'Anıtkabir imara açılıyor' iddiasına Adalet Bakanı'ndan yanıt

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin tartışma yaratacak ‘Anıtkabir Koruma Amaçlı İmar Planları’ 7 Temmuz’da askıya çıktı. TMMOB Mimarlar Odası, askıya çıkan plan değişikliğine göre Anıtkabir’de yeni yapılaşmanın öngörüldüğünü iddia etti. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek "yeni yapılaşma söz konusu değil" derken Adalet Bakanı Bekir Bozdağ "Mimarlar Odasının çarpıtması var, onların söylediği gerçek değil" açıklamasında bulundu.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 11.05.2016 tarihinde aldığı kararla 1/5000 ölçekli nazım 1/1000 ölçekli Anıtkabir Tarihi Sit Alanı Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planları’nda değişikliğe gidilerek daha önceki planlarda şahsa ait alanların kamulaştırılarak Anıtkabir alanı ile birleştirilmesi hükmü ortadan kaldırılarak, Anıtkabir alanına katılması gereken bu alanın konut alanı olarak kullanılması kararı getirilmiştir. Yani planda kamulaştırıp "B" alanı ile birleştirilmesi hükme bağlanmışken bu hüküm plan değişikliği yapılarak plandan çıkartılmıştır. Yine Anıtkabir Muhafız Bölüğü’nün bulunduğu 37.960 metrekarelik alanda yıkılıp yeniden yapılması durumunda 0.3 emsal 12.50 yüksekliğinde yaklaşık 12 bin metrekarelik yapılaşma öngörülmüştür. Ayrıca, Anıtkabir Tarihi Sit Alanı KAİP’te park alanı olarak gösterilen alan askeri alan olarak belirlenerek yapılaşmayla karşı karşıya bırakılmıştır. Plan, plan yapma tekniği açısından şeffaf değil, meclis kararındaki "C" alanı planda gösterilmemiş.

Her ne sebeple olursa olsun Anıtkabir alanı ne bir kışla nede sağından solundan alanı daraltılarak, konut olarak kullanılması öngörülen bir alandır. Anıtkabir’in anıtsal,tarihsel,simgesel ve özgünlük değeri tartışmasızdır. Tüm dünyaya mal olmuş tarihsel bir alana dair plan ölçeğindeki değişikliler, ben yaptım oldu yaklaşımıyla yapılamaz. Anıtkabir plan değişikliğinin karardan bir yıl sonra askıya çıkartılmasının amacı çok açıktır. Alıştıra alıştıra, adım adım Anıtkabir alanlarını daraltmak" diye konuştu.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ AÇIKLAMA YAPTI

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden Anıtkabir'in imara açılacağı iddialarıyla ilgili, "Alınan Meclis kararı, Anıtkabir'de konuta izin vermek değil. Anıtkabir karşısındaki park alanı olarak belirlenen bölümde bulunan mevcut askeri lojmanların Milli Savunma Bakanlığının talebi üzerine yapılan plan değişikliğiyle resmileştirilmesi" açıklaması yapıldı.

İmar iddiasının doğru olmadığı belirtilen açıklamada "Alınan Meclis kararı, Anıtkabir'de konuta izin vermek değil. Anıtkabir karşısındaki park alanı olarak belirlenen bölümde bulunan mevcut askeri lojmanların Milli Savunma Bakanlığının talebi üzerine yapılan plan değişikliğiyle resmileştirilmesi" ifadesi yer aldı.

