HABER

Zimbabwe'de neler oluyor? Ülke şokta! Tanklar sokaklara çıktı...

Zimbabwe’de tanklar devlet başkan yardımcısı için sokağa çıktı. Görgü tanıkları dört muharebe tankının başkent Harare'ye doğru ilerlediğini bildirdi.

 Zimbabwe'de neler oluyor? Ülke şokta! Tanklar sokaklara çıktı...

Harare'ye 20 kilometre mesafede iki tankın ana yol kenarında durduğunu bildirildi. Askerler Reuters ile konuşmayı reddetti.

Zimbabwe'nin 93 yaşındaki Devlet Başkanı Robert Mugabe, kendisinden sonra devlet başkanlığına geleceği düşünülen Mnangagwa'yı 6 Kasım'da görevden aldı. 75 yaşındaki Mnangagwa ülkenin 1970'li yıllardaki bağımsızlık savaşı gazileri arasında yer alıyor.

ORDUDAN SERT AÇIKLAMA

Zimbabwe'de Robert Mugabe sonrası kimin devlet başkanı olacağı tartışması büyürken dün de ordudan sert bir açıklama geldi.

Afrika ülkesi Zimbabwe'nin 30 yıllık devlet başkanı 93 yaşındaki Robert Mugabe'nin yardımcısı Emmerson Mnangagwa'yı görevden alması sonrası devreye ordu girdi.

Genelkurmay Başkanı Constantino Chiwenga, 90 askerle birlikte düzenlediği basın toplantısında isim zikretmeden Mugabe'yi hedef aldı ve bağımsızlık mücadelesinde rol almış isimlere yönelik muamelenin tolere edilmeyeceğini söyledi.

Açıklamada "İhanet dolu kurnazlıkların arkasında bulunanlara, mesele devrimi korumaya gelince ordunun devreye girmekten çekinmeyeceğini hatırlatırız" denildi. Chiwenga, siyasiler arasındaki çekişmelerin ülkeyi son 5 yılda istikrarsızlaştırdığını ve bunun ekonomiyi etkilediğini söyledi.

Zimbabwe Ordusu Genelkurmay Başkanı Constantino Chiwenga

Geçmişte Mugabe'nin halefi olarak görülen Emmerson Mnangagwa, daha önce savunma ve devlet güvenliği bakanlığı yapmıştı. "Timsah" olarak anılan Mnangagwa, Mugabe'ye ZANU-Yurtsever Cephe partisinin kendi malı olmadığı ve eşinin istediği her şeyi yapamayacağı uyarısında bulunmuştu.

Grace Mugabe ve Emmerson Mnangagwa

Mugabe'den sonra göreve gelmeye en yakın isim olan eşi Grace ise Mnangagwa'yı "başı ezilmesi gereken yılan" olarak tanımlamıştı.

Zimbabwe'de 30 yıldır devlet başkanlığı yapan Robert Mugabe, öncesinde de 7 yıl(1980-1987) başbakanlık görevindeydi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
Adam 93 yaşına gelmiş, hala ülkeyi yöneteceğim diye iş başında. Artık bir kenara çekil ve arkadan gelenlere yol ver, bu ne hırs ?
iyide ondan sonra başa geleceği konuşulan mnangagna da 75 inde
Diğer Haberler