3000 Suriyeli Türkiye tarafına geçti

Suriye savaş uçaklarının Türkiye sınırına 90 kilometre uzaklıktaki Rakka kentine yönelik bombardıman düzenlemesinin ardından yaklaşık 3 bin Suriyeli, Akçakale Gümrük Kapısı'na geldi.

3000 Suriyeli Türkiye tarafına geçti

Güvenlik güçlerinin yoğun güvenlik önlemi aldığı sınır hattında kontrolleri yapılan Suriyeliler, Türkiye'ye geçiş yaptı.

Suriye savaş uçaklarının Türkiye sınırına 90 kilometre uzaklıktaki Rakka kentine yönelik bombardıman düzenlemesinin ardından yaklaşık 3 bin Suriyeli, Akçakale Gümrük Kapısı’na geldi. Güvenlik güçlerinin yoğun güvenlik önlemi aldığı sınır hattında kontrolleri yapılan Suriyeliler, Türkiye’ye geçiş yaptı.

Akçakale’nin karşısında bulunan ve Özgür Suriye Ordusu’na mensup muhaliflerin kontrolünde olan Telabyad İlçesi’nin bağlı olduğu Rakka kenti ile çevresindeki köylere dün Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarıyla hava saldırısı düzenlendi. Çok sayıda kişinin öldüğü iddia edilen bombardımanın ardından tedirginlik yaşayan binlerce kişi, araçlarla Türkiye sınırına geldi.

Sabah saatlerinden itibaren Akçakale’nin karşısında bulunan Telabyad’a gelen yaklaşık 3 bin Suriyeli, Türkiye’ye sığınmak istediğini bildirdi. Yetkililer, sığınma talebinde bulunan Suriyelileri yapılan kontrollerin ardından Türkiye’ye aldı. Suriyelilerin yoğun şekilde Akçakale’ye gelmesinin ardından Kaymakamlık ve AFAD tarafından kriz masası oluşturdu. Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin, Viranşehir İlçesi’nde kurulan yeni çadır kente gönderilmesinin planlandığı bildirildi.

