Askeri birlikte gıda zehirlenmesi

Manisa'nın Kırkağaç ilçesinde, bulunan jandarma eğitim alayındaki 700 asker akşam yemeğinden sonra rahatsızlandı.

Manisa'nın Kırkağaç İlçesi'nde, bulunan jandarma eğitim alayındaki 700 kadar er akşam yemeğinin ardından bulantı, kusma ve yüksek ateş şikayetiyle hastanelere başvurdu.

Kırkağaç 6'ncı Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı acemi birliğinde akşam yemeğinden sonra erler bulantı, kusma, mide ağrısı ve yüksek ateş şikayetiyle hastaneyere başvurdu. Yaklaşık 700 er Kırkağaç, Soma ve Akhisar Devlet Hastaneleri'nde tedavi altına alındı. Acemi erlerin, yedikleri akşam yemeğinden zehirlendiği sanılıyor. Askeri birlikte 5 bin erin bulunduğu, zehirlenenlerin sayısının artabileceği belirtildi. Askeri birlikte dağılan yemekten numune alınıp, incelenmek üzere Tarım İl Müdürlüğüne gönderildi.

Öte yandan zehirlenen askerler nedeniyle Soma ve Kırkağaç'taki izinli sağlık personeli görev başına çağrıldı.

'AFAD DEVREYE GİRDİ'

Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, er eğitim alayında yaşanan gıda zehirlenmesiyle ilgili açıklama yaptı. Vali Savaş, "Acemi birliğinde bulunan erler akşam yemeğinde sonrası gıda zehirlenmesi tanısıyla hastanelere başvurdu. Erlerden bazıları, birliğe sevk ettiğimiz sağlık görevlileri tarafından kendi birliklerinde tedavi edildi. Çevre illerden ve ilçelerden ve özel hastanelerin ambulansları acemi birliğine yönlendirildi. Bununla birlikte izinli ve istirahate bulunan sağlık görevlileri çağrıldı. Koordinasyonu sağlamak için Manisa İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü devreye girdi. Gıda zehirlenmesinin boyutu tam anlamıyla belli değil, ama ilgili askerlerimizin yedikleri yemeklerde zehirlenmeye yol açabilecek hassas ürünler bulunmadığını öğrendik. Yemeklerden alınacak numuneler üzerinde yapılacak inceleme sonrasında kesin sonuç belirlenecek" dedi.

Kırkağaç'ta askeri birlikte yaşanan gıda zehirlenmesinde hastanelerde ve acemi birliğinde yaklaşık 700 erin tedavi edildiği öğrenildi. Manisa Vali Yardımcısı Sıtkı Zehin, Kırkağaç Belediye Başkanı Yaşar İsmail Gedüz, Kırkağaç Başhekimi Ali Münger ve İl sağlık müdürlüğünden yetkililer hastanede tedavi gören askerleri ziyaret ederken, olayı değerlendirmek üzere toplantı yaptılar. Çevre ilçelerde bulunan asker yakınları da hastaneye giderek çocukları hakkında bilgi aldı. Tedaviye alınan askerlerin hayati tehlikelerinin bulunmadığı bildirildi. (DHA)

