ABD'den flaş Suriye açıklaması: Operasyon başlattık!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Suriye'de terör örgütü DEAŞ'ın elinde tuttuğu son bölgelere operasyonlar başlattıklarını belirterek, "DEAŞ'ın Suriye'de toprak kontrol etmesinin ve halkı terörize etmesinin sonuna geliyoruz." ifadesini kullandı.

ABD'den flaş Suriye açıklaması: Operasyon başlattık!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, Suriye'de DEAŞ'a yönelik yaptıkları operasyonlara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Nauert, açıklamada "ABD, Küresel Koalisyon, yerel müttefikler ve (PKK'nın Suriye kolu YPG'nin ana unsuru olduğu) Suriye Demokratik Güçleri (SDG), DEAŞ'ın elinde bulundurduğu son bölgelere operasyonlar başlatıyor." ifadesine yer verdi.

Çatışmaların zorlu geçeceğini belirten Nauert, ABD'ye, koalisyona ve yerel güçlere yönelik bir saldırı olması durumunda bu güçlerin savunulacağı vurgusu yaptı.

"SINIRLARIN DEAŞ'A KARŞI GÜVENLİ OLMASINI SAĞLAYACAĞIZ"

"DEAŞ'ın Suriye'de toprak kontrol etmesinin ve halkı terörize etmesinin sonuna geliyoruz." değerlendirmesinde bulunan Nauert, şöyle devam etti:

"SURİYE'DE KALICI VE GÜÇLÜ AYAK İZİMİZİ BIRAKACAĞIZ"

"NATO müttefikimiz Türkiye, partnerlerimiz İsrail, Ürdün, Irak ve Lübnan'la birlikte hareket ederek bu ülkelerin sınırlarının DEAŞ'a karşı güvenli olmasını sağlayacağız. DEAŞ'tan temizlenen bölgelerin istikrarı için bölgesel partnerlerimizden daha fazla güç desteği, materyal ve kaynak desteği isteyeceğiz. Başkan'ın da (Donald Trump) Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la yaptığı görüşmede belirttiği gibi Suriye'de kalıcı ve güçlü ayak izimizi bırakacağız. Bu şekilde DEAŞ'tan temizlenen bölgelerin (Beşşar) Esed rejimi ya da İranlı destekçileri tarafından sömürülmesine izin vermeyeceğiz."

Cenevre sürecinin tekrar canlandırılacağına vurgu yapan Nauert, "ABD, gelecek politik anlaşmalarda Sünni Araplar, Kürtler, Hristiyanlar, Türkmenler ve diğer azınlıklar dahil olmak üzere bütün Suriyelilerin isteklerinin karşılanması için çalışacaktır." ifadesini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
Miraç kandilinde ABD haclıların attığı füzelere sevinecek kadar haçlı kalıntısı BOP taseronu PAPA çocuğu Türk milliyetçiliği ayaklar altına alan ihaneti rüşveti hırsızlığı belgelilere karşı YÖRÜKLER olarak AKŞENER diyoruz!....
Sizin gittiğiniz hangi topraklara huzur gelmiş bugüne kadar..
tek lider reis gerisi yalan
Hani Mümbiç e gidecektik ?
Amacınız yeni terör alanları yaratmak.DEAŞ ı da EL Kaideyi de ;Taliban ıda yaratan ABD.Hatta Erdoğan ı Türkiye nin başına bela eden de ABD.
amerika ile işbirliği yapıp müslüman katliamı mı yapacaksınız.gene kandırdılar tayyibi bu amerikalılar.
sizden ala terörist mi olur
ABD girdiği her yerde zulümden başka birşey görmemiştir,dünyanın en azılı terörist ülkelerinden biri,tem amaçları müslümanları katletmek.
yaw bırakın bu masalları , kimi kandırıyorsunuz,daeşin kurucusu sizsiniz zaten, cümlealem biliyor
Diğer Haberler