Gelişmelerin ardından güvenlik güçleri sınırdaki önlemlerini artırdı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 124 yorum
Hatay,Gazıantepte yer kalmadı sımdı Adana,Mersın,Osmanıye ye dagıtıyorlar.Ne dıyelım...Ayranımız yok ıcmeye tahtaravallı ıle gıdıyoz ..
Ac altında son model arabanda vardır senin
Onları alanlar oy için alıyorlar.
Bizim vergilerimizle besleyin bakalım suriyelileri türk milletine huzur yok allah bildiği gibi yapsın bunları
kardeş sen insafsız bir insanmışın... vicdansız onları da Allah yaratmadı mı? İşte Cumhuriyet çocuklarının hümanizmi...
Gelsin oylar
Sizin su yorumlarinizi gorunce komedi filmi cevriliyor saniyorum her seyi Ak Parti ye yukleme huyunuz yok mu var ya acayip komik duruyorsunuz bu kadar futursuz olmayin konusmadan once bir kac kez dusunun oyle konusun...
Faruk, ben aldım ben ben... Kafama göre sattım, çaldım, çırptım devletin malını... Emeklinin maaşından kestim, Suriyeli teröristlere silah ilaç ne gerekiyorsa lojistiğini sağladım, maaş bağladım emeklinin maaşından keserek., memleket benim değil mi açtım kapıları ..... Akparti niye karışsın demi... Türk Milleti haksızlık ediyor akepeye.
BÜTÜN OYLARI AKP'ye bu mudur seçim yarışı bu mudur demokrasi
NE OLACAK BUNUN SONU BENİM ÇOCUĞUM İŞ BULAZKEN BUNLARA AYLIK VERİLİYOR SOSYAL GÜVENCELERİ VAR BEN BU ÜLKEDE YABANCI OLUYORUM COÇUKLARA NE İŞ NE AŞ BİRDE BEYAN VERMEDİN DİYE SGK CEZA KESİYOR HA BURAYA YORUM YAZINCADA KİMSENİN KULAĞI DUYMUYOR HERKES BİLDİĞİNİ OKUYOR. ALLAH SONUMUZU HAYIR GETİRE .
islamdan müslümanlıktan ve insanlıktan nasibini alamamış ırkcı ne cok kamil var Allah tan korkun yasasın zalimler için cehennem Allah ın hukumlerı elbet hakım olucak butun topraklara
Allah ın hükümlerinden rahatsız olan gayrimüslim müşrikler mi var Allah ın hukumlerını kabul etmeyen kafir olmaz mı bi müslim bi gayrimüslim vardır siz hangi dine inanıyosunuz hayırdır..
kaçacaklarına savaşsınlar daha öncede ıraktan binlerce kürt türkiyeye gelmişti saddamdan kaçıp sonunde ne oldu .
gel gel sende gel makarnaya gellllllllllllllllllllllllllll
GELİN KOŞUN TAYYİPİN ÇİFTLİĞİNE YEMEK SU ELEKTRİK BEDAVA ÜNİVERSİTELER ARDINA KADAR AÇIK MAAŞLAR TAYYİPTEN KENDİ MİLLETİNE MADDİ MANEVİ KAN KUSTURAN TAYYİP SURİYELİ HAİNLERİ BİZİM PARALARIMIZLA BESLİYOR YUSUF İSLAM ADINDAKİ ŞARLATANA ELLİ MİLYON BAĞIŞ YAPIYOR NE DİYELİM ALLAH İSLAH ETSİN
hepsine vatandaşlık verilir şimdi akp tarafından, nasıl olsa seçimlerde oyları düşürmemek için bir çare bulmak lazım.
Kİ YIL SOKAKTA KALDIM HANGİNİZ YARDIM ETTİKİ SEVEYİM BEN SİZLERİ AKPLİLER.EN ÇOKTA AKPLİLREEDE ÇOK KARŞILAŞTIM EN BÜYÜK TERBİYESİZLİKLERİDE YOBAZLARDAN GÖRMÜŞÜMDÜR.SİZDE VİCDAN OLSA ZATEN O RAMAZAN YEMEKLERİNDE İKİ FAKİR KARNI DOYURURSUNUZ.AŞAĞILANDIM BEN LAN ACI ÇEKTİM BU ÜLKEDE.NASIL KORUYAYIM SİZİ.
Sonra da ''ırkçı'' derler. Git ülkenin kurtuluşu için savaş. Gelip de üstümüze daha da yük olmayın!
ABD 'ye gitsinler.
Türkiye yol geçen hanı, sınır kapılarını kaldırsınlar bence gelen geçen giriyor nasıl olsa.
Aha buraya yazıyom başımıza bela olacaklar
sokmayın şunları Ülkemize yaa..her biri bize pahallıya maal oluyor.. maaş bile bağlıyorlar bunlara yaa.. :( hakkımı helal etmiyorum... :((
sen gayrimüslimmisin bit yavrusu yazıklar olsun
DİLERİM SENİNDE BAŞINA GELMEZ BÖYLE BİRŞEY.
acr;-77 sen al o zaman evinde besle'''!!
yani şimdi biz insani yardım yapıyoz diyceksnizni neden kürdlere sınır kapısı kapıtılıp sınrın her 1 metresine 1 asker dikip bırakın yardım yapmayı türkiyedeki kürdlerin kendi capalrıyla topladıkları insnai ayrdımı dahi gecmesnine izin vermyosnuz da bu arapları türkiyeye doldurup her gelene yeşil kart aylık maaş bağlıyonuz bu çifte standardı akp yapıyor ve hala islamcılık oynuyor akp bu getirdği arapları kendi cebindenmi besliyor vanda depreminde dahi kendi vatndaşına bukadr yardım yapmadı ama özeleştirdği devlet malrının parsını araplara yedriyor nere kadr sürcek yakında kendsi aç kalaçak
senin ne farkın kaldı şimdi hemen arap lar şöy le araplar böyle diyon ırkçılık yapıyorsun
TÜM SURİYE HALKINI SOKTUNUZ TÜRKİYE TOPRAKLARINA ... SEN ÖNCE KENDI HALKINA SAHİP ÇIKMASINI ÖĞREN SONRA BAŞKASININ HALKINA SAHİP ÇIK... YÜCE RABBİM SEN BİZLERİ ZALİMİN ZULMÜNDEN RECEBİN BENCİLLİĞİNDEN KORU....
Biz neden bunlara kucak açıyoruz? Başbakan istediği için mi?
geldi AKP YE 3.000 oy hayırlı uğurlu olsun.
Zamanı geldiğinde görüceksiniz bu sığınmacı suriyeliler bizden ayrılmayıp vatandaşlık alıcaklar şuanda olduğu gibi onlar yan gelip yatıcaklar bizde bakıcaz.
BİZ DE APTAL APTAL BİR DAHA AKP YE OY VERİP YİNE İKTİDAR YAPACAĞIZ...
Merak etmeyin ülkesinden kaçan çıkarılmak istenen iç savaşta da kaçarlar
3 bin terörist demek istediniz galiba...
Mantık ilkesi ve vatandaş kavramı çerçevesinde olaya bakıyorum ben olaya. Ben bu ülkenin vatandaşıyım, her türlü vergi veriyorum. Haftanın 66 saatini çalışıyorum! Ben yardım ederim elbette, ama benim ekmeğime devamlı ortak çıkarsa ben huzursuz olurum. Bu ülkeninde bir kapasitesi var. Bu ülkeninde açı var! Bu ülkeninde yoksulu fazla! Hep başkasını düşünmekten kendi yakınımzdakileri unuttuk. Ey islam toplumu, bakın bakalım islamda yardım sırası nedir? Aile, komşu, mahalle! böyle gider. Senin halkın açken, sen onları bırakıp başkasının derdine bu kadar fazla düşemezsin.
işte yorum diye buna derim banane ne suriyeden suriyelilerden sayın başbakanımız recep t.eerdoğan allah şahidim hakkımı helal etmiiyorum bu ülkede bu kadar fakir fukara aç varken sen illada yan komşularım zor dueumda diyip onlara baktıkca içerdeki bakmakla yükümlü olduğun insanların bedduası seni yok eder haberin ola
çok haklısın arkadaşım
ATATÜRK HATAYDAKİ TÜRK NÜFUSUNU ARTIRARAK HATAYI ALDI BUNLARDA SURİYE NÜFUSUNU ARTIRIP GERİ VERECEKLER GALİBA
gelin gelin hacı baba tekkesi oldu TÜRKİYE zaten.kendi halkımıza yer yok ama kendi ülkesini karıştırana var,bunlara ne kadar yan gelip yatma maaşı vericekler acaba?
asgari ücretten fazla olacağından emin olabilirsin arkadaşım. peşinden vatandaş yapıp 3000 oy daha cebe, bizde çalışalım vergi vereleim, sgk primi ödeyelim ve aç gezelim.
BENİM RIZKIDAN KESİLEN HER LOKMAYI KESENE4DE YİYENEDE HARAM ZIKKIM EDİYORUM
Dönek Araplar. Yarın da bizi satarlar!
İnadına Türküm! İnadına Türkçüyüm! Milliyetçiyim. Kendi halkımı, kendi candaşlarımı, mahallemin namusunu, insanımın şerefini korumak için yaşıyorum!
BİR DE İNADINA AKP LİYİM DE OLSUN BİTSİN..
Senin gibi dar düşünceli insana ben bişey anlatamam... Beni anlamak için 40 fırın ekmek yemen gerek.
allahına kurban yürü kereste :)))
Enayiliğimize doymayalım...Kars arpaçayda vatandaş ineğini çevirmek için sınırı geçince Ermenistan anında vurmuştu.Bizim ise kapılar ardına kadar açık yol geçen hanı...
Şu anda izmir menemen de sığınmacılar için konut inşaa ediliyor haberiniz varmı ? yani.. izmiri arapların oyu ile almaya çalışıyor sayın iktidar sevdalıları.şu anki siyasi otoritenin ; memleket yanmış umurundamı sanki , onlar tepede kalsın başka ihsan istemiyorlar.onun içinde hertürlü alavere-dalavere meşru sayılıyor .Allah yüce Türk milletine sabırlar versin.( eminim bu mesajımda yayınlanmayacak)
madem bukadar seviyorlar kucak açıyorlar, mitinglerde suriyeli kardeşlerimiz diye car car bağırıyorlar. bunlardan bir kaçını evlerinde misafir etsinler. göstersinler bakalım yardım severliklerini, insanlıklarını. devlet parasıyla yapmak kolay ellerini taşın altına koysunlarda görelim erkekliklerini, kasımpaşalıklarını.
insanlık kalmamış memleketimizde
çok istiyorsan sen al , evinde misafir et.
bunlarada maaş verilecek yeni zamlar yolda emeklilerin maaşlarından 25 yerine 50 tl kesilir asgari üçrete komik bir zam olur haydeeee durmak yok çalışan kesimin çilesi artacak.
Gelin gelin. Burada herşey beleş. Size de bakar bizim hükümet...!!
turkıyede turkler harıc herkese hersey beles zaten .
alın alın bütün hepsini ..TÜRKİYE VE TÜRK DİYE BİRŞEY KALMASIN...
Türkiyede binlerce kişi sokaklarda ve sağlıksız koşullarda yaşama savaşı verirken,suriyelileri sınırdan alıp ev,yiyecek,giyecek vermek ne kadar insanlığa ne kadar müslümanlığa sığar.Bu yorumumdan rahatsız olan bademler, at gözlüğünü çıkarıp yaşadıkları şehirlerdeki varoşları dolaşarak ,çevresindeki biçare insanlara baksın!!!Ayrıca illaiki yardım edeceklerse kendi şahsi paralarından yardım etsinler.Ama kağıt paralarına deil kuruşlarına bile kıyamazlar.Türk milletinin vergilerinden kesilen paralarla hayır ettiklerini sanmasınlar.
azına saglık
Biz sınırı açmasak , bunlar gelemezler. Yeter ya , önce kendi karnımızı doyuralim!
azına saglık .
La geri Suriye'ye kovalayın şu parazitleri . kürtler yetmezmiş gibi bir de bunlar çıkacak başımıza . Sonra ülke neden kötü , neden kaçakçılık tavan yapıyor !
Diğer Haberler