Al Parti nedir? Al Parti'nin Ak Parti'den farkı nedir?

Al Parti nedir? AL Parti neden AK Parti'lileri kızdırdı? Tüm detaylar haberimizde

Son güncelleme: 28 Ocak 2014 15:41
Al Parti nedir? Al Parti'nin Ak Parti'den farkı nedir?

Al Parti seçimlere kısa bir süre kala Türkiye gündemine oturdu. AK Parti'liler önce onu görünce şaşırdı. Sonra gerçek anlaşılınca rahat bir nefes alındı. Peki Al Parti nedir? AL Parti neden AK Parti'lileri kızdırdı?

AL PARTİ NEDİR?

(AL PARTİ) Alternatif Parti, merkezi Ankara'da olmak üzere kurulan kısaltılmış adı “ALPA” veya “AL PARTİ”, amblemi ise, Kırmızı Türkiye zemininde, Karadeniz üzeriden doğan 7 ışınlı, altın rengi güneştir.

Alternatif parti, Türk ulusunun "dilde, fikirde, vatandaşlıkta, işte birlik" temel ilkesi içerisinde liberal, laik ve demokratik bir dünya görüşü ile birey ve toplum olarak mutluluğunu ve Türkiye’yi dünya lideri bir ülke haline getirmeyi amaçlamaktadır.

Atatürk Devrimi ve ilkeleri ışığında, Cumhuriyetimizin temel nitelikleri olan insan hakları ve temel özgürlüklere dayalı demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletine sahip çıkarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğü ve birliğini koruyarak, çağdaş, katılımcı ve çoğulcu demokrasi ilkelerini yaşama geçirerek hedeflerini gerçekleştirir.

1999 Yılında kurulan bir siyasi partidir. İlk Genel Başkanı Semih Tufan Gülaltay'dır. Türkçülüğü savunmaktadır. Şu ana kadar hiçbir seçime katılmamıştır. Semih Tufan Gülaltay'ın ardından yapılan kurultayda seçilen isim Gencehan Tunay'dır. Partinin yaptığı son kurultayda İlker Bircan genel başkanlığa seçilmiştir ve partinin adını Alternatif Parti olarak değiştirmiştir.

İnsan Hakları Derneği (İHD) eski Başkanı Akın Birdal'a düzenlenen suikasttan hüküm giyen Semih Tufan Gülaltay, 2005'te UBP'nin genel başkanı olmuştu. Fakat Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Gülaltay'ın genel başkanlıktan ayrılmasını ve üyelikten çıkarılmasını istemişti. UBP'ye bir uyarı yazısı gönderen başsavcılık, Gülaltay'ın "adam öldürmeye teşebbüs, sahtecilik, kamu hizmetlerinden yasaklılık ve DYP üyeliğinin devam etmesi" gerekçeleriyle parti üyeliğinden çıkarılması ve genel başkanlık görevine son verilmesi gerektiğini vurgulamıştı. Gülaltay'ın parti üyeliği ve genel başkanlıktan ayrılmasının ardından, UBP'nin başına Gencehan Tunay geçti. Son kongrede bu kez İlker Bircan, UBP'nin yeni lideri oldu ve partinin ismi Alternatif Parti olarak değişti.

Alternatif Parti 1998 yılında kurulan Ulusal Birlik Partisi'nin devamı niteliğindedir. 2007 yılında yapılan kongrede Ulusal Birlik Partisi genel başkanlığına seçilen İlker Bircan, partinin siyasi çizgisinin yanında adını da değiştirerek Alternatif Parti yapmıştır. 1998 yılında kurulan parti, 2007 yılından bu yana Alternatif Parti olarak faal siyasi hayatına devam etmektedir.

AK Partililere iyi haber

Yüksek Seçim Kurulu'nun kurası sonucu seçimlere girecek partiler belirlenmiş, 3. sırada Alternatif Parti yer almıştı. Bu noktada da büyük bir karışıklık yaşandı. Çünkü benzer isimle iki parti var. Biri Alternatif Parti, diğeri ise Alternatif ve Değişim Partisi...

Alternatif ve Değişim Partisi, sitesinde sıkça' Alternatif Parti' ismini ve Al Parti kısaltmasını kullanıyor. Partinin logosu ise AK Parti'ye çok benziyor. Güneş ve burma bilezik.

Bu logoyu gören AK Partililer duruma çok sert tepki gösterdi. Çünkü, dikkatsizlikle AK Parti yerine Al Parti'ye oy verme riski bulunuyordu.

Ancak gerçek ortaya çıktı. Seçime girecek parti, logosu AK Parti'ye benzeyen Alternatif ve Değişim Partisi değil. Seçime girecek olan parti, logosunda Türkiye haritası ve güneş bulunan Alternatif Parti.Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın sitesinde de faaliyette olan parti listelerinde de her iki parti şu şekilde yer alıyor:

15- Alternatif Parti (A.P)
41- Alternatif ve Değişim Partisi (AL Parti)

6 YIL ÖNCE KURULDU

2008 yılında kurulan ve kısaca AL Parti olarak seçimlerde yer alan Alternatif ve Değişim Partisi, logo benzerliğini şöyle açıklıyor: "Ampul artık yeterince halkı aydınlatmadığından partimizin amblemi güneş ve burma bileziktir.Güneşin kaynağı sönmeyecektir. Burma bilezik de zenginlik ve bereketin simgesidir."

AK PARTİ 10, CHP 24'ÜNCÜ SIRADA

Siyasi partilerin oy pusulasındaki yerleri kurayla belirlendi. Kura çekiminde kullanılan iki küreden birine siyasi partilerin adları, diğerine de oy pusulasında yer alacakları sıra numaraları konuldu. YSK Başkanı Güven ve üyeler, siyasi partilerin adlarını çektikten sonra siyasi parti temsilcileri de oy pusulasındaki yerleri için kura çekti.

Oy pusulasında birinci sırada Hür Dava Partisi, son sırada ise MHP yer alacak. AK Parti 10, CHP 24 ve BDP 20. sırada olacak.

Siyasi partilerin oy pusulasındaki yerleri şöyle belirlendi:

1. sıra: Hür Dava Partisi

2. sıra: Demokratik Sol Parti

3. sıra: Alternatif Parti


4. sıra: Doğru Yol Partisi

5. sıra: Türk Parti

6. sıra: Halkın Kurtuluş Partisi

7. sıra: Türkiye Komünist Partisi

8. sıra: Genç Parti

9. sıra: Büyük Birlik Partisi

10. sıra: Adalet ve Kalkınma Partisi

11. sıra: Muhafazakar Yükseliş Parti

12. sıra: Yurt Partisi

13. sıra: Demokrat Parti

14. sıra: Emek Partisi

15. sıra: Özgürlük ve Dayanışma Partisi

16. sıra: Millet Partisi

17. sıra: Saadet Partisi

18. sıra: Hak ve Özgürlükler Partisi

19. sıra: Liberal Demokrat Parti

20. sıra: Barış ve Demokrasi Partisi

21. sıra: Bağımsız Türkiye Partisi

22. sıra: İşçi Partisi

23. sıra: Halkların Demokratik Partisi

24. sıra: Cumhuriyet Halk Partisi

25. sıra: Hak ve Eşitlik Partisi

26. sıra: Milliyetçi Hareket Partisi

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir