1 milyon dolardan, 1 milyar dolara

Suudi Veliaht Prensi Abdullah’a satılan Sevda Tepesi'ne 28 yıl sonra imar izni çıktı.

1 milyon dolardan, 1 milyar dolara
28 yıl önce Sevda Tepesi’ni dönemin Suudi Veliaht Prensi Abdullah’a satan Kıbrıslı Mehmet Paşa’nın mirasçılarından Süleyman Dirvana’nın eşi Zeynep Dirvana “27 milyon değil 1 milyon dolar aldık. Arazinin değeri 1 milyar dolara çıktı.
1984 yılında o zamanlar veliaht prens olan Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz’e satılan İstanbul’un en iyi Boğaz manzarasına sahip ‘Sevda Tepesi’ için 28 yıl sonra imar izninin çıkması kamuoyunda oldukça ses getirdi.
Sevda Tepesi’yle ilgili yapılan haberlerin hepsinde ise satış rakamı olarak hep 27 milyon dolar telaffuz edildi. Ancak 57 bin metrekarelik arazinin sahibi Kıbrıslı Mehmet Paşa’nın varislerinden bu miktara yalanlama geldi. Kıbrıslı Mehmet Paşanın torunlarından merhum Süleyman Dirvana’nın eşi Zeynep Dirvana ise satışın hikayesini Vatan’a anlattı.
Satıştan 27 milyon dolar değil, bugünün 1 milyon dolarına denk düşen 450 milyon lira aldıklarını ifade eden Zeynep Dirvana şöyle konuştu:
“O dönemde biz Sevda Tepesi’ne 30 villa yapmak istedik. Ancak Nazım İmar Bürosu tarafından izin verilmedi. Yeşil alan olarak kaldı. Daha sonra Tatlıcılar bize 50 milyon TL teklif ettiler. Ancak aile tarafından bu teklif kabul edilmedi. Bu dönemde, o zamanın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan bizimle bağlantıya geçti. Belediyeden gelen telefon üzerine belediyeye gidildi. Burada Suudi Kraliyet ailesinin arsaya 450 milyon TL verdiğini söylediler. O dönemin parasıyla bu rakam 1 milyon dolara denk geliyordu.”
**26 MİLYON DOLAR NEREDE**
Dirvana, belediyede yapılan konuşmayı şöyle özetledi: “Bize, ‘Burası zaten yeşil alan. Buraya inşaat yapamazsınız. Kraliyet ailesi de bir şey yapacak değil ya! Koskoca kraliyet ailesi sizi mi kandıracak’ denildi. Bu sözler üzerine aile satışa karar verdi. Zaten daha önce bizim tarafımızdan yapılan imar izni başvuruları da reddedilmişti. O dönem bize Sanayi ve Kalkınma Bankası adına blokeli çekler verildi. Ne zaman satış gerçekleşip tapu işlemi yapıldı, o zaman çeklerdeki bloke kalktı ve paramızı aldık. Yaklaşık 10 kişi arsaya ortak olduğu için kişi başı 45 bin TL gibi bir rakam düştü. Eğer bu dendiği gibi 27 milyon dolara satıldıysa, aradaki 26 milyon doların kime gittiğini merak ediyorum.”
**İŞTE VARİSLER**
Satış döneminde Kıbrıslı Mehmet Paşa’nın mirasçıları şunlardı: Emine Nazlı Başar, Ahmet Nahit Dirvana, Mehmet Emin Dirvana, Mustafa Selim Dirvana, Süleyman Sadrettin Dirvana, Yusuf Cemil Şensoy, Sakibe Akyol, Osman Gündüz Delitaş, Necla Koskosoğlu, Necdet Semizoğlu, Rüştan Balkar, Ercan Balkar, Kemal Galip Balkar ve Hüseyin Balkar.
**‘DEĞERİ 1 MİLYAR DOLARA YÜKSELDİ’**
Sevda Tepesi Kral Abdullah’a satılırken imara açılacağı sözü verilmişti. Aradan 28 yıl geçti ve imar sözü İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından yerine getirildi. Sevda Tepesi’nde turizm-konaklama tesisi yapılmasına izin verildi. İnşaat oranı binde 6, yükseklik 7.5 metre olarak belirlendi.
