15 yumurta için 15 bin lira ceza ödedi

İzmir'in Foça İlçesi'nde, 65 yaşındaki Mümin Ihlamur'a pazarda damgasız yumurta sattığı gerekçesiyle 15 bin TL cezası kesildi. Ihlamur, Foça İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün 2 yıl, 4 ay önce tuttuğu tutanağa istinaden kesilen cezaya, avukatı aracılığıyla Foça Sulh Ceza Hakimliği'ne itiraz etti.

15 yumurta için 15 bin lira ceza ödedi

İzmir Foça'nın kırsal Gerenköy Mahallesi'nde çiftçilik yapan Mümin Ihlamur, 2015 yılı Mayıs ayında, kümesindeki 30 yumurtayı satmak için Foça Pazarı'na götürdü. Yumurtalardan 15'ini satıp, diğer 15'ini de tezgahının yan tarafına koyarak, sipariş verip almaya gelecek kişiyi beklemeye başladı. Bu sırada denetime gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, Ihlamur'un sattığı yumurtaların kabuğunda, işletme numarası, kümes numarası ve yumurtlama tarihi ibarelerinin yer aldığı damganın bulunmadığını belirledi. İddiaya göre, ekipler Ihlamur'u uyarıp, söz konusu damgayı temin etmesi için 30 gün süre verdi. Ancak, bir daha kendisini ne görmeye, ne de denetlemeye gelen olmadığını ileri süren Ihlamur, aradan geçen 2 yıl 4 aylık sürenin ardından gelen tebligatla, 15 bin liralık para cezası kesildiğini öğrenince şoke oldu.

15 yumurta için toplam 15 bin lira ceza kesilen Ihlamur, "15 bin lira param olsa zaten ben niye çalışayım. Hayatım boyunca bu kadar parayı ben bir arada görmedim. Kıt kanaat geçinen bir aileyiz. Bunun suç olduğunu bilsem, bırakın yumurta satmayı, ihtiyacım kadar bile tavuk beslemem. Köylü kardeşlerim düşünsünler, taşınsınlar, tavuğu olanlar ona göre dikkat etsinler. Benim başıma gelen onların başına gelmesin. Biz işletme değiliz ki damgamız olsun. Altı üstü ihtiyacımızın fazlası olan birkaç yumurtayı satmak istedik, başımıza gelmeyen kalmadı" dedi.

Ihlamur, geçen 11 Eylül'de eline ulaşan tebligat üzerine avukatı Aycan Güler aracılığı ile Foça Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurup, cezaya itiraz etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
mühür süz oy geçerli mühür süz yumurta yasak lanet olsun bir yumurta kadar degeri yok bir oyun bir oy bir fert nerdesin ADALEEEETTT
Yazık günah trilyonluk şirketlerin milyonluk vergi borçlarını siliyorsunuz ,gariban köylülerin 2 kuruş ekmek parasına 15bin lira ceza kesiyorsunuz yazık günah.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün gariban köylüye gücü yetiyor, zehirli ürün yapan satan yiyecek fabrikalarına gücü yetmez ses etmez görmezden gelirler. yazıklar olsun
@emre007.007 bilip bilmeden buradan konuşmak kolay kime ceza yazıldığını bilemezsin merak etme fabrikalara da ceza yazılıyor kapatılıyor da direk ceza da uygulayabilirlerdi, 30 gün süre vermişler mahkemede çıkar zaten kim haklı kim haksız sen merak etme
Dayı 3 kuruş için senden canını istiyorlar bence ver kurtul..
sıçayım böyle işe, millet milyar dolarları götürsün bizim gariban amca kümesindeki yumurtayı mühürsüz satıyo diye ceza yesin, be dangalaklar mühür aricaksanız hergün yüzbinlerce yumurta üreten çiftliklerde arayın 5 tavukla yumurta üretende değil.
Yav bunlar bizim sağlığımıza önem veriyorlar niye kızıyorsunuz ? Bize at eti,eşek eti yedirenleri bulamazlar,köprüaltında,bodrumlarda kaçak,sağlıksız,kansorejen yiyecek imalatını görmezler,Avrupa dan zehirli yumurta gelir duymazlar,15 yumurtaya 15 bin ceza keser şerefsizler.Belki rüşvet istediler de alamadılar !? Hiç biri de değilse,bunun adı "durumdan vazife çıkarmaktır."
VUR GARİBANA YUKARISINA SIKYSA DOKUN ADALET DEDINMİ KIZIYORLAR NERDE BILEN VARMI?
pazardaki tum ürünler bandrollümüymüş ki yumurtaya damga basılmasını istiyorlar
Sektöre yardım etmeyin, bırakın insanlar ekmeklerini kazansınlar.Adam köy yumurtası satıyor damga olsa ne olur olmasa ne olur.Hilesiz gerçek köy yumurtası satana kazandıkları helal olsun
yahu allah aşkına şu belediyeler ve devletimiz küçük esnaftan köylüden garibandan ne istiyor kime yerse yapılıyor . bırakın küçükleride büyük usulsüzlük yapan koca firmaları denetleyin yazıktır günahtır.
organik köy ürünleri eynin deniyor bunların pazarıda bir şekil denetlensin ama denetim nasıl olur kim yapar zor bir" konu;koopratif olmalı hr yrde onlar tarım sağlık müdürlirnce enetimd ebulunabilir;köylü kardeşlerimizde artık organik diye fahiş fiyattan vazgeçsin eskiden ucuz diye köyden tarım ürünleri getiriyoduk şimdi herkes paracı olmuş!bu köylüyü bilmemde ben kocaelinde köylü amca falan yok köylü tüccar var!
Klavyeden atmak kolay yargıya taşınmış olay sonucunda kim haklı çıkar.Kanunlar her kes için var ayrıca küçük miktarda yumurta üreten .iftçi kolaylılar sağlanmış durumda burdan hakaret eleştri yaparken biraz araştırsanız keşke...
Diğer Haberler