"Yeni doğan bebekler öldürülebilsin!"

Doktorların, sakat bebekleri doğumdan hemen sonra öldürebilme hakkının bulunması gerektiğini ifade eden Oxford Üniversitesi eski akademisyeni tartışmalara neden oldu.

"Yeni doğan bebekler öldürülebilsin!"

Milan Üniversitesinden Alberto Giubilini’nin desteğiyle Melbourne Üniversitesinden Francesca Minerva tarafından hazırlanan Tıbbi Etik Dergisi’ndeki makalede, fetus ve yeni doğan bebeklerin gerçek insanlar gibi bir maneviyatının olmadığını bu nedenle doktorların sakat veya istenmeyen bebekleri kürtaj veya doğumlarından sonra öldürebilme hakkının bulunması gerektiği belirtildi. Yeni doğan bebeği öldürmekle doğumdan önce kürtaj yapmak arasında çok büyük bir fark olmadığına da dikkat çeken Francesca, bunun, bebek katilliği veya ötenazi olarak görülmemesi gerektiğine de vurgu yaptı.

Makalenin yayınlanmasının ardından birçok tehdit mesajı aldığını ifade eden Francesca hayatının en kötü zamanlarını geçirdiğini söyledi.

Açıklama, Kürtaj Karşıtı Grup tarafından kınanırken, grubun eş başkanı Lord Alton, Catholic Herald’a verdiği demeçte açıklamaya katılmadığına dikkat çekti.

Tartışmalara neden olan Tıbbi Etik dergisinin editörü Julian Savulescu ise geçmişte benzer tartışmaların yapıldığını ileri sürerek yazıyı savunadu.

