Yunan basınından olay iddia: Türk uçakları 144 kez ihlal etti

Yunanistan'dan Türkiye'yi kızdıracak hamle... Yunan medyası, Türk savaş uçaklarının dün Yunanistan hava sahasını 141 kez ihlal ettiğini iddia etti. Yunanistan'da yayın yapan internet sitesi Naftemporiki Türkiye'ye ait 44 savaş uçağı ve helikopterin Ege Denizi'nin kuzeydoğu, orta ve güneydoğu kesimlerinde Yunan hava sahasını ihlal ettiğini ileri sürdü. Türk donanmasına ait füzeyle donatılmış 2 geminin de Yunan karasularına girdiği iddia edildi.

Rus ajansı Sputnik'in haberine göre, Yunan gazetesi Kathimerini'de yer alan haberde ihlallerin 5 CN-235, 20 F-16 uçağı ile 19 helikopter tarafından gerçekleştirildiği, bunlardan 14'ünün silahlı olduğu savunuldu

Haberde Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın ihlallerin ardından bir açıklama yaptığı, Bakanlık, yaşanan gelişmeyi uluslararası hukukun en ciddi ihlali olarak nitelediği ve "Görünen o ki, Türkiye'de iki ülke arasındaki dostane ilişkiler istemeyen birtakım güçler var" diye vurguladığı öne sürüldü.

Haberde, ihlallerin, Yunanistan Başbakanı Çipras ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Pekin'de yaptıkları görüşmeden bir gün sonra gerçekleştiği savunuldu.

EGE'DE TANSİYON YÜKSELİYOR

Ege Denizi'nde Türkiye ile Yunanistan arasında karasuları, kıta sahanlığı ve hava sahası ile ilgili sıkıntılar yaşanıyor. Yunanistan’ın 10 deniz mili genişliğinde ulusal hava sahası iddiası Ege'de tansiyonu yükseltiyor.

Türkiye ve uluslararası alanda, karasuları genişliği 6 mil olmasına karşın, hava sahası genişliğinin 10 deniz mili olduğu savunan Yunanistan iddiası tanınmıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
AKILLI OL YUNAN! 3 KURUŞ PARAN VAR ONUDA JETLERİN YAKITLARINA HARCAMA. ALIRIZ ANAHTARINI HAAAAA
@kozmonot_2014 Allahına kurban
@kozmonot_2014 ŞAMDA CUMA MOSKOVADA ASAM NAMAZI TAMAM YATSIYI ATINADA KILAK KOZMOPOLİT OLMAMU
Pkk PYD SYD MYD TYD İŞİT MİŞİT Bitti bir şey yapamadılar şidi ege yi Yunanı kaşıyorlar şayet Yunanlılrda kaşınmayı pek severler.Onlara yakında şöyle bir söz veya uygulama yapılır tüm dış borçlarını sileceğiz ama Türkiye ile kapışın savaşın derler.Benden söylemesi.
@es000061 Yahu savaşmadan adalarımızı işgal ediyorlar.Türk olarak hiç sesimiz çıkmayacakmı?Onlar öyle diyecek diye vatan toprağımızımı vereceğiz?Bu nasıl bir düşüncedir anlamadım.
gözle görülür uzaklıktaki adaları,musul kerkükü,lozandaki yerleri veren kahramanlar utansın.
@aydnmurat Ark.Konuşmana tam bir açıklık getir.İşgal edilen adalar Türkiye haritasında yer alan,Bağlı olduğu Valilerimizin olduğu Vatan topraklarımız.Savaşmadık,karşı koymadık ve işgal edildi.Bugün için Lozanla ne ilgisi var?Peşine düşülmesinmi demek istiyorsun.Öyle ise Türklüğünden şüphe ederim.
@gonensadi lozan ı ve ismet inönü yü öğrende gel.
verin iki mühimmat bir bot da ben gideyim, yeter bu ne ya, adamlar adalara el koydu resmen, bizimkiler de mehter dinletip milletin gazını alıyorlar, fiziki hiç bir girişim yok.
EY YUNANİSTAN SEN FETO CULARI NIYE VERMIYON ?ADALARIMIZA CÕKTUN SEN DUNYA LIDERINDEN KORKMUYORMUSUN.12 ADAMIZI GERI VER VATAN ELDEN GIDIYOR AL BU KOYUNLARI CEVIR.
@tildiray lozan??ismet?? oku oku boş beyin..koyun gibi önüne konanı yeme..
yunan askeri adamızda kuzu çevirdi biz de sadece baktık. küçük bir kilise de yapmışlar adaya. daha bir adasını bile yunan işgalinden koruyamayanları nasıl dünya kıskanıyormuş ben de onu anlayamıyorum.
Bırakın bu tip söylemleri..ABD nin çuval olayından sonrada Kurtlar vadisi Irak filmiyle çuval geçirip intikam almıştık...
Nerde o kararlılık 44 adet uçak demişler.Sorarım aynı anda 44 uçağı kaldıracak miktarda pilotumuz kaldımı ?
gonensadi "Savaş her şey değil zaten dünyada hiç bir Ülke bizimle savaşmaya cesaret edemez 5-10 yıla kadar Yunanistan diye bir devlet kalmayacak sabır edin.
a haberi çok izliyorsun galiba. biraz ara ver beynin dinlensin.
Son füze denememiz yunan tv lerinde.
Daha havalanmadan kilit yiyen f16 'larınızı kurtarın önce.
savaşsa savaş yunana rezil olacağımıza babalar gibi çarpışırız ALLAH kime verirse
Ezik gibi yaşamaktansa yiğit gibi çarpışacaksın ya öleceksin yada öldüreceksin ama şu bir kesinki biz atalarımız gibi merhametli olmayacağız.
Diğer Haberler