Peki bu işlemden sonra, 28 yıl önce 27 milyon dolara satıldığı söylenen arazinin değeri ne kadar oldu? İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, Sevda Tepesi’nin eşsiz özelliklere sahip olduğunu dikkat çekerek “İmara açıldığı için bu arazi bugün satılmak istense ben metrekaresine 25 milyon dolar isterim. Kaba bir hesap yapacak olursak arazinin değeri rahatlıkla 1 milyar doları bulur. Buraya bir de kralın yapacağı inşaatı düşünürsek, hazırlayacağı projeye göre arsanın değeri daha da artabilir. Zaten bu işlemden sonra bölgedeki arsaların ve evlerin değeri de artacaktır. Suudi Kral’ın buraya gelip tatil yapması ile bölge cazibe merkezi haline dönüşür. İtanbul ekonomik olarak çok kazanır” dedi.
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 23 yorum
Suudi Arabistan kutsal beldedir ve Suudiler dünyanın en şanslı insanlarıdır,kıyamete kadarda bu böyle devam edecektir.hiç kimse bu durumu değiştiremez çünkü Allah'ın en sevdiği insan bu topraklarda yaşadı.Beğensenizde beğenmesenizde...
Ziyaaa! Hiçbir şey bilmiyorsun. Peygamber Efendimiz (S.A.V) bile, ben arabım ama araplar benden değil demiştir. Dünyanın en pis insanları araplardır. İngiliz uşaklarıdır. Peygamber Efendimizin doğduğu evi, çöplük olarak kullanıp, Mekkenin hemen karşısına da, Mekkeden kat be kat daha yüksek oteller inşaa edip, bu kutsal mekâna yukarıdan bakıyorlar halâ. Çünkü araplar, halen ingiliz uşaklığına devam ediyorlar. Allah'ın en sevdiği insanlar araplardır diyebiliyorsan sen, hiçbir bok bilmiyorsun demekki. Allah'ın en sevdiği insan bu topraklarda doğdu evet. Ama neden bu topraklarda??????
Şu habere bile Dini karıştırıyorsunuz ya ben size daha ne deyim Allahın örümçek kafalıları sizin başınızdakilerde böyle düşündüğü için zaten biz de onların karşısındayız. Hz. Muhammet (SAS) efendimiz o topraklarda yaşadı diye sudinin kralına satılan arsayı bu yıl AKP belediyesi imara açınca adamın arsasının değeri 1 milyar olunca Sudiler dünyanın en şansı insanı mı oluyor Bize ve Osmanlıya ne geldiyse Araplardan gelmiştir araplardan dost olmaz bunu o kalın kafalarınıza bi sokun ve ne olur her halta karıştırıyorsunuz bu işlere bari dini karıştırmayın...
Peygamberler insanlara yol göstermek üzere görevlendirilmişlerdir.Yani Peygamberimiz insanların en zıvanadan çıktıkları bölgeye gönderilmiştir.Araplar ve İsrailoğulları problemli kavimlerdir.Bildiğimiz bütün peygamberler bu bölgede yaşamışlardır.Yani Amerikada,Afrikada,rusyada çinde peygamber bilmiyoruz.Suudlar zengindir.Yönetimde olduklarından ve ABD ile iyi geçindiklerinden..Halk öyle refah içinde değildir.Suudlar bize göre şanslı görünmektedirler.Bu dünya sınav yeri olduğu için Ahireti yalnız Allah bilir.Esen kalın..
Bir rivayete göre 124,000 peygamber diğer bir rivayete göre ise 224,000 peygamber gönderilmiştir dünya üzerine sen nerden biliyorsun sadece oralara yollandığını. Keşke bizim soyumuz sorunlu olsaydıda peygamber efendimiz bizim için gönderilseydi. Kabe Kutsal biyerdir dünyanın ilk kurulduğundan beri. Altın oranıda ayriyetten sana hatırlatırım.
bu müslümanlardan herşey beklenir.
bu tür müslümanlardan demek istemiştir
sen kafirmisin
O NASIL BİR DÜŞÜNCE MELUN.
