'Analizi harbiyeli' hesabını kullanıyordu! İlk duruşmada gözlemci talebinde bulundu

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde adı 'Kırşehir Sıkıyönetim Komutanı' olarak yer alan ve 'Analizi Harbiyeli' isimli Twitter hesabını kullandığı tespit edilen eski Jandarma Kurmay Albay Ömer Kulaç, yargılanmaya başlandığı ilk duruşmada mahkemeye Avrupa Birliği'nden (AB) gözlemci katılmasını talep etti. Kulaç hakkında çeşitli suçlardan 5 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle iddianame hazırlanmıştı.

Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya 5 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanan tutuklu sanık Ömer Kulaç ile Kırşehir Barosundan görevlendirilen avukat katıldı.

İfadesi alınan Kulaç, "Bu ne mahkemesi, biz burada ne yapıyoruz, avukatım yok, bu yüzden savunma yapmak istemiyorum. Bu avukatı istemiyorum." dedi.
Mahkeme heyetinin, "Baronun görevlendirdiği avukatın var. İki hafta önce iddianameyi almadın mı?" şeklindeki ikazı üzerine Kulaç, kendisinin belirleyeceği bir avukat olmadan savunma yapmayacağını söyledi.

İddianameyi aldığını ve okuduğunu ifade eden Kulaç, "Savunma yaptığım duruşmaya Avrupa Birliğinden bir gözlemcinin katılmasını istiyorum. Mahkemede savunma yapmak için süre talep ediyorum." diye konuştu.

Sanığın savunma yapması için duruşmayı erteleyen mahkeme heyeti, AB'den gözlemci katılmasının davanın esasına bir etkisinin olmayacağı, yargılamanın tutuklu yapıldığı, gözlemcinin katılmasına kadar geçecek sürenin yargılamayı uzatacağı ve delillerin büyük oranda toplanmış olması gerekçesiyle Kulaç'ın talebini reddetti.

İstanbul Harp Akademileri Komutanlığında görevli Ömer Kulaç, FETÖ'nün darbe girişiminde, sözde Yurtta Sulh Konseyi tarafından kendisine verilen "Kırşehir Sıkıyönetim Komutanı" görevini icra etmek için 15 Temmuz akşamı Kırşehir'e gelmek üzere İstanbul'dan yola çıkmış, geceyi Ankara'da geçirdikten sonra sabah saatlerinde geldiği Kırşehir'de, kent girişinde kolluk kuvvetlerinin "dur" ihtarına uymayarak aracıyla kaçmaya çalışırken Hacıbektaş ilçesinde yakalanmış ve 17 Temmuz 2016'da tutuklanmıştı.

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında meslekten ihraç edilen Kulaç hakkında, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "Cumhurbaşkanına suikast", "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma", "Silahlı terör örgütüne üye olmak", "TBMM ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini engellemeye teşebbüs" suçlarından 5 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle iddianame hazırlanmıştı.

Ayrıca Kulaç'ın darbe girişimine yönelik paylaşımlarda bulunan "Analizi Harbiyeli" adlı Twitter hesabının kullanıcısı olduğu tespit edilmişti.

Okuyucu Yorumları 11 yorum
Oldu olacak Avrupa Birliğinden değil de Pennsylvania'dan isteseydin gözlemciyi
KAVURMACI BAKLAVACI PARSELCI GIBI BIRINI BUL YADA FETOSLA KASILA KASILA POZ VERENLERDEN BIRINI BUL YIRTARSIN
@serdar_1981_alcym BAYDIN LA BOPCU. HER HABERE AYNI YORUM. ÇEVRE KİRLİLİĞİ YAPIYORSUN.
@kozmonot_2014 kozmopolit bi durursun var CIA çocuklarını yorumların bayar
tüm fetöcüleri ve fetöyü lanetliyorum.direk idam idam.ne mahkemesi ya.
Kim yanlış yapıyorsa eninde sonunda hak, yerini bulacaktır..
Bu mahkemeler halka açık olsun. Bizde bilelim kim kahraman kim hain.yoksa önüne gelene terörist demekle olmaz bu is.idam gelsin diyen klavye kahramanları yıllardır PKK elebasini beslerken neredeydiniz.allah bile yargılamadan ceza vermiyor. Bakıyorum da hepiniz Allah'tan büyük oldunuz
ELEMAN NEDEN ATLETLİ DIŞARDA HAYIRDIR:)
SEN AKLINI BAŞKASINA KİRALA O ZEVKİNİ SÜRSÜN SEN HAPİSTR YAT YEDİĞİN EKMEK HARAM OLSUN
dostlar neler oluyor yav sözü varya onun mucidi ????????????
kandırıldım desene
Diğer Haberler