Süt ve süt ürünleri üretimi istatistikleri açıklandı

TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 yılı Aralık ayı 'Süt ve Süt Ürünleri Üretimi' verilerini açıkladı.

Süt ve süt ürünleri üretimi istatistikleri açıklandı

İSTANBUL, (DHA) - TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 yılı Aralık ayı 'Süt ve Süt Ürünleri Üretimi' verilerini açıkladı. Kurumun verilerine göre ticari süt işletmelerince Aralık ayında 812 bin 46 ton inek sütü toplandı. Toplanan inek sütü miktarı aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10 arttı.

Aralık ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 158 bin 689 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,6 artış gösterdi. İnek peyniri üretimi de 57 bin 695 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 arttı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 359 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 37,4 arttı.

Yoğurt üretimi 93 bin 559 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,5 arttı. Ayran üretimi ise 56 bin 603 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,8 artış gösterdi. Aralık ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama yüzde 3,5, protein oranı ise ortalama yüzde 3,3 olarak tespit edildi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 2,4 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,5 arttı.

(FOTOĞRAF)

Süt ve süt ürünleri üretimi istatistikleri açıklandıSüt ve süt ürünleri üretimi istatistikleri açıklandı

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler