Yeni KHK ile ihraç edilenler listesinde İbrahim Kaboğlu da var

686 Sayılı KHK Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Yeni KHK ile 4 bin 464 kişi kamu görevinden çıkarıldı. İşte yeni KHK ile ihraç edilen akademisyenler arasındaki çarpıcı isimler...

Yeni KHK ile ihraç edilenler listesinde İbrahim Kaboğlu da var

4 bin 464 kişi devlet memurluğundan atıldığı OHAL kapsamında yeni çıkan 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 2 bin 585, Yükseköğretim Kurulu'ndan ise 350 akademisyen görevlerinden ihraç edildi. Akademiden ihraç edilen isimlerden dikkat çeken akademisyenlerden biri de anayasa hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu'ydu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 2 Ocak'ta toplanan Bakanlar Kurulunca Anayasa'nın 121. maddesi ile 2935 Sayılı Olağanüstü Hal Kanunu'nun 4'üncü maddesine göre, alınan kararlar doğrultusunda hazırlanan 686 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete'nin bugünkü son mükerrer sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Buna göre, 686 Sayılı KHK ile terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca, devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler, kamu görevinden başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın çıkarıldı.

TWITTER'DA #HOCAMADOKUNMA HASHTAG'İ AÇILDI

Kararnamenin açıklanmasının ardından sosyal medya üzerinde ihraç edilen akademisyenler için #hocamadokunma hashtag'ı açıldı. Ankara Üniversitesi'nde 70 akademisyen ihraç edildi.

KHK ile Marmara Üniversitesi’nde görevli Profesör İbrahim Kaboğlu da ihraç edildi. Prof. Kaboğlu, Marmara Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürütüyordu.

CEM KÜÇÜK: KABOĞLU'NUN ATILMASI ÇOK BÜYÜK PROVOKASYON

Yazar Cem Küçük, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda yeni KHK ile yapılan ihraçları eleştirdi. Küçük, özellikle referandum öncesi Anayasa Profesörü Kaboğlu'nun görevden alınmasının büyük bir provokasyon olduğuna değinerek, "Bu işin içinde bir iş var" dedi.

"TAMAMEN KEYFİ VE ÇOK TUHAF BİR LİSTE BU"

Cem Küçük'ün o açıklamalarının tamamı şöyle:

"Üniversiteden atılanların listesini inceledim. Çok sayıda haksızlık var. Bu işin içinde bir iş var. Göstere göstere PKK'yı ve FETÖ'yü destekleyen bazı isimlere dokunulmamış ama alakasız isimler var. Referanduma giderken ibrahim kaboğlu'nun atılması büyük provokasyondur. Çok yanlıştır. Bu işin içinde bir iş var. Mülkiye'de yapılan da büyük provokasyondur.DEVLET'in yüksek birimleri de bu işten tuhaf kokular alıyor.Herkes bilsin. PKK bildirisine imza atanların çoğuna dokunulmamış, FETÖ hiç yok.Tamamen keyfi ve tuhaf bir liste bu. YÖK Başkanı Sayın Yekta Saraç bu listeyi yapan uzmanlar kimmiş inceletin. Yeniden haklı bir liste yapmalı YÖK. Bu işte bir tuhaflık var. Listeyi YÖK yaptı ve KHK olarak yayınlandı.Diğer kurumlarımızın bu konu ile ilgisi yok.Onlar da yayinlaninca gorduler.Olayi dogru bilelim.

'CEM KÜÇÜK BİLE ELEŞTİRİYOR' YORUMU

Küçük'ün KHK eleştirisi Twitter'da "Cem Küçük bile eleştiriyor' yorumlarıyla karşılandı:

KABOĞLU BAŞKANLIK SİSTEMİNİ VE ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİ ELEŞTİRMİŞTİ

Anayasa hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, başkanlık ve yeni anayasa tartışmasına ilişkin değerlendirmelerinde, Türkiye'nin içinde bulunduğu olağanüstü hâlde ‘anayasal kamuoyunun' oluşması için ortam ve koşulların bulunmadığını belirterek "Bu ortamda yapılacak anayasa değişikliği, hele de bir rejim değişikliğini kapsamına alan anayasa değişikliğinin demokratik meşruluğunun olmadığını söylemek için anayasa hukukçusu veya siyaset bilimci olmaya gerek bulunmamaktadır" demişti.

HÜKÜMETE YAKIN İSİMLERDEN DE ELEŞTİRİ GELDİ

Öte yandan AK Parti'ye yakınlığıyla tanınan Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan da KHK'yı topa tuttu.

