(Altın) Altın fiyatları ne olur? Çeyrek altın ne kadar Altın gram fiyatı

Yolsuzluk operasyonuyla birlikte piyasalarda tepe taklak oldu. Altın fiyatları ne olur? Çeyrek altın ne kadar? Altın gram fiyatı cevabı Mynet haber'de

Son güncelleme: 30 Aralık 2013 09:57
(Altın) Altın fiyatları ne olur? Çeyrek altın ne kadar Altın gram fiyatı

Altın fiyatları artacak mı düşecek mi? Çeyrek Altın fiyatları ne olacak? Altın fiyatları yükselecek mi? Altın fiyatları ne olur? Altın gram fiyatları nedir? Altın fiyatları 2013 güncel Altın fiyatı ve tüm ayrıntı ve detaylar Mynet'te

ÇEYREK ALTIN FİYATLARI NE OLDU

ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

ALTIN FİYATLARI 20 ARALIK 2013

ALTIN FİYATLARI NE OLACAK?

Kriz dönemlerinde yatırımcının ‘güvenilir limanı’ olan altında fiyatlar 2014’te nasıl seyredecek?  Küresel ekonomideki gidişat altın fiyatlarını nasıl etkileyecek? ALB Menkul Analisti Arda Coşar’a göre FED’in parasal genişlemede izleyeceği politika, 2014 yılında altın fiyatlarını belirleyecek en önemli unsurlardan biri olacak.

13 yıldır,  yıllık  bazda sürekli değer kazanan altın, 2000 yılından bu yana ilk defa 2013 yılında değer kaybetti. 2000-2008 yıları arasında başta  likitide bolluğu olmak üzere  dünya ekonomisinde özellikle gelişmekte olan ülke ekonomilerinde görülen büyüme ile gelen talebin  etkisi ile değer kazanan altın, 2008-2013 yılları arasında finansal krizin getirdiği güvensizlik ve başta FED olmak üzere gelişmiş ülke merkez bankalarının uyguladığı parasal genişleme programları ile yükseldi. Ancak 2013 yılı içerisinde başta ABD olmak üzere görülen kademeli toparlanma, ardından 22 Mayıs 2013 tarihinde FED Başkanı Ben Bernanke’nin aylık 85 milyar USD olan tahvil alım programının kademeli olarak sonlandırılacağı işareti vermesi ile yıl içinde altın 1200 USD aşağısını 1180 USD seviyesini  etti.

ALTIN 1200-1400 DOLAR ARASINDA GİDİP GELECEK

Piyasa uzmanı Coşar, 2014 yılı içinde özellikle ilk yarsında dünyada beklenmeyen bir politik kriz meydana gelmediği takdirde altın fiyatlarının ana belirleyicisinin FED olmaya devam edeceğini öngörüyor. "2014 yılı içerisinde FED’in tahvil alımlarını kademeli olarak bitireceğini biliyoruz, zaten bu durum fiyatlanmış durumda. Ancak bundan sonra FED’in tahvil alım programını ne kadar hızlı azaltacağı altın fiyatlarının ana  belirleyicisi olmasının yanında altının çıkarım maliyeti de önem arz etmektedir. Tam bir bilgi olmasa da altının çıkarım maliyetinin 1100-1200 USD arasında olduğu piyasalarda konuşulmakta, ayrıca 2013 yılı içerisindeki sert düşüşlerde altının 1200 USD seviyesine yakın yerlerden yukarı dönemsi bize altının çıkarım maliyetinin bu seviyeye yakın olabileceği ipucunu veriyor." diyor. 2014 yılı içerisinde altın ABD ekonomisinde toparlanmanın devam etmesi ve FOMC toplantılarından FED’in tavhil alımlarını beklentiye paralel azaltması durumunda altınının yaklaşık olarak 1200-1400 arasında dalgalanması, FED’in tahvil alım programından çıkışta yavaş davranması durumunda ise 1480 USD seviyesine kadar yükselmesi 1200-1480 USD seviyeleri arasında dalgalanması beklenebilir. Ancak altın için olumsuz senaryo ABD ekonomisinin daha hızlı toparlanması ve FED’in varlık alımlarını beklentilerden sert bir şekilde azaltma yoluna gitmesi. Bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda altında aşağı yönlü sert hareketler, 1200 USD seviyesinin  kalıcı olarak kırılması, 1000 USD psikolojik desteği test etmesi ve kırması söz konusu olabilir.  Ayrıca 2014 yılında FED kararlarına bağlı olarak altının oldukça dalgalı bir yıl geçireceği de unutulmamalıdır. Altın uzun bir süre daha güvenli liman ve değer saklama özelliğine kavuşamayacak gibi görünüyor.

