AİHM'den kritik Türkiye kararı!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Olağanüstü Hal (OHAL) İnceleme Komisyonu kurulması nedeniyle, Türkiye'den 12 bin 600 dosyanın düşürülmesine karar verdi. Adalet Bakanlığı tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, AİHM'nin bir emsal kararı hatırlatılarak "AİHM, OHAL Komisyonu'nu bir iç hukuk yolu olarak kabul etmiştir" denildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: AİHM, KHK ile tesis edilen işlemlerle ilgili başvurular konusunda kabul edilmezlik kararları vermeye başlamıştır."

Ocak ayında kurulan OHAL İnceleme Komisyonu çalışmalarına Pazartesi günü başlayacak. Komisyon OHAL işlemlerine dönük itirazları inceleyecek. Yedi üyesi bulunan komisyon 4 üyeyle karar alabilecek.

Adalet Bakanlığı tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, AİHM'nin bir emsal kararı hatırlatılarak "AİHM, OHAL Komisyonu'nu bir iç hukuk yolu olarak kabul etmiştir" denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "AİHM, KHK ile tesis edilen işlemlerle ilgili başvurular konusunda kabul edilmezlik kararları vermeye başlamıştır. Bunun sonucu olarak 31 Mayıs tarihinde ülkemiz aleyhine AİHM önünde bekleyen derdest başvuru sayısı 24,600 iken, 30 Haziran tarihi itibarıyla bu 12,000'e düşmüştür. Benzer nitelikteki dosyalar hakkında verilecek kararlar sonucu, derdest başvuru sayısının önümüzdeki günlerde daha da azalması beklenmektedir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
AİHM TÜRKİYE DOSYALARIYLA UĞRAŞMAK İSTEMİYOR..UYDURUK BAHANELERLE DOSYALARI BAŞINDAN SAVIYORR...
GÜZEL BİR haber.ülkeme hayırlı olsun.
T.Ç'de yasaklansın kara çarşaflar,Kadınları malmış gibi ve teröristler için araçerkekmı ,kadınmı.
AİHM kararı için S. Kılıçdaroğlu'nun AİHM'e kadar adalet yok diye yürümesi lazım.
Tabiki iç hukukta adalet aranmalı.umarım adalet bakanı olarak bir gün sizde aynı şartlarda yaşar ve ararsınız.
inşallah bu komisyon adil kararlar verir,eğer vermezlerse , aynı adalete dilerim kendileride muhtaç olur
Takmiyruk ne halt edersinuz edun :))
Diğer Haberler