Adalet Bakanı Bozdağ ve YSK Başkanı Güven'den son dakika referandum açıklaması

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, kurulun halk oylamasının iptaline ilişkin başvuruları reddetmesinin ardından yapılan eleştirilere yönelik, "Cevap vermeyeceğim. Ben siyasi değilim, hakimim" diye konuştu. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise, "YSK sadece bugün değil geçmişte de benzer konuları değerlendirmiş ve her zaman değerlendirdiğinde benzer yönde karar vermiş" dedi.

Adalet Bakanı Bozdağ ve YSK Başkanı Güven'den son dakika referandum açıklaması

YSK binasına gelişinde Güven'e, CHP, HDP ve Vatan Partisi'nin halk oylamasının iptaline ilişkin başvuruların reddedilmesinin ardından, yapılan eleştirilere yönelik bir yanıtı olup olmadığı sorusu yöneltildi. Sadi Güven, "Cevap vermeyeceğim. Ben siyasi değilim, hakimim" karşılığını verdi.

"HER ZAMAN DEĞERLENDİRDİĞİNDE BENZER YÖNDE KARAR VERMİŞ"

Bozdağ, A Haber canlı yayınında anayasa değişikliği halk oylamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı. Bekir Bozdağ, "(YSK'nın halk oylamasının iptaline ilişkin başvuruyu reddetmesi) YSK'nın bu kararı doğru bir karardır. Çünkü YSK sadece bugün değil geçmişte de benzer konuları değerlendirmiş ve her zaman değerlendirdiğinde benzer yönde karar vermiş" dedi.

CHP'YE KÖTÜ HABER

Bozdağ, "Anayasa Mahkemesinin halk oylaması kararını inceleme hakkı ve yetkisi yoktur. Anayasa'ya göre de Türkiye'nin taraf olduğu sözleşmelere göre de yoktur. Bizim kanunlarımıza göre de yoktur. Çünkü anayasamız Yüksek Seçim Kurulu kararlarının kesin olduğunu ve bu kararlara karşı hiçbir merciye başvurulamayacağını açıkça hükme bağlıyor. Bu 'hiçbir merci'nin içerisinde Anayasa Mahkemesi de vardır. Böyle bir müracaat yapsa bile Anayasa Mahkemesi'nin, bu müracaat karşısında bunun reddi dışında bir seçeneği önünde yoktur" ifadelerini kullandı.

CHP, ANAYASA MAHKEMESİNE GİDECEĞİNİ DUYURMUŞTU

Yüksek Seçim Kurulu'ndan (YSK) referandumu iptal etmesini isteyen CHP Grup Başkanvekili Bülent Tezcan, bunun için gerekirse önce Anayasa Mahkemesi'ne (AYM), sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuracaklarını söylemişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 171 yorum
ADALET SADECE BİR İSİMDEN İBARET.
işte bunun için tek adam rejimine HAYIR dedik..
Seçim kanun çok açık ve net.. Sandık kurulu damgası olmayan oy pusulası geçersiz sayılır.. Kimse kendisini kanun yada hukukun üzerinde göremez. Vesayet rejiminden bıktık artık.. Ülkede yargı diye bir şey kalmadı.. Her şeye tek bir adam karar veriyor ve bunun adına da demokrasi deniyor..
@dinaftes aç geçmişteki örneklere bak chp ve hdp nin mühürsüz oylar geçerli olsun diye verdiği 2015 seçim dilekçelerini demi görmezsiniz o gün kabul edilen bugün neden haksızlık olarak algılanıyor 3-5 kişi işini adam gibi yapmayacak sonra halkın verdiği oylar zayi olacak öylemi sizin istediğiniz olmayınca çirkefe yatmayı bunada kendiniz mağdurmuş gibi göstermeyi adet edindiniz iyice bitti o beyaz türk dönemi sokun bunu kafanıza hem köylüyü aşağılayan zihniyetsizde olsun hemde köylü milletin efendisidir diye nutuk atın dimi haydi geçmiş olsun
@r.etkar MÜHÜRSÜZ ZARFLARI CEHAPE ARAYA SIKIŞTIRMIŞTIR. ÇÜNKÜ BÜTÜN SANDIK GÖREVLİLERİNİN 5'İ AKP Lİ DİĞERLERE CEHAPE'Lİ İDİ.
@r.etkar çok biliyosunuz. hep siz biliyorsunuz. açın emsal kararlara bakın CHP'nin HDP'nin lehine verilmiş 2015 seçimlerine bakın. boş laf ülke gündemini meşgul etmek. Gözünüzü açın CHP yöneticileri sizin gözünüzü boyamaktan başka birşey yapmıyor. Onlarda sonuçların ne olacağını biliyor. Maksatları sadece size şirin görünmek.
ya bizi aptal yerine koymayın iptal kararı çıksaydı oradaki hakimlerin başına gelecekleri hepimiz biliyoruz
sayılan oyların % 60 ı hayır, geçersiz sayılırsa evet oyları artar
@extrabilenadam önemli olan yeniden sayılması kardeşim sayılsın eğer dediğin gibi çıkarsa biz saygı göstermesini biliriz.
@extrabilenadam bu konu yasal mercilerce açıklanmalı, tabi adalet kaldıysa
Bozacının şahidi şıracı başka ne beklenirdi ki
Atı alan Üsküdar ı geçmiş. Sonumuz hayırlı olsun.
@zekmac, Atı geri alan köroğlu ve tarih yazıyor ama atı çalanları tarihin yazdığını hiç görmedim.
Biz Hdp'den bekliyorduk meğerse bu ülkeyi en çok karıştırmak isteyen Chp'ymiş. Kılıçdaroğlu Türkiye'yi de Irak ve Suriye gibi yapmaya çok gayret ediyor. Eğer seçmenleri onu dinlerse bu ülkede ok istedikleri iç savaş başlar...!
@ata_ataboylu_1978 neyin kafasını yaşıyorsun, ortada ysk nın suç işlediği net, aldığı talimatı uygulayan bir hakimler topluluğu olabilirmi? bu durum meşrulaştırılamaz
Kanunun yerine getirilmesini talep etmekten ne zaman dan beri ülkeyi bölmek oldu, çok ülke bölünmesine karşıysan 15 yıldır yapılan siyasete bak anlarsın ülkeyi kimin bölmeye çalıştığını.ö
sizden başka içsavaş diyen yok ülkeyi suriyeye çevirme isteği sizin.
Sadi güven ben hakimim diyorsun ama hakim olduguna dair hic bir emare yok sen akp nin emir erisin ....7 yaşındaki oğlum bile verdiğiniz kararın ne kadar yanlış olduğunu idrak ediyor....
HADİ YAAA...NE İMİŞ,NE İMİŞ...HAKİM Mİ İMİŞ?...
Erdoğan Bey ''Bu çok doğru bir karar '' dedikten sonra Sadi Güası ven'in bunu sorgulambile düşünülemezdi zaten .Hakim olduğu sanırım yeni aklına gelmiş sanırım ama Hakimler Adaleti sağlayan kişi olması gerekir. Adaleti ortadan kaldırıp normalleştiren kişiler değil..
Hakim, adaleti sağlar. Hakimim demek ile hakim olunmuyor vicdan muhasebesi gerek,adalet sadece duvarda asılı bir kelime olmasın . Herkesi tatmin edecek bir karar gerek, terazi misali dengeli olacak
hâkim adaleti zaten sağladı ama sizin işinize gelen adalet değil yirmi defa kayıp etseniz her defasında başka bir bahane ile gelirsiniz
YSK diye bir kurum,mu kalmış! Her yerde Badem bıyıklı adamları yerleştirmişler. Anlamadığım bu CHP,HDP partileri bunu bilmiyorlarmı,ki boş yere itirazda bulunuyorlar? Eyyyy YSK dedimi iş biter.
biri şu bakana söyler mi 2010 yılında kanun değişti,benzer durumlar 2010 yılından önce yaşandı,ADALET bakanı bile ADALETSİZLİĞİ savunuyorsa vay halimize.
ya yemin ediyorum bir daha seçim olsa bunları farklı yeneriz abi tarihe bakıyorum 60 ta 80 de hep aynı oylarımız çalındı vs abi halk pkk la fetöyle iştutana oy vermez adam 8 seçimi kaybetmiş muhursuz oyvar diye mileti kandırıyorki kimse kemal istifa demesin ve bunuda iyi yapıyor yoksa bu tür olaylar her zaman oluyor yani adamlar hep darbeyle gelmiş yine öle geliceklerdi halk durdedi yoksa hva alanında darbe yapmış tan niye ordan beş dakalığına ayrılıyor sonra geri geliyor aklı başında chp bunu yemez adamı yolayın aklı başında biri gelsin pkk fetö de bırakın halka inin bak nasıl değişiyor iş
@erdoganpolat34 sen aktrollerin önde gideni sin,at gözlüğü takmissin ve etrafını göremiyorsun.
yani Bekir sen herşeyi kılıfına göre hallettik diyorsun.Sizden de bu beklenir
adalet bakanı adalet olmuş.tüm mercilerin yerine karar verebiliyor.
BİLDİKLERİ YERE GİTSİNLER ÇAPSIZLAR HİÇ BİR İŞİ BECEREMİYORLAR BİLDİKLERİ TEK ŞEY AYM YE GİTMEK
İkiside yalan söylüyor. Biri ben siyasi değilim diyor kanuna uymayıp siyasi karar alıyor. Öbürü kanunun 2010 da değiştiğini unutup verdiği örnek kararlar da 2010 dan önceki kararlar. Ne yazık ki bunlar ikisi de hukukçu.
Eger bu secimin adil sartlarda yapildigini iddia eden varsa mahkemeyi kubrada isi cok zor
@alsarss hem hayır deyip hem mahkemeyi kubradan bahsetmen ilginç olmuş.sence orada Allah c.c. hdp,pkk,vb lere ne soracak.
Sen git milattan önce bu yapılıyordu de...Akp bir seçimde mühürsüz oy zarfı var diye 1 tane iptal kararı çıkartıp seçimi iptal ettirsin...2010 YSK ve 2014 ANAYASA MAH. kararları ortadayken...Bu mühür nerdeyse seçimin namusuyken...Hey yavru hey...Akp nin yogun itirazları sonucu sen son dakikalarda karar aldık de karar ne: MÜHÜRSÜZ REFERANDUM KARARI...O mühür keyfi basılıyormuşta haberimiz yokmuş...
Askeri, adli, yasama, yürütme, yargı, öğretim üyeleri, dekan, baş hekimler, futbol Federasyonu başkanları, memur, okul müdürleri, banka kurum ve kuruluş başkanları, simitçi, şırdancı, Bürokratlar, valiler, Kaymakamlar, Genelkurmay Başkanı,düşünün ki Kenya da bütün atamaları bu yönetim yaptı.. Olaya temelden giriş hani. YSK larını unutacak değiller ya.Adalet Error not found. :)
