Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren haber! Sınavla öğrenci alacak okullar listesi ‘nitelikli’ tartışması başlattı

747’si imam hatip ve meslek lisesi olmak üzere sınavla öğrenci alacağı açıklanan 1367 okulun nasıl hazırlandığı tartışılıyor. Listede olmayan okulların öğrenci, mezun ve velileri “Bizim okulumuz nitelikli” derken, eğitimciler de listenin ‘hangi kriterlere’ göre oluşturulduğunu sorguluyor.

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren haber! Sınavla öğrenci alacak okullar listesi ‘nitelikli’ tartışması başlattı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ( MEB) açıkladığı sınavla öğrenci alacak okulların listesi tartışılmaya devam ediyor. 747’si imam hatip ve meslek lisesi olmak üzere açıklanan 1367 okulun hangi kriterlere göre seçildiği tartışılırken, liste dışı kalan okulların öğrenci, mezun ve velileri de “Bizim okulumuz nitelikli” kampanyaları düzenliyor.

Gazete Habertürk'ten Bürde Özçakır'ın aktardığına göre aralarında asırlık geçmişe sahip okulların yanı sıra yüksek puanlı bazı Anadolu liselerinin sınavla öğrenci alan okullar listesinde yer almamasına tepkiler artıyor. Özellikle 34 ilde Anadolu lisesine yer verilmemesi, buna karşılık tüm illerde imam hatip ve meslek liselerinin listeye girmesi eğitim sendikalarınca da eleştiriliyor.

ÖZEL OKULA TEŞVİK EDECEK

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, açıklanan listenin ve liseye geçiş sisteminin velileri özel okullara yönlendireceğini söyleyerek, şöyle diyor: “Anadolu liselerinin sayısı ihtiyacın çok altında. Örneğin 170 bin nüfuslu Amasya il merkezinde sınavla öğrenci alacak, kontenjanı 90 olan 1 fen lisesi var. Bu ilde akademik eğitim potansiyeli yüzde 1’lik dilimdeki yaklaşık 300 öğrencinin yarıdan fazlası özel okullara gitmek zorunda bırakılacak. Bazı illerdeki Anadolu liselerinin puanları fen liselerinden bile yüksek iken listeye bile giremediler. Listede gözde, başarılı, kendisini kanıtlamış bu okullara yer verilmediğini görüyoruz.”

YÖNETMELİK VE YÖNERGE YARGIDA

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan da TEOG yerine getirilen Ortaöğretime Geçiş Sistemi Yönetmelik ve Yönergesi’ne karşı Danıştay’da itiraz davası açtıklarını belirtti. Aydoğan, “Açıklanan listeler ve sistem velileri çocuklarını özel okula yönlendirmekten başka seçenek bırakmıyor. Bu düzenlemelere karşı çıkılması gerekiyor” dedi.

MAHKEMEYE GİDECEK

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay da Eğitim Sen ile birlikte Eğitim-İş Sendikası’nın da MEB’in nitelikli okullar sıralamasının yürütmesinin durdurulması için mahkemeye gideceğini kaydetti. Balbay, “MEB sıraladığı okulların listesiyle ‘Bir asırlık gelenekleri yerleşmiş okulları nitelikli saymıyorum’ dedi. Bakanın 2 gündür yaptığı açıklamalar çaresizliğin itirafıdır” ifadesini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
hükümetin en zayıf bakanlığı maalesef milli eğitim bakanlığı..
akp nin en çok çuvalladığı iş eğitim. tamamen kötü bir politika izleniyor bu konuda. en cok berbat ettigi konu eğitim...
bilimsel hicbir kriteri olmayan liste... meb sistemi bozmak için kurulmuş bir bakanlık gibi...
230 imamhatipler nitelikli 420 fenler niteliksiz
milli eğitimi batırdılar şimdi sıvıyorlar. gece rüyasında gören sistemi değiltiriyor. zaten bakanlık diye birşey yok bir kişi be dere sabaha o oluyor. olanda milyonlarca öğrenci ve veliye oluyor. bari milli eğitim konusunda hala akp yi savunmayım.
Eğitimi düşmana versen vallahi billahi bu kadarını yapmaz.
böyle liseye geçiş sistemi mi olurya. hepsi nerdeyse imam hatip. türkiyede dereceye girmiş çok başarılı okullar yok. amaç parlak zekalı nesil yetiştirmemek sorgulamayan düşünmeyen itaat eden bir nesil. imam hatipler açık kim nereye isterse oraya göndersin kardeşim ama baktılar o kadar teşvik dahi imam hatipleri kurtarmadı hepsi yarı yarıya boş. o zaman zorunlu yapalım. sizin 28 şubatçılardan ne farkınız kaldı.
ben meb olduğuna inanmıyorum. milli desen değil eğitim zaten yok ama yalamalık ve taraftarlık diz boyu...
hiç anadolu lisesi kalmamiş.çocugun ortalaması 100 olacakda belki yerleşecek.yoksa meslek lisesi yada imamhatip lisesine yerleşecek.yada herşeyini satıp özelde okutacan.zaten zengine siyasetçiye sorunyok.zeki ama gariban okuyamasinmi
Eğilim seviyesi ve başırı geçmişi baz alınırsa en fazla 10 nu geçmeyecek imam hatip sayısı 747 çıkartılması siyasi ideoloji nedeniyle gelecek nesli çöpe atmaktır.
Liste hazırlanırken, sosyal devlet anlayışında uzak özel okullara nasıl daha çok öğrenci kanalize edebiliriz ve milli eğitime ayırdığımız payı çokça azaltırız kriterine göre hazırladılar. MİLLİ GİTTİ ÖZEL GELDİ vergiler cukkaya
bir kere de bir şeyi becerin ya bu işler size bir gömlek fazla geliyor siz gidin kumda oynayın
Böyle bir sistem olamaz okuyan genç yok nitelikle eleman yetiştirilmiyor nasıl eğitimi yönetiyorsunuz!Beceremedik en iyis sbs ydi deyin de tam olsun
Bu sayın bakanın Savunma Bakanı iken mecliste arkasında oturan general ve askerlerden bilmedigi anlaşılan bir konuda bir bakışı var ki acı acı,çok yazık askerler ne diyorsa aynen yastık ediyor,çok başarısız bir bakan ve bakanlık maalesef,olan çocuklara olacak
son dakka ben yaptım oldu larla eğitim sistemi olmaz noldu şimdi bin tane değilde ikibintane yap
ya bu nasıl bir eğitim sistemi önce bunu yapanları eğitmek lazım
Deveye boynun eğri demişler, benim nerem doğru ki, demiş
Eğitim Yoluyla Bir Ulusun Yok Edilişi
2002 DE 7 YAŞINDA AKP İLE OKULA BAŞLAYAN BİR ÇOCUK TÜM BU YAP BOZLAR, İMAM-HOCA İLİŞKİLERİ İÇİNDE AKP İLE 2018 YILINDA 23 YAŞINDA . BELKİ NİTELİKSİZ OLARAK ÜNİVERSİTEYİ BİTİRDİ AMA İŞSİZ, GENÇ ORDUSUNA KATILDI. BİR ÜLKEYİ BATIRMAK İÇİN EĞİTİMİNİ VE SİLAHLI GÜCÜNÜ BOZACAKSIN. AKILLI ÇOCUĞU OLUP YA ÖZEL OKULA GÖNDERMEK İÇİN MADDİ GÜCÜ OLMAYAN VELİLER NE YAPSIN. iNTAHAR MI ETSİN.
Bircok ilde koklu liseleri yok saymislar yeni acilan imamhatipler listede. Siyaseti egiteme bulastirdilar. Cocuklarin hayatiyla oynuyorlar. Bu cok kotu. milli degil siyasi egitim diye degistirin bakanligi.
Diğer Haberler