olduğuna karar vererek, ülke genelindeki faaliyetlerini yasakladı. Kararda, Rusya'da Yehova'nın Şahitleri'ne bağlı 395 topluluğun faaliyetlerine derhal son verilmesi ve mal varlıklarına el konulması istenildi. Yehova'nın Şahitleri'nin sözcüsü, karara itiraz edeceklerini ve konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) taşıyacaklarını belirtti.

Rusya Adalet Bakanlığının Yehova'nın Şahitleri'nin yasaklanması için yaptığı başvuruyu değerlendiren Yüksek Mahkeme, "aşırılıkçı organizasyon" olarak kabul ettiği grubun tasfiye edilmesi ve ülke genelinde yasaklanmasına hükmetti.

Karara 30 gün itiraz süresi bulunuyor.

YEHOVA'NIN ŞAHİTLERİ

Yaratıcı olarak Yehova'ya inanılmaktadır. Kutsal Kitap'ta Tanrının isminin Tetragrammaton haliyle yaklaşık 7000 kez geçen bu ismin, Yehova olarak seslendirildiğini ve bu ismin kullanılması gerektiğine inanmaktadırlar. Dünya çapında 8,3 milyona yakın inananı olan dini bir topluluktur ve dünyada 240 ülke ve bölgede faaliyetlerini sürdürmektedirler

Yehova'nın Şahitleri, Hristiyan alemi tarafından birçok temel dinsel konuda ciddi görüş farklılıkları nedeniyle, Hristiyanlıktan ayrı bir inanç olarak görülmektedir. [kim?] Yehova'nın Şahitleri'ne göre de Hristiyan alemi Kitab-ı Mukaddes'te geçen ilk yüzyıldaki Hristiyanlıktan oldukça uzaklaşmıştır. Kitab-ı Mukaddes'i gerçek anlamda hayatlarında uygulamaya önem verirler. Teslise inanmazlar. Gerçek dini bugünkü Hristiyan aleminin değil, İ.S. 1. yüzyıldaki Hristiyanların uyguladığına inanır ve buna bağlı kalırlar. Kitab-ı Mukaddes'in oryantalistik özelliğine inanırlar. Ahiret inançları kuvvetlidir. Tanrı tek olduğundan gerçek dinin tek olduğuna, bunun hangi din olduğununun ise Kitab-ı Mukaddes'te belirtildiğine inanırlar.

İnanç olarak sigara içmezler, silah tutmaya ve öldürmeye karşıdırlar. Bu sebeple askerlik yapmazlar, savaşa katılmazlar, siyasete karışmazlar ve kan nakli yaptırmazlar. Dünyadaki sorunların ancak Tanrı'nın Gökteki Krallığı (Yönetimi) tarafından çözüleceğine inanırlar.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
Ve cehenneme inanmazlar.Onlara göre tanrı yarattığı insanları ateşe atmaz.Kötülerin yok olacağına, iyilerin ise yeryüzünde cenneti yaşayacaklarına inanırlar.Dinlerini tebliğ etmek için sürekli dinlerinden bahsetmeleri ve sizi bıktırmalar dışında (Ki bu dinlerinin gereği)kimseye zararları yoktur.Kan almayı reddettikleri için kan verilmesi gereken ameliyatları reddetip ölenleri vardır.En azından başka dinden insanları öldürüp cennete gideceklerini düşünmüyorlar.:))Ne olursa olsun insan öldürmeye karşılar.
Kuran'ı Kerim ve hz muhammed (s a v ) efendimize karşı olduklarını söylemiyide unuttunmu yoksa işinemi gelmedi Murat
@muratfitil bunlar kuran Kerim ve hz Muhammed (sav) efendimize karşı faaliyetlerde bulunuyor ve iddaları tamamen yersizdir bunlar kurucuları hertürlü yalanı tarihte çıkmıştır
kimse müslüman pazarında salyangoz satmaya çalışmasın
Bunların iddalarının tamamı yalan vede yanlıştır çünkü kurana karşıdırlar
çalıp çırpıp mazlum milletlere bomba yağdırmak varken niye kendinize eziyet ediyorsunuz.????
yehova şahitlerinin kökeni yahudiliktir
hristiyanlığı bölmekiçin yahudilerce kurulan bir mezheptir . yani aslen yahudiliktir
Yehova ve Elohim. Yehova sadece Yahudilerin tanrısı, Elohim ise inandığımıza benzer Tek tanrı şeklindeki inançlardır. Musevilikte mezhepler çoktur. Hristiyan ve Müslümanlardaki gibi çatı mezhepler vardır. Doğru inanç Kur'an okuyup da doğru anlamak için ihlas ve Allah tan doğrusunu istemekle oluşur. Tanrı kavramı nesh olmuştur Kur'an da Allah olarak devam eder. Tek liği koruma altındadır. Bu yüzden çoğulu olmaz. Tanrılar diye duyarsınız ama Allah lar diye duyamazsınız ! O nedenle Tanrı ve Allah kelimeleri aynı değildir. Tanrı diyenler Eski ve yeni Ahit i okurken Tanrı yerine Allah diye okusun.
Farklı
Kim İslâm’dan başka bir din ararsa, (bilsin ki o din) ondan kabul edilmeyecek ve o ahirette hüsrana uğrayanlardan olacaktır. (Ali İmran: 85)
istanbul Kurtuluşta 1994 te denk gelmustim daha sonralardada cok denk geldim mekanlari buyük ihtimallede kurtuluştu uzun uzun konusuyotlar elletinde dergilerle gezip kurtlarin kuzuyu yemiyecegin anlatip kuranda bir atati kirpop cogunlugu tevrattan ve incilden alinma karisik meze yapmslar
Diğer Haberler