Açıklamada, plan değişikliğinin Milli Savunma Bakanlığının talebi üzerine alındığı vurgulanarak, plan değişikliğinde alanın A ve B olarak tanımlanan iki farklı parsele ayrıldığı belirtildi. A parselinde hiçbir yapılaşma ve plan değişikliğinin önerilmediğinin ifade edildiği açıklamada, B parseli olarak belirlenen alanın park alanı olmasına rağmen üzerinde mevcut askeri lojman bulunması sebebiyle mevcut lojmanların daha sonra yıkılma ve benzeri bir durumla karşılaşılmaması için plan değişikliği yapıldığı vurgulandı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
"B parselinde, park alanı olmasına rağmen Anıtkabir Muhafız Bölüğünün lojmanları bulunuyor. Bu lojmanların ileride herhangi bir sıkıntılı durumla karşılaşmaması için Milli Savunma Bakanlığı bizden buranın imara uygun hale getirilmesi talebinde bulundu. Biz de mevcut lojmanları plana uygun hale getirdik. Yapılan bundan başka bir şey değil. Konuyla ilgili yapılan açıklama ve haberler tamamen asılsız, bilgisiz ve gerçek dışıdır."

GÖKÇEK KONUŞTU

AA'nın haberine göre Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'te konuyla ilgili, "Yalan yanlış bilgilerle vatandaşı kandırıp, ortalığı karıştırmak için çabalayan ideolojik kafalar yine iş başındalar. Milli Savunma Bakanlığı bizden talep etti ve yapıldı. Yapılan da haberde bahsedildiği gibi değil. Anıtkabir sınırları dışında bulunan ve mevcutta park alanı olarak ilan edilmesine rağmen orada bulunan 5 katlı askeri lojmanı resmileştirdik" dedi.

Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'nun hiçbir şekilde yeni bir yapılaşmaya müsaade etmeyeceğini söyleyen Gökçek, "Yeni bir yapılaşma söz konusu dahi değil. Sadece mevcut askeri lojmanlar resmileşti. Mevcut durum korundu o kadar. Bir kez daha, ideolojik düşünceleriyle hareket eden bir takım oda yöneticileri ve internet siteleri; halkı yanıltarak, algı oluşturma çabası içerisindeler. Ancak yine bilgisiz, yine belgesiz, yine boş çaba içindeler" diye konuştu.

ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ'DAN DA YANIT GELDİ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM Genel Kurulu'nda, Bölge Adliye ve Bölge İdare Mahkemelerinin İşleyişinde Ortaya Çıkan Sorunların Giderilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın tümü üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bekir Bozdağ, Anıtkabir'in imara açılması diye bir konunun olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

