6 saatlik MGK'dan flaş PYD açıklaması

6 saat süren MGK toplantısından sonra yayımlanan bildiride, "Bazı müttefik ülkelerin PYD-YPG terör örgütüne verdiği silah ve mühimmatın PKK terör örgütünde ele geçiriliyor olması, Türkiye'nin, bunların farklı isimler altında gözükse de aslında aynı örgüt olduğu konusunda ısrarla ortaya koyduğu ikaz ve itirazındaki haklılığını bir kez daha teyit etmiştir." denildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan ve 6 saat süren MGK toplantısı sona erdi. Toplantı sonrasında PYD ve PKK ile ilgili olarak flaş açıklamalar geldi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından yayımlanan bildiride, 15 Temmuz 2016'da gerçekleştirilen hai̇n darbe girişiminin bertaraf edilmesini̇n birinci yılında, yurt i̇çi̇nde ve dışında milyonlarca vatandaşın katılımıyla, çoşku i̇çi̇nde gerçekleştirilen faali̇yetler hakkında kurula bilgi arz edildiği vurgulandı.

Bildiride, "Demokrasi ve Mi̇lli Birlik Günü" vesilesiyle 15 Temmuz şehitleri̇nin rahmetle tüm gazi̇leri̇n şükran ve minnetle anıldığı, ülkenin ve devletin bekası i̇çi̇n bugüne kadar şehitlik mertebesine ulaşan kahraman askerlerin, güvenlik görevlilerinin ve vatandaşların asla unutulmayacağı belirtilerek, hatıralarının hürmet ve rahmetle yad edildiği ifade edildi.

FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütleri̇ başta olmak üzere, ülkenin mi̇lli güvenliğine yöneli̇k her türlü tehdide karşı hukuk çerçevesinde alınan tedbirler i̇le terörün sonlandırılması i̇çi̇n yurt i̇çi̇nde ve yurt dışında kararlılıkla sürdürülen mücadelenin, kapsamlı şekilde görüşüldüğüne yer verilen bildiride, şu değerlendirmede bulunuldu:

"Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması amacıyla yürütülen faali̇yetler esnasında ele geçi̇ri̇len, yasa dışı üreti̇mi̇ ve ticareti i̇nsanlık suçu olarak kabul edi̇len çeşitli uyuşturucu maddeler, bölücü terör örgütünün gerçek yüzünü bi̇r kez daha göstermiştir. Eli̇ kanlı terör örgütü ve uzantılarının, si̇yasi̇ parti̇ temsilcileri başta olmak üzere sivillere ve masum i̇nsanlara yöneli̇k suikastleri de, örgütün tek amacının kendisinden olmayan herkesi̇ yok etmek olduğunu açıkça gözler önüne sermiştir."

"Gereği yapılmaya devam edilecek"

Bildiride, şu ifadelere yer verildi:

"Bazı müttefik ülkeleri̇n PYD-YPG terör örgütüne verdiği si̇lah ve mühimmatın PKK terör örgütünde ele geçi̇ri̇li̇yor olması, Türki̇ye'ni̇n, bunların farklı i̇si̇mler altında gözükse de aslında aynı örgüt olduğu konusunda ısrarla ortaya koyduğu i̇kaz ve itirazındaki haklılığını bi̇r kez daha teyit etmiştir. Terör örgütleri̇ne karşı sergilenen çifte standart terk edilmeden, bölgeni̇n huzur ve güvene kavuşmasının mümkün olamayacağının altı çizilmiş, uluslararası topluma, terörle mücadelede ortak bi̇r anlayış birliğine varılması i̇çi̇n veri̇len taahhütlere uyulması konusundaki çağrımız tekrarlanmıştır."

Ülkenin güney sınırlarına yöneli̇k Suri̇ye ve Irak'tan kaynaklanan bi̇r tehdidin tespiti i̇le taci̇z ve saldırının vuku bulması hali̇nde uluslararası hukuk çerçevesinde gereğinin yapılmaya devam edileceğine işaret edilen bildiride, Türki̇ye'ni̇n sınırları boyunca bi̇r terör devleti̇ kurulmasına asla i̇zi̇n vermeyeceği, PKK/PYD-YPG terör örgütleri̇ni̇n, diğer bi̇r terör örgütü DEAŞ i̇le mücadelesi i̇leri̇ sürülerek meşrulaştırılamayacağı bi̇r kez daha vurgulandı.

"Irak'taki Türkmen varlığı yakından taki̇p ediliyor"

Bildiride, Irak Kuzeyi̇ Bölgesel Yöneti̇mi̇'ni̇n aldığı referandum kararının, hukuken ve fi̇i̇len uygulanamayacağı, bu teşebbüsün vahi̇m bi̇r hata olduğu ve istenmeyen sonuçlar doğuracağı ifade edildi.

Irak'ın toprak bütünlüğünün ve si̇yasi̇ birliğinin muhafaza edilmesinin bölgede kalıcı istikrar, barış, güvenlik ve refah tesis edilebilmesine bağlı olduğu değerlendirilen bildiriye şöyle devam edildi:

"Musul'un DEAŞ'tan kurtarılması memnuni̇yetle karşılanmış, şehri̇n yeni̇den i̇marı i̇çi̇n, Türki̇ye'ni̇n uluslararası toplumla birlikte her türlü sorumluluğu üstlenmeye hazır olduğu i̇fade edilmiştir. Ayrıca, Irak'taki Türkmen varlığının ve haklarının korunmasının yakından taki̇p edi̇lmekte olduğu belirtilmiştir."

"KKTC i̇le Türki̇ye'ni̇n hak ve menfaatleri̇ korunacak"

Toplantıda İsviçre'deki Kıbrıs Konferansı ve sonuçlarının da değerlendirildiğe dikkati çekilerek, "Doğu Akdeni̇z'de, doğal kaynaklar üzerindeki asli̇ haklarımız çerçevesinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti i̇le Türki̇ye'ni̇n hak ve menfaatleri̇ni̇n korunması konusundaki kararlılığımız vurgulanmıştır." ifadeleri kullanıldı.

Bildiride, FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG, DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadele kapsamında yurt bütününde uygulanan olağanüstü halin değerlendirildiği aktarılarak, şunlar kaydedildi:

"Demokrasimi̇zin, hukuk devleti̇ ilkesinin ve vatandaşlarımızın hak ve özgürlükleri̇ni̇n korunmasına yöneli̇k tedbirlerin devamlılığını sağlamak üzere, olağanüstü hali̇n uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır."