bana mühürsüz oy pusulası verecekler sonrada geçersiz diyecekler....yok böyle bir şey...chp oyun içinde oynama..karşındaki gerzek değil..hadi bas git artık...atatürkün adını kullanarak bu güne kadar idare ettiniz.asalaklar..
Okuma yazman yokmu kardeşim senin. Kanun mühürsüz oy pusulaları geçersizdir diyor. Ve bu kanun ( AKP çıkardı ) daha önceki seçimlerde uygulandı. Şimdi de uygulanması gerekmiyormu ?
Yenilen pehlivan güreşe doymaz ! Hayırcıların yaptıgı oyun ve tezgah kendi başlarına döndü ! Hayırcılar bilerek 1,5 mılyon zarfa ve pusulaya mühür vurmadı. amaç referandumu iptal ettirmek ti. sizin bir hesabınız varsa ALLAH'In daha büyük bir hesabı var...
@falcon_jet_2016 Bazı şeyleri yanlış biliyorsun.Zarf ve oy pusulalarını sandık kurulu mühürler.Sandık kurulunun başkan ve memurunu da seçim kurulları belirler.Mühürleme işlemini de tek üye yapmaz ve başkan bunları kontrol etmek zorunda.YSK ya başvuran da hayırcılar değil AKP üyesidir. YSK oylar geçersizdir deseydi her zaten bitmişti.Demek ki AKP bilerek başvuruyu yapmış ve YSK yada bu açıklamaya yaptırmış. Hayır önde çıksaydı asıl o zaman AKP referandumun iptali için başvuracaktı. Kanun açıkken haksı suçlamalar yapmayın
akıllanmayacak bu bizim muhalefet erkekseneiz gidin bir sinei millyeye de görün eb.....açık ara olmayınca bunlar kabul etmeyecek. varmısınız erken seçime
Dünyanın en asil kanıyla kazanılıp... En ucuz makarnasıyla... Kaybedilme riski taşıyan... Tek ülkedir... Türkiye...
@merkebus Dünyanın karşısında diz çöktüğü iman dolu bir imparatorluktan kültürel yozlaştırma politikası ile geçmişinden kopartılmak istenen ülkedir Türkiye.
@merkebus sen aklını bozmussun beynın calısmıyor sus artık yeter.
Çiftçinin eşeği kuyuya düşer Saatlerce anırır Çiftçi hayvanın Yaşlı olduğunu Çıkartmaya değmeyeceğine karar verir Komşuları çağırıp Toprak atmaya başlarlar Eşek ne olduğunu fark edince Daha da beter anırmaya başlar Sonra sesini keser Çiftçi kuyuya bakar İnanamaz Eşek sırtına düşen toprağı Aşağıya silkeleyerek Basamak hazırlamaktadır Toprak atılmaya devam edilince Herkesin şaşkınlığı altında Eşek kuyunun kenarından Koşarak uzaklaşır! Hayat üzerinize Toprak atacaktır Kuyudan çıkmanın sırrı! Her kürekte Bir adım daha yükselmektir En derin kuyulardan çıkabiliriz Silkelenin Biraz daha yukarı çıkın…
@merkebus Ama unutma Bahçeli MHP’yi kapatabilirsin de Türk Milliyetçiliğini kapatamazsın! KİRLİSİNİZ KİRLİ! Önce Dar-ül Harp’de çalmak cihat diyerek Allah’ı ve dinini kirlettiniz! Peşi sıra darbeci diyerek bin yıllık Türk Ordusunu çökerttiniz! Yargıyı ve polisi casus çetesine teslim ederek adalet kavramı ile devleti iğfal ettiniz! Adını ayaklar altına alarak Türklüğü ve Türk milleti kavramını toprağa gömdünüz! Eğitimi imam hatipleştirme adına milliliği sabote ettiniz! Toplumu ırk, inanç ve mezhep temelinde paramparça ettiniz! Ve son olarak 1946’dan bugüne tertemiz olarak yapılan seçimi kirlett