ÇEYREK ALTIN FİYATLARI 20 ARALIK 2013

Şeker Yatırım Tarafından Hazırlanan Forex Raporu: 

Haftanın ilk işlem günü dalgalı seyreden altın yalnızca 3 dolar değer kazanmıştır. Buna göre öğlen saatlerine kadar gerileyen altın, daha sonrasında yükselerek 1250 seviyesini test etmiştir. Günün tek önemli verisi olan sanayi üretimi beklentilerin oldukça üzerinde gelerek %1.1 artış kaydetmiştir. Kasım ayındaki bu artış son 1 yılın en büyük sıçraması olarak göze çarpmıştır. Öte yandan piyasada Fed’in bu haftaki toplantısında varlık alımlarında azaltma beklenmesi altın fiyatlarının da yükselmesini engellemektedir. Tüm bu gelişmelerle 1238 noktasından güne başlayan altın 1227-1251 aralığında dalgalanarak 1241 noktasından kapanmıştır.

Strateji

1247 direncine yakın seyreden altın bu noktadan satışlarla karşılaşırsa 1226 ilk destek olarak izlenebilir. Bu nokta kırılırsa 1212 ikinci destek olarak belirlenebilir. 1247 direncinin aşılması durumunda ise bir sonraki hedefi 1269 noktası olacaktır. Bugün açıklanacak olan ABD TÜFE verisi altını etkileyebilecek tek kritik data olarak göze çarpmaktadır.

Turkish Yatırım Tarafından Hazırlanan Altın Fiyatları Raporu: 

Altın boğaların bir süredir görmeye hasret kaldığı şekilde Gümüş öncülüğünde güçlü yükseliş gerçekleştirdi. Gün içi 1227$/ons seviyesine yaşanan gerilemenin ardından gelen alışlarla 1252$/onsa kadar yükseldi. Gün sonunda ise yine zayıfladığı ve 1250$ seviyesinin üstünde kalamadığı gözlenen Altın günü 1241$/ons seviyesinden tamamladı. Çarşamba akşamı beklenen Fed açıklamaları öncesi Altın ve Gümüş tarafında hareketliliğin devam etmesi beklenebilir.

1250 seviyesinin geçilmesi halinde geçen haftanın zirvesi 1267$ test edilebilir . Geri gelişlerde ise 1225$ ilk destek olmakla birlikte 1210 ve 1195$ ana destekler olmaya devam ediyor.

Borsa.Us Tarafından Hazırlanan Uluslararası Altın Raporu: 

ALTIN 1233 rakamını biliyoruz ara destek olarak görev yapıyor, altında kalmadıkça 1212 riskinden uzaklaşıyoruz, yukarıda ise 1255 rakamı ve fiyatlaması önemli, asya saatlerinde yine 1255 hedefine doğru hareketlenmeler izliyoruz, ilk aşamada 1242 ve 1255 arasıdna git geller olacaktır, ana referans rakamı 1233 desteği olmalı düşüncesindeyim, 1255 üstü kapanışlar ise alış algısını yükseltecektir..

Kısaca 1233 üstünde kaldıkça pozitif algıya dikkat, ancak 1233 altı işlemlerde tam tersi negatif baskı gündeme gelecektir.

İntegral Menkul Tarafından Hazırlanan Altın Fiyatları Raporu: 

Altın fiyatları bu senenin ilk çeyreğinden beri yaşadığı ayı piyasasını, sene sonuna doğru olduğumuz bu günlerde de görmekteyiz. ABD’den olumlu verilerin gelmesi ve devamlılığının sinyallerini vermesi ile Bernanke’nin mayıs ayında işaret ettiği sene sonu ‘Tapering’ sebebiyle, altın fiyatları yakın zamanda yapılacak olan olası bir tahvil azaltım için değer kayıplarına uğramaktadır.