YUSUF KAPLAN: ŞİMDİ TEPEM ATTI!

"Şimdi tepem attı! FETÖ'yle ilgisi olmayan tertemiz insanlar ihraç ediliyor!" diyen Kaplan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Olmaz! Kim yapıyor bu temizliği? ERDOĞAN'IN ALTI OYULUYOR!

Elbette FETÖ temizlenecek! Ama FETÖyle hiç ilgisi olmayanların canı yandı! Kriptolar Referandum darbesi yapıyor! BÜROKRATİK DARBE BU!

UYARI/YORUM. 3 FETÖcü dilekçe veriyor! Rektör ihraç ediyor! Olmaz! Sinsi bir tezgâh var! REFERANDUM DARBESİ BU! MÜDAHALE EDİLMELİ!"

EFSANE HOCA DA İHRAÇ EDİLDİ

KHK’yla ihraç edilen 330 akademisyen arasında Anayasa Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.İbrahim Kaboğlu’nun yanısıra öğrencilerinin ‘efsane’ olarak nitelendirdiği, 82 yaşındaki Prof.Öget Öktem Tanör de bulunuyor. İnsan hakları ve hukuk alanındaki çalışmalarıyla bilinen Bülent Tanör’ün de eşi olan Öget Öktem, Türkiye’ye klinik nöropsikolojiyi getiren isim.

Dünkü KHK ile Bilim Üniversitesi’nden Doç. Dr. Sevda Bulduk ile birlikte ihraç edilen Öget Öktem, Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi imza kampanyasına katılmıştı. Dünkü ihraçlarda Ankara Üniversitesi başı çekerken, Gazi Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Osman Gazi, İstanbul Medeniyet, Giresun, Kafkas Üniversitelerinden 330 akademisyen ihraç edildi.

ÜNLÜ ORKESTRA ŞEFİ İBRAHİM YAZICI DA VAR

İhraç edilenler arasında ünlü orkestra şefi İbrahim Yazıcı da var. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da danışmanı olan Yazıcı, Kültür ve Turizm Bakanlığı kadrosundan çıkarıldı.

Son çıkan kararnamede Türkiye’nin ünlü piyanist ve şeflerinden İbrahim Yazıcı’nın da Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ilişkisi kesildi.

İzmir’de de Dokuz Eylül Senfoni Orkestrası konserlerini yönetmesiyle tanınan, 2014 yılından itibaren de Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun sanat danışmanlığı ve Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Artistik Direktörlüğü yaptı.

Son KHK ile ihraç edilenler arasında orkestra sanatçısı Filiz Özsoy da var.

AYRICA TEBLİGAT YAPILMAYACAK

Bu kişilere ayrıca herhangi bir tebligat yapılmayacak. Haklarında ayrıca özel kanun hükümlerine göre işlem tesis edilecek.

Bu KHK ile "Kamu görevinden çıkarılanlar", "Kamu görevine iade edilenler", "Öğrencilik statüsü geri verilenler" ile "Tedbir uygulanan emekli emniyet mensupları" başlıkları altında yeni düzenlemelere yer verildi.

ANKARA ÜNİVERSİTESİ'NDEN İHRAÇ EDİLEN AKADEMİSYEN SAYISI 70'İ GEÇTİ

OHAL kapsamındaki 686 sayılı KHK ile Ankara Üniversitesi'nden ihraç edilen akademisyen sayısı ise 70'i geçti. İhraç edilenlerin arasında istifa eden isimlerin de olması dikkat çekti. Ankara Üniversitesi’nde Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden (SBF) 23, İletişim Fakültesi’nden (İLEF) 16, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nden (DTCF) 12, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Eğitim Fakültesi’nden 5’er akademisyen, diğer bölümlerden ise toplamda 9 akademisyen kamu görevinden ihraç edildi. Mülkiye bünyesindeki iki fakülteden ihraç edilenlerin sayısı 28’e ulaştı.