Yüksek Yüksek Tepelere Seçim Kurulu Yapmasınlar, Annesinin Bir Tanesi Ülke Yıkmak İçin, Aşrı Aşrı Memleketlerden Oy Getirmesinler Türkiye Cumhuriyetini Kurmak İçin Ya İstiklal Ya Ölüm Diyenleri Hor Görmesinler, Uçan Da Kuşlara Malûm Olsun, Ben Çobanı Özledim. Koyun Gibi Tır Dorsesine Bindirilip Mitinğlere Götürülüp, Hem Makarna Hem Kömürü, Hem Dürümü Ben Çeyrek Altını Özledim. Atamın Bir Atı Olsa Binse De Gelse, Şehitlerimin Yelkeni Olsa Açsa Da Gelse, Gazilerim Yolları Bilse De Gelse. Uçan Da Kuşlara Malûm Olsun, Ben Demokrasiyi Özledim. Hem Hukuku Hem İnsan Haklarını, Ben Adaleti Özledim.
SATILMISLAR TOPLULUĞU
Siyasi değilim diyor ama siyasi karar verebiliyor !
bu halkı ayaklandırmayın ayaklanırsa kimse önüne gecemez bu sefer bu kadar sahtekarlık olmaz yazıklar olsun
paranın satın alamayacağı hiç birşey yoktur..
türkiyede ne hakim nede savcı kalmış
eskiden yuksek ogretim kurumu elinzdeydi kızlaromızın başını zorla actınız.imam hatip liselilerden puamlar kestiniz inancı olanları okutmadınız ozaman adalet vardı oylemi hakim vardı oylemi.her kanunda koşa koşa elinizdeki anayasa mahkemesi hak imlerine koşardınız.ozaman adalet vardi dimi kumpaslarla parti başkanı oldunuz onu araştıracak adalet yoktu onlar adil hakimlerdi dimi turkye sizin kokuşmu curumuş kurallarınızla idare edilmiyor artık koşun aglama duvarı isralde yahudi kardeşlerinzle dertleşin olmadı AB doslarınızla vatikanda papaya baş vurun gozyaşlarınızı sildirin olurmu.
Sadi bey, ölene kadar siz ve diğer kurul üyeleriniz bu vebal ve utançla yaşayacaksınız, halkın vijdanına hitap eden somutu hiçbir şey sunamadınız, hukukun kişisel ilişkilerle yönetildiği bir adalet sizce adaletmidir
Neyin tatavasını yapıyorsunuz. Bu mühürsüz oyların tamamı hayır olarak sayısa sonuç değiştirecek bir rakam değilken. Adil şekilde mühürsüz oyların evet ve hayır olarak iptali olsa yine 1 milyon 3 bin lik farkı kapatmaz. Maksat belli çamur at izi kalsın.
TARİH SİZİ KARA BİR LEKE OLARAK HATIRLAYACAK !
@komser393 sizi derken benimi kasdediyorsun ?
Anavatan partisininde çöküşü büyükşehirlerde başlamış ve sonun başlangıcı olmuştur,,evet i getiren kırsal oylar olmuştur
@lotusx34 ,,, bayburt peh pehhhh
sen hakimsen yasalara uymak zorundasın sen yasa çıkaramazsın hakim.
Dunyada boyle ulkesini tehdit eden milletini ocu goren muhalefet yoktur CHP dunyada her seye itiraz eder basari icraat yok hizmet yok ancak kuresek gucler tasmayi baglayip yon vermesini seven zihniyet olamaz baska devlet asla boyle muhalefeti kabul etmez
Sayın Bozdağ, siz adalet bakanı olarak YSK kararlarına karşı hiçbir merciye başvurulamayacağının ve kararların kesin olduğunun açıkça "hükme bağlandığını" belirtmişsiniz. Ben de bir avukat olarak bunun doğru olduğunu lakin mühürsüz oy pusululalarının da geçersiz olduğunun açıkça "hükme bağlandığını" söylüyorum. Şimdi ikimiz de kanunalardaki açık hükümlere göre konuştuğumuza göre ikimiz de haklıyız. Lütfen mühürsüz oy pusulalarının da geçersiz olduğuna ilişkin var olan açık kanun hükmünü dile getiriniz. Adalet bakanısınız ya, o açıdan söylüyorum. Saygılarımla.
Madem kendinize güveniyorsunuz referandumu tekrarlayın
Kanunu, adalet bakanı da, Ysk başkanı da kafasına göre, işine geldiği gibi yorumlayamaz, yorumlarsa suç işler.
Hakimmiş. Neye hakim acaba? Kendine bile hakim görünmüyor.
daha öncede yazdım şimdi de yazıyorum YSK başkanı nın eşi Ankara da hangi belediye başkanının danışmanı cevap orada yatıyor zaten boşa tartışmayın
Diğer Haberler