1 milyon kişinin bilgilerini çalmışlar!

Şebekeden ele geçirilen hard disklerin içinden yaklaşık 1 milyon kişinin adı, soyadı, TC kimlik numaraları, adresleri ile kullandıkları kredi kartları bilgileri çıktı.

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerine ulaşan çok sayıda kişi, banka hesaplarından bilgileri dışında para çekildiğini ve harcama yapıldığını belirterek şikayetçi oldu. Polis ekipleri bunun üzerine çalışma başlatarak bir şebekeyi belirledi.

Ekipler, şebekeyi 6 ay boyunca teknik ve fiziki olarak takip etti. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ve Sultangazi İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri Şubat ayının ilk haftası farklı tarihlerde şebekeye düzenlediği operasyonlarda toplam 16 kişiyi gözaltına aldı. Yapılan aramalarda 6 dizüstü bilgisayar, 10 haddisk, bir miktar para ile çok sayıda flash bellek ve cep telefonları ele geçirildi.

ŞEBEKE ELEMANI BANKADA İŞE BAŞLAMIŞ

Polis ekipleri şebeke üyesi İsmail Y.'nin bankada işe başladıktan sonra yüksek limitli banka müşterilerinin bilgilerini şebekeye ulaştırdığını belirledi. İsmail Y. ve şebeke lideri olduğu iddia edilen Metin E.'nin geçmişte bir çağrı merkezinde birlikte çalıştıkları tespit edildi.

BANKA ÇAĞRI MERKEZİ GİBİ ARAMA YAPILIYOR

Polis ekipleri şebekenin çalışma sistemini şu şekilde belirledi. Şebeke internet üzerinden özel bir sistemle kendi kullandığı numarayı bankaların çağrı merkezi numaraları gibi göstererek aramalar yapıyor. Şebeke elemanları kendilerini banka görevlisi olarak tanıttıktan sonra aradıkları kişinin tüm kişisel bilgilerini telefonda doğrulayıp güven oluşturuyor. Bunun üzerine 'Hesabınızdan şüpheli işlemler yapılmış, işlemlerin iptali için cep telefonunuza gelen şifreyi bizimle paylaşın' diye gelen şifreleri alarak hesaplarındaki paraları internet bankacılığı üzerinden şebekenin diğer üyelerine yolladığı ve kısa sürede çok sayıda el değiştirerek paranın çekildiği belirlendi.

1 MİLYON KİŞİNİN BİLGİLERİ ŞEBEKEDE

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ele geçirdiği hard disklerde yaptığı incelemede yaklaşık 1 milyon kişinin adı, soyadı, TC kimlik numaraları, adresleri ile kullandıkları kredi kartlarının ilk ve son 4 hanelerinin olduğu bilgileri buldu. Polis ekipleri ele geçirdiği dijital verileri incelemeye devam ediyor.

1 YILDA YAKLAŞIK 13 MİLYON LİRALIK VURGUN

Polis ekipleri şebeke üyelerinin banka hareketlerinde yaptığı incelemelerde ilk belirlemelere göre 1 yılda yaklaşık 13 milyon liralık hareket belirledi. Bunun üzerine Tapu Müdürlükleri ve ilgili birimlere şüphelilerin üzerlerine kayıtlı bulunan ev ve araçların bilgilerini istedi.