Atatrükçüler de Ormanlık alanı işgal edip kendilerine Acarkent adı altında evler yapmışlardı.
para paylaşılamıyorsa.insanlar belki birbirinin aynı olan bir yaşamı kendileri de istemeseler de.en azından buzdolabları dolu olmalı.en az bir kere tatil yapabilmeli.yolları her zaman açık olmalı.evleri bir insana yaşamasına ve onuruna uygun olmalı.çocuklarını dondurma istiyorlar diye azarlamamalı.sokaklardaki çocuk elindeki mendil paketiyle,peşinden koşmamalı..çingene çiçekçiye o gün çiçek almasan bile merhaba..denilmeli.ANCAK 1 MİLYON DOLARINI 1 MİLYAR DOLARA ÇEVİRDİ DİYE YAPILAN HABERLER DE MÜMKÜN OLABİLEN EN AŞAĞILAYICI HABERLER OLARAK DA BASINDA YER ALABİLMELİ.kefenin altın sırmalı osa ne
28 yılın en vahşı olayı, yazık bu ulkeye, betona ve ranta donuştu, erbakanın çoçukları asıl rantıyecı çıkrtı
Anasını satayım istanbula kralmi deger katacak istanbulun zaten degeri tüm dünyaca ortada kral gelse nolur gelmese nolur istanbulun degerimi değişecek o projeyi kim uygulasa uygulasın değişen hiç bisey olmaz
araptır ki türkleri 3 -5 altına ingilizlere satan dinleri müslümanmıdır ki bunların eğer müslümanlarsa mekkeyi ticaret haneye çevirilermiydi arapların sahip olduğu tek ve gerçek din para dır para para para para
yok bu ülkede böyle düşman bolluğu oldukça ne konuşsak hava! çünkü bu memleket için hiç güzel şeyler hissetmiyorlar ki ! adam sende istanbulun en güzel yeri bozulacakmış,çeşme ayarogi koyu olsa ne olur olmasa ne?bunlarr bırakın bir başkaa ülke görmeyi başka ülkenin tabi güzellikteki resminden birşey anlamazlar -özürdilereim -odun insanlar! yazık her yönden ülkem harap oluyor.. ve ben türküm diyen sahtekarlar yüzünden .ey gerçek türk milleti bu sizin SUÇUNUZ cezasını daçekeceksiniz hiç homurdanmayın. özür dilerim ben yurt dışında yaşıyorum ,sakın ha bana kızmayın ,bu insanlara ben oy atmadım.
er ne olursa olsun sonumuz kara toprak,yok şuymuş buymuş epsi yalan ölüm gerçek,ahiret ayatı sonsuz dünya malının güzellıklerıne böyle allı ballı tapmak os değil
Eeee siz ne bekliyordunuz adam orayı ta 84 te istanbula yeşil alan kalsın dıyemi bıraktı sanıyonuz daha çokbeklersinizzzzzzzzzzzz....
Aradaki farkı da Bedretti Dalan Ve ekibi götürmüştür. organizeyi de yapan o olduğuna göre. Pastanın çoookkk büyüğünü götürmüş ama.
acaba bu da mı kul hakkı değil?islam alimleri rüşvet alıp akp nin dediklerine kafa sallamak yerine işinizi yapın.islamı anlatın bizim cahil milletimize.kul hakkı nedir?ahiretin varlığını ve ahirette olacakları anlatın şu dini para karşılığı satan ülkeye...
yalan bu dünya .
Bana cevap yazayım derken Suudilere iftira etmişsin.çöplük olarak kullanıyorlar dediğin yer çöplük değil kütüphanedir ve içinde seyyit'lerin ileri gelen alimlerinin burosu bulunmaktadır.lütfen biraz mantıklı şeyler yazalım konuşalım.tşk.
herşey yalan. bu dünyada varmı kalan
arazi 7 metre yükeskliğie izin verildiyse yekünün sadece 100 de 2,5 una b işey yapabilir demek. bu da koca arazide ancak küçük bi yapı anlamına gelir. ayrıca istanbul gibi yerde 50 dönüm boğaz manzarılı araziyi 1 milyona satmışlarmış. ya yaln söylüyorlar ya da biz enayinin önde gideniyiz demeye çalışıyoplar. devlet napsın
Diğer Haberler