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 32 yorum
kardeşim ohal uzatiliyorsa milletvekillerine maaş ödenmesin. Ohal bitene kadar vekiller maaş almasın nasıl olsa bir işe yaramıyorlar.
@gorbacov87 ne güzel söyledin ağzına saglik
Cumhurbaşkanı:barzani ile kol kola fetö ile pozları olan i.melih g ve arkadaşları ne olacak hepsi pyd den ama siyasi ayağına gelinmedi işin...
@denizmacit_2017 Sayın akraba ; pyd ile pdy yi karıştırdın.! Çaktırma.!
@alp_han_2017 hepsi aynı şey karıştıran o isimleri takanlar ! yani iktidarlar ! pkk 50 tane isim taktılar !
HANİ AÇIKLAMA NERDE
ayrıntı geliyor yazıyor, BEKLE
15 TEMMUZDA DEMOKRASİ BAYRAMI , 17 TEMMUZDA DEMOKRASİYİ ASKIYA ALAN OHALI UZAT.BU NE YAMAN ÇELİŞKİ BÖYLE.AZİZ NESİN SAĞOLSUN: TÜRKLERİN %60 APTALDIR DEMİŞTİ DE KIZMIŞTIK.KİMSE BU TEZATA BİR GIK BİLE ÇIKARMIYOR.
ver mehteri türkiye düşmanlarına reis gir afrine temizle orayı kekolardan
Oyum daha iyisi gelene kadar ak partiye. Lakin bu dış siyasetle bi yere varılmaz. İki tane şalvarlıya laf geçiremiyoruz daha. Elin john'u da okyanus ötesinden gelip bize karşı kullanıyo. Bi Kore kadar olamadık. Yazık...
ohalin uzamasi biz normal vatandaslari etkilemez ohal kalksin diyeni bir sorgulamak lazim...
Bende bişey sandım..:)
çetelerle nereye kadar ...hem rakka operasyonu sonrası aynı dayılık devam edecek mi çok merak ediyorum...
çıban başı amerika.. arapları bağladı. amerikan uşağı bm mi? teyit edecek...kararları..???
akp ile bugünler daha iyi günlerimiz ohal ömür boyu devam edecek
Bu açıklamayı yapmak için 6 saat konuşmanıza gerek yoktuki. Yolda yürüyen 4 vatandaşa sorsaydınız, zaten size aynısını yöylerdi. Devletin başı olarak. bu terör oluşumlarının ve bunun arkasındaki güçler için ne yapacaksınız. biz onu merak ediyoruz..
AKP den önce sadece PKK miz vardı şimdi ise ısıt feto pyd pdy myd şey mgg lala bala bala gülü gulu.
Salih MÜSLİM'e SURİYE hükümeti kimlik vermediği halde AKP hükümeti neden YEŞİL PASAPORT verdi.AKP neden KOBANİ KOBANİ diyerek meydanlarda ZILGIT ÇEKTİ.AKP hükümetleri neden SURİYE deki PYD,YPG lilere yardıma giden K.IRAK lı PEŞMERGELERE ÜLKEMİZDEN GEÇİŞ YAPTIRIP,MASRAFLARINI KARŞILADILAR. AKP hükümetleri TERÖRDE,DARBECİYE KARŞI TEDBİRSİZLİKTE,MİLLETİN MENFAATİNİ YANDAŞA PEŞKEŞDE VAR.
OOOOHAAAA L
pyd ypg pkk terör örgütü sınırımızda asla yapılanmalarına izin vermeyiz diyorsunuz ama peşmergeyi söylemiyorsunuz onlarda sınırımızda yapılanıyorlar
aşık mahsuni zamanında söylemiş kardeşim AMERİKA KATİL KATİL.
Ohal dışındaki tüm kararlar fasa fiso,ABD izin vermediği sürece uygulanabilecek bir tane karar alınmamış, tabii kendi vatandaşımıza edilen eziyet kararlar hariç
Sürekli aynı laflar, gizli güçler, dış mihraklar, lobiler felan filan. Hadi bir güzellik yapayım size bilinmeyeni söyleyeyim sayın yöneticiler, bu dedikleriniz abd, israil, ingiltere, vs! Hadi gidin hepsini çıkarın incirlikten? yapabilirmisiniz? bop un eşbaşkanı olarak yapabilirmisiniz? yapın oyum sizin! trumpla daha eeyyyy abd konusunda anlaşamadık herhalde:) bir an önce konuşulmalı bu konu türk milletinin gazı geldi alınması lazım!!!!!
bu salonun içindekiler asıl darbecilerdir hepsi yargılanmalıdır.. ileride umarım hak, yerini bulur..
ohal uzuyor saçma sapan işler yürütülüyor toplantılar açıklamalar boş ! atı alan üsküdarı geçti !
ORTADOĞUYU KARIŞTIRAN HUZURU BOZAN ABD NİN ORTADOĞUDAN ATILMA ZAMANI GELDİ GEÇİYOR,ABD Yİ ORTADOĞUDAN ATIN ERTESİGÜN ORTADOĞUYA HUZUR GELİR BİRDE BATILI GÜÇLERİ ORTADOĞUYA SOKMAYIN,EY GERİ ZEKALI İRAN,IRAK SURİYE DERDİNİZ NE BİRDE DİĞER GERİZEKALI ARAPLARA SESLENİYORUM AKLINIZ YOKMUDA BU ABD Yİ ORTADOĞUYA SOKARSINIZ,BİRLEŞİN KARDEŞ OLUN,SORUN AKILSIZLIK BAŞKA BİŞEY DEĞİL.ALLAHIN İPİNE SARILIN MÜSLÜMANLKAR ANCAK KLERDEŞTİR AMA NEREDE BU GERİZEKALI ARAP YÖNETİCİLERLE BU İŞ OLMUYOR,HALKLAR AYAKLANIP MÜSLÜĞMAN İDARECİLERİ GETİRMELİ BAŞKA YOL YOK,YOKSA BÖYLE DEVAM EDER ABD,AB SÖMÜRÜR DURUR SİZİ.
Adamlar bu işi yapıyorlar.Ülkemiz koalisyonu unuttu çok şükür.Artık güçlü Türkiye geliyor.
pyd demi sizi kandırdı,salih müslüm herhafta sizi ziyaret eip duruyordu
arkanızda ATATÜRK var sırtınız yere gelmez..
Al birini vur ötekine yok birbirlerinden farkları.
MGK TOPLANTILARI YAPILIP DEMEÇ VERMEKLE İŞLER YÜRÜMEZ,KONUŞMA ZAMANI DEĞİL,KENDİ SİLAHINI ÜRET,TEKNOILOJİNİ ÜRET,KONUŞMA TEPESİNE BİN.BU KADAR.BENİ SİNİR EDİYORSUNUZ.
BİR TANE TOPLANTINIZDADA FETÖYÜ ENSESİNDEN TUTUP GETİRECEĞİZ DEYİN BE BOŞUNA TOPLANIYORSUNUZ CUMHURBAŞKANI NE DERSE O
Diğer Haberler