11 KİŞİ TUTUKLANDI

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğündeki işlemleri tamamlanan 16 kişi adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden şebeke lideri olduğu iddia edilen Metin E. ve bankada çalışan şebeke üyesi İsmail Y.'nin de aralarında bulunduğu 11 kişi çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. 5 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Şüphelilerin bankamatiklerden para çekmesi güvenlik kameralarına yansıdı. (DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
SERBEST BIRAKILAN O 5 KİŞİYİ KALDIKLARI YERDEN DEVAM ETSİNLER DİYEMİ BIRAKTINIZ YOKSA HAPİSHANEDE YER YOK DİYEMİ?
türkiyede bu kadar kolay vatandaşın bilgilerini çalmak
Her birine 100 yıl ceza verinki bir daha dışarı çıkıp kimsenin emeğini çalmasınlar.
yazık ya
DİKKAT EDELİM BANKALARIN ÇAĞRI MERKEZİ NUMARALARI İLE AYNI FAKAT SADECE BAŞINDA + OLUYOR. GEÇEN GÜN BENİ DE ARADILAR BU SAYEDE UZATMADAN KAPADIM TELEFONU
AKP ye oy verenler utansın. Meclise halkı temsil eden partinin bu mafya-hırsızlık-vandallık konusunda kanun yapma yerine başkanlık ,tek kişi hakimiyeti işleriyle uğraşması yakışıksız
bu TÜR DOLANDIRICIL VE HIRSIZLIK YAPANLARA DEVLET AĞIRLAŞTIRILMIŞ HAPİS CEZASI VERMESİ GEREKİR VE SUÇLULARIN CEZALARINI ÇEKİŞLERİNİ TV LERDE TEŞHİR ETMESİ ŞARTTIR. 21. YÜZYILDA BANKACILIK İŞLEMLERİ ÇOK KOLAYLAŞTI VE İNSANLAR BU SİSTEME ALIŞTILAR. ÜLKENİN FİNANS SİSTEMİNİ ÇÖKERTMEYE YÖNELİK BU TÜR DOLANDIRCILIK İŞLERİ KAMUYA AĞIR HASAR VERİYOR.İNSANLARIN EMEKLERİNİ BİR KAÇ TUŞLA ELLERİNDEN ALIYORLAR. DEVLETE DÜŞEN GÜVENİ SAĞLAMAK İÇİN BU HIRISIZLARA AĞIR CEZAİ MÜEYYİDE GETİRMELERİ OLACAKTIR. İSLAM DEVLETİNDE HIRISZIN ELİNİ KESMEK FARZDIR. HIRSIZLARIN ELLERİNİ KESİNCE KİMSE BU İŞE ASLA YELTENMEZ
Hapiste bol bol )) kart yuvalarını kulandırılar onlara .Merak etmesinler.!!!
GENELDE HAFTA SONU CUMA AKSAMLARI ARIYORLAR BENIDE ARADILAR BEN MUSTERI TEMSILCIME SORAYIM DEDIM HIYAR KENDI KAPADI TELEFONU
buğün haberlerde görmüştüm mühür kırdı diye 3 yıl verilmiş peki insanları yemeyip içmeyip biriktirdikleri dişinden artırdıkları hayallerine 11 yıl az değil mi ??
Kandırılmaya meyilli bir toplumuz vesselam....
2015 Yılında bir büyük bankanın çağrı merkezinden aranıp dolandırıldım.Bankanın açığı ve şikayetime defalarca aramama rağmen cevap dahi verme lüzumunu görmediler.Savcılığa dolandırıldım diye suç duyurusunda bulundu.SAVCI BEY ZORLANMAMIŞSIN diye takipsizlik verdi.GASP ile DOLANDIRILMAYI idrakten yoksun savcıyamı,lakayt bankayamı ve KAÇAKLARI KORUYAN YASA ÇIKARTAN AKP hükümetinemi güvenilir. AKP ile memleket dolandırıcı,tacizci,tecavüzcü,haksızlık kaynıyor. AKP demek ALAVERE DEMEK.
TANIMADIĞINIZ TELEFON NUMARASINI AÇMAYIN..
iyide zaten daha geçen paylaştılar zaten Ülkenin yarısının bilgileri herkesin elinde şuan ... hani şu çalınmadı denilen belgeler ..
PARALEL YAPMIŞDIR PARALELL )))))
HIRSIZLIK DAMARLARIMIZDA DOLAŞIYOR MAALESEF ?
Hapiste yatacakları süre tabi daha uzun olmalı. Ama en azından şu adamları fişleyin ve bu ülkede hiçbir işte çalışamasınlar.
Diğer Haberler