Daily Mail

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 34 yorum
Sakat doğacaksa bebek öldürülmesi daha iyi.Çünkü en başta o varlık ömür boyu sakat olarak yaşayacak ve ömrü boyunca bu ezikliği yaşayacak.Aile yapısına zarar vericek aile çünkü onun bakımıyla ilgilenmek zorunda kalacak yetişkinliğinde bu dahada zor olacak.kısacası sakat bir insan hem ekonomik bir yük hem bulunduğu aile için bir ayak bağı.O nedenle sakat yada zihinsel olarak hasta bebeklerin öldürülmesinden yanayım.
aslında senin gibilerin fark edildiği anda yok edilmesi gerekir. çünkü sen insan bile değilsin. beyinsiz zavallı yaratık...
ya arkadaşlar karaslanın düşüncelerine şiddetle karşıyım ama şunu söylemek isterim. niye bir insanın görüşü bize ters gelince ona argo ve aşağılayıcı cümleler sarf ediyorsunuz. bu işin böyle olmadığı asıl doğrunun bu bu olduğunu söylemek çok mu zor. bir insanın yanlış düşündüğünü o insana argo söylemlerde bulunarak anlatamazsın, aksine daha etkisiz olur...
bence sende vicdan yok
eğer biz insan isek sakat özürlü olsun yada olmasın, onları hayatları boyunca bakmamız ilgilenmemiz ve bütün ihtiyaclarını gidermemiz gerekir. allah bu dünya yı bu dağları bu taşları bu denizleri denizlerdeki canlıları en ufak karıncadan en büyük dinazora kadayuruyorsa, özürlü insan neden doymasın. neden yaşama hakkı olmasın. onlar kendileri mi tercih etti özürlü olmayı.
sakat ve zihinsel özürlü doğan bebeklerin öldürülmesinden yanayım diyenler,YAŞAM ÇOK UZUN, ÖYLE BİR DERS VERİRKİ RABBİM, O ŞEKİLDE DOĞAN BEBEKLER HİÇ KALIR.
BEN HEKİMİM,BÖY LE ŞEYLER OKUYUNCA ALLAH BUNLARA AKIL FİKİR VERSİN DEMEK İSTİYORUM.
DÜNYAYA GELEN BEBEĞİN HRİSTİYANLIK VE MÜSLÜMANLIK İNANCINA GÖRE BİR RUHU VARDIR YANİ RUHU OLAN BİR İNSANI ÖLDÜRMEK OLUR BU! KÜRTAJ RUH ÜFLENMEDEN ÖNCEKİ EVRELERDE ZORUNLU KALINIRSA ALINABİLİR AMA DÜNYAYA GELMİŞ BİR CANLI BEBEĞİ ÖLDÜRMEK KATİL OLMAK DEMEKTİR!
çok saçma yorumlar var bi bebeğin canını almak cinayettir bu her nekadar sakat yada zihinsel engellide olsa fark etmez.. sakat doğmayı kendide istemez herhalde bu allahın o kuluna verdiği bi sınavdır.. benimde hem zihinsel hemde bedensel kardeşim var ama hiç sorun etmiyorum tek çabamız kendini kurtartması yürüyüp gelişmesi.. bi kılına bile zarar gelmesini istemem.. KARASLAN denilen kişi aile duygusundan yoksun bi insan önce en yakınındakine bi zarar vermeyi dene sonra konuş!! burda saçmalık yapmayın!!
ZAMAN KORİDORUNDA GERİ Mİ DÖNDÜK? 1940 LARIN DÜŞÜNCESİ YURT İÇİNDE, YURT DIŞINDA NELER OLUYORUZ? AKIL TUTULMASI DEDİKLERİ BUMUDUR?
EY GERİ ZEKALILAR,DÜZENE SİZ Mİ KARAR VERECEKSİNİZ,YARADANMI?EE DOĞANLARI ÖLDÜRDÜNÜZ,SONRADAN SAKAT KALANLARI,ÖZÜRLÜ OLANLARI NE YAPACAKSINIZ.HALA AKILLANMADINIZ,İBRETLİK OLAYLARI GÖRMEDİNİZ DEĞİL Mİ.,DAHA 1 YIL ÖNCE KÜRESEL ISINMA VE KURAKLIKTAN BAHSEDERKEN ŞİMDİ AŞIRI YAĞIŞLARDAN DOLAYI SELDEN VE DENİZ SEVİYELERİNİN YÜKSELMESİNDEN KONUŞUYORUZ.MEVLAM GÖRELİM NEYLER NEYLERSE GÜZEL EYLER DEMEKTEKTEN DAHA GÜZEL NE OLABİLİR Kİ.ZALİMLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM DİYORUM.
kendin geber şerefsiz doktormusun kasap mı !!!
oda can yaa..bıre kafırler..allahınızdan bulun bu dusunceler kafanızda patlasın ..rabbım de o meleklerı korusun ınsaalah.
sakat doğunca yaşama hakkı yok mu.
FİZİKSEL SAKATLIK ÇÖZÜLEBİLİR AMA TEDAVİSİ OLMAYAN ZİHİSEL RAHATSIZLIK.ÇEKEN BİLİR.
muhakkak çok zordur.allah kimseyi imtihan etmesin böyle bir şeyle
Ayeti kelimede hiçbir canlı ALLAH ın izni olmaksızın ne hamile kalabilir nede doğurabilir. Sakat olacağını bilmiyormu yaradan. siz bilemezsiniz ama ALLAH bilir.
YA ALLAHIN VERDİĞİ CANI SEN NE HAKLA ALMAYA SAHİPSİN.
ALLAH DEFOLU CAN VERMEZ.HER İŞİ ALLAHA HAVALE EDENE KADAR GENETİK ÜZERİNDE CALIŞILSA İDİ BU TÜR HASTALIKLARA DAHA ANNA BABA OLMADAN ÇÖZÜM ÜRETİLİRDİ.
Yeni doğan bebeği öldürmekle doğumdan önce kürtaj yapmak arasında çok büyük bir fark olmadığına da dikkat çeken... kesinlikle ikiside cinayet allah kimseyi zorunlu bırakmasın
Allahsızlar.. dinden imandan haberiniz yok bari biraz akıllı olun. beyin bedava
Yüce Allah düşmanımın başına vermesin çok zorr çokk. Rabbim neylerse güzel eyler... cumanız mübarek olsun
YOK DAHA NELER KOLAYI BU YİYORSA HAMİLELİK İLK AYINDA TESPİT EDİN NE VARSA YADA DAHA ÖNCE ..
ne sakat düşünce bu...
Cahiliye devri...
Yıl 2005 eşimin yüksektansiyonu nedeni ile bebeğimizin gelişiminin yavaşladığı teşhis ediliyor hastane şartlarında 18 gün daha anne karnında kalabiliyor ve sezeryan ile 26 haftalık 382 gram Türkiyenin en küçük bebeği olarak dünyayageliyor.Olabilecekler konusunda öylesine kötü tablolar çizildiki.Biz hiçbir aşamada onuncanına kıymayı aklımızdan geçirmedik.Çünkü o Allahın emaneti idi,bir candı ve bizler yaşaması için elimizden geleni yapmalıydık.Tedavisi 6ay sürdü.Çağlamız şuan 6yaşında ve zayıf olması dışında sağlık problemi yok.Bunun tersi bir durum olsaydı onu kaybetmeyi asla düşümezdik.
düpedüz cinayett yazıkk
Allah'ım ne akıl yaa. Bir kere Allah yaratmış zaten kimse o canı alamaz ayrıca belki o sakat denilen bebeğin çok büyük bir zekası olacak yada sakat olacak ama telafisi mümkün olacak.Nasıl canına son verilir o masum yavruya. Allah akıl fikir versin...
7 aylık ve yürüme engelli olarak doğmuşum 4 yaşında oturmuşum,5 yaşında emeklemiş,12 yaşında yürümüşüm şu anda 42 yaşındayım,üniversite mezunu iyi bir işi,1 oğlu ve iyi bir eşi olan biriyim (eşim ve oğlumda hiç bir sakatlık yok.) ben dünya ya geldiğmde de bundan bir şey olmaz ölür diyen doktorlar olmuş..Şu anda dimdik ayaktayım ve yürüyorum.Allah tan asla ümit kesmeyin, o bir kolay yolunu gösteriyor,ama isyan etmeyip, gayret etmek işin şartı..
YENİ BİR HİTLERMİ DOĞUYOR YOKSA
kendi çocuğunada acaba aynısını yaparmıydı merak ettim
allahın yarattığı her şeyde bir güzellik bir ibret bir nimet vardır.
onlarında yaşamaya hakkı var. helede dünyaya getirdikten sonra nasıl bir canılik bu katillerden ne farkın kalıyor o zaman. insan bir çiçeği solsa bile üzülürken cana kıymak hangi akla hangi vijdana sığar
bukadar da saçmalık olmaz....
Diğer Haberler