İhraç edilenler akademisyenlerden bazıları şunlar:

Prof. Dr. Ahmet Haşim Köse (SBF-İktisat), Prof. Dr. Aykut Namık Çoban (SBF-Kamu yönetimi), Prof. Dr. Ayşe Gökçe Alpkaya (SBF-Uluslararası İlişkiler), Prof. Dr. Banu Beliz Altan (DTCF-Tiyatro), Prof. Dr. Funda Başaran Özdemir (İLEF), Prof. Dr. İlhan Uzgel (SBF-Uluslararası İlişkiler), Prof. Dr. L. Funda Şenol Cantek (İLEF), Prof. Dr. Mine Gencel Bek (İLEF), Prof. Dr. Nejla Kurul (Eğitim), Prof. Dr. Nezihe Selda Öndül (DTCF-Tiyatro), Prof. Dr. Tülin Sağlam, (DTCF-Tiyatro), Prof. Dr. Nur Betül Çelik (İLEF), Prof. Dr. Ülkü Doğanay (İLEF), Prof. Zeliha Etöz (SBF-Kamu yönetimi).

EMNİYET'TEN 417 PERSONEL

Resmi Gazete'nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlanan KHK'ya göre, Emniyet Genel Müdürlüğünden, aralarında emniyet müdürlerinin de bulunduğu 417 personel kamu görevinden çıkarıldı.

JANDARMADAN 893 ASKER

Ayrıca Yüksek Seçim Kurulundan 10, Yargıtaydan 10, Sermaye Piyasası Kurulundan 1, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığından (TOKİ) 2, Türkiye Radyo Televizyon Kurumundan (TRT) 80, Vakıflar Genel Müdürlüğünden 2, Avrupa Birliği Bakanlığından 3, Dışişleri Bakanlığından 48, Ekonomi Bakanlığından 15, İçişleri Bakanlığından 49, Jandarma Genel Komutanlığından 893 asker, Sahil Güvenlik Komutanlığından 3 asker, Kültür ve Turizm Bakanlığından 16, Milli eğitim Bakanlığından 2 bin 585 kişi kamu görevinden çıkarıldı.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) bünyesindeki 330 akademik personel de kamu görevinden çıkarılanlar arasında yer aldı.

17 KİŞİ GÖREVE İADE EDİLDİ

Öte yandan, daha önce görevden uzaklaştırılan 2 Emniyet Genel Müdürlüğü, 1 İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler, 1 Kültür ve Turizm Bakanlığı, 9 Milli Eğitim Bakanlığı, 4 Sağlık Bakanlığı personeli ise göreve iade edildi.

ABD'de öğrenim gören 2 kişinin de öğrencilik statüsü geri verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 2 Ocak'ta toplanan Bakanlar Kurulunca Anayasa'nın 121. maddesi ile 2935 Sayılı Olağanüstü Hal Kanunu'nun 4'üncü maddesine göre, alınan kararlar doğrultusunda hazırlanan 686 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete'nin bugünkü son mükerrer sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Buna göre, 686 Sayılı KHK ile terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca, devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler, kamu görevinden başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın çıkarıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 42 yorum
İbrahim Kaboğlunun fetöyle alakası yok solcu bir hoca suç teşkil edecek belgede yok alınma nedenini onu görevden alan düşük ıQ lu küçük beyinlerden bir açıklama bekliyoruz.
OHAL, olağanüstü hukuksuzlukların kanun hükmüyle-gücüyle olağan hale getirilmesidir. demiş Rahmetl Erdal İNÖÜNÜ.. KHK larda, hak mı arıyorsunuz ? hukuk mu arıyorsunuz ? adalet mi arıyorsunuz ?
bilim insanlarına, Türkiye cumhuriyetinin aydın kesimine, basın yayın organlarına yapılan ve halk olarak kasıtlı yapıldığını düşündüğümüz susturma, yok etme amaçlı hareketlerin cevabı için sandığı bekliyoruz, bunun hesabını sandık namusunda sahip çıkabilirsek sandıkta soracağız.
AKP TETİKÇİSİ CEM KÜÇÜK HAKSIZLIK DİYORSA DEMEKKİ ATILMASI TAM İSABET OLMUŞŞ...
@rehber1953 İbrahim KABOĞLU en kötü haliyle yine senin gibi 500 tane adam eder. Barack kafalı.
@rehber1953 sen kimin terikçisisin gardaş
Daha durun hele bir başkanlık gelsin o zaman "eyvah" diyeceksiniz... Fakat iş işten geçmiş olacak
yaşı 63 gençlere bıraksın ortalığı ne bu baların ciftliğimi devlet kurumları..
@karpinli çok akillisin değil mi,cumhurbaşkanı da o yaslarda,o da bırakıp gitsin niye duruyor?
Amac turkiyeyi bilimden,sanattan,prof,lardan uzak bir sekilde yonetip,sakiz cignersem oruc gidermilere cvp verebilecek kapasitede elemanlarla devleti doldurup,halki aydinlatmanin onune gecmek yoksa turkiye cumhuriyetinde akepenin lider olma sansi olurmuydu..
NE DEMİŞTİ...YA TARAF OLACAN YADA BERTARAF...?!!...SEN REİSE...NASIL YALAKALIK ETMEZSİNN..?!!...
Ülke artık tımarhaneye döndü yandaşların bile pes artık demeye başladığı günleri yaşıyoruz Allah sonumuzu hayır etsin
yorumcularda bir mit bir mossad araştırması bilgisi var baksanıza suçluyu suçsuzu hemen ayırt etmişler ona dokunma buna dokunma sizemi soracak devlet klavyetörler
iyi olmuş üniversiteler okumak için var gezici veya terörist yetiştirmek için değil çok da güzel olmuş devamını bekleriz okulda politika olmaz
MEDYAYA SANSÜR,HAYIRCILARA GÖZALTI,AKADEMİSYENLERE VE HİÇ ALAKASIZ KİŞİLERE İHRAÇ!BU MU ŞEYTAN RIDVAN'IN ÖZLEDİĞİ İLERİ DEMOKRASİ VE GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE?
Hükümetimiz eğitimli insandan haz almıyor, selam sana cehalet, işte yeni Türkiye
@haptse61 hain olacak eğitimci yerin dibine batsın
Pkk bildirisini yayınlayan 1200 pkk lı akademisyeninde ihracını bekliyoruz, uyuma hükümet
Opera şefi ihraç edildiğine göre ülkenin terör sorunu da çözülmüştür artık ne diyelim...
devlet hiçkimseyi bilmeden kafasına göre infaz etmez ,hiçkimseye haketmediği uygulamayı yapmaz vardır bir ispatı kanıtı
Bugün de yeni bir kara leke olarak tarihe geçti. Sorgu yok kendini savunma hakkı yok bir sürü masum; kimi evli, kiminin çocuğu var kimi hamile..Ümitvar olamıyoruz artık ama yine de söylenecek bir söz var: " Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste!.. "
YAZALACAK BİR YORUM BULAMIYORUM TEK ADAMLIK DİKTATÖR RETÖ GEÇEKLERİ SÖYLEYENLERİ HAKLI BİLİNÇLENDİRECEK KİŞİLERİ AYAK BAĞI OLACAK MASUMLARI BÖYLE BER TARAF EDİYOR BALIK HAFIZALI MAL DA BUNA İNANIYOR RETÖ VE YANDAŞLARI YÜCE ALLAH IM SİZLERİ İSLAH ETSİN ELBET BİRGÜN SİZEDE SIRA GELECEK
ALLAH AŞKINA SÖYLEYİN: BU ÜLKEYİ KİM YÖNETİYOR?YİNE Mİ ALDANDIK?
CEM KÜÇÜK EFENDİ BU İŞİN İÇİNDE BİR İŞ VAR DEMEN HALEN KANDIRILDIĞINIZI GÖSTERİYOR...İŞİN İÇİNDE Kİ İŞİ SİZLER BİLMEZKEN ÖRNEĞİN TSK ve GAZETECİ KUMPASLARINDA BİZ BİLMİŞTİK DE NE OLDU? İNSANLARIN YILLARINA MAL OLDUNUZ...
"HAYIR" DİYEN HERKESİ İHRAÇ EDİYORLAR!HANİ DEMOKRATİK BİR REFARANDUM OLACAKTI?BASKI VE YILDIRMA OLMAYACAKTI?HANGİ SÖZÜNÜZE İNANALIM SÖYLEYİN LÜTFEN?
Sıkıyönetim kararları ile ülke yönetiliyor, kıç yalayan bilgisiz cahiller kurumlara atanırken, sadece doğru bildiğini ifade eden insanlar fişlenip işten atılıyor. adınıda feto ile mücadele koymuşlar. fetoculara dokunan yok, çok büyük bir oyunun içindeyiz, uyanın artık, türkiye dönüşü olmayacak bir karanlığa götürülüyor. Ve sonunda parça parça edilmiş bir ülke kalacak.
@hakan_ayhan_2017 tek parça olmuyorsa 7 ye bölünür voltranı oluştururuz artık.
hak eden atılır bu kadar basit
@jams_23 belliki senin beynine de kayyım atamışlar. Hak edeni kim belirliyor? Mecliste tüm partilerin katıldığı bir komisyon mu yoksa tek parti mi?
işiniz gücünüz dana altında buzağı aramak.kim demiş hoca işten atılmaz diye.bunlar 15 temmuz akçamı darbe yapsalardı şimdi sizler stadyumlarda yarıçıplak pkk militanlarının dipçiğinde öldürülüyor olacaktınız,ayrıca Kıbrısta teyakkuzda bekleyen ogace İngiliz ordusu girseydi sanki sizler orada hocalık yapabilecektiniz.ulan hala uyanmadınız keferelere çalışıyonuz be.bu topraktan yediğiniz ekmeğe bu kasadan aldığınız paraya yazıklar olsun.yediği kaba sıçanlar ordusu.
Özellikle Kaboğlu na sevindim eee işbirliği bitti barış süreci dediniz akil adam dediniz... yiyin birbirinizi...
işte böyle biri çıkıp keyfi uygulama yaparsa istediğini işinden aşından eder. birde bunu yapanların dindar olduğunu düşünürsek memleket bitmiş derim. akp keyfi uygulamalarıyla bugün herşeyi yapıyor. ya düdük yarın başkasının eline geçerse bu yapılanların aynısını kendilerinede olacağını düşünüyorlardır herhalde.
Birbirinden değerli hocalar, bilim insanları yok ediliyor. Amaç belli, sormayan sorgulamayan kafa ağrıtmayan tebaa yetiştirmek. Bu lekeyi bu hükümet daima üzerinde taşıyacak. Hepimize geçmiş olsun. Sığır arkadaşım sana da, bu gün nimetlerini yediğin bu ülkeyi onlar gibi değerli hocaların öğrencileri bir nebze yaşanılabilir hale getirdi.
BALYOZ SARIKIZ V.B. GİBİ FETOŞ MENŞELİ DAVALARDA SUSANLAR LÜTFEN KONUŞMASINLAR. O GÜN MAZLUM EZİLİRKEN SAHTE EVRAK YAPANLAR HALA GÖREVDE BUDA DEMEKKİ FETOŞ PAPAZI PARDON KARDİNALİNİN YENİ EMRİ DAVALARI SULANDIRIN. BU KAHBELERDE KARDİNAL HAZRETLERİNİN EMİRLERİNİ YERİNE GETİRİYORLAR. ATMA İŞLEMİNİN ZAMANLAMASIDA MANİDAR
@tanergezmisogullari şimdi balyozu ergenekonumu savunmuşsun papaz fetoşumu yoksa şimdiki karar vericilerimi yorumun karmançorman
Yarınlara ışık tuttan icraatlar!
Yeni Türkiye'ye hazırlık. Kaptan Gemisini temizliyor sadece korkmayın :) Gelecekten Korkun. Bunlar daha başlangıç bile değil...
Bu güne kadar üniversiteleri herzaman bir güç olarak siyasette alet ettiler hükümet yıkmak yön değiştirmek için gençleri kullandilar eğitim kurumlarını farklı amaçlar doğrultusunda yapilandirdilar. Bu görevliler 3 nesil yetiştirdi oysa kaliteli nitelikli eleman yetiştirmek Bu ülkenin kurtuluşudur. Eğitim sistemi bozuk evet bozuk malesef bu sadece sonuç Sebep ise bu tür kişilerin yetiştirdiği 3 kaybolan nesil. Düzelmesi içinde 3 iyi yetişmiş nesile ihtiyaç var.
İLERİ DEMOKRASİİİ...TAYYİP'İN İLERİ DEMOKRASİSİ BÖYLE OLUYOR İŞTE; MUHALİFLERİ BİRER BİRER EKARTE EDİYOR. BİRDE BU ANAYASA DEĞİŞİKLİKLERİNİN HALK TARAFINDAN ONAYLANDIĞINI VE ORADAKİ AŞIRI YETKİLERİ DE ELİNE GEÇİRDİĞİNİ BİR DÜŞÜNÜN BAKALIM NE OLUR?ALLAH ESİRGESİN....
Yaşın yanında kuru yanmıyor artık..
Bunun anlamı denir hadi bulun bakalım :)
CEM KÜÇÜK EFENDİ BİLE BİR YANLIŞ VAR DEMİŞ EĞER BU KARARNAMEYİ ÇIKARANLARA İTİRAZ EDİYORSA YA CEM EFENDİ YANILIYOR YADA KARARNAMEYİ ÇIKARANLAR.VEYA TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİP BU LİSTEYİ HAZIRLAYANLARI İNCELEMEYİP KARAR VERENLERİDE MESLEKTEN MEN ETMELİ.
Diğer Haberler