"Sayın Melih Gökçek'in bir açıklaması var, orada detaylı bilgiler var. Anıtkabir'in imara açılmasını Ankara Büyükşehir Belediyesi veya herhangi bir belediye başkanının düşüneceğini tahmin etmiyorum. Mimarlar Odasının çarpıtması var, onların söylediği gerçek değil. Milli Savunma Bakanlığının kullanmakta olduğu lojmanlar var, o da Anıtkabir'in içinde değil, karşı tarafta. Melih Gökçek onunla ilgili bir konu olduğunu söyledi. Yeni bir inşaat falan değil."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
Anıtkabir'e bırak bir tas dikmeyi, bir çakıl taşı atsınlar da görelim. O gün ya yok oluruz, ya ölürüz. Bir degil bin, on bin, yüz binler, dünya gelsin o gün birimiz hepisine yeter. Algı yapıp, milletin nabzını ölçüyorlar. Sonra ses cok çıkınca hemen yan çiziyorlar. Yemezler! Atatürk'ü dert ettiğiniz kadar pkk ve fetonun siyasi ayağını dert edin.Milleti birbirine düşürmek ve iç savaş çıkarmak icin bu tur oyunlardan vazgeçin. Türk milleti bunlari yemez size yedirir. Ataturku yok etme anitkabiri yikma hayali kuranlar aklini basina alsin.
İlk başta inkar ederler1 ay sonra oradaki ağaç bina ne varsa yıkıp yerine arabistan mimarisiyle yapılmış ucubeleri dikerler. alıştık.
BUNLAR ISINMA TURLARI DAHA DURUN ANITKABİR ESKİ ŞARKILARDA KALACAK DAHA GÖRÜNEN KOY TARİF İSTEMEZ Dİ Mİ TEK MESELE ÜLKE DE ANITKABİR ZATEN EY MİLLET KUMPASLARA SENARYOLARA ALDATMALARA DİKKAT
fetullaha imar mi lazım melih?
bu zamana kadar öğrenildi ki..ne zaman bunlar bir şey yapsalar ve böyle konularda uyarılsalar hemen öyle değil zaten biz istemedik savunma bakanlığı istedi millet istedi yalanlarıyla esas yapmak istediklerini gizlemeye çalıştılar..anıt kabir olayıda bunun bir benzeri..etrafında yapılaşma izni alınacak ve anıtkabirin etrafı yüksek binalarla çevrilecrek alnı ve görselliği yok edilecek görünmez kılınacak...sonraki aşamadada yeri uygun değil diyerek taşıma baanesi ile tamamen ortadan kaldırılacak..yıllardır yaptıkları örnekler bunu gösteriyor...
Atatürkün en sevdiği isimler yani vatan için çalışanlar akpartide toplandı . Atatya saygıda en öndeler onun için kaygılanacak bir şey olamaz. fitne doğuran kelek tipler boş durmuyor
Ata bu ülkeye bir emanet bırakmış ister sahip çıkarsınız ister paraya mevkiye satarsıız.
Atam seni çekemezler çünkü asla senin mevkiine ulaşamayacaklar...
Anıtkabirde tek bir taşla bile oynasalar akp diye parti kalmaz. Atatürk gençliği seni Arabistan'a kadar kovalar Fetocu i. Melih Gökçek.
Anıtkabir'e kadar düştüler demek isterim, aslında düştüler ama amaç imar veya rant değil, millete yoklama çekiyorlar. Hadi diyelim milletin görebileceği, okuyabileceği her yerden Atatürk'ün izini sildiniz, milletin kalbinden aklından silemezsiniz. Sizlerin izi kalmaz, sizleri orada tutanlar bile 15 Temmuz dediğiniz destanı unutur ama kıyaslamanın mümkün olmayacağı ne Atatürk ne de gerçek destanlar unutulmaz. Fazla değil, birkaç sene içinde görürüz. Nasıl olsa zaman çabuk geçiyor :D
iyi akil varmis bari. ama yeteri kadar var mi supheliyim. chp nin iftiralarini ilk defa duyuyor mus gibi davranmak biraz sikinti olmuyor mu yuzunuzde bi dusme kizarma yasamiyor musinuz
YOK ÖYLE BİR ŞEY DİYORLARSA BAŞKANLIKTAN SONRA DOZERLER GELİR .
Başta inkar ederler sonra saman altından su yürütürler. yaparlar, sonra yapanlardan haberimiz yok derler, cezasını bulacak derler ,bakmışsınız altından kendileri çıkmış.bu ilk def OLMUYOR Kİ.PKK İLE İMRALI İLE KONUŞAN NE OLACAKTI. KİMLERVERMİŞ GÖREVİ. BİR DÜŞÜNÜN.
Bu ülkede sadece kendi değerlerine saygı gösterilmesini ama başkalarının değerlerine saldırıp insanların sinirini oynatmayı adet haline getirmiş bir iktidar var...sabah akşam milli birlik nutukları çekip sonra da o milli birliği nasıl lime lime ederimde yandaşlarımın desteği ile iktidarda kalırım hesabı yapan soysuzlar var..Belli ki bir iç çatışmayı bile göze almışlar..Çünkü bunun başka izahı yok..
ANITKABİRE VE ATAMIZA VE ONUN KURMUŞ OLDUĞU CUMHURİYETE UZANAN ELLER KIRILSIN KONUŞAN DİLLER TUTULSUN.YAŞASIN CUMHURİYET.İT ÜRÜRÜ KERVAN YÜRÜR YAŞASIN MUSTAFA KEMAL YAŞASIN CUMHURİYET.CUMHURİYET İLELEBET DEVAM EDECEKTİR
Diğer Haberler