Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı: 18 yaş şartı kalkıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, devlet koruması altında olan çocukların 18 yaşından sonra sokağa atılmasını engellemek için yeni bir düzenlemeye gitti. Devlet koruması altındaki 18 yaşını doldurmuş olan çocuklar bundan böyle iş buluncaya kadar yurtlarda kalmaya devam edebilecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı: 18 yaş şartı kalkıyor

Sabah gazetesinin haberine göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, devlet koruması altında olan çocukların 18 yaşından sonra sokağa atılmasını engellemek için yeni bir düzenlemeye gitti. Buna göre, koruma altındaki, üniversite kazanamamış çocuklar 18 yaşını doldurduktan sonra, iş bulana kadar devlet kurumlarında kalmaya devam edebilecekler. Kurum bakımından ayrılan gençler, uzun vadeli sigorta kollarına tabi bir işte istihdam edilene kadar geçen süreçteki barınma ihtiyaçları Aile Bakanlığı tarafından karşılanacak. Devlet koruması altında, yurtlarda kalan çocuklar, üniversite okudukları, yüksek lisans, doktora yaptıkları süre boyunca da yurtlarda kalmaya devam edebiliyorlar.

KADROLARA ATANACAK

Bakanlık, koruma altındaki çocukların istihdamı için de yeni bir düzenleme daha getirdi. Devlet koruması altında, yurtlarda kalan çocukların doğrudan atamaları yapılırken üniversiteden mezun oldukları alanlar dikkate alınmadan, memur hizmetli gibi unvanlarla düşük kadrolara atanıyorlardı. Artık yurtlarda kalan çocuklar mezun oldukları üniversiteler ve uzmanlık alanları dikkate alınarak işe yerleştirilecek. Mühendislik, sosyoloji, psikoloji gibi çeşitli alanlardan mezun çocuklar hizmetli ya da memur olarak değil, mühendis, sosyolog, psikolog gibi kendi unvanlarıyla atanacaklar. Devlet kurumlarına yerleştirme için başvuru süresinde de düzenlemeye gidildi. Buna göre, yurtlarda kalan gençlerin, yerleştirme için Aile Bakanlığına başvuru süresi, 18 yaşını doldurdukları ve korunma veya bakım tedbir kararının sona erdiği tarihten itibaren 2 yıl iken, bu süre 5 yıla çıkarıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
harika bir haber,yavaş yavaş sistem düzeliyor
Gayet mantıklı özelliklede kız çocukları ne yapar nereye gider 18 yaşından sonra bu çocuklara devlet baba iş istihamı sağlamalı devlet kadrosu olmasa bile özel şirketlerde belli sayıda yurtda yetişmiş kişi çalıştırma zorunluluğu getirilmeli
yok canım bizim aile bakanı böyle birşeye ön ayak olmaz daha çok zarar görsün diye uğraşır
SAYIN KADINDAN SORUMLU BAKAN HANIMEFENDİ ÖZELLİKLE KIZ ÇOCUKLARI SAKIN SAKIN SOKAĞA BIRAKILMASIN DEVLETİM ONLARI GÖREVLENDİRSİN BİR YERLERDE İSTİHDAM ETSİN EVLENDİRSİN YOKSA ÇOK VEBALLİ BİR DURUM SÖZ KONUSU ONLAR BİZİM SİZİN DEVLETİMİN KORUMASI GEREKLİ EN BÜYÜK EMANETLER YÜCE RABBİM BU NİYETTE OLUR İSEK AMELLERİMİZ VE NETİCELERİ HAYIRLI OLUR ÜLKEMİZ VE İNSANIMIZ İÇİN
Nihayet..
80 yıllık cumhuriyet tarihinde, sonunda öksüze yetime hakkıyla sahip çıkan ilk hükümet
BU NE SAÇMA SAPAN BİR ŞEY . BURADA KALANLAR DEVLET KURUMLARINA YERLEŞECEKMİŞ. BİZİM ÇOCUKLARIMIZ YILLARINI HEBA EDİYOR, BİR İŞE YERLEŞMEK İÇİN, BUNLAR BEDAVADAN GELECEK OTURACAK. ŞİMDİ ONLAR MI KİMSESİZ YOKSA BİZİMKİLER Mİ KİMSESİZ SİZ KARAR VERİN. BU ÇOCUKLARIN AİLELERİNİN İŞLEDİĞİ NANELERİN CEZASINI BİZ Mİ ÇEKECEĞİZ.
@ismaildokme Senin çocukların ana kucağında baba ocağında nazla niyazla büyürken onların çocukluklarının kimsesiz sahipsiz itilip kakılarak geçmiş olmasına say. Onlarda bu ülkenin çocukları ve anne babaları devlet izin verde belli bir yaştan sonra bari biraz rahat etsinler. El insaf !!!
Yani buna yeni karar vermek acınası durum. 18 Yaşında biri Türkiye gibi bir ülkede ne yapabilir. Suç, tecavüz her geçen yıl katlanarak artıyor.
iyi haber
İsabet olmuş.
bugünkü alkış bunu düşünen uygulayanlara gelsin .
aile ve sosyal politikalar bakanlığını kutluyorum.mükemmel bir karar.
Burada yetişen çocuklara bu kurumlarda iş verilse
ŞÜKÜR BİRDE HALİ HAZIRA HİZMETLİLERİN KADROLARI DEĞİŞSE BİZEDE DEĞER VERİLDİĞİNİ ANLAMIŞ OLURUZ.
Öksüz ve yetimler hakkında verilen karar en zor karardır. Arkdaşlar Devletimiz öksüz ve yetimleri korusun.
çok güzel bir uygulama inşallah hayata geçer yoksa o gencecik çocukların hayatları kararıyor
OKUL BİTİNCEYE KADAR DEVLET DENETİMİNDE OLMALILAR HER TÜRLÜ
Diğer Haberler