MEB açıkladı: TEOG'a girecekler dikkat! Yeni dönem başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenecek 2017-2018 eğitim öğretim yılı, birinci ve ikinci dönem ortak sınavlarında açık uçlu sorular yöneltileceği bildirildi. Açık uçlu soruların yöneltileceği dersler henüz netleşmediği belirtilirken, öğrencilerin kendilerini ifade edebilecekleri, bildiklerini yazıya dökme konusunda sorun yaşamayacakları sorular sorulacağı ifade edildi.

MEB, öğrencilerin kendilerini rahatça ifade edebilecekleri ortamlar oluşturma politikası hedefiyle "açık uçlu soru" dönemi başlatıyor. Bu kapsamda önemli adımlardan biri görülen ortak sınavlarda açık uçlu soru uygulaması gelecek eğitim öğretim yılında hayata geçecek.

AA muhabirinin Bakanlık yetkililerinden aldığı bilgiye göre, MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, TEOG sistemi kapsamında 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenecek birinci ve ikinci dönem ortak sınavlarında 2017-2018 eğitim öğretim yılında açık uçlu soru sormak için çalışmalara başladı.

Uygulamayla öğrencilerin yeni müfredat süreci ile uyumlu bir biçimde analitik düşünebilmeleri, olay ve konular arasında ilişki kurabilmeleri ve ifade yeteneklerini güçlendirmeleri hedefleniyor.

EN FAZLA 6 İLA 8 ARASINDA AÇIK UÇLU SORU

TEOG'da öğrenciler, bazı derslerden 2'şer olmak üzere en fazla 6 ila 8 arasında açık uçlu soru cevaplayacak. Açık uçlu soruların yöneltileceği dersler henüz netleşmezken, Bakanlık tarafından öğrencilerin kendilerini ifade edebilecekleri, bildiklerini yazıya dökme konusunda sorun yaşamayacakları ve yorum içermeyen sorular hazırlamak için çalışma yürütülüyor.

En az iki puanlayıcının açık uçlu soruları okuyacağı sınavda, puanlayıcılar değerlendirdiği sınavın hangi öğrenciye ait olduğunu bilmeyecek.

İki puanlayıcının puanı farklı olursa, öğrencinin cevabı soruyu hazırlayan üst puanlayıcı tarafından değerlendirilecek. TEOG puanları açıklandığında, öğrencilere soruların imajları doğru cevaplar ile sunulacak.

KURSLARDA ALIŞTIRMA YAPILACAK

Bakanlık tarafından iki yıl önce başlayan ücretsiz destekleme ve yetiştirme kurslarıyla, 8. sınıf öğrencilerine ortak sınavlara daha etkin hazırlanabilme imkanı sunulurken, aileler de masraftan kurtuldu.

MEB, öğrencileri TEOG'daki açık uçlu sorulara hazırlamak amacıyla destekleme ve yetiştirme kurslarında sunulan, kazanım kavrama testlerinde açık uçlu soru yöneltecek.

Kazanım kavrama testlerindeki açık uçlu sorularla öğrenciler, TEOG sınavındaki yeni uygulama için "tatbikat" yapmış olacak.

MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan Türkiye'de öğrencilerin gelişimlerini ve okul bazlı başarılarını ölçecek, PISA ile TIMSS'e rakip olacak "Eğitimde Öğrenci Gelişimini İzleme Sistemi"nde de öğrenciler anketlerde ve sınavlarda açık uçlu soruları cevaplayarak yeni sisteme alışmış olacak.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
Yeter artık seneye oğlum TEOG'a girecek çocuklarımızın yakasından elinizi çekin bu sene dersaneleri kapatınız yeni dönemede geçiyorsunuz bu çocukların okumaması için elinizden gelen her şeyi yapıyosunuz. Kolejleri PARASI OLAN PARA BABALARININ ÇOCUKLARININ GİTTİĞİ ÖZEL OKULLARIDA KAPATIN KAPATIN Kİ TEOG DA EŞİT SINAV OLSUN DEVLET OKULUNDA OKUYAN ÇOCUK İLE ÖZEL OKULDA OKUYAN YÜZME SALONUNDAN TUTUNDA HER İMKANI OLAN ÇOCUKLA OKULUN TEMİZLİK PARASINI BİLE ÇOCUKTAN İSTEYEN BİR OKULDA OKUYAN ÇOCUĞU AYNI SINAVA SOKMAK ANCAK SİZİN İMANINIZDA VARDIR.
ALLAH BELANIZI VERSİN ADİLER YETER ARTIK ÇOCUKLARIMIZI DENEK GİBİ DENEYEREK GELECEKLERİNİ MAHVETTİNİZ DÜNYANIN EN BERBAT EĞİTİM SİSTEMİNE SAHİBİZ ÇOCUKLAR OKUL HAYATINDAN NEFRET ETTİ AYNI ŞEKİLDE EĞİTİMCİLERDE BIKTI NASIL OLSA SONU İMAM HATİP HER YOLU KAPATTINIZ NASIL OLSA DİMİ AVRUPALI HASTANE OKUL YAPARKEN BİZ İMAM HATİP OKULLARI YAPIYORUZ GELECEĞİMİZ SADECE İMAMLARDAN HAFIZLARDAN OLUŞACAK NASIL OLSA.
ülkede malesef eğitim sıfır öğrenciler deneme tahtasına döndü ama malesef yinede 1 adım yol alınamıyor
açık uçlu allah belanızı versin yazmayı bilmiyorum yaznayı bilen varsa yazbilir mi
NE İNSAFSIZ İNSANLARSINIZ SİZ YAZIK DEĞİLMİ BİZE YA AZCIK BİZİ DE DÜŞÜNÜN
Soracağınız kısa cevaplı iki soruyla mı kendini ifade edecek bu çocuklar? Yazık değil mi gariban çocuklara bu kadar emek vermişler yolun ortasında sistem değiştiriyorsunuz.
Diğer Haberler