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 30 yorum
yemek şirketleri en ucuz et en ucuz sebze en ucuz bakliyat alarak yaptıkları yemekten ancak bu olur,
Ahh! Mehmedim, askerLik adı aLtında çektiğin bu eziyet bu işkence bu aşşağıLanma bu insanLık dışı zuLüm nedir böyLe. ALLah yar ve yardımcınız oLsun.
Önce bu yemekleri yapanlara yedirmeli yetkililer.... Terörist başının bile yemeği önce denetleniyor. Türk askerinin canı hiç önemli değil elbet... Şerefsiz, soysuzlar, toplu katliam yapacaklardı sanırım... Yemekleri yapanlar derhal soruşturulmalı ...
Nasıl bir yer arkadaş ora 3 gün dünyam burnumdan geldi
ÇOK KIYMETLİ KOMUTANLARIN SAYESİNDE ASKERİMİZ ÇOK İYİ BAKILIYOR.HADİ O ZA MAN HEP BERABER DUA EDELİM."ALLAHIMIZA HAMDOLSUN,DEVVLETR MİLLET VAR OL SUN,AFİYET(PARDON ZEHİRLENME)OLSUN.KEMAL BULGAN
bu yemek şirketleri çok sıkı denetlenmeli ama nerde denetim.ihaleler yandaşlara verildiği için dokunamıyorsun bile.hastahanelerde durum daha kötü.uzun süre bu yemeklerden yiyen sağlıkçılar da mide bağırsak sorunları yaşamayan yok gibi.yakında mide bağırsak kanserinde patlama olacak.
HANGİ KANTİN SORUMLUSU, ZİFTLENEBİLMEK İÇİN NERDEN NASIL MALZEME ALDI ALLAH BİLİR. ISPARTA'DA ACEMİ ASKERİ 066-23.00 MÜHİMMAT DEPOSUNDA ÇALIŞTIRIP 45 TANE OCAĞI SÖNDÜREN ZİHNYET DE AYNI ZİHNİYET.
arkadaşım sende ya bilgi eksikliği yada bilgi kirlilgi var bi kontrol et sen iyi olur....!
5 BİN ASKERE YEMEK NASIL YAPILIYO YİNE ACEMİ ERLERİN KATILIMIYLA SAĞLIKSIZ BİR ORTAMDA TABİKİ 1 GÜN PATATES SOYMAYA KALMIŞDIM ONDANDA 1 SAAT DURUP KAÇMIŞTIM ÇEKİLİR ÇİLE DEĞİLBE...
Yemekler özel firmadan geliyorsa gayet doğaldır. Yeter artık.askeri sivilleştirecegim diye Her şey ihaleyle olursa. Sagolsun bizim ihaleye giren firmalarimizda askeri ihaleleri sadece para kaynagi olarak görurse olacağı budur. Askere yemek yapan firmalarin numune hariç birtane sağliklı ve güzel yenilebilecek turde yemek yapanı yok. Bu sebepten ihale iptal oluyor. Yeni firmada sözleşmiş gibi aynısını yapıyor.
Mutfak Nöb.Astsb nın başını yerler artık tek suçlu o olur şimdi
kırkağaçta bu ilk değilki 2007 senesınde bende orda acemı askerdım bızde zehırlenmıstık sabah kahvaltısından ve veılen sayı cok eksık bız 3000 leri görmüştük
Şimşek: "Dolardaki yükselişi abartmayın"
at eti veya eşşek etinden zehirlenmş olabilirler araştırılsın lütfen benim askerlik yaptığım yerde atları kesip yediriyorlardı
daha halen oğluma ulaşamadım gece 12 den beri bekliyorum 9 hastane aradım akşam ne yediklerinide öğrenemedim bilen varsa yardımcı olsun lütfen:'(
anacım ben kırkağaçlıyım çorbadan kaynaklı etkilenme var zehirlenme değil korkulacak herhangi bir durum yok ve inceleme icin numuneler alınmıs allahın ıznıyle duzelırler icini ferah tutsen ve hala ulasamadıysan ogluna özelden ulas bana ben yardımcı olmaya calısayım.
askerı önemsıyen kım çöpe gıdecek gıdalar askerımıze verenlerın zıhnıyetı ortada
Tarım il e numune alınıp gönderilmez. kendileri alır. ikincisi bu kurumun adı il Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüdür. uyuma mynet. Askerlerimize acil şifalar diliyorum. Geçmiş olsun.PKK ile ilgili bi haber olsan harfi harfine yazarsınız değil mi ?
ergenekon yapmıştır değil mi akp liler....
O yemekler en az 50 sene öncesinden depolanan malzemelerden yapılmıştır!!!
GECMİŞ OLSUN ASLANLAR..
her yere burnunu sokacağına kendi ülkene biraz sahip çık bu normal bir olay değil yarın başka türlü zehirlenmelerde görürsen şaşma bu pislikler herşeyi yapar iyi araştırın altında pkk çıkar
ne yedirdiniz askerlere ?
yıl olmuş 2013 hala zehirlenmeler var o kadar gıda mühendisi kalite kontrolcüler hijyenciler ne işe yarıyo gerekli kontroller yapılmadan yemek mi çıkarılır
Hey gidi kırkağaç az sürünmedik alay içinde. Yemeklerin yapıldıgı yerlerde olası bir zehirleme saldırısına görevli komutanlar var. Muhtemelen dışardan aldıkları her neyse o bozuk çıkmış olabilir.
Sorumlular cezalandırmalı
ALLAH KORUSUN ACİL ŞİFALAR VERSİN ASKERLERİMİZE....
geçmiş olsun mehmetlerimize
geçmiş olsun inşallah bir an önce hepsi iyileşir. sorumluların da bence cezalandırılması lazım. bu işler çocuk oyuncağı değil.
normaldir burası turkiye herşey olur
Diğer Haberler