Milli Eğitim Bakanı Yılmaz liselere geçişte yeni sistemin ayrıntılarını paylaştı

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, Liselere geçişte yeni sistemin ayrıntılarını paylaştı.

14 Kasım 2017 20:21
PAYLAŞ
TWITTER

Liseye geçişte uygulanacak yeni sistemle ilgili tartışmalar sürüyor. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Meclis Grubu'nda milletvekillerine yeni sistemle ilgili bir sunum yaptı.

İşte, sunumdaki ayrıntılardan önemli başlıklar:

-Üç yanlış bir doğruyu götürecek.

-Örnek sorular aralık ayı içerisinde paylaşılacak.

-Sınav her yıl haziran ayının ilk hafta sonunda yapılacak, aynı ay içinde de sonuçlar ilan edilecek.

-Sınavla öğrenci alan okullarda boşalan kontenjanlar doğrultusunda sınav puanına göre, sınavsız okullarda ise öğrenciler ikamet ettiği eğitim bölgesinde bulunan liselere göre nakil yaptırabilecekler.

-Okul türleri arasında 10.sınıfa kadar ikamet ettiği eğitim bölgesi kriteri de dikkate alınarak nakil işlemleri yaptırılabilecek.

-TEOG sonucuna göre yerleşen öğrenciler, yine o dönem yerleştikleri taban puana göre nakil başvurusunda bulunabilecekler.

Okuyucu Yorumları5 yorum
 • 105 Oy
  Teog cam filmi kadar problem olmadi ne yazıkki
 • 63 Oy
  sayın bakanım şimdiden yeni bir başka sistemi şimdiden kurgulamaya başlyıp taslalaklarını hazır hale getirin.çünki önmüzdeki yıllarda değişime gidersiniz.çünki getirdiğiniz sistem aceleyle hazırlanmış bir sistem.ayrıca bu güne kadar kndi hazırladığınız sistemleri değiştdiniz.
 • 24 Oy
  Iyi ki cocugum henüz teog yaşında degil...Allah bu seneki ögrencilerimize ve ailelerine sabır versin..yazık günah yaa..! bu kadar plansiz bu kadar "ben yaptım oldu" mantıgıyla bir sıkandal olmamıştır herhalde egitimde..!
 • 7 Oy
  TEOG'ta toplam 240 sorudan 17 bin Türkiye 1. si çıkardı. Şimdi 60 sorudan kaçyüz bin 1. çıkar bunların tercihlerini nasıl ayırt edeceksiniz. Mahelle okulu diyorsunuz ikamet taşımak 5 dakikalık iş merkezi iyi okullara onbinlerce başvuruyu nasıl ayırt edeceksiniz. Siz kaos, kaygı, belirsizlik getirmek için gösterdiğiniz çabayı biraz olsun TEOG'u iyileştirmek için yapsaydınız daha iyi olmazmıydı?
 • 6 Oy
  yahu ben şunu çok merak ediyorum. Bu imam hatiplerde ne öğretiliyor. Meslek lisesi diye geçiyor ya? Neyin mesleki bilgisini veriyorlar bi söyleyin Allah aşkına. Muhasebe mi öğretiyorlar, ekonomi miyoksa torna tesviye veya marangozluk mu? Neyin meslek lisesi bu. Dünyada ki en gereksiz okul, fetocuların %95i imam hatipli yani militan yetiştiren bir okul bunlar niye kapatmıyorsunuz kardeşim???

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.