HABER
FOTO ANALİZ HABERLERİ

MUSTAFA İSMET İNÖNÜ

Doğum yeri: İzmir
Doğum tarih: 24 Eylül 1884
Başbakanlık yaptığı tarihler: 1 Kasım 1923 - 22 Kasım 1924 (1 ve 2. Hükümet)
4 Mart 1925 - 25 Ekim 1937 (4,5,6,7,8. Hükümet)
20 Kasım 1961 - 20 Şubat 1965 (26,27,28. Hükümet) tarihleri arasında Başbakalık yapmıştır.

Mustafa İsmet İnönü 17 yıl Başbakalık yaparak Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en uzun süre Başbakanlık yapan siyasetçi olmuştur.


Doğum yeri: Makedonya - Pirlepe
Doğum tarihi: 29 Nisan 1880
Başbakanlık Yaptığı tarihler: 22 Kasım 1924 - 3 Mart 1925 (3. Hükümet)


Doğum yeri: Bursa - Gemlik
Doğum tarihi: 16 Mayıs 1883
Başbakanlık yaptığı tarihler: 25 Ekim 1937 - 25 Ocak 1937 (9 ve 10. Hükümet)


Doğum yeri: İstanbul
Doğum tarihi: 8 Eylül 1881
Başbakanlık yaptığı tarihler : 25 Ocak 1939 - 8 temmuz 1942 (11 ve 12. Hükümet)


Doğum yeri : Bulgaristan - Şumnu
Doğum tarihi : 1878
Başbakanlık yaptığı tarihler : 8 Temmuz 1942 - 9 Temmuz 1942

Ahmet Fikri Tüzer en kısa süre Başbakanlık yapan siyasetçidir. Başbakanlık koltuğuna sadece 1 gün oturabilmiştir.


Doğum yeri: İzmir - Ödemiş
Doğum tarihi : 1887
Başbakanlık yaptığı tarihler : 9 Temmuz 1942 - 7 Ağustos 1946 (13 ve 14. Hükümet)


Doğum yeri: İstanbul
Doğum tarihi: 5 Şubat 1889
Başbakanlık yaptığı tarihler : 7 Ağustos 1946 - 10 Eylül 1947 (15. Hükümet)


Doğum yeri: Trabzon
Doğum tarihi : 1886
Başbakanlık yaptığı tarihler : 10 Eylül 1947 - 16 Ocak 1949 (16 ve 17. Hükümet)


Doğum yeri: Erzincan - Kemaliye
Doğum tarihi: 1883
Başbakanlık yaptığı tarihler: 16 Ocak 1949 - 22 Mayıs 1950 (18. Hükümet)


Doğum yeri: Aydın
Doğum tarihi : 1889
Başbakanlık yaptığı tarihler: 22 Mayıs 1950 - 27 Mayıs 1960 (19,20,21,22,23. Hükümet)


Doğum yeri: Erzurum
Doğum tarihi: 1895
Başbakanlık yaptığı tarihler: 27 Mayıs 1960 - 27 Ekim 1961 (24 ve 25. Hükümet)


Doğum yeri: Bursa
Doğum tarihi : 1898
Başbakanlık yaptığı tarihler: 27 Ekim 1961 - 20 Kasım 1961


Doğum yeri: Şam
Doğum tarihi: 1903
Başbakanlık yaptığı tarihler: 20 Şubat 1965 - 27 Ekim 1965


Doğum yeri: Isparta - Atabey
Doğum tarihi: 1 Kasım 1924
Başbakanlık yaptığı tarihler: 27 Ekim 1965 - 26 Mart 1971 (30,31,32. Hükümet)
31 Mart 1975 - 21 Haziran 1977 ( 39. Hükümet)
21 Temmuz 1977 - 5 Ocak 1978 (41. Hükümet)
12 Kasım 1979 - 12 Eylül 1980 (43. Hükümet)


Doğum yeri: Kocaeli - Kandıra
Doğum tarihi: 1912
Başbakanlık yaptığı tarihler: 26 Mart 1961 - 22 Mayıs 1972 (33 ve 34. Hükümet)


Doğum yeri: Van
Doğum tarihi : 1906
Başbakanlık yaptığı tarihler : 22 Mayıs 1972 - 15 Nisan 1973 (35. Hükümet)


Doğum yeri: İstanbul
Doğum tarihi : 1919
Başbakanlık yaptığı tarihler : 15 Nisan 1973 - 26 Ocak 1974 (36. Hükümet)


Doğum yeri: İstanbul
Doğum tarihi : 28 Mayıs 1925
Başbakanlık yaptığı tarihler: 26 Ocak 1974 - 17 Kasım 1974 (37. Hükümet)
21 Haziran 1977 - 21 Temmuz 1977 (40. Hükümet)
5 Ocak 1978 - 12 Kasım 1979 (42. Hükümet)
11 Ocak 1999 - 18 Kaasım 2002 (56 ve 57. Hükümet)
11 Ocak 1999 - 18 Kaasım 2002 (56 ve 57. Hükümet)


Doğum yeri: Konya - Seydişehir
Doğum tarihi : 15 Mayıs 1904
Başbakanlık yaptığı tarihler: 17 Kasım 1974 - 31 Mart 1975 (38. Hükümet)


Doğum yeri: İstanbul
Doğum tarihi :1921
Başbakanlık yaptığı tarihler: 21 Eylül 1980 - 13 Aralık 1983 (44. Hükümet)


Doğum yeri: Malatya
Doğum tarihi: 13 Ekim 1927
Başbakanlık yaptığı tarihler: 13 Aralık 1983 - 31 Ekim 1989 (45 ve 46. Hükümet)


Doğum yeri: Ankara
Doğum tarihi: 1925
Başbakanlık yaptığı tarihler: 31 Ekim 1989 - 9 Kasım 1989


Doğum yeri: Erzincan
Doğum tarihi : 1935
Başbakanlık yaptığı tarihler: 9 Kasım 1989 - 23 Haziran 1991 (47. Hükümet)


Doğum yeri: İstanbul
Doğum tarihi: 6 Kasım 1947
Başbakanlık yaptığı tarihler: 23 Haziran 1991 - 20 Kasım 1991 (48. Hükümet)
6 Mart 1996 - 28 Haziran 1996 (53. Hükümet)
30 Haziran 1997 - 11 Ocak 1999 (55. Hükümet)


Doğum yeri: Ankara
Doğum tarihi: 1926
Başbakanlık yaptığı tarihler: 16 Mayıs 1993 - 5 Ekim 1995


Doğum yeri: İstanbul
Doğum tarihi: 23 Ekim 1944
Başbakanlık yaptığı tarihler: 25 Haziran 1993 - 5 Ekim 1995 (50. Hükümet)
5 Ekim 1995 - 30 Ekim 1995 (51.Hükümet)
30 Ekim 1995 - 6 Mart 1996 (52. Hükümet)


Doğum yeri: Sinop
Doğum tarihi: 29 Ekim 1926
Başbakanlık yaptığı tarihler: 28 Haziran 1996 - 30 Haziran 1997 (54. Hükümet)


Doğum yeri: Kayseri
Doğum tarihi: 29 Ekim 1950
Başbakanlık yaptığı tarihler: 18 Kasım 2002 - 14 Mart 2003 (58. Hükümet)


Doğum yeri: Rize

Doğum tarihi : 26 şubat 1954

Başbakanlık yaptığı tarihler:14 Mart 2003 - 29 Ağustos 2007 (59. Hükümet)

29 Ağustos 2007 - 14 Haziran 2011 (60. Hükümet)

5 Temmuz 2011- (61. Hükümet ) Halen görevde...

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler