29 Ekim tatil mi, 29 Ekim Cumhuriyet bayramı haftanın hangi gününe denk geliyor!

29 kim Cumhuriyet Bayramı yaklaşıyor. Resmi bayram olan 29 Ekim çalışanlar için tatil demek. Bu nedenle 29 Ekim haftanın hangi gününe denk geliyor önemli. İşte 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili detaylar...

29 Ekim tatil mi, 29 Ekim Cumhuriyet bayramı haftanın hangi gününe denk geliyor!

29 Ekim Cumhuriyet Bayramına kısa bir süre kaldı. Cumhuriyetimizin kuruluşun kutlandığı bu resmi bayram aynı zamanda çalışanlar için de tatil demek. Bu nedenle çalışanlar 29 Ekim haftanın hangi gününe denk geliyor merak ediyorlar. Nitekim 29 Ekim'in hafta içine denk gelmesi çalışanlar için 1 gün tatil demek.
2017 yılında 29 Ekim tarihi Pazar gününe denk geliyor. Türkiye'de pek çok çalışan için bu sene 29 Ekim ekstra bir tatil olmayacak. Çalışma günler içinde Pazar günü olanlar ise bu 29 Ekim'de tatil yapabilecekler ya da çalışmaları karşılığında başka bir gün tatil yapacaklar veya mesai ücreti alacaklar.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs'ta kutlanan bir millî bayramdır.

Cumhuriyet Bayramı'nın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir. 29 Ekimlerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetin onuncu yılı kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku'nda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
28 ekimin yarım gün tatil olmasının mantığı nedir bilen varsa anlatsın
Diğer Haberler