Geçtiğimiz hafta gelen sert satış baskısı sonrası haftanın geri kalanında 1220 üzerinde tutunma çabası gösteren Altın kotasyonunda, bu seviyenin altına denemeler gerçekleşebilmiş olsa da, tepkimelerin çabuk geliştiğini gördük. Dün gün içerisinde gelen bir kısım habere göre, Dünya'nın en büyük nikel üreticisi olan Endonezya'da, ülke içi metal fiyatlarının değerlendirilmesi adına, yurt dışına cevher ihracının kısılması planlarının öne çıkması Altın'da dünkü tutunma sonrası alım ivmesinin artmasına neden oldu. Yükseliş hareketinde önce günün direnci olan 1238,5 seviyesini kıran altın fiyatlarında, bir kısım satış pozisyonu kapatılması sonrası hareketin 1251,5 direncine varana kadar devam ettiğini gördük. Bu bölge içerisinden gevşeyerek 1240 Dolar seviyelerine kadar çekilebilen Altın'da, bu sabah Endonezya hükümetinin uygulamaya geçecek olan kuralları tartışması sırasında fiyatların tekrar yükseliş gösterebildiğini ve 1241 civarından 1247,5 Dolar seviyelerine varan yükselişlerin gerçekleşebildiğini görmekteyiz.

Bugün başlayan ve yarın açıklanacak FED'in FOMC toplantısı öncesi volatil hareketlere neden olan bu tarz haberler ile çalkalanan Altın fiyatlarında, yatırımcılarımızın bu aşamada, olası yükselişlerde 1250,5 - 1252,5 seviyelerinden satış pozisyonu açmalarını, 1255,5 seviyesinin üzerini stop loss olarak belirlemelerini ve aşağıda 1245,5 - 1242,5 seviyelerinin hedeflenebileceğini düşünmekteyiz.

Bugün açıklanacak AB TÜFE, AB ZEW ve ABD TÜFE verileri takip edilmelidir.

ATIG Menkul Değerler Tarafından Hazırlanan Altın Bülteni: 

Bugün başlanacak FOMC toplantısı öncesinde, FED başkanı Bernanke açıklamasında, Fed’in siyasi baskılara karşı sağlam durmasını, gereken kararları almasını ve şeffaf para politikasını sürdürmesini vurguladı. ABD’de imalat verisi beklentisi 4.75’lik beklentinin altında 0.98 ,kasım ayı kapasite kullanımı ise %79 olarak açıklandı. Sanayi üretimi Kasım’da %1.1 artarken ,Üretim PMI ise 54.7’den 54.4’e geriledi. ABD 10 yıllıkları %2.87 ile yatay seyrini devam ettirirken altında fiziki talep kanalında önemli değişim yaşanmıyor.

Yarınki FOMC kararının beklentilerinin satın alınacağı günde 1258$ teknik direnç seviyesine yaklaşıldıkça satış baskısının artmasını öngörüyoruz.

GCM Menkul Kıymetler Tarafından hazırlanan Altın Fiyatları Raporu: 

Haftanın açılış günü yukarı yönlü tutum gerçekleştirerek FOMC tutanakları öncesinde tepki alışlarını iyileştirmeye çalışan Altın fiyatları bu çıkışlarını 1251,85 seviyesine kadar taşısa da günlük grafikte düşüş kanalı içerisinde oluşan diğer düşüş kanalının üst noktası olan 1255 bariyerine takılmış ve kanal içi hareketler nedeniyle yeniden satış baskısına maruz kalmıştır. Bu tutum altın fiyatlarının yeniden aşağı yönlü baskı oluşmasına katkı sağlamış ve haftanın ikinci işlem günü Altın fiyatları 1240 seviyesine yakın hareketlerini sürdürmektedir.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda da ifade ettiğimiz gibi kanal içerisindeki kanalın üst noktası olan 1255 direnci önemli ve bu direnç geçilmediği müddetçe kısa vadeli düşüş baskısı devam etmektedir. Eğer altın bu bariyer altında kalmayı sürdürürse 1211 ve 1198 seviyelerinin yeniden hedeflenme ihtimali güçlenecektir. Alıcıların tekrar aktif olabilmesi için kanal içerisindeki kanalın üst noktası olarak belirlediğimiz 1255 direncinin geçilmesini beklemek gerekmektedir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir