YPG'ye silah yardımı kararının ABD basınından ilginç iddia

ABD'nin terör örgütü YPG'ye ağır silahlar verme kararı Türkiye'nin büyük tepkisini çekti. Tam bu süreçte Wall Street Journal (WSJ) gazetesinden dikkat çeken bir iddia geldi. WSJ'nin haberine göre, ABD, Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya karşı yürüttüğü mücadelede, iki ülke arasındaki istihbarat paylaşımının artırılmasına karar verdi. Habere göre, ABD'li askeri kaynaklar bunun ABD tarafından temin edilen insansız hava araçları ve diğer askeri malzemelerin ikiye katlanması anlamına geleceğini söyledi

YPG'ye silah yardımı kararının ABD basınından ilginç iddia

ABD Başkanı Donald Trump, önceki gün terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG'ye ağır silah sevkiyatı yapılmasını onaylamıştı. Haberde, ABD'nin PKK'ya karşı istihbarat faaliyetlerinin artırılması kararının, Türkiye'nin 'endişelerini' giderme amacı taşıdığı ifade ediliyor. Ankara'da ABD ve Türkiye'nin terör örgütüne karşı oluşturduğu istihbarat merkezinin güçlendirileceği öne sürülürken, bunun ABD'nin daha fazla istihbari malzeme temin etmesi anlamına geldiği belirtiliyor.

WSJ'ye konuşan askeri kaynaklar, ABD'nin söz konusu planının henüz son aşamaya gelmediğini belirtirken, ABD'nin politikasını eleştiren kesimin ülkenin Irak ve Türkiye'de PKK'ya karşı gelmesine rağmen, örgüte bağlı YPG'ye destek vermesini mantıksız bulduğu belirtiliyor.

PYD'DEN FLAŞ AÇIKLAMA: TÜRKİYE'YE KARŞI KULLANMAYACAĞIZ

Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump'un Rakka operasyonuna yönelik olarak YPG'yi silahlandırması kararına ilişkin tartışmalar sürerken PYD'den "silahları Türkiye'ye karşı kullanmayacağız" sözleri geldi.

Erbil merkezli K24 tv kanalına konuşan PYD'nin silahlı kadın kolu YPJ lideri Nesrin Abdullah, ABD'nin kendilerine vereceği silahları "Türkiye'ye karşı kullanmayacaklarını" öne sürdü ve silahların sadece "YPG'ye değil, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) çatısı altında savaşan tüm güçlere dağıtılacağını" kaydetti.

Abdullah, "Tabka ilçesi ve barajının SDG güçleri tarafından IŞİD'den alındığını, bundan sonraki hedeflerinin Rakka'nın merkezi olacağını" duyurduğu programda "Biz her zaman sınırlarımızı koruduk ve komşuluk ilkelerine bağlı kaldık. Bundan sonra bizim Türkiye'ye karşı savaşmak ve bu silahları Türkiye'ye karşı kullanmak gibi bir niyetimiz de olamaz" savlarını da dile getirdi.

ABD, YPG'YE VERDİĞİ AĞIR SİLAHLARLA İLGİLİ TÜRKİYE'YE GARANTİ VERDİ

New York Times'ın haberine göre PKK'nın Suriye uzantısı YPG'ye verilecek olan ağır silahlarla ilgili Türkiye'ye güvenlik garantileri verildi.

ABD'ye giden Türk heyetine “Silahları, DEAŞ ile mücadele dışındaki amaçları için kullandıkları ya da silah kaçakçılığı yaptıkları tespit edilirse sevkıyat kesilecek. Savaş bitince de silahlar geri alınacak” güvencesi verdiği öğrenildi.

İşte ABD'nin Türkiye'ye verdiği garantiler:

1- YPG'ye verilecek silahların tümü sayılacak ve kayıt altına alınacak.

2- Silahların sayısı operasyonel gerekliliğe uygun olacak. Sadece yeterli sayıda silah verilecek. Kullanımları ABD askeri tarafından denetlenecek.

3- Dağıtılan silah ve mühimmatın başka bir yerde kullanıldığı ortaya çıkarsa tüm silah akışı kesilecek.

4- Rakka operasyonu biter bitmez YPG'nin elinde kalan tüm ağır silahlar toplatılacak.

5- Rakka özgürleştirildikten sonra bu kentte YPG'liler kalmayacak. Kentin yönetimi ve güvenliğini Suriyeli Araplar sağlayacak.

ABD'Lİ ALBAY "SİLAHLAR GERİ ALINMAYACAK" DEMİŞTİ

ABD öncülüğündeki DEAŞ Karşıtı Koalisyon Sözcüsü Albay John Dorrian, terör örgütü PYD/PKK’ya verilecek silahların bir kısmının Suriye’de olduğunu ve silahların DEAŞ ile mücadele tamamlandıktan sonra geri alınmayacağını söyledi.

ERDOĞAN: TEMENNİ EDİYORUM Kİ YANLIŞTAN BİR AN EVVEL DÖNÜLÜR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'de Kürt Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri'ne (YPG) silah yardımı yapılmasını onaylamasını yorumladı. Erdoğan, "Temenni ediyorum ki yanlıştan bir an önce dönülür" dedi.

Erdoğan, Ankara'da ağırladığı Sierra Leone Cumhurbaşkanı Ernest Bai Koroma ile düzenlediği ortak basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Suriye ve Irak'taki her gelişmenin Türkiye için doğrudan milli güvenlik meselesi olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Müttefiklerimizin terör örgütlerinin yanında değil yanımızda yer alacağına inanmak istiyoruz" diye konuştu.

Erdoğan, ABD'nin kararı ile ilgili endişelerini, 16 Mayıs'ta Donald Trump ile yapacağı görüşmede ayrıntılı bir şekilde aktaracağını kaydetti.

Başbakan Binali Yıldırım da daha önce ABD yönetiminin YPG'ye silah yardımına onay vermesine tepki göstermiş, "Türkiye bölgede PKK'nın bir başka terör örgütü DEAŞ'a karşı kullanılmasına karşıdır" demişti.

Beyaz Saray'dan 16 Mayıs'taki randevuya ilişkin yapılan resmi açıklamada ise, "İki lider, terörizmle mücadele konusundaki işbirliğinin her alanda geliştirilmesi için bir araya gelecekler" denildi.

YPG'YE GÖNDERİLECEK SİLAHLAR

BBC Washington Muhabiri Gary O'Donoghue, bir Pentagon kaynağının, YPG'ye mühümmat, hafif silahlar, makinalı tüfekler, ağır makinalı tüfekler, iş makineleri ve zırhlı araçlar gönderileceğini söylediğini aktardı.

BBC'ye konuşan kaynak, ABD'nin Rakka operasyonu sonrası YPG'ye verilan silahları "geri almak isteyeceğini" söyledi.

Aynı kaynak ABD'nin YPG'den istediği güvenceyi aldığını, Kürt güçlerin Rakka'nın IŞİD'den geri alınması sonrası kentten ayrılacaklarını ve şehrin yönetimini Araplara bırakacaklarını da sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 34 yorum
Ve böylece Ankaranın gazı alınmış oldu..:-)
Akp yarın çıkacak utanmadan gözümüzün içine baka baka her zamanki pişkinlikleriyle"Amerika bizi kandırdı"diyecek.Amerika sizi degil siz bizi kandırıyorsunuz.Siz Amerikaya karşı gelemezsiniz.Kıçınızdan bağladılar sizi.
@isa_altuntas_1980 gaz mı alıyorlar madik mi var daha iyi düşünmek lazım tabi
Git vur al. icazet alma, aciz kalma, aldanma. Aglama, yavincima, arkanda dev bir ordu ve Türk milleti var, rahat ol, güclü ol.
"Dev Bir Ordu" derken bir yıl öncesinden bahsediyorsunuz sanırım...
Tanrı Kürdü korusun ve yüceltsin.AMEN.
@omer_1984_afyyv Beğenmeyen dangalaklar,siz Tanrı türkü korusun ve yüceltsin dediğinizde bizim sesimiz çıkıyormu,sizi Tanrı yarattı da,Kürdü kim yarattı ulan,ırkçılığa lanet olsun,yapana da lanet olsun...
Dünyanın en alçak ülkesi abd ye bir şekilde,bağımlı kaldık ve her dediklerini yapmak zorunda kaldık,ancak şu an zorda olsa diiirenebiliğimizkadar direniyoruz
BOPCULAR ORTADOGUDA ABD KAYIGINA BINIP MAHVETTILER HEM ORTADOGU HEM TURKIYEYI KAFA GEKINCA ABAMA BENI ALDATTI
Amerika Feto ve fetö üyelerini vermiyorsa onlarla hareket ediyor ve hatta onların aslının Abd olduğu anlamı çıkar. pkk/pyd/pjk vs. aynı soydan terör örgütleri de Abd nin kurduğu anlamı çıkar. Daeş falan gibi fasülye örgütlerin de menşei vatikan Abd İstail İngiltere ve Avrupa devletleridir. Biz de bunu anlıyoruz. Siyonizm projeleri ve Yahudizm işleri gereği Abd kuyruğu İstail e kaptırmış demekki. Zaten bana göre Abd kendi aklı ile hareket eden bir ülke değil. İngiliz ve İsrail in yönettiği bir ülke. Dolayısı ile Türkiye bu büyük oyunda ilerlemeleri gereken yol üstündedir. Amaç Türkiye bitmeli.
Aldanmasiyla meshur cumhurbaskanina soylenen uyu yavrum uyu politikasi.
@filozofhaydar haydar öylemi adın haydar .. bu herşeyi anlatıyor zaten (ince)
@...gay_yozkurt_1980 konu ne sen ne zırvalıyırsun be dangalak.
Bizim tarlayada YPG 'liler gelsin. Tırmığı , çapayı komşudan tedarik ediyoruz. Adamlar gelip bizim tarlayı sürüp çapalayacak , otları ayıklayacak , sulayacak sonra ekime hazır hale getirince çapaları , kürekleri iade edip kendi topraklarına gidecekler. Ne iyi yürekli insanlarmış bu YPG liler. SAF OLAN İNANSIN...
şu aşamada ülke bağımsızlığını savunan gerçek bir siyasi erk bulunsa idi mevcut koşullarda yapacağı şey bunlarla tüm işbirliğini kesip sınır savunmasına hat safhaya çıkarmak olurdu. bu adamlar içimizde, her yerde cirit atıyorlar, bizimkiler de ekranlarda parmak sallayıp, ey abd ey avrupa ey israil deyip bir yandan da her türlü imkanı sağlıyorlar. sonumuz iyi değil, Allah yardımcımız olsun.
bu abd,nin yaptığı bütün işler ve verdiği sözler yalandır bunu benim ülkem yerse hakkım helal deyildir biline benim türkiyemın kendi öz aklıyla harakat edeceğine inanıyorum . abd-ab-vs.müslüman türk ulusunun daima kendilerine bağlı kalmasını isterler ama o tarihte kaldı şimdi bunu kabullenemiyorlar neden türkiyemizin güçlenmesini istemiyorlarda ondan abd.ab.ne bok yerlerse yesinler kime silah verirse versin o silahlar bir gün tepelerine balyoz gibi inecektir. türkiyem kendi işine baksın kendi sınırlarımızın içindeki türkiyemizin sinsi duşmanlarını cıkaralım yok edelim sonrasında diş düşmanlar
hele bir kıullanın görün ananızın kınını
ver mehteri EVET çiler ABD yi feth etsin.
@a_s_17 evetçiler abd yi fethetsin senin gibi korkaklarda bura edebiyat yapsın
Güç ne 2000 yıllık romaya ne 1000 yıllık bizansa nede 600 yıllık osmanda kaldı.. zalimleşen devletler eryada geç dağılacaktır... herkezin bir oyunu varsa yaradanında vardır elbet...
amerika orada kurulucak pkk devletinin alt yapısını bu devletin türkiyey ileride verdiği silahlarla mücadele etmesinin alt yapısını yapıyor..suriyede İŞİD temizlemek bahane İŞİD bitince ne olacak ..verdiğin silahlar ..verdiğin topraklar ne olacak..türkiye göz yumacak ı sanıyosun..türkiye ile pkk yı burada savaştırmakla neyi meşrulaştırmaya çalışıyosun..kendi ülkende eli silahlı kızılderelilere tahhammül ede bilir miydin...
@iktisat71 Ha yani kabul ediyorsunuz Kürtlerin sizden önce o topraklarda olduğunu ve sizin resmen işgalci duruma geldiğinizi...
Hep yalan dolan hani membiç in dogusuna çekileceklerdi söz vermişlerdi nerdeler bunların hepsi aynı mert degiller sözlerinde durmuyorlar bunlara inananın aklından süphe ederim
Evvet en sonunda hermenileri düz ovaya indirdik düz ovada ne olacağını hepimiz biliyor hadi hep beraber o tekerlemeyi söyleyelimm..
bu topraklarda yaşayan kardeşlerim görün çalışmaz , ekonmik özgürlüğe kavuşmaz isek NE OLURUZ BAĞIMLI. BAĞIMLI OLANLARIN DURUMU ORTADA TEKER TEKER ÖLÜYORLAR. Bir olalım, Kardeş olalım , komşularımıza , mahallemize, Ülkemize , ekmeğimize sahip olalım. Önce Sen iyi olacaksın . Ondan sonra eleleme iyi isen yardım edeceksin.
3. dünya savaşı kapıda söylemedi demeyin...
müzik notası ,mehter marşı,bop,derken hooop lama dingil kırarsın dediler.cehalet defol git ülkemden,bu ülke vatanseverlerin ülkesidir!
versinler isterlerse helikopter savaş uçağı versinler bir gece ansızın geliriz hepsini yerle bir ederiz burdaki bazı bu ülkenin ekmeğini yiyen kendi devletine çamur atan çamurlarada yazıklar olsun bu kadar ülkesinin düşmanı insanlar varmış yuh size
buzdolabımı bu garanti veriyorsun,türkiye pyd ve yanındakileri bir an önce vurmalı
Kürtlerinde vatan severleri var, birde içlerinde asalakları satılmış kullanılan piyonları ihanet eden ermeni uşakları var. Irkçılığa karşıyım. Geçmişte Kürtler ile Türkler birlikte cephlerde olmuştur. ama son 30 yıl içinde Kürtleri kullanan şerefsiz ülkeler önce ırakta sonra suriyede vatanlarına ihanet etmelirini fırsatdan istifa edip, balık tutma hevesine girmelerini sağladılar. Orta doğunun bu hale gelmesinde en büyük etken kürtlerdir. Ekmeğini yedikleri ülkelerine ihanet ettiler ABD askerlerinin kıçını yaladılar, Oysa Batılı emperylistler onları devlet vaadi ile avutup kullanıyolar,
beyler dağılın ABD garanti verdi...
bir ışıd' in yaptyığına bak. ışıd sayesinde milyonlarca müslüman öldü. suriye abd rusya ve bir sürü terörist ile kaynıyor. hepsi ışıd sayesinde..
İşin kolayı var be ya.! ABD de uyguladı, Rusya da uyguladı. Bizde uygulayalım. YANLIŞLIKLA gelen silahları imha edelim olsun bitsin. Sonra özür dileriz.
Uludere'de o kadar insanı öldürten de bu istihbarat paylaşımı ile abdliler oldu. Devlet bilir çoğunu paylaşmaz. Sakıncalı işlere hep aldatılarak dahil edildik. Şimdi de şuraya bakın derken diğer taraftan zararın büyüğü için zemin hazırlayan bir iş birliği olacaktır, emin olun..!! Türkiye'ye karşı pyd adına kullanılmayabilir ama pkk adına kullanılabilir, kullanmayacağız demişler de neyin garantisi var ki bunun garantisi olsun. Dalga geçmeye de başladılar pezevenkler. Yazıklar olsun be, birde eski devletlerin askerlerinin arasında pozları var